Kinowa benzeri bir kahraman, Black Bull-1949

büyük beyaz

Yönetici
Çeviri & Balonlama
E-Dergi Takımı
17 Ağu 2009
17,730
43,945
denize sıfır
Bilinmeyen kahramanların sayısını (ilk anda farkettiğim) 400-500 gibi düşünürken bir blogda 11.000 -(ON BİR BİN) cıvarında olduğunu okuyup şaşkına döndüm.
Ama ömrümüz yettiğince bunları tanıtmaya devam edeceğim.
Bu kahramanımız Kinowa benzeri maskesiyle ilgimi çekti.
John Severin tarafından yaratılan kahramanın ilk çıkış tarihi 1949.

ozVl5b.jpg

b46RNG.jpg

Ata biniş,hareketler nerdeyse bire bir aynı.
İşler biraz gevşeyince bunuda çevirir okurlara sunarız.:)
kkkkl.jpg

Kim kimden esinlendi bilinmez ama maceralar Kinowa ile aynı dönemlerde geçiyor.
prizecomicswestern077p39.jpg

prizecomicswestern077p38.jpg

Son düzenleme:
12 Şub 2010
15,006
543,642
İtalyanlar da Amerikalılardan esinlenmiş:)

Bizim yerli çizerlerin de yabancılardan esinlenmesine daha hoş görülü bakmamız gerektiğini anlamamıza yardımcı oluyor bu örnekler

Çelik Blek 'in de aynen bu örnekteki gibi essegesse'den çok önce, Amerikalı bir çizgi romancı tarafından çizilmiş örneği olduğunu biliyoruz, yine forumlarda görmüştüm

" Bilinmeyen Kahramanlar " dizisiyle daha çoook şeyler öğreneceğimizi tahmin ediyorum

Teşekkürler büyükbeyaz

tatu

Yeni Üye
1 Eki 2009
79
92
bu örnek olsun bir diğer başlıktaki "tex granger" olsun ; sinemadaki uyarlama ve esinleride gözönüne getirip ve en önemlisi bu örneklerdeki çizgi romanların ilk yayın tarihini de eklediğinizde pek çok italyan çıkışlı projenin esin kaynağının yine amerika olduğunu görürüz..

denizkara

Yeni Üye
28 Mar 2010
61
44
denizci
“Bilinmeyen kahramanların sayısını (ilk anda farkettiğim) 400-500 gibi düşünürken bir blogda 11.000 -(ON BİR BİN) cıvarında olduğunu okuyup şaşkına döndüm” yazmışsın üstadım.
Her biri ortalama 10 sayfa olsa; 110.000 sayfa okumak lazım, tercümeyi hiç saymıyorum bile, bence Bilinmeyen Kahramanlardan seçmemiz lazım, içlerinde çok beğendiklerim var benim de, örneğin; “Joe Palooke-Ham Fisher 1946” çok esaslı, tam macerasını da buldum ve okudum, Sanki Archie ile Tenten karşımı muhteşem, bu arada orijinalin fiyatını gördüm ki fiyatı USD 78.99, şaşkına döndüm, bunlar aslında ciddi servet, nereden soktun bizi bu işe çıkamıyorum da üstadım, çok teşekkürler.

joepalooka003331.jpg

Son düzenleme:

HACILI

Onursal Üye
14 Kas 2012
2,170
7,981
Değerli üstatlarım,
Bu güzel sohbet tam iki yıl önce yapılmış.
Söz konusu çizgiromanı baya merak ettim.
Paylaşım yapıldı mı acaba..?
Selam, sevgi ve saygılar...
HACILI