scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

50061520148_fae0750e5f_o.jpg

Tam adıyla "İnsan Beyninin, Uzayın ve Zamanın Bilinmeyen Dünyası" Karacan Yayınları"nın 1985 yılının başında yayımlamaya başladığı paranormal ve psişik, gizemli olayları (UFO'lar, hayaletler, yeti vs) inceleyen bir dergidir. Dergi dedim ama aslında bu tür yayınlara tam olarak dergi demek doğru mu, bilmiyorum. Zira bunlar haftalık fasiküller halinde yayımlanmış olmakla birlikte isteyen okuyucular bunları kendileri ciltliyorlar ve yayın sona erdiğinde, eldekiler artık bir kitap ya da ansiklopedi şeklini almış oluyordu. Bunlar da 120 sayı sonunda bitmiş ve yayınevi ayrıca elindeki fasikülleri bir araya getirerek 10 cilt (her ciltte 12 fasikül) halinde ansiklopedi formatında yeniden piyasaya vermişti. Zaten cilt yapılması ve kitap/ansiklopedi oluşturulması maksadıyla yayımlandığı, fasiküllerdeki sayfa sayılarının birbirini takip etmesinden yani bir sonraki fasikülde sayfa no'ların kaldığı yerden devam etmesinden belliydi. Esasen derginin orijinalinde de bu böyleydi. Bu dergilerin orijinali İngiliz Orbis yayınevinin çıkardığı bir yayın (Orbis'i şimdi İtalyan De Agostini grubu satın almış). Orijinal adı "The Unexplained" (açıklanamayanlar) olan seri İngiltere'de 1980-1983 arasında 157 sayı çıkmış ve sonunda 26 cilt oluşturmuş. Türkçe versiyonunun (Bilinmeyen) künyesinde İngiliz editörlerin adları da yayın kurulu içinde yer alıyor. Renk ayrımı İngiltere'de yapılmış, demek ki klişeler İstanbul'a hazır geldi ve burada Hürriyet ofset tesislerinde basıldı (dizgi Karacan yayınlarında yapılmış). Orijinalinde olduğu gibi bizde de sayfa numaraları her fasikülde kaldığı yerden devam ediyordu. İngiltere'de 157 sayı devam eden dergi bizde 120 sayı sürdü ve 12'şer sayılık 10 cilt halinde tekrar pazarlandı. Türkiye serisinin yayın kurulunun başında mitoloji, parapsikoloji, astroloji, inanç turizmi gibi konular üzerine çalışmalar yapan yazar, editör, yayıncı, müzisyen ve belgeselci Ata Nirun vardı (2019'da vefat etmiş).

Bilinmeyen Dünyası Sıralı Liste

Bilinmeyen Dünyası - Sayı: 001 yazicizahmet
Bilinmeyen Dünyası - Sayı: 001 scanfan
Bilinmeyen Dünyası - Sayı: 002 yazicizahmet
Bilinmeyen Dünyası - Sayı: 002 scanfan
Bilinmeyen Dünyası - Sayı: 003 scanfan
Bilinmeyen Dünyası - Sayı: 004 scanfan
Bilinmeyen Dünyası - Sayı: 005 scanfan
Bilinmeyen Dünyası - Sayı: 006 scanfan
Bilinmeyen Dünyası - Sayı: 007 scanfan
Bilinmeyen Dünyası - Sayı: 008 scanfan
Bilinmeyen Dünyası - Sayı: 009 scanfan
Bilinmeyen Dünyası - Sayı: 010 scanfan
Bilinmeyen Dünyası - Sayı: 011 scanfan
Bilinmeyen Dünyası - Sayı: 012 scanfan
Bilinmeyen Dünyası - Sayı: 013 scanfan
Bilinmeyen Dünyası - Sayı: 014 scanfan
Bilinmeyen Dünyası - Sayı: 015 scanfan
Bilinmeyen Dünyası - Sayı: 016 scanfan
Bilinmeyen Dünyası - Sayı: 017 scanfan
Bilinmeyen Dünyası - Sayı: 018 scanfan
Bilinmeyen Dünyası - Sayı: 019 scanfan
Bilinmeyen Dünyası - Sayı: 020 scanfan
Bilinmeyen Dünyası - Sayı: 021 scanfan
Bilinmeyen Dünyası - Sayı: 022 scanfan
Bilinmeyen Dünyası - Sayı: 023 scanfan
Bilinmeyen Dünyası - Sayı: 024 scanfan
Bilinmeyen Dünyası - Sayı: 025 scanfan
Bilinmeyen Dünyası - Sayı: 026 scanfan
Bilinmeyen Dünyası - Sayı: 027 scanfan
Bilinmeyen Dünyası - Sayı: 028 scanfan
Bilinmeyen Dünyası - Sayı: 029 scanfan
Bilinmeyen Dünyası - Sayı: 030 scanfan
Bilinmeyen Dünyası - Sayı: 031 scanfan
Bilinmeyen Dünyası - Sayı: 032 scanfan
Bilinmeyen Dünyası - Sayı: 033 scanfan
Bilinmeyen Dünyası - Sayı: 034
Bilinmeyen Dünyası - Sayı: 035 scanfan
Bilinmeyen Dünyası - Sayı: 036 scanfan
Bilinmeyen Dünyası - Sayı: 037
Bilinmeyen Dünyası - Sayı: 038 scanfan
Bilinmeyen Dünyası - Sayı: 039
Bilinmeyen Dünyası - Sayı: 040 scanfan
Bilinmeyen Dünyası - Sayı: 041 scanfan
Bilinmeyen Dünyası - Sayı: 042 scanfan
Bilinmeyen Dünyası - Sayı: 043 scanfan
Bilinmeyen Dünyası - Sayı: 044 scanfan
Bilinmeyen Dünyası - Sayı: 045 scanfan
Bilinmeyen Dünyası - Sayı: 046 scanfan
Bilinmeyen Dünyası - Sayı: 047
Bilinmeyen Dünyası - Sayı: 048 scanfan
Bilinmeyen Dünyası - Sayı: 049
Bilinmeyen Dünyası - Sayı: 050
Bilinmeyen Dünyası - Sayı: 051
Bilinmeyen Dünyası - Sayı: 052
Bilinmeyen Dünyası - Sayı: 053
Bilinmeyen Dünyası - Sayı: 054
Bilinmeyen Dünyası - Sayı: 055
Bilinmeyen Dünyası - Sayı: 056 scanfan
Bilinmeyen Dünyası - Sayı: 057
Bilinmeyen Dünyası - Sayı: 058
Bilinmeyen Dünyası - Sayı: 059
Bilinmeyen Dünyası - Sayı: 060
Bilinmeyen Dünyası - Sayı: 061 scanfan
Bilinmeyen Dünyası - Sayı: 062
Bilinmeyen Dünyası - Sayı: 063
Bilinmeyen Dünyası - Sayı: 064
Bilinmeyen Dünyası - Sayı: 065
Bilinmeyen Dünyası - Sayı: 066
Bilinmeyen Dünyası - Sayı: 067
Bilinmeyen Dünyası - Sayı: 068
Bilinmeyen Dünyası - Sayı: 069 scanfan
Bilinmeyen Dünyası - Sayı: 070
...
Bilinmeyen Dünyası - Sayı: 115
Bilinmeyen Dünyası - Sayı: 116
Bilinmeyen Dünyası - Sayı: 117
Bilinmeyen Dünyası - Sayı: 118
Bilinmeyen Dünyası - Sayı: 119
Bilinmeyen Dünyası - Sayı: 120 scanfan (son sayı)

32. sayıda 4. cildin kapaklarını dağıttıklarına göre ciltler için tüm serinin tüm fasiküllerinin bitmesi beklenmemiş, kapaklar peyderpey verilmiş.
50062217356_d6ab4b4bfa_o.jpg

Fasiküller tamamlandıktan sonra yayınevi ayrıca 10 cildi bir arada satışa sunmuş.
120. ve son sayısında çıkan aşağıdaki ilandan tüm serinin 2880 sayfa hacminde
olduğu ve 700 konu içerdiğini öğreniyoruz.
50074977162_d1b47f5c99_o.jpg

"Bilinmeyen" Dergisinin Künyesi
vQIAlo.jpg

"Bilinmeyen"in Orbis Yayınevi Tarafından
İngiltere'de Yayımlanan Orijinali:"The Unexplained".

LgDJVL.jpg

Son düzenleme:

sekonme

Kıdemli Üye
8 Eki 2009
151
335
Teşekkürler Sayın Scanfan :) Evet, fasiküller cilt oluşturacak sayıya ulaşınca, o cildin kapağı veriliyordu.

tanasi

Yeni Üye
15 Ağu 2018
51
189
Gökte ararken yerde bulmak diye buna denir. Emeğinize, elinize sağlık. Çok teşekkürler...

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231
16 Ekim 2019'da ölen "Bilinmeyen" dergisinin yayın müdürü ve editörü Ata Nirun'la ilgili 20 Ekim 2019'da OdaTV'de çıkan bir yazıyı olduğu gibi aktarıyorum.

Ata Nirun’un ardından... Kültür hafızamız eriyor
Kaan Çağlayangöl yazdı...
OdaTV 20.10.2019

Çarşamba günü kültür dünyasının en önemli isimlerinden araştırmacı ve yazar Ata Nirun’u kaybettik. Kendisi zaman zaman haberleştiğimiz, İzmir’e geldiğinde uzun sohbetler ettiğimiz önemli bir kültür insanıydı. Kendisinden özellikle yayıncılık ve yazarlıkla ilgili çok şey öğrendim. En son görüşmemizde bana “yazılarını çok beğeniyorum, güzel konulara değiniyorsun” demişti. Her zaman sizi motive eden bir tarafı vardı ve tavsiyeleri benim için çok değerliydi.

*Ata Nirun
T3s83p.jpg

Ata Nirun; 1949 yılında İstanbul'da doğdu. Kabataş Erkek Lisesi, Güneş Koleji, Berlitz Language School ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi İstatistik ve Demografi Bölümü'nde eğitim aldı. 1963-1970 yılları arasında müzikle uğraştı. Bas gitarist olarak çeşitli gruplarla çalıştı. 1973-1982 yılları arasında Eczacıbaşı Seramik A.Ş.'de çalıştı ve IBM Computer Management lisansı aldı. Nottingham Parapsychology Institute'ta çalışmalarda bulundu. Ardından yayın hayatına başladı. Sırasıyla Görsel Yayınlar'da ansiklopedi yazarlığı ve Karacan Yayınları'nda “Bilinmeyen Dergisi”nin yayın müdürlüğünü yaptı ve TRT için belgeseller hazırladı. 1988 yılında Dönemli Yayıncılık'ın temsilcisi olarak İzmir'e gitti. İzmir'de Yeni Asır ve Bugün gazetelerinde köşe yazarlığı, İzmir Kültür ve Sanat Festivali'nde yöneticilik yaptı. 1990 yılında Bilgi Üniversitesi'nin temeli olan Alo Bilgi Telekom A.Ş.'nin kurucuları arasında yer aldı. Aynı dönemde Hürriyet Gazetesi'nde, Interpress ve Intermedya Yayıncılık'ta görev aldı. ATV ve Kanal 6'da yayın danışmanı ve yapımcı olarak çalıştı. 6. Boyut adlı TV programını yaptı. Aynı süreçte Oxford Üniversitesi'nde "cooperative psikoloji" workshoplarına katıldı ve Psikoloji Danışmanlığı sertifikasını aldıktan sonra, ABD'ye geçerek New York Film-TV Academy'de eğitim aldı. İzmir Ege TV'nin ve Gazete Ege'nin kuruluşlarında yer alarak genel koordinatör ve köşe yazarlığı görevlerinde bulundu. Ayrıca Burç 2000 dergisini çıkarıyordu. 1996-1998 döneminde AD Yayıncılık'ta yayın yönetmeni olarak Fenomen Dergisi'ni yayınladı. 1999 yılında Doğan Online'da "internet provider" olarak görev aldı. 2001-2002 yıllarında İzmir'de Aula Yeni Çağ Terapi Merkezi'ni kurdu ve Star Gazetesi'nde görev aldı. 2004-2006 yılları arasında Bodrum Kent TV'de yapımcı olarak çalıştı. Ege Life, Elite Line ve Trend Ege dergilerini yayınladı. 1980'lerden sonra mitolojik, arkeolojik ve fotografik araştırmalar ve belgesel film çekimleri için birçok ülkeye gitti. E-kolay ve Hurriyet.com sitelerinde bölüm yöneticiliği yaptı ve birçok sinema ve tiyatronun da danışmanlığını üstlendi. Uzun bir süre ABD ve İngiltere’de yaşayan Ata Nirun, dünyadaki gizemli yerleri, olayları ve kişileri araştırarak, bilgi birikimlerini yazar ve yorumcu olarak yayınlamaya başladı.

Özet olarak Ata Nirun, birçok bakış açısına sahip ve çok donanımlı bir entelektüeldi. Kendisini spiritüalist, okültist yani bir gizemci olarak tanımlıyordu. "Beni ilgilendiren şey, her konuda, her yerde ve her şeyde gizemi aramak ve onunla buluşmak" diye de ekliyordu.

GrEevo.jpg

KÜLTÜRÜ KAYBETTİK

2004 yılında, Ömür Gidel’in sayesinde kendisiyle tanıştığımızda İzmir’de Cumhur Küçükkahveci’nin sahibi olduğu Ege Life dergisinin genel yayın yönetmenliğini yapıyordu. Ege Life, o yıllarda sağlam yazar kadrosuyla yoluna devam eden bir bölge dergisi gibi gözükse de İstanbul, Ankara ve Antalya’da okurları olan ve son derece ilginç yazıları içinde barındıran özel bir dergiydi. Ata Nirun; kültür-sanat, arkeoloji, ülke gündemi, politika, hobiler, iş hayatı ve İzmir’le ilgili konular başta olmak üzere Ege bölgesiyle ilgili geniş bir haber ve yazar ağı kurmuştu.
Kendisinin 1980’li ve 1990’lı yıllarda yayıncılık alanında yaptığı önemli projeler vardı. “Fenomen” ve “Bilinmeyen”, “Burç 2000” dergilerini çıkarmıştı. Ege Life dergisi yayın hayatına başladığı sırada müzik yazılarını Ömür Gidel yazıyordu. Ömür Gidel’in önerisiyle ben de 2004 yılında, bu dergide müzik yazarlığı yapmaya başlamıştım. İlk yazarlık deneyimimdi. Bu noktada Ata Nirun ve Ömür Gidel bana çok yardımcı oldular. Adeta bir mentor gibi yol gösterdiler. 2009 yılına kadar Ege Life dergisinde yazmaya devam ettim. Son 1 yıl ise derginin kültür-sanat editörü olarak görev yaptım. Bazen röportajlar, bazen yazı dizileri hazırlıyordum. Her ay derginin çıkış tarihini büyük bir merakla bekliyorduk. Hiç de fena olmayan bir okur sayısına ulaşmıştık. Tirajımız bir hayli iyiydi. O günlerde dergiler bugün olduğu gibi dijital ortamda olmasının yanında baskı olarak da mevcuttu. Gazete bayilerinden ya da kitapçılardan alınabiliyordu. Günümüzde dergilerin bir kısmı yine basılıyor ama genellikle moda, ev tekstil ve çocuk dergileri dışında pek bir dergi göremiyorum. O yıllarda okurların gönderdikleri e-mail’leri hatırlıyorum. Gayet derli toplu eleştiriler alıyordum. Ülkemizde son yıllarda olduğu gibi köşe yazarlarına klavye başında olmanın verdiği dayanılmaz hafiflikle küfür edenler pek yoktu. Bugün o günleri hatırladığımda içim burulmuyor desem yalan olmaz. Çünkü çok değil, 15 yıl önce İzmir’de var olan entelektüel çevre gittikçe azalıyor. Sadece İzmir’de mi? Elbette hayır. Ülkenin genelinde durum böyle. Bu durum da tartışılması gereken ayrı bir konu. Toplum olarak kültür konusunda öğrenme isteğimiz yok. Kültür olarak son derece amaçsız ve plansız bir durumdayız. Bu yüzden eski yıllara dair insanları ve anıları hatırlamamız da çok güç oluyor. Kültür hafızamız adeta erozyona uğramış bir şekilde eriyor. Bu erimeyi durduracak bir yöntem ise ne yazık ki yok. Aslında bir yöntem var; insanların kendilerini okuyarak ve araştırarak geliştirmesi. Fakat sosyal medya varken bunlara ne gerek var. Kim sosyal medyada fenomen? Ne yiyor? Ne içiyor? Başkalarının hayatlarını takip etmekten kendini unutan bir toplum olmamıza çok az var. Belki de olduk bile. Farkında değiliz. Az önce yazdığım gibi Ata Nirun gibi entelektüel kişilerin ülkemizdeki sayısı gittikçe azalıyor. Böylesine değerli insanlar azalırken onların yerini dolduracak entelektüel seviyesi yüksek insanlar da yetiştiremiyoruz. Ata Nirun’u anarken aklıma ister istemez bunlar da geldi.

N4Xcmw.jpg

MÜZİK YILLARI

Ata Nirun mitoloji, parapsikoloji, astroloji, ruh bilimi, kehanetler, metafizik, bilim-kurgu, arkeoloji ve tarih araştırmalarının dışında müzikle de bir hayli ilgiliydi. Kendisiyle yaptığımız müzik sohbetlerini hatırlıyorum. 1960’lı yılların orkestra ve grup müziklerini konuşurduk. Yani Türkiye’de müziğin altın çağını yaşadığı yıllar. O yılları kendisi iyi biliyordu. Çünkü 1960’lı yıllarda dönemin İstanbul müzik çevresinde bilinen bir figürdü ve birçok orkestrada ve grupta bas gitar çalmıştı. O dönem müzik yaptığı arkadaşları daha sonraki yıllarda önemli isimler haline geldiler. Mithat Danışan(Panço), İzzet Beksaç, Faruk Dayıoğlu, Haluk Ünver, Ali Özen ilk hatırladığım isimlerden. Adını bugün toplumun çoğunun bilmediği daha birçok müzisyen. Bugün o siyah-beyaz fotoğraflara baktığımda üzülüyorum çünkü ne o müzikler, ne de o müzisyenler var. Tüm bunlar kimin umurunda? Pul koleksiyoncularının sayısı kadar az olan bir avuç insan topluluğu artık böyle konuları merak eder oldu.

* Mithat Danışan- Ata Nirun
acdNOE.jpg

7SaZNL.jpg

Bu yazıyı yazarken hayıflanıyorum ve üzülüyorum. Keşke Ata Nirun’la yaptığımız o müzik sohbetlerini röportaj haline getirseydim. Sanki bir gün nasıl olsa yaparım diye düşündüm. Eminim anlatacağı çok güzel anılar vardı. O yıllara ait anılarını defalarca dinlemiş biri olarak bunu söylüyorum. Ata Nirun’u sadece kitapları ve yaptığı çalışmaları ile ele almak kendisinin daha büyük özelliklerine haksızlık olur diye düşünüyorum. Onu tanıdığım için bir tarafım seviniyor, bir tarafım ise onu kaybettiğimiz için kapkaranlık. Ata Ağabey bende siyah beyaz bir hatıra bıraktı.

Not: Ata Nirun’ın yayınlanmış kitapları;

Nuh'un Seyir Defteri/Sıradışı Yerler Gizem Yolculukları, Geçmişten Geleceğe Kıyamet Almanağı, Nostradamus, Türkiye'de Ruhlar ve Ruhçular, Panaya Kapulu, Gizemli 78 Kapı, Meryem & Bülbül Dağı'nın Sırrı, Kozmik Şakacı, İlahi Komedya, Ruhlar, Ben Demiştim, Atatürk’süz İlk On Gün, 7 Mühür, Adolf’un Kavgası, Kehanet & Geçmişten Geleceğe Kıyamet, Karanlığın Işığı & Okült Evrene Yolculuk, Kıyamet Almanağı, Türkiye’de Ruhlar ve Ruhçular

* Ata Nirun Turgut Özakman
T6QkJn.jpg

* Erich Von Daniken, Farah Yurdözü, Ata Nirun
jlld7U.jpg

* Ata Nirun Haktan Akdoğan
3NApRN.jpg

* Ata Nirun-Bülent Kısa
wpKIIQ.jpg

Son düzenleme:

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,364
141,481
Bende bu ansiklopedinin kırmızı olanından mevcuttu. Bol görselli ve içeriğide güzeldi. Baya karıştırmış ve okumuştum. Tabi kimde kaldı nerdedir şimdi bilmiyorum.

yazicizahmet

Onursal Üye
12 Nis 2011
2,308
38,597
Epey uzun bir aradan sonra Diyarımıza baktım ki ne göreyim; hem epeydir göremediğim "scanfan" üstadımı, hem de "Bilinmeyen Dünyası" fasiküllerinin paylaşımını... Yıllar sonra bu ansiklopedik derginin devam sayılarını görmek, beni hem sevindirdi, hem de duygulandırdı. Sevgili "scanfan" üstadıma; Emek ve çabalarından ötürü kutluyor ve Teşekkürler ediyorum.

GüvenGüven

Süper Üye
19 Ocak 2010
1,093
5,322
Bandırma
Madem çizgi roman forumuyuz, ben de Rahmetli Ata Nirun ile ilgili bir anektod paylaşayım. 2017 kışı olacak; bir akşam Cem Çobanlı ve Alparslan Salt ile sohbet ederken Ata Nirun'un konusunu açtım. Cem Çobanlı piposundan derin bir nefes çektikten sonra bana şöyle dedi; "Güvencim sen Martin Mystère'yi bilirsin. Adamın amacı Türkiye'nin Martin Mystèresi olmak!"

kakamit

Yeni Üye
6 Haz 2022
4
5
Bu güzel çalışma için çok teşekkürler.
Sizden ricam 1. sayıyı tekrar paylaşabilir misiniz? Linki ölmüş.