BİNBİR ROMAN Sayı 82 - 07 Aralık 1949

ertuğrul

Admin
5 Nis 2009
24,851
137,145
SKMBT_C22013121612350_0004.jpg

Tarama profesör.
Herkese iyi okumalar dilerim.

denizkara

Yeni Üye
28 Mar 2010
17
12
denizci
Anında listede :) sağol Zeki abim, e ben tarama falan yapamıyorum diyen dostlarım :9 çok kestirme bir yol var ;) çaktırmayın ama en güzeli sıralı liste yapmak :rolleyes: olsun :mad: taramadan maramadan; bedavadan :D biz de sebepleniyoruz işte şuracıkta yaw :Ğ:Ğ:Ğ

sarkomer

Yönetici
18 Ağu 2009
13,336
302,186
Bu yayının 65 yıllık olduğuna kim inanabilir ki;
tarama ve düzenleme ancak bu kadar güzel olabilir.
Sanki yeni basılmış gibi...
Emek veren Sayın "Profesör" ve Sayın "Ertuğrul"a yürekten teşekkür ediyorum.
Saygılarımla...

bayrakzaf.gif

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,322

Renkler harikulâde, sayın "sarkomer"in de dediği gibi sanki dergi yeni basılmış görünümünde. "ertuğrul" ve "profesör" üstadların ellerine sağlık.

Öteden beri bazı renkler bende tam tanımlayamayacağım duygular uyandırır dururdu. Hakkımda farklı düşünmesinler diye bunu daha önce etrafımdakilere açıkça söylememiştim. Ama buna benzer bir durum varmış meğer. Geçenlerde bir belgeselde izlerken ben de eski bilgilerimi hatırladım. "Sinestezi" deniyordu buna. Kelime anlamı "birleşik duyu" demekmiş ve herhangi bir duyunun uyarımının kendiliğinden başka bir duyu algısını tetiklemesi diye açıklanıyormuş. Duyuların hafiften birbiri içine geçmesi gibi bir şey. Harflerin ve rakamların renk olarak hatırlanması gibi (Yanlış hatırlamıyorsam TV'de "Fazıl Say" notaları renk olarak da algıladığını söylemişti-ya da renkleri nota olarak). Şayet bende de böyle bir "sinestezi" durumu varsa, çok hafif bir formu olmalı. Bazı renkler (buradaki dergide kapaktaki "kavuniçi" rengi meselâ) bana büyük bir mutluluk hissi verebiliyor, sevinç, ihtişam vb gibi duyguları tetikleyebiliyor. Kimbilir, belki de onun için çizgi romanlara bu derece meylediyoruz.

savok

Admin
30 Eki 2009
19,991
83,659
Kasımpaşa
Renkler nasıl insanda mutluluk, neşe, hüzün coşku gibi duygular uyandırıyorsa bende de taramalar böyle duygular uyandırıyor, Diyelim Haluk Abi taraması sarı, Zeki düzenlemesi kırmızı, sonuç doğal olarak mutluluk verici sarı kırmızı... Teşekkürler dostlarım..