BİNBİR ROMAN Sayı 102 26 Nisan 1950

Gulyabani

Yönetici
15 Ara 2010
5,003
22,004
Sarıyer
Değerli dostlarım,
1001 Roman'ın Çizgi Roman Ansiklopedisine göre 1001 Roman

4. serisi olan bu seriyi bu dergi elime geçene kadar hiç görmemiştim.

102 den 134 e birbirini takip eden 33 sayı, şahıs cildinde biraraya gelince tuğla kalınlığına erişmiş. Üstüne üstlük boyutları da tarayıcıdan daha büyük (A4 den enine ve boyuna 3-4 cm daha büyük).

Üstad Bakunin devreye girip alttan ve üstten 2 kerede taranmış sayfaları birleştirmeyi teklif etmese ben kendi başıma bu tarama işinin altından kalkamazdım. Üstadın birleştirdiği sayfaları görünce çıkardığı işçiliğe ben bile şaşırdım, burada huzurlarınızda kendisine bir kere daha teşekkür etmek istiyorum. Ortak bir çalışma ile 33 sayıyı kısa sürede tamamlayabileceğimizi ve derlemeyi seven arkadaşlara bir miktar daha yeni malzeme çıkartabileceğimizi umuyorum.

Bu sayıda; Aradığım Kadın - Nat Pinkerton - Gizli Vazife - Mandrake - Gök Süvari - Adalar Kraliçesi - Monte Kristo'nun Esrarı - Korsanlar Kralı - Kalp Kalbe Karşıdır adlı çizgi roman serileri ve M.Yaman'dan "Haksızlık" adlı bir hikaye, Kemalettin tuğcu'nun "Sırat Köprüsü" romanının bir bölümü, Salih Demirci'nin çevirdiği "İnci Avcıları" hikayesi, Leyla Bekem'in çevirdiği "Atlas Çiçeği" hikayesi, Nurullah Tilgin'in çevirdiği "Gizli Kuvvetler" romanının bir bölümü, N.Yeğinobalı'nın çevirdiği "Zafer" adlı bir hikaye var.

Sevgi & Saygı

246pgue.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:

ccahitkar

Onursal Üye
30 Eki 2010
4,805
2,617
metu
Açıklamalarınızı okuyunca ne kadar zor bir işe girmiş olduğunuzu anlıyorum.Sayın Bakunin ve size çok teşekkür ederim.Yolunuz açık olsun.

savok

Admin
30 Eki 2009
19,988
83,571
Kasımpaşa
Seni pardon ikinizi de çok seviyorum dostlarım,
olmazları olur hale getirmişiniz..
Ne ilginç düş gibi;
bir bakıyorsun zamangezgini devreye giriyor
bir bakıyorsun profesör ağabeyimiz,
bir bakıyorsunuz siz ikiniz
birde diğer forumdan kolibri üstad
çizgi roman tarihini bugüne getirdiler..
önümüze serdiler..
Çizgi romana bir çizik faydası olan herkesi çok seviyorum.
Saygı ve sevgilerimle..

12 Şub 2010
15,006
543,640
Çizgi Diyarı'nda benden de yaşlı bir çizgi roman görmek beni memnun etti:)

1001 Roman'ın bu serisinden, hem de 33 adet birden, listecilerin gözü aydın:D
yeni bir listemiz olacak

Nat Pinkerton, Mike Hammer kadar ünlü bir dedektif, tiryakisiydim. Şimdi çizgi roman olarak okumak nasip olacak, Monte Kristo da bakalım çizgide nasılmış ve diğerleri.

Gulyabani'den korkmaya başladım, sınır tanımıyor

Çok mutluyum bu korkudan, çooook

recocore

Süper Üye
26 Nis 2009
1,563
846
Gulyabani'den değil de dediklerinden ürktüm... İki arkadaş bunca çaba göstermiş ve bir yıl içinde sadece üç yorum, yazıklar olsun bize:(...

hadon

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
10 Mar 2010
3,056
9,085
Kastamonu
Allah Allah! Ben bunları nasıl atlarım yahu? 1950 Model 1001 Roman; hem de iki tane... Recocore dostuma çok teşekkür ediyorum gösterdiği için.

Gulyabani ve Bakunin üstadlarıma da yürek dolusu teşekkürler. 1001 Roman, hazine sandığımın en özel köşesinde duruyor. Direnc11 1946, Profesör 1948'leri paylaşıyor; sandığıma 1950'leri de eklemek çok keyifli olacak.

Var olun.

baybora

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
16 Şub 2012
892
4,652
İzmir
Bulunmaz sanılan bu dergileri yoktan var eden bir çizgi roman sevgisi olmasa biz nereden okurduk ta 1948 ve 1950'lerin bu tarihi eserlerini. Zaman geçtikçe eksikler tamamlanıyor. Çizgi romanların altın çağı olan bu yıllardaki nadide örnekler bizlerle buluşuyor. Bütün emeği geçenlere sayın bakunin, gulyabani, profesör ve direnc11 arkadaşlara candan teşekkürler. İyi günler dileklerimle.