Hellboy geceyarısı sirki çıktı büyülü dükkanda satışta

Büyülü Dükkan

Onursal Üye
25 May 2011
658
1,490
1456554_10152879144218024_4352720864497788183_n.jpg

The_DarknesS

Yönetici
Çeviri & Balonlama
17 Nis 2010
9,542
28,640
İzmir
Kısa ve kolay okunan bir hikayesi var.
Hellboy'un çocukluğunu anlatıyor. One-shot (tek sayı).
Bir anda başlayıp bitiyor. Ama hikaye güzel.
Yanlız fiyatı güzel değil.
56 sayfa bir kitap 25.00TL üst fiyat ile raflarda.
''Hard cover (sert kapak) olması fiyatı biraz yükseltmiştir.'' diyenler olursa bu fikre katılmıyorum.
56 sayfa sadece.
Neden 25.00 TL.
İdefix'in sanal kitap fuarından aldığım için seviniyorum.
Bana 15.00 TL'ye geldi.
Demek ki yayınevi de bu kitabı hard cover olmasına rağmen piyasaya 12-15 TL arası bir fiyata verebilirdi.

Ah yine yayınevleri.
Çıkarttacaklarınızın listesini yayınladığınızda bizi heyecanlandırıyorsunuz.
Sonunda ise fiyatları görünce şaşırtıyorsunuz.
Düşürün bu fiyatları arkadaş.
Herkes kitap okusun.

tabure

Guest
14 Eki 2011
621
2,015
Bastiani Kalesi
Çizgi romanların fiyat politikasının yanlışlığı hakkında ben de Darkness arkadaşa katılıyorum.

56 sayfayı bırak 100 sayfa bile olsa 25 TL pahalı. Sert kapak yapma da normal kapak olsun, yeter ki fiyat aşağı çekilsin. Tamam sonuç olarak basılı eserlerin bir maliyet hesabı var, telif&baskı& dağıtım& genel giderler vs vs. Bunların üstüne bir de kâr marjı koyup satış fiyatı belirleniyor. İşte sorun bu kâr marjında zaten. Yayınevleri çizgi romanda bu kâr marjını epey yüksek tutuyor. Yoksa nobel ödüllü 500 sayfalık bir romanla, 56 sayfalık bir çizgiromanın aynı fiyattan satılmasını başka şekilde açıklayamazsın.

Peki yayınevleri neden böyle yapıyor? Bence şöyle düşünüyorlar.. "Bu çizgi romanları zaten genelde zengin çocukları alıyor, ödesin babaları. Orta yaşta olup da çizgi roman tutkunları varsa onlar da çalışıyor, para kazanıyorlardır, onlara da koymaz..."
Daya 25-30 TL'yi... Sonrasında ne oluyor? Kitapçılarda çizgi roman rafları geldiği gibi duruyor. Kitap fuarları zamanı, bir bakıyorsun fiyatlar düşmüş gerçek olması gereken seviyelere, o zaman doğru dürüst bir satış yapabiliyor yayınevleri. Peki bu süreci görüp, ya baştan gerçek fiyatından satsak daha iyi olmaz mı diye düşünmüyorlar mı? Nedense hayır.

Son düzenleme: