9 Şubat Ankara Toplantımızı Yaptık

Sinan Atik

Yönetici
13 Haz 2011
2,395
6,514
Ankara
Selamlar
Uzun ve keyifli bir süreç sonrasında 9 Şubat toplantımızı gerçekleştirdik. O günü kendi bakış açımdan anlatmaya çalışayım.

Saat 13:30-14:00 arasında başlayacak toplantıya yetişebilmek için erkenden kalktım. Kahvaltılık bir şeyler almaya giderken sevgili Murtaza5'i aradım. Ankara'ya sağ salim geldiğini öğrenip rahatladım. Esasen bu toplantıyı organize etmenin de verdiği bir gerginlikle birlikte, çok geç kalmadan toplantı mekanına kızımla birlikte yetişmeye çalıştık. Herkesten önce taa Almanya'dan gelen Ertuğrul dostumuzun salona gelmesi benimle birlikte tüm Ankaralıları yaralamıştır herhalde :D
Biz hala yolda iken gönderilen aşağıdaki fotoğrafı salonun önünde gördüğümde şaşkınlığım bir kat arttı:

Herkes burada Ankaralılar yok.

Ankara'nın ağır topları ile birlikte, İstanbul'un ve Antalya'nın güzel insanları da oraya gelmişler, hep birlikte bizi bekliyorlar :Z

Bir kısmımız birbirini gıyaben, bir kısmımız ise şahsen tanıdığı halde kaynaşma pek vakit almadı; bize ayrılan salonda sohbet bir başladı, pir başladı.

Esasen fotoğraf ve video kayıtlarını Murtaza5 üstat yaptı. Aşağıdaki fotoğraflar benim ve diğer dostlarımızın kameralarından alınmıştır. Her açıdan çekilmiş fotoğrafları ben de merakla bekliyorum.

Ustalarımız Ramazan TÜRKMEN, Orhan ve Erhan DÜNDAR kardeşler kitaplarını imzalarken

Orhan DÜNDAR usta hararetli bir şekilde anlatıyor

Sevgili Yeryüzünden bir özçekim

Bu da sevgili Yolbulduran'dan bir özçekim

Herkesin kendini tanıtma bahanesiyle başlayan sohbet esnasında konu konuyu açtı. Üstatlarımız bizlere çok değerli bilgiler verdiler. Sevgili Savok fırsat bulduğu her noktada derneğimizi Ankara tayfasına anlattı ve bir çoğumuzu derneğe üye yaptı. Sevgili Shoryuken gecikmeli de olsa aramıza katıldı. Sevgili Lami Tiryaki de Kocaeli'den hem sevgili yeğenimizin buz pateni müsabakasına gelmiş, hem de bizlerle birlikte oldu; bizleri mutlu etti. Bunlar olurken bir de baktık akşam olmuş. Tatlı bir yorgunlukla, bir daha buluşmak üzere sözleşerek ayrıldık.

Dostlar İstanbul'a girmeden bizi haberdar etmeyi unutmamışlar

Bu toplantının benim için ayrı bir önemi vardı. Rahmetli Haluk YÜCESOY (Profesör) Ağabeyimizin vakitsiz kaybından sonra yapılan ilk toplantı olması hasebiyle, bunun kerhen veya tatsız tuzsuz bir toplaşma haline gelmesinden çok çekindim açıkçası. Lakin genel olarak Ankara ekibinin istekliliği; özelde Mersan00'ın pat diye bize güzel bir mekan ayarlaması; Antalya Sancak Beyi Murtaza5'in "gizlice" katılması, İstanbul'dan Savok, Uzung ve Yeryüzü'nün çok hoş bir sürprizle aramıza katılması ve tabii üstatların teveccüh gösterip bizlerle olması beni ziyadesiyle mutlu etti. Öyle sanıyorum ki sevgili Profesörümüz Haluk Ağabeyimiz, o gün bizleri görmüş ve çok mutlu olmuştur. Gelebilen, gelemeyen, emeği geçen tüm dostlarımıza teşekkür ediyor, bir dahaki buluşmamızda görüşmek üzere diyorum.

büyük beyaz

Yönetici
Çeviri & Balonlama
E-Dergi Takımı
17 Ağu 2009
17,730
43,946
denize sıfır
ÇOCUKLAR GİBİ ŞENDİK!
Bu laf tam sizin için yapılmış. Bizde sizi bir arada görünce çok keyiflendik. Sık sık toplanmamak için hiçbir sebep yok.:)
Ama süreyi daha erkene almayı tavsiye ederim sonra muhabbete doyulmuyor.
Selamlar, saygılar.:)

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,364
141,491
Fotoğrafları görünce mest oldum ve bir daha katılamadığım için çok üzüldüm. Sevgi ve saygılar.

The_DarknesS

Yönetici
Çeviri & Balonlama
17 Nis 2010
9,538
28,575
İzmir
İşte budur... Çizgi roman sevenler her yerde her zaman bir araya gelip kısa zamanda kırk yıllık ahbap olurlar. Herkese selamlar.

oktay_izm

Onursal Üye
8 Nis 2009
3,619
38,280
izmir
Desenize aranızda sadece "İzmir'liler" yoktu. Şahsım adına üzüldüm vallahi. Keşke orada olsaydık da şu muhabbetin tadına varsaydık. Devamı hep birlikte gelir inşallah. Tüm dostlara selamlar. Saygılar.

14lübaba

Onursal Üye
14 Mar 2011
673
2,035
Ankara
Evet çok güzel bir gündü, güzel vakit geçirdik.
Ustaları dinleyip bilmediğim birçok konuda bilgi aldım.
Sevgili Oktay, belki bir gün Ankara, İstanbul, İzmir bir arada toplanabiliriz.
Herkese selamlar, saygılar.

ekenciz

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
13 Eyl 2009
2,988
13,484
Yayında ve yapımda emeği geçen herkese, özellikle kalkıp istanbul'dan buralara kadar gelip toplantımızı şereflendiren Derneğimiz üye ve yöneticilerine ayrıca teşekkür etmek isterim. Çizgiromana emek vermiş üç değerli ustanın da aramızda olması toplantıya çok daha ayrı bir güzellik kattı. Antalya Sancak Bey'i Sevgili büyüğümüz Murtaza5'in içtenliği ve gülen yüzüne bir de buradan açık açık teşekkür etmek isterim.

Shoryuken

Yönetici
9 Nis 2013
4,043
20,204
Kamlançu
Öncelikle buluşmamıza katılan arkadaşlara teşekkür ediyorum. Ankara gibi büyük bir şehrimizde sancağımızın bugüne kadar olmaması aslında büyük bir ayıbımız. Haluk abiden sonra bu boşluğu doldurmaya gücümüz yetmez ama en azından çabalarız diye düşünüyorum. Buluşma yerini ayarlayan, toplantıya önayak olan dostlarımıza tekrar teşekkür ediyorum. Bundan sonra size daha çok iş düşecek, haberiniz olsun :)

R.Türkmen

Çizgi Roman Ustası
12 Şub 2012
763
2,979
Sinan kardeşim her şey için çok teşekkürler. Biz de çok memnun olduk. Daha sık bir araya gelmeyi diliyorum. Harika bir gün geçirdik. Şehir dışından katılarak bizleri daha da mutlu eden sevgili Savok, Uzung, yeryüzü, murtaza5 ve Ert1569'a, Shoryuken'e ayrıca teşekkür ediyorum. 9. Sanat çizgi romanı Türkiye'de el birliğiyle yaşatmak için emek veren herkese ve bunun için çaba harcayan Çizgi Roman Okurları Derneği'ne teşekkür ediyor, bu vesileyle kurucu başkanı rahmetli ağabeyimiz Haluk Yücesoy'u saygıyla yad ediyoruz.

Derneğimize üye olun arkadaşlar. Aman ihmal etmeyin.

Son düzenleme:

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,039
75,338
hiçbiryerde :)
Bir iki hafta önce Ankara toplantısına
katılma düşüncesi dile getirilince hiç
düşünmeden tabii ki harika olur diye
katıldım adminim ve Güngör hocama.
Gerçi sabahın beşinde uyanıp İstanbul
trafiğine yakalanmadan şehirden çıkmak
biraz zor gelse de geçireceğimizi bildiğimiz
harika günden dolayı sabahtan itibaren
çocuklar gibi şendik.
Ankara'lı dostlarımız bizi çok güzel ağırladı.
"14'lü baba" sağ olsun fazladan almış olduğu,
Hüseyin Aksakal üstadımızın çevirdiği "Conan"
kitaplarından bizlere hediye etti, cömertliği
için teşekkürler.

e166oqpwzkpu3qfj5.jpg

Yeni tanıştığım Murat Erşan sanki stand-up yaptı,
tarzı ve anlattığı hikayeleriyle bizi çok güldürdü. :)

Sevgili "ekenciz" ile tanışmak, sohbet etmek
beni çok mutlu etti.
Bir diğer meslektaşım, "yolbulduran" Zafer
hocamı tanıdığım için de çok mutlu oldum.

e166owwe3qzvi52xt.jpg

Tek tek isimleri saymak uzun sürecek şimdi
ama Lami Tiryaki, Ramazan Türkmen, Orhan
ve Erhan Dündar üstatlarla tekrar bir araya
gelmek ve düşüncelerini, tecrübelerini daha
iyi dinleme şansı bulmak ta çok güzeldi...

e166p4qdzpjlkjorl.jpg

Toplantıya katılan herkeste çok güzel bir enerji
vardı. Umarım dostlar sık sık bir araya gelir,
yeni katılımlarla ve projelerle bu toplantılar
artarak devam eder. Herkese çok teşekkürler,
selam ve sevgiler.

hüseyin aksakal

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
7 Eyl 2010
773
5,727
Kdz. Ereğli
Bir iki hafta önce Ankara toplantısına
katılma düşüncesi dile getirilince hiç
düşünmeden tabii ki harika olur diye
katıldım adminim ve Güngör hocama.
Gerçi sabahın beşinde uyanıp İstanbul
trafiğine yakalanmadan şehirden çıkmak
biraz zor gelse de geçireceğimizi bildiğimiz
harika günden dolayı sabahtan itibaren
çocuklar gibi şendik.
Ankara'lı dostlarımız bizi çok güzel ağırladı.
"14'lü baba" sağ olsun fazladan almış olduğu,
Hüseyin Aksakal üstadımızın çevirdiği "Conan"
kitaplarından bizlere hediye etti, cömertliği
için teşekkürler.
.

Bir de öyle mi yapmışlar? Fotoğraflara bakınca gelemediğim için ne kadar üzüldüğümü, 14'lü baba'nın jesti karşısında nasıl mahcup olduğumu tahmin edemezsiniz. Hayıflanmanın yararı yok ama bize de bir "keşke" kalmış oldu bu toplantıdan. Tek teselli, katılan dostların güzel bir ortam bulmuş olmaları...

Hepinize selamlar...

uzung

Yönetici
Yönetici
14 Ağu 2009
3,396
26,011
İstanbul
İyi ki karar vermişiz gitmeye, yorgunluğa değdi doğrusu.
Ankaralı dostlarıma sonsuz teşekkürler ediyorum.
Bizi çok güzel ağırladılar, keyifli bir gün geçirttiler.
Bence Ankara artık durmaz, her fırsatta toplanır.

14lübaba

Onursal Üye
14 Mar 2011
673
2,035
Ankara
Sayın Aksakal, mahcup olacak bir şey yok.
Ben arkadaşlara küçük bir jest olsun diye birkaç kitap aldım.
Conan'ın ikinci cildi çıktığı zaman o cildi imzalatırız.
Sağlıcakla kalın.

voyagerman

Kıdemli Üye
5 Eki 2016
191
523
Ankara/Batıkent
Böyle güzel bir gün geçirmemizi sağlayan Sinan abiye,Murat abiye,üstadlarımıza ,üşenmeden taaaa İstanbul'dan sabahın karanlığında kalkıp okadar yolu gelen Savaş,Selim ve Güngör abilerime, Antalya'dan, Kırşehir'den,Kocaelinden, Almanya'dan ,Ankara'dan toplantımıza gelen abilerime çok teşekkür ediyorum.İnşallah bu toplantının devamı gelir tadı damağımızda kaldı.

husmanX

Aktif Üye
16 May 2011
268
823
Orada olsaydık da Ramazan Türkmen kardeşimden güzel bir Tarkan bir de Afşin Bey çizimi alsaydım :)

Lami Tiryaki

Onursal Üye
21 Nis 2009
513
3,727
Prolog,
Tanrı çizgi roman severleri korur! Kader buna şahittir. Kızımın Ankara’da yapılacak “Senkronize Buz Pateni Türkiye Şampiyonası” Ankara toplantısına denk gelirse iki elim kanda olsa katılırım demiştim. Toplantı yarışmalara denk geldi ve ben katıldım. Kader bizden yana…

Bir Akşam Gezmesi,
8 Şubat Cuma sabahı kızımı 2. kaptanı olduğu takımıyla birlikte Buz Pateni Federasyonu’nun kafilesine teslim edip, biz de ayrıca yola çıktık. Kafam hem buz hem çizgi roman dolu memleketime geldik(ben Ankara’lıyım), federasyonun tahsis ettiği misafirhaneye yerleştik. Akşamda, sevgili kardeşim Murat Erşan’lara(mersan00) geçtik. Murat’la bazan aylarca görüşmeyiz. Ancak görüştüğümüz anda bir gün sonraymışçasına, kaldığımız yerden muhabbete devam ederiz. Murat’la muhabbetin bir şekilde “unutulmaza dönüşen” bir yanı vardır. Toplantıda sizler de farkettiniz, o bir tür şaman gibidir. Dostluğunu tatmayan çok şey kaybeder. Sizlerden iyi olmasın çok iyi insandır ve benim hayatımdaki vazgeçilmez kardeştir. Bir ara muhabbet yine biz öldükten sonra koleksiyonlarımızın ne olacağına geldi. Yenge hanım, “valla ben Lami’yi bulur satarım ona!!” dedi. Bir anda kafamda değişik değişik ihtimaller belirdi, ama hemen kafamdan uzaklaştırdım!.. Yok yok Murat daha önemli… Olmaz yani.

Buz Pateni Yarışmaları,
Ertesi günü öğleden sonra Buz Pateni Federasyonu’nun Ankara’da düzenlediği Senkronize Buz Pateni Türkiye Şampiyonası yarışmaları başladı. İlk yarışmalar Junior(minikler) kategorisindeydi. Bizimki, Kocaeli Gençlik Merkezi’nin Team Unicorn takımıydı ve çocuklar ikinci sırada yarışacaklardı. Ev sahibi Ankara ve İstanbul ve İzmir takımları daha sabahtan çok cevval görünüyorlardı. Özel salonlar ayrılmış bazı takımlara özel yemek servisleri yapılıyordu dışarıdan. Bizim çocuklar da kafede ekmek arası köfteye talim ettiler, biz bir şeyler alıp götürdük filan… Sonra buz pistinin tribünlerine geçtik. Bütün tribünler kapatılmış bize sadece önden iki sırayı vermişlerdi. Tepemizde habire “lay lay, lay lay, lay lay loooo!... Şampiyoon.. Gordiyooon… Şampiyoooon An-Tüüü…(Ankara Üniversitesi Takımı)” nidaları buz pateni sarayını çınlatıyordu adeta. Üstelik arkamdaki bir grup “heyecanlı insan” ellerindeki bayrakları habire sallayıp çaktırmadan kafama çarptırıp duruyorlardı. Biz bu kadar büyük tezahürat ve kalabalık karşısında küçüldükçe küçüldük. “Ülen nereye geldik böyle? Rusya’dan takım mı getirdiler nedir…” filan diye düşünmeye başladık. Neyse yarışmalar oldu ve bütün takımlar marifetlerini gösterdiler. Bize göre bizim çocuklar buz pistinin tozunu attırmışlardı ama hala bütün tribünler “lay lay…” nidalarıyla ortalığı inletiyorladı. Sesimizi çıkar(a)madık.

Derken puanlar açıklandı, bizim çocuklar-Team Unicorn-açık arayla Türkiye Birincisi ilan edildi!

Birden tribünlerde sesler kesildi. Yere bozuk para atsan “tınnn!” diye ses çıkaracak; o derece yani…

Sonra biz ayağa kalktık.

BANG! BANG! SMACK! PUXA VIDA!... AHH!... PAM!.. PAM!.. SOCK! ALLAH KAHR BELA LANET #!@.. UHH!.. YU YU@... CRAASSSHHH!.... YÜCE METUŞELAH!.. OLAMAZ!?...

Tribünleri yıktık adeta… Anneler ağlıyor filan, neyse… Ben eşime “ya bizim toplantı filan” diyecek oldum, eşim o muhteşem sevimliliğiyle “hadi git git, geç kalma…” dedi. Atlayıp Terrace Cafe’ye geldim…

Yeni Ankara Doplantısı,
Murat’la doplantı yapmayı nasılda özlemişim. Sevgili Murat, yıllarca Sakarya Caddesi’nde ve Mithat Paşa Caddesi’nde o ünlü “bankamatik toplantılarını“ “Anarres toplantılarını” sabırla ve başarıyla yürütmüş bir çizgi roman sever. Ankara’daki onun deyişiyle “doplantıları” onun adını anmadan yad etmek doğru değildir bence. Çizgi romana bu derece sosyal destek vermek çok zordur ve benim kardeşim bunu başarmıştır. Çizgi Diyarı’nın emektar Angara’lı kardeşlerine doplantı için elinden gelen desteği vermiş. Çizgi Diyarı Ankara grubu muhteşem bir organizasyon yapmış. İstanbul, Almanya, Antalya ve-benimle birlikte-Kocaeli katılımlı muazzam bir kalabalık oldu. Arkadaşlar detayları anlatmışlar yinelemeyeceğim. Ancak koleksiyonumun nadide parçalarından Yıldırım Kemal’in yaratıcıları Erhan ve Orhan Dündar ustaları karşımda görmek büyük keyifti. Ramazan Türkmen ustayla nihayet tanışmış olmak ta ayrıca çok güzeldi benim için…

İstanbul’dan zaten tanıdığım dostlarım Savaş, Ali, Cemil, Güngör’ü orada göreceğimi hiç aklıma getirmemiştim. Eralp hocam, Zafer, Sevgili Sinan Atik ve sevimli kızı Yağmur hn, ve şu anda adını hatırlayamadığım diğer dostlar insanı bir tuhaf yapan müthiş bir duygusallık içinde sohbetin dibine vuruyorlardı. Yıllar sonra dostum Ahmet Becerikli’yi de görmek çok sevindirdi beni. Antalya’dan katılan Murteza dostumuz kitap sevgisini anlatırken insana ince bir duygusallık yüklüyor.

Sevgili Savaş’ın anchorman’liğinde insanlar söz alıp tek tek konuşuyorlardı. Bana sıra gelince aldım sazı elime, o düşük çenemle evrenin yaratılışından başladım anlatmaya… Meğer herkes kendini tanıtıyormuş sonradan farkettim. Zamanımı epey aşmışım! Kusura bakmayın dostlar. Ama zaten konuşan cümlesini bitirmeden toplantıdaki tüm Martin Mystere’ler dağarcıklarını dökmeye başlıyorlardı. E çizgi roman doplantılarının tadıda burada işte. Sonra baktım ağlamayana mama vermiyorlar… Benim zaten tribünlerde bağırmaktan sesim kısılmış. Birde doplantı muhabbeti, boğazlarım iyice gitmeye başladı. Kimsede al bir şeyler iç demiyor. “Yahu dostum” dedim Murat’a “çay filan, yok mu”… deyince bizim taraftaki termosları fondip yaptık derhal… Tabii bu kadar kalabalık beklemediğim için iki gündür dağıttığım pişmaniyelerden kalan son kutu herkese bir dilim şeklinde ancak yetti. Nerden bileceksin çizgi romancıların hafife alınmaması gerektiğini?.. Bunun için de kusura bakmayın dostlar… Bir ara söz, senaryosunu yazdığım Ümit Kaptan’ın 8. Sayısı Geçmişten Gelen Tehlike’ye geldi. Savaş dostum “değerlendirmeyi biz yapacağız” dedi, noktayı koydu. Ben yine tribündeyim şimdi…

Madalya Töreni,
Başlangıcı olan her şeyin bir de sonu vardır… Hızımızı almışız, muhabbet ilerliyor ammaa… Benim de BelPa’da madalya ve kupa törenine yetişmem lazım. İstemeye istemeye kalkıp vedalaşıp ayrıldım ortamdan; aklımda muhabbetin buruk tadıyla… Bir de toplantıda dağıtılan sevgili H. Adil Dönmez(hadon) kardeşimizin Başvekilin Mahdumu kitabı vardı tabii(müthiş bir keyifle okuyorum şu sıralar… )

Bahçeli’de trafiğe takılıp töreni kaçırma tehlikesi atlattıktan sonra ucu ucuna törene yetiştim. Şansımıza kupa ve çiçek sunumu kürsüye çıkan kızıma yapıldı. Bir de öyle gururlandım. Tüm ebeveynler olarak çocukları alıp içimize sokasımız geldi … Altın madalyaları alıp geldik Kocaeli’ne. Darısı başınıza dostlar, çok güzel bir duygu. Bu arada Pazar günkü yarışmalardada Kocaeli Gençler takımımız Dream Team, Türkiye ikincisi olmuş, onlar da gümüş getirdiler. Kutluyorum kendilerini.

Epilog,
Gece eve geldik, modemim bozulmuş, internet yok! Ertesi günü İzmir görevim çıktı iki gün İzmir’de koşturdum. Bu gün evdeyim ama nezle olmuşum. Yine de yazıyı yetiştirdim mutluyum gururluyum.
Selamlar
Lami

Sinan Atik

Yönetici
13 Haz 2011
2,395
6,514
Ankara
Öbür başlıkta fotoğraflar yoktu. Burada güzel yeğenimizi de görmüş olduk. Başarıları daim, bahtı açık olsun.

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,039
75,338
hiçbiryerde :)
Ankara bir toplandı, pir toplandı,
bir de madalya eklendi daha bir
güzel oldu. Tebrik ederim Lami
üstadım sizi, böyle güzel çocuk
yetiştirmek kolay değil ve ihtiyacı
var bu ülkenin böyle güzelliklere.
Selam, sevgi ve saygılar tekrar
size ve Ankara'daki tüm dostlara.

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,325
Lami beyi tebrik ederken toplantıların artması ve tekrarını bekliyoruz.
Çizgi roman severler değerli insanlardır.
-------------------------------
Çiko'nun günlüğü ;
Sevgili günlük Zagor sabaha kadar Ahyyyyyaaaaak diye bağırdı kendince akort yaptı.
Bu kadar bağıracaksan git birader opera sanatçısı ol.Sabaha kadar orman gürültüden yatamadı.
Darkwood'un balıkları bile mülteci oldu.
Düdük falan ara sıra çal daha etkili.
Gelengi ,köstebek, haşarat ve nebatat terki diyar eyledi.
Hay dedemin beyaz sakalı.

Son düzenleme: