Orhan Dündar - Erhan Dündar Ustaların Deposunda Yağma

12 Şub 2010
15,006
543,758
Orhan Dündar ve Erhan Dündar ustalarla Geleneksel Cumartesi Buluşmalarından sonra bu kez pazar günü de Ulus semtinde eski Ankara Evlerinde buluştuk.

Çizgi romanlarda bayıldığım eski mekanlar vardır. Westernlerdeki hayalet kasabalar, eski gettolar, Dampyr'deki korku mekanları gibi.

Eski Ankara Evlerinin olduğu Ulus semtinin bazı sokakları da bende aynı hissi uyandırır.

İşin şiirsel kısmını kısa geçeyim, çünkü yaşarım ama anlatmasını beceremem.

Artık yıkılacak veya restore edilecek olan bu eski sokakları, gökdelenlere, rezidanslara asla değişmem.

11769-cizdiy (CD)ix.jpg

11770-cizdiy (CD)ix.jpg

11771-cizdiy (CD)ix.jpg

Paparazzimiz sevgili Ramazan Türkmen çok sayıda fotoğraf çekmesine rağmen bana bu kadarını gönderdiği için bunları paylaşıyorum.

Sağda duvarı yıkılmış perde çekili odada Orhan Dündar ustamız henüz 16-17 yaşlarında çizgi romanlar çizmiş, gazetelerde yayınlanmış. Bir kısmını Diyarda paylaşmıştım. (Son resimde kiremitler üstündeki kediyi çekmesini Ramazan Türkmen ustadan bilhassa rica ettim.)

Etkinliğimizin asıl nedeni ise Orhan Dündar ve Erhan Dündar ustaların evlerine sığmayan bir kısım kitaplarının buradaki eski baba evinin depo olarak kullandıkları bir odaydı. Kentsel dönüşüm çerçevesinde restorasyon yapılacak olan bu eski evdeki odada hazine vardı.

Ben ve Ramazan Türkmen Kırkpınar pehlivanı heyecanıyla tavana kadar hınca hınç dolu kolilerin çoğunu fotoğrafa girmeyen bölümde istifledikten sonra Orhan Dündar ustanın izniyle küçük çapta bir yağma işine giriştik.

Yağma izni aldığımız kitaplar sadece Orhan Dündar Erhan Dündar ustaların yazıp çizdiği kitaplardı. Saatler sonra sadece 4 poşet kitap yağmaladım. Bir kısmını

" igdirnet

hocam ben bir okulda öğretmenim.mümkün olursa bu eserleri gönderirseniz okulumuz kütüphanesinde yüzlerce öğrenci okuyacak.adresim:Özkan TANRIVERDİ Yunus Emre ilkokulu Merkez IĞDIR "

adresine kargo yapacağım.

Bakiyesini Karargaha götüreceğim. Komutanımız tarasın, taratsın, Diyarda paylaşsın.

Orhan Dündar ustanın elini koyduğu kitaplar ise henüz ellenemedi, çünkü vakit kalmamıştı. O kitaplara yönelik yağma harekatımız başka zaman devam edecek dostlar. Orhan ustanın yanındaki delikanlı ise sevgili Ramazan Türkmen'in oğlu sevgili Kaan'dır.

Sevgili Ramazan Türkmen umarım diğer fotoğraflardan ekleme yapar.

11772-cizdiy (CD)ix.jpg

Çizgi Roman Hepimizin:)
Çizgi Diyarı'nın bu ilkesini çok seviyorum.

Moderatör tarafında düzenlendi:

kadirnip

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
21 Kas 2014
4,654
22,314
Adana
Gerçekten, yıllarca korunmuş, birer hazine bu yayınlar... Harikasınız sevgili Üstadlarım...

R.Türkmen

Çizgi Roman Ustası
12 Şub 2012
763
2,979
Mailime baktım. 11 tane farklı fotoğraf yollamışım Haluk abi.:)
Diğer fazla fazla çektiklerimiz bu gönderdiklerimin versiyonları.
Yani aynılarından defalarca çekilmiş olan hallerimiz.:)

Mailini tekrar bir kontrol et istersen abi.
İmageShack Uploader programı çalışmıyor, denedim resim yükleyemiyorum.
Selamlar.

lotoloto

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
6 Kas 2009
4,132
20,709
Maziyi hatırladım. Hatıralar gözümün önüne geldi. Bir kitap daha yapmak için hırslandım. Teşekkürler, Profesör.

ertuğrul

Admin
5 Nis 2009
24,851
137,143
Yağmaya katılmak serbest mi?:D
Şimdi buna can mı dayanır.:Ğ:Ğ
Ama sen de varsa hepimizde var sayılır.
Ustalara selamlar.

serdary67

Onursal Üye
18 Eki 2009
8,731
25,954
ordu-turkey
Bu forumda haluk ulusoyun hakkını ödeyebilecek kimse ben göremiyorum.Bu kadar büyük ama mütevazi insan ben görmedim.Gerek ramazan abim gerek haluk abim ikisi de çizgilerin sevdalısı insanlar dündar ustaların bu alicenaplığına zaten kelimeler yetmez.Bu forum bakidir.Ve büyük işlere gebedir.

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,366
141,629
Keloğlan veya Nasrettin Hoca çizimlerinden bir tanesi bende noksan aklımda kalmıştı ki Ankaraya gelirsem üstaddan alayım diye. Abi ömürsün sen.