Kastamonu Daday Buluşması (1.Bölüm)

hadon

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
10 Mar 2010
3,056
9,088
Kastamonu
Sevgili dostlar, biz (Profesör, Sadık Mustafa, Murtaza5, Hakan Sait ve Hadon), geçen hafta sonu Kastamonu'da çok keyifli bir “Geleneksel Çizgi Diyarı Buluşması” gerçekleştirdik. Güldük, eğlendik, sohbet ettik, hasret giderdik...

Buluşmaya telefonla katılan bir çok dostumuzun bu buluşma notlarını beklediğini biliyorum ama buluşmanın hemen ardından gelen yeni konuklarımı yolcu etmeden bilgisayarın başına oturma şansım olmadı. Yaklaşık bir haftayı bulan gecikme için özür diliyorum.

BULUŞMA HİKAYESİ

Murtaza5 ve Hakansait Antalya'dan otobüse atlayıp Ankara'ya, Profesör'ün yanına gittiler. Kahvaltı ve küçük bir sohbetin ardından Profesör'ün Opel Astra marka şimendiferi ile (içinde nasıl sigara içtiğini, arabanın camından nasıl duman çıktığını görseniz bana hak verirsiniz), Kastamonu'ya doğru yola çıktılar. Çankırı'da, yol üzerinde durmuş otostop yapan Sadık Mustafa'yı da yanlarına alıp, Anadolu'nun yüce bir dağı olduğunu şarkılardan öğrendiğimiz Ilgaz'ın zirvesine ulaştılar. Derbent Otel'de gerçekleştirilen acil bir ara toplantının ardından Kastamonu'ya duhul ettiler.

Şehirde hiç oyalanmadan Kastamonu etli ekmeğinin en mükemmel şekilde yapıldığı Daday ilçesindeki, Memiş'in lokantasına gittik. Karnımız doyar doymaz da açık havadaki toplantı alanımıza geçtik.

Toplantının ikinci aşaması Kastamonu'da benim balkonda yapıldı ve hatırlayamadığımız bir saate kadar sürdü. Bir ara zurna kıvamında olduğunu fark ettiğim Hakansait'i 8.kat balkonundan aşağıya düşürmemeyi başardığımız için mutluyum. (Gerçi aşağısı yumuşak toprak ama...)

Ertesi gün saat 14.00'de erkenden kalkıp kahvaltımızı yaptık ve hiç durmadan toplantının üçüncü ayağı için piknik alanına koştuk. Daha önceki Antalya buluşmalarından hatırlayacağınız değerli mangalım bir kez daha Çizgi Diyarı'na hizmet verdi.

Akşam üzeri, varlıklarıyla beni onurlandıran üç değerli konuğum; Profesör, Sadık Mustafa ve Murtaza5'i, Ankara'ya yolcu ettim. Hakan Sait, Antalya'dan o akşam gelecek olan ortak arkadaşımız ve Çizgi Diyarı üyesi Hsarac'ı karşılamak üzere o gün de Kastamonu'da kaldı.

Ziyaretleriyle beni çok mutlu eden dostlarıma huzurlarınızda yürekten teşekkür ediyorum. İnşallah, başka Kastamonu buluşmalarında tüm Çizgi Diyarı üyesi dostlarımla birlikte oluruz...

Daday Buluşması Karikatürü. (Ben bu karikatürde azman bir zenci rolü yapıyorum. :) )

Hakansait ve Murtaza5, sabah Profesör'le buluşup kahvaltıya gitmişler. Gerginliğin nedenini bilmiyorum. Ya çay çok kötüydü, ya da resmi çeken garson dengesiz bir laf etmişti...?...

Ilgaz Dağı molası. Serin havadan olsa gerek, sinirler biraz yatışmış.

Kastamonu'da buluşma anı.

Günün ilk güreşi... Tabii ki ben kazandım...

Yemekten önce Daday sokaklarını şöyle bir teftiş ettik.

"Etli ekmeklerimiz geldi pozu"

Daday'a gelip de bu lokantaya uğramayana “Allah akıl fikir versin,” denir.

Daday Buluşması Sponsoru Balyacı Tokur... Kendisi Çizgi Diyarı Resmi Balyacısıdır.

İlk etkinlik: Murtaza5 ve Hakansait arasındaki göbek yarışmasını, açık farkla Murtaza5 kazandı.

Karikatür pozu... Arkada asılı dev afişteki imzaya dikkat; Antalya Sancağı... Yaa!...

Bu eskiz hangi üstada ait bilin bakalım...

Sadık Mustafa harika çizimlerinden bazı örnekleri gösterdi. Üstad özellikle yüz ifadeleri konusunda gerçekten çok başarılı. Bizler hayran olduk.

Gurur pozu... Hakansait örnek bir “Hey yavrum hey, bizim karikatürümüz çizildi,” duruşu gösterdi.

Üstad Sadık Mustafa'nın çizimlerinden birkaç örnek.

Çizimler üzerine görüş alışverişinde bulunduk. Murtaza5 ve ben, üstada nasıl çizmesi gerektiğini öğrettik.

Yanımızdaki kahvenin üst katı... Bayrak görünce resimlemeden duramam...

Toplantının “balkon” safhası... Göbek yarışmasının ikinci etabı burada yapıldı; sonuç değişmedi...

Devamı "Kastamonu Daday Buluşması (2.Bölüm)"de...

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,047
75,623
hiçbiryerde :)
Harika fotoğraflar ve nefis hikaye için teşekkürler
Hadon üstadım. Kısa süreliğine çocuklarımla birlikte
tatile çıkmış olduğum zamana denk gelen buluşmanın
ne kadar keyifli geçtiğini hayal etmem hiç zor olmadı.
Yenilerini görme dileğiyle dostara selamlar, sevgiler.

ertuğrul

Admin
5 Nis 2009
24,845
137,149
Sunum harika,fotoğraflar şahane.
Antalya Sancağının afişi ayrıca çok güzel olmuş.
Anlaşıldı biz apartman boyu yaptıracağız.:D:D
Dostları görmek mutlu etti.
Tekrarında bizde oluruz inşallah.
Yine yakışıklı gençler bir arada.
Teşekkürler Antalya sancağı.

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,366
141,646
Kastamonu memleketim, canım kardeşlerimin güler yüzlerini görmek ve fotoroman tadında resimleri okumak ve izlemekde güzeldi.

Tabi etli ekmeğe baktıkçada iç geçirmedim değil.

savok

Admin
30 Eki 2009
19,991
83,665
Kasımpaşa
Sevgilli dostlarımızı tüm içtenlikleri ile ve dünya tatlısı güler yüzleri ile görmek çok güzel...
Yolumuz düşecek bir gün inşallah..
Hepinizi sevgiyle selamlıyorum..

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,090
36,767
İstanbul
Hadon üstadımın esprili diline bayılıyorum. Bu tür buluşmalarda fotoğraflar kadar onun yazacağı şeyleri de sabırsızlıkla bekliyorum. Resmi balyacımızla tanışmayı, hadon ve murtaza5 üstadlarımdan çizim dersleri almayı ve göbek yarışlarına katılmayı çok istiyorum.

Ben de bu güzel insanların arasında olmayı çok isterdim. Kısmet olmadı. Artık sonrakilere diyelim.

Bu arada afişe de bayıldım.