The Phantom (Kızılmaske) Ölüm dağıtanlar (Türkçe.)

büyük beyaz

Yönetici
Çeviri & Balonlama
E-Dergi Takımı
17 Ağu 2009
17,733
43,999
denize sıfır
Haiti'yi Fransız sömürgesinden kurtaran, siyahi Napolyon denilen bir kurtarıcının torunu bu kez Kızılmaske'nin bölgesine ölüm dağıtmaya başlar. Kahramanımız ve ikizi Julie duruma el koymak zorunda. Bakalım neler olacak?
Bu sayı frew yayınevinden 1483 sayısıyla çıkmış ama daha önce İskandinav Egmont tarafından yayınlanan bir öykünün tekrarı. Ülkemizde yayınlanmayan sayıyı ilk kez Çizgi diyarı üyeleri ayrıcalıklı olarak okuyacaklar.:)
İyi seyirler.

Ben çeviriyi yaptım, hızımı alamayınca da hemen balonladım.:)
Font: La Fayette
E3tbhI.jpg

E3t9EG.jpg

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,352
İzmir'e selam okumaya devam.
Çok teşekkür ederim sevgili Büyükbeyaz.

Fantom iki ayrı maske kullanır.
Sonbahar da Kızılmaske ,
İlkbahar da Mor maske kuşanır.
Fantom uzun süre Anadolu da kalmış yerli halklarla temas etmiş ve temaşa eylemiştir.
Rarhmetli annesi onu günlük camız yoğurdu ve köy ekmeği ile beslemiş tamı tamına 6 sene keçiboynuzu pekmezi ile mübarek anne sütünü karıştırarak içirmiştir.
Çocukluk yıllarında sapanla karga avlamış , keçi gütmüş , tarla sürmüştür.
Yağız bir delikanlı olup bıyıkları terlemeye başlar başlamaz mübarek annesi ;
-Yavrum Fantom'un yüzünü gören iflah olmaz derler bizim oralarda bu insanlara yazık artık maske kuşanıp küffarın üzerine yürüme , barış pınarı harekatına katılma zamanın geldi.
Demesi üzerine Fantom ki o zamanlar kendisine " Ayı boğan karga kovan " ismi verilmiştir derhal ve behemehal hemen bu tavsiyeyi yerine getirerek THY ile Bengal ormanlarına gitmiş biletini de Biletix ten almıştır.
Orada tanıştığı Pigmelerler derin dostluklar kuran ve adını da ben Anadolu'nun bağrından geldim Bundan bana Kızılmaske deyün gari yiğitlerim demiştir.
Pİgme kabilesi Ruh gibisin arkadaş heçmi ormanda kalmadın , yemişinden yemedin , aslan kaplan avlayıp taş oymadın bundan sonra senin nickin Fantom latince , ölümsüz ruh Pİgmece olsun demişlerdir.
Ölümsüz Ruh Pigme lisanında Maramba kotomba olarak söylenirmiş.
Pigmelerin kısa boyu Fantomun iri cüssesi yanında getirdiği Sivas Kangal kırması Şeytan ile birlikte maceradan maceraya atılmış bu arada keseyi hümayunu da hayli doldurmuş , ABD de gizli hesaplar açmış , villa satın almış birde Pigmeleri koruma ve güçlendirme derneği kurmuş aynı zamanda da Pigme vakfının kurucu başkanlığını yapmış mütevelli heyetine Pigmelerin çok değer verdiği namlı dolandırıcılardan Tosun ile Dikiş tutmaz Sabri'yi almıştır.
Fantom yada Maramba Kotomba nın ünü ve namı ormanın her yerine yayılmıştır.
Ormanda on kaplan gücünde olduğunu söyleyenler olduğu gibi ormanda 15 sırtlan , 20 keçi , 30 Zebra gücünde olduğunu söyleyenlerin sayısı hiç te az değildir.
Zamanla Diana derler ecnebi memleketlerden bir hatun gişi ile izdivaç proğramlarında tanışarak ancak maskeden dolayı tam olarak görünemeyerek evlenmiştir.
Ormanın aşırı sıcak olmasından , bizim elemanın da taytla gezmesinden dolayı zaman zaman pişik konusunda sıkıntılar hasıl olmuşsa da Varanki derler büyük bir şamandan krem desteği almıştır.
Pİgmelerden tevatüren nakledildiğine göre Fantomun taytı tek parça ve kafadan giymeli alttan çıkartmalıymış.
Kendisini ormanda defi hacet giderirken gören bir yaşlı Pigmeden rivayet edildiğine göre mazallah... rivayet öyleymiş yani.
Yine Pigme kabilesinden sözüne güvenilir bir zattan rivayet edildiğine göre ki bu zatı şerif çok mübarek bir gişiymiş Fantom cep telefonu ile de görüşürmüş.
Rivayetler muhtelif ancak ravileri oldukça sağlam.
Tevatür ve mütevatir bir arada.
Fantom ormanda imar değişikliği ile toplu konut işine de girmiş olup ultra lüks daireler yapmaya başlamıştır.
Ucuz iş gücü açısından Pigmeleri tercih eden Ruhül Ölümsüz paraya para dememektedir son tahlilde.
Yani mevzu derin ve uzun bir o kadar mutlu sonla bitiyor.

orpa

Çeviri & Balonlama
23 Tem 2015
1,314
30,719
İzmir
İzmir'e selam okumaya devam.
Çok teşekkür ederim sevgili Büyükbeyaz.

Fantom iki ayrı maske kullanır.
Sonbahar da Kızılmaske ,
İlkbahar da Mor maske kuşanır.
Fantom uzun süre Anadolu da kalmış yerli halklarla temas etmiş ve temaşa eylemiştir.
Rarhmetli annesi onu günlük camız yoğurdu ve köy ekmeği ile beslemiş tamı tamına 6 sene keçiboynuzu pekmezi ile mübarek anne sütünü karıştırarak içirmiştir.
Çocukluk yıllarında sapanla karga avlamış , keçi gütmüş , tarla sürmüştür.
Yağız bir delikanlı olup bıyıkları terlemeye başlar başlamaz mübarek annesi ;
-Yavrum Fantom'un yüzünü gören iflah olmaz derler bizim oralarda bu insanlara yazık artık maske kuşanıp küffarın üzerine yürüme , barış pınarı harekatına katılma zamanın geldi.
Demesi üzerine Fantom ki o zamanlar kendisine " Ayı boğan karga kovan " ismi verilmiştir derhal ve behemehal hemen bu tavsiyeyi yerine getirerek THY ile Bengal ormanlarına gitmiş biletini de Biletix ten almıştır.
Orada tanıştığı Pigmelerler derin dostluklar kuran ve adını da ben Anadolu'nun bağrından geldim Bundan bana Kızılmaske deyün gari yiğitlerim demiştir.
Pİgme kabilesi Ruh gibisin arkadaş heçmi ormanda kalmadın , yemişinden yemedin , aslan kaplan avlayıp taş oymadın bundan sonra senin nickin Fantom latince , ölümsüz ruh Pİgmece olsun demişlerdir.
Ölümsüz Ruh Pigme lisanında Maramba kotomba olarak söylenirmiş.
Pigmelerin kısa boyu Fantomun iri cüssesi yanında getirdiği Sivas Kangal kırması Şeytan ile birlikte maceradan maceraya atılmış bu arada keseyi hümayunu da hayli doldurmuş , ABD de gizli hesaplar açmış , villa satın almış birde Pigmeleri koruma ve güçlendirme derneği kurmuş aynı zamanda da Pigme vakfının kurucu başkanlığını yapmış mütevelli heyetine Pigmelerin çok değer verdiği namlı dolandırıcılardan Tosun ile Dikiş tutmaz Sabri'yi almıştır.
Fantom yada Maramba Kotomba nın ünü ve namı ormanın her yerine yayılmıştır.
Ormanda on kaplan gücünde olduğunu söyleyenler olduğu gibi ormanda 15 sırtlan , 20 keçi , 30 Zebra gücünde olduğunu söyleyenlerin sayısı hiç te az değildir.
Zamanla Diana derler ecnebi memleketlerden bir hatun gişi ile izdivaç proğramlarında tanışarak ancak maskeden dolayı tam olarak görünemeyerek evlenmiştir.
Ormanın aşırı sıcak olmasından , bizim elemanın da taytla gezmesinden dolayı zaman zaman pişik konusunda sıkıntılar hasıl olmuşsa da Varanki derler büyük bir şamandan krem desteği almıştır.
Pİgmelerden tevatüren nakledildiğine göre Fantomun taytı tek parça ve kafadan giymeli alttan çıkartmalıymış.
Kendisini ormanda defi hacet giderirken gören bir yaşlı Pigmeden rivayet edildiğine göre mazallah... rivayet öyleymiş yani.
Yine Pigme kabilesinden sözüne güvenilir bir zattan rivayet edildiğine göre ki bu zatı şerif çok mübarek bir gişiymiş Fantom cep telefonu ile de görüşürmüş.
Rivayetler muhtelif ancak ravileri oldukça sağlam.
Tevatür ve mütevatir bir arada.
Fantom ormanda imar değişikliği ile toplu konut işine de girmiş olup ultra lüks daireler yapmaya başlamıştır.
Ucuz iş gücü açısından Pigmeleri tercih eden Ruhül Ölümsüz paraya para dememektedir son tahlilde.
Yani mevzu derin ve uzun bir o kadar mutlu sonla bitiyor.

Kızılmaske ancak bu kadar esprili ve gerçekçi anlatılırdı...
Çok güzel olmuş üstad..sağolun...

ostrakismos

Süper Üye
13 Ocak 2019
160
423
izmir
phantom , bengali denilen bir ülkede ve nedense 10 kaplan gücünde, Afrikada kaplan yok, bengali nerede asyada mı?
peki phantom 11 kaplan saldırsa ne yapar��
esprilerimle bu güzel paylaşım için Ali üstadımıza tekrar teşekkür ediyorum.

lotoloto

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
6 Kas 2009
4,132
20,709
Phantom'un güçlü olduğunu biliyoruz, arkadaşlar ince tahlile, ayrıntıya girmişler, kimden korktuğunu söylememişler. Diana'dan korkuyor, sadece eksiğimiz buydu, ben de tamamlamış oldum. Teşekkürler, Ali. :)