Kitap ciltleme

KARAOĞLAN

Onursal Üye
2 Şub 2010
3,004
20,645
Gaziantep
Karaoğlan'ları nasıl kitap haline getirdiğimi soran arkadaşlar için. Video istemişlerdi ama onu başaramam.
Öncelikle bir yazıcıya sahip olmak gerek.
Beyaz tutkal,makas,mukavva,cetvel,karton (renk tercihi sizin),demir testeresi,maşa,pres v.s hazır bulundurun. (Kırtasiyecilerden ve yapı marketlerden edinebilirsiniz).

120 gr. A4 kağıdı ikiye bölüp A5 yapıyoruz:) katlayıp yırtınca tırtıklı tarafı daha iyi yapışıyor. Tırtıklı tarafı yazıcıya sağ tarafa gelecek şekilde yerleştirin. Kağıt boyları eşit olduğundan kesmeye gerek yok.

Bir araya gertirilmiş sayfaları düz bir zemine vurarak düzgün hale getirelim.(Ben pencerenin önündeki mermerde düzeltiyorum).Kayma olmaması için sayfalardan biraz küçük iki mukavva arasında,maşa ile sabitliyoruz. Mukavva küçük olunca kitabın sırtına sürdüğümüz tutkal ona bulaşmaz.

Sayfaları maşa ile tutturduğumuzda biraz gevşek olduğundan tutkal sayfa aralarına birazcık giriyor bu da sayfaların daha iyi yapışmasını sağlıyor. 5-10 dakika sonra tutkal iyice sayfaları yapıştırsın ve kabarıklık gitsin diye iki sert tahtanın arasına koyup presliyoruz.(Artan parke parçalarından iki adet kestim onları kullanıyorum).

Yine sayfalar dağılmasın diye, demir testeresi ile sırtına oluk açıp,(1-1,5 mm) tutkalla dolduruyoruz.

Oluklara ip koyup,üstünü ince bir bez parçası (kanaviçe gibi) ile kapatıyoruz.

İki adet karton hazırlayıp kitabın arka ve önüne yapıştırıyoruz. İpleri ve bezi kartona yapıştırıyoruz.

14.6/21.6 cm ölçülerinde iki mukavva kapak hazırlıyoruz. Kapakların olması gereken duruma getirip maşa ile tutturuyoruz. Sırt tarafa gelecek mukavvayı hazırlayıp bir kartona yapıştırıyoruz. Kartoları kapaklara yapıştırıyoruz.

Kapaklar hazır.

Cilt için parçacıdan alacağınız kalın olmayan ve sık dokulu,tutkalı sızdırmayan beze (Metresini 5 TL ye almıştım) kapağı yapıştırıyoruz.

Bezin köşelerini görüldüğü gibi kırpıp, içe katlayıp yapıştırdıktan sonra, kitabın arkasını veya ön tarafını yapıştırıyoruz.

Kitap hazır. Preste 12 saat tutalım, tutkal kurusun, nemi kitabı kabartmasın

KARAOĞLAN - Kara Panter kitabı hazır.

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,311

Ben de çok uzun yıllar ciltlerde hep "beyaz tutkal" ("İsrail tutkalı" da derlerdi nedense) kullandım. Çoğunlukla iyi sonuçlar veriyor. Ama birkaç kez falso verdi. Bu tutkalla ciltlediğim kitaplardan bazıları yıllar sonra kendini bıraktı. Kanaatimce bayat zamklar, ya da donmuş çözülmüş olanlar (soğuk iklimlerde dükkanlarda vitrine yakın raflarda sergilenmiş olanlar donuyor, sonra çözülünce niteliğini kaybediyor) veya sulandırılmış olanlar kullanıldığında bu oluyordu. Dediğiniz gibi saman kağıtlarında, fotokopi kağıtlarında (yani pürüzlü kağıtlarda) ve tırtıklı sırtlarda çok daha iyi sonuç alınıyor. İyi bir marka tercih edilirse ve rafta muhafaza şekline dikkat edilirse sorun yok. Şimdi artık mobilya zamklarında da çeşitlilik artmış (ama onlar daha pahalı ve bazıları kötü kokuyor). Ben son yıllarda "sıcak silikon" kullanıyorum. Özellikle parlak kağıtlı olan kitapların sırtlarını sizin önerdiğiniz gibi testereyle tırtıklandırdıktan sonra çok iyi neticeler alınıyor. Avantajı çabukluğu. Birkaç dakikada soğuyor ve kullanıma hazır oluyor.

Güzel bir anlatım olmuş sevgili "KARAOĞLAN", videoya hiç gerek kalmamış. Elinize sağlık. (Not: Fotoğraflardan birinde "şiraze" mi var, yoksa yanılıyor muyum. Şiraze ve kurdele ayıraç uygulamasını herhalde anlatımı kısa tutmak için eklemediniz)

KARAOĞLAN

Onursal Üye
2 Şub 2010
3,004
20,645
Gaziantep
Sevgili scanfan "şirazeyi" atlamışım. Kırtasiyecilerde aradım, ne olduğunu bile bilmiyorlar. Bende aynı bezden yaptım. Bezi ikiye katladım,arasına biraz kalınca iplik koyup yapıştırdım. Şerit ayraç yok. Belki terzi malzemesi satanlarda ince olanı vardır. Aramadım. Şablon oyup, sırta ve kapağa "KARAOĞLAN" yazmayı düşünüyorum

Son düzenleme:

erdallll

Onursal Üye
24 Eyl 2009
1,450
7,069
mükemmel bir anlatım bende kara murat ları yapmayı planladım renkli çıktıları aldım elimdeki sayılarla birleştirdim kendimce kapaklar hazırladım ama şu ciltleme işine bir türlü başlayamadım bu bilgilerden yararlanarak inşallah yaz tatilinde bende kitaplarımı oluştururum..

hüseyin aksakal

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
7 Eyl 2010
773
5,728
Kdz. Ereğli
Cilt yapmayı çok denedim ama fasikül veya kağıtları düzgün kesmenin bir yolunu bulamadım.

Pensler veya pres yerine cıvata ile sıkılabilen metal lama demirleri kullandım. Ancak kenarları sıfırlamak için düzgün kesmeyince istediğim sonucu alamadığımdan vazgeçtim.

300 A4'ten oluşan bir kağıt grubunun kenarlarındaki fazlalıkları düzgün kesmenin pratik yolunu bilen varsa öğüt almaya hazırım.

KARAOĞLAN

Onursal Üye
2 Şub 2010
3,004
20,645
Gaziantep
Cilt yapmayı çok denedim ama fasikül veya kağıtları düzgün kesmenin bir yolunu bulamadım.

Pensler veya pres yerine cıvata ile sıkılabilen metal lama demirleri kullandım. Ancak kenarları sıfırlamak için düzgün kesmeyince istediğim sonucu alamadığımdan vazgeçtim.

300 A4'ten oluşan bir kağıt grubunun kenarlarındaki fazlalıkları düzgün kesmenin pratik yolunu bilen varsa öğüt almaya hazırım.

Hüseyin Bey; Fasikülleri elle düzgün kesmenin olanağı yok. Ben de denedim, az kalsın 15 adetlik Karaoğlan cildini mahvedecektim. Ancak matbaa giyotininde kesilir. Kağıtları kesmeye gerek yok ki. A4 veya A5 olarak olduğu gibi kullanın.
300 A4 kağıdını anlayamadım. Kapak mı yapıyorsunuz bu kadar kalın kağıtla.

Bazı önemsiz:) kitapçıklara 200 Gr.lık A4 le karton kapak yapımıştım.

Küçük bir not: Yazıcıdan çıktı ile kitap yapmak isteyen arkadaşlar, 80 ve 100 Gr. kağıtları kullanmasın. Bu kağıtlar yazıcıdan çıkınca nemlenmiş gibi eğilip bükülüyor.

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,311

Sayın "hüseyin aksakal", şu video size belki bir fikir verebilir. Ben de bu metodla çok sayıda kitap kesmiştim.

Kitap kenarı nasıl kesilir

Kıyaslama açısından bir de giyotinleme, kırma ve sırtın tutkallanması aşamalarından sonra bu tür kitapların profesyonel olarak nasıl üretildiğini gösteren bir video daha ekledim. Seyretmesi bile hoş!

Kitap kenarı kesimi ve ciltleme (profesyonel)

Son düzenleme:

KARAOĞLAN

Onursal Üye
2 Şub 2010
3,004
20,645
Gaziantep
Tıpkı videodaki gibi maket bıçağı ile kesmeye çalıştım, Hem de kayma olmasın diye prese koyup iyice sıktım ama olmadı. İşin inceliği ne acaba. Sayfaları tek tek mi kesmek gerek. Ben 3-5 sayfayı(belkide daha fazla) birden kesmeye çalışmıştım. Bıçak mutlaka bir yerden sonra eğri gidiyor.

necdet

Onursal Üye
17 Nis 2011
1,440
5,391
Emeğinize sağlık sevgili Karaoğlan kardeş.Orta bir de el sanatları dersinde cilt yapmayı öğretmişlerdi.10 üzerinden 10 almıştım .(Teksas ciltlemiştim.)Sonradan 25 kadar Red Kit de ciltledim.Süper zevkli.Geçenlerde bende olmayan,indirdiğim pırıl pırıl Zagor ve Teks'leri kitap yapabilir miyim diye düşündüm,ama yazıcı kartuşu her halde iflas ettirir diye düşünüp,bu hayalden vazgeçtim.Ancak Lotoloto üstadın bir önerisi vardı onu hayata geçirebilirsek süper olur.Heyecanla onu bekliyorum.Bu arada siz ne kadar kartuş (ortalama masraf)harcadınız?Zahmetleriniz için şimdiden teşekkürler.Selamlar.

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,311

Ciltçilik, matbaacılık vb konular açılınca nedense kendimi tutamıyorum. İki-üç yıl kadar önce Kâğıt,Mukavva ve Cilt İşleri (1972) adlı bir kitap paylaşmıştım. Okul kitabı olmasına rağmen içinde çok faydalı ipuçları var. Bu bol çizim/şema içeren kitaba bir göz atmanızı öneririm.

Ka_t_cilt.jpg

Son düzenleme:

KARAOĞLAN

Onursal Üye
2 Şub 2010
3,004
20,645
Gaziantep
Paylaşımızdan haberdardım. Konuyu aynı yere açmak için aramaya "Mukavva ve Cilt İşleri" yazdım ama olmadı "Cilt İşleri" yazdım yine olmadı. Bilgi Depo'su na açtım.

HACILI

Onursal Üye
14 Kas 2012
2,183
8,058
Müthiş güzellikte öğretici bir anlatım.
Sevgili adaşım, sevgili KARAOĞLAN,
Hem bu güzel bilgiler için hem de emeğin için kutlarım.
Bu arada beni taa... 80 li yıllara götürdünüz.
Sanırım hepiniz hatırlarsınız Milliyet Çocuk Dergisi,
Orta sahifede ek olarak dünya çocuk klasiklerini,
Resimli olarak verirdi.
Bir vesile ile edindiğim bu dergileri toplayıp ben de amatörce ama
hemen hemen sizin anlattığınız gibi ciltlemiştim.
Oldukça da güzel olmuşlardı.
Şu anda 4 cilt olarak kitaplığımın kıymetlilerindendirler.
Haaa... şirazeyi unutmamıştım ama.
Sanırım gaz lambası fitilini uzunlamasına ikiye keserek
yapmıştım şirazeyi de.
Selam, sevgi ve saygılarımla değerli dostum.

HACILI

Onursal Üye
14 Kas 2012
2,183
8,058

Değerli dostum,
Karaoğlan dostumuzun ciltleme tekniği tamamen el ve emek ürünü olduğu için o cilde paha biçilemez.
Sırf 300 A4 ten oluşan kağıt grubunu kesme işinin en pratik yolu,
nedir dediğiniz için yazıyorum.
Tüm tutkallama ve pres işi bittikten sonra bir matbaaya götürüp, 2 dakikada çok cüz'i bir ücrete ya da ücretsiz gıyotinde kestirmektir.
Eeee.... tabi bu işin kolay yönüdür sanat yönüne bişi diyememem.
Selamlar, saygılar.

KARAOĞLAN

Onursal Üye
2 Şub 2010
3,004
20,645
Gaziantep
Müthiş güzellikte öğretici bir anlatım.
Sevgili adaşım, sevgili KARAOĞLAN,
Hem bu güzel bilgiler için hem de emeğin için kutlarım.
Bu arada beni taa... 80 li yıllara götürdünüz.
Sanırım hepiniz hatırlarsınız Milliyet Çocuk Dergisi,
Orta sahifede ek olarak dünya çocuk klasiklerini,
Resimli olarak verirdi.
Bir vesile ile edindiğim bu dergileri toplayıp ben de amatörce ama
hemen hemen sizin anlattığınız gibi ciltlemiştim.
Oldukça da güzel olmuşlardı.
Şu anda 4 cilt olarak kitaplığımın kıymetlilerindendirler.
Haaa... şirazeyi unutmamıştım ama.
Sanırım gaz lambası fitilini uzunlamasına ikiye keserek
yapmıştım şirazeyi de.
Selam, sevgi ve saygılarımla değerli dostum.

Sevgili Dostum
Ahmet Erden Beyefendi;
Bizim yaşlarda olanlar Köy Enstitüleri kadar olmasa da epey yararlı bilgi ile donatılmıştı.
Resim-İş derslerinde neler yapmadık ki.
Kitap ciltleme, tahta oyma işleri, tel, tutkal ve kağıtla heykel yapma v.s.
Şimdiki Lise öğrencisine Artvin'in yerini haritada göster de bilmez.

Sevgiler... Selamlar...

hüseyin aksakal

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
7 Eyl 2010
773
5,728
Kdz. Ereğli

Ancak matbaa giyotininde kesilir. Kağıtları kesmeye gerek yok ki. A4 veya A5 olarak olduğu gibi kullanın.
300 A4 kağıdını anlayamadım. Kapak mı yapıyorsunuz bu kadar kalın kağıtla.

.

Sayın Karaoğlan,
Ben kendi çevirilerimi ciltlemek istiyorum. Ama bunun için A5 formatı küçük geliyor. A4 formatı da büyük. Mesela 600 sayfalık bir kitap için 300 adet A4 kağıdı kullandım. Bunların kenarlarındaki fazlalığı matbaaya gitmeden kesmenin yolunu sormuştum... Yani 300 gramaj değil, kullanılan kağıdın adedi...

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,311
Sevgli scanfan "şirazeyi" atlamışım. Kırtasiyecilerde aradım, ne olduğunu bile bilmiyorlar. Bende aynı bezden yaptım. Bezi ikiye katladım,arasına biraz kalınca iplik koyup yapıştırdım. Şerit ayraç yok. Belki terzi malzemesi satanlarda ince olanı vardır. Aramadım. Şablon oyup, sırta ve kapağa "KARAOĞLAN" yazmayı düşünüyorum

Sırt yazısı yazmak bir zaman bende de takıntı haline gelmişti. Ciltçilerin yaptığı gibi "yaldız baskı" da yaptım. Hattâ bu yaldızları sıcak havya ile el yazısı olarak da kitap kapaklarına geçirdim. Bu arada denediğim yöntemlerden biri de aşağıdaki gibiydi. İsimlik, plaket, madalyon vb yapan bir tanıdık vardı. Sen yazacağın yazıyı birebir boyutta "aydınger kağıdı"na bilgisayarda yaz getir dediydi (bu dediğim 18-20 yıl kadar önceydi). "Lucky Luke" ve "TinTin"lerin logolarını tarayıcıyla kopyalayıp kenarlarını temizledim (galiba Photoshop'ta) ve yüksek çözünürlükte aydınger kağıda çıktı aldım götürdüm. Tanıdık plaketçi yaptığı işlemin adını da söylemişti bana ama unutmuşum, aklımda UV ışınlama, asit indirme, serigrafi gibi sözcükler kalmış. Ama hatırladığım kadarıyla işlemi şöyle yapmış: kimyasalla sıvanmış metal (pirinç olabilir) aydıngerin üzerinden ışınlanıyor, sonra aside batırılıyor, ışık alan kısımlar asitten etkilenip eriyor (asit indirme dediği bu olsa gerek) ışık almayan kısımlar da tümsek kalıyor (kabartma) sonra pirinç cilalanıyor. Dört adet yapmıştı ve o zaman bana pahalı gelmemişti. Ben de o plakaları kitapların sırtlarına yapıştırmıştım. Fotoğrafta bu ciltlerden biri görülüyor. Çocuklar cep telefonuyla çektiler, aslında daha parlak duruyor. Deseni bilgisayarda siz istediğiniz gibi oluşturduğunuz için kontrol de tamamen sizde oluyor. Tanıdık işi olmazsa pahalıya gelebilir. Bir keresinde de yumuşak bakırı döverek bu işlemin benzerini yapmıştım. Aceleye geldi pek güzel olmadı (bakırcı tanıdığım yoktu ne yazık ki!). Antrparantez, arka planda görülenler de cilt yaparken sıklıkla kullandığım giyotinlerden biri ve daha az kullandığım spiral cilt makinesi.

Paylaşımızdan haberdardım. Konuyu aynı yere açmak için aramaya "Mukavva ve Cilt İşleri" yazdım ama olmadı "Cilt İşleri" yazdım yine olmadı. Bilgi Depo'su na açtım.

Sevgili "KARAOĞLAN", galiba forumun arama motorunda bazı yetersizlikler var. Ben de demin aynı sözcüklerle aradım, bulamadım. Sadece "mukavva" diye ve "scanfan" katkılarında aratınca bulabildim.

20160304_193752.jpg

Son düzenleme:

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,311

1982 tarihinde basılmış okul ve kütüphanelere araç gereç temin eden Brodart adlı bir şirketin kataloğunda şu ciltleme aletine rastladım: Bildiğiniz freze matkap tezgahının biraz küçüğünü yapmışlar, bir de utanmadan 1.500 dolar fiyat koymuşlar (üstelik bu 1980'lerin 1500'ü!). Kitapların veya dergilerin sırtında matkapla belli sayıda delik açtıktan sonra bu deliklere plastik perçinler geçiriliyor, sonra da perçinlerin kafaları eritilerek sabitleniyor. Ürünü görünce heyecanlandım, içimden "bu benim icadım yahu" demişim, meğer aynı şeyi düşünen başkaları da varmış (aklın yolu bir!). Artık kaç senedir piyasada varsa. Halbuki ben bu yöntemi uzun yıllardır kullanıyordum (1970'lerden beri), hem de bedavaya malederek! Ben plastik perçin yerine çivi ya da tel kullanıyordum. Bu yöntem haliyle kenarında cilt payı bırakılmış dergiler için daha uygun. Cilt payı bırakılmamış kitaplarda yazıların okunması zorlaşabilir. 1500 dolar vermeye gerek yok, bunu herkes evinde yapabilir. Matkap çoğu evde vardır, yoksa da 90 liraya filan satılıyor. Sırt, kapak, şiraze, ayraç, vs... Gerisi hayal gücünüze kalmış.

Br_LIBRARY_SCHOOL_SUPPLIES_CATALOGUE_1982_01.jpg

Br_LIBRARY_SCHOOL_SUPPLIES_CATALOGUE_1982_02.jpg

Son düzenleme:

KARAOĞLAN

Onursal Üye
2 Şub 2010
3,004
20,645
Gaziantep
Ciltleme işi tamam.
Kitabın üzerine yaldız baskıyı nasıl yapacağız.
Araştırdım makinalar çok pahalı.
Çok çok ucuza mal edeceğimiz bir yolu yok mu?
Bilgisi olan arkadaşlar yazarsa makbula geçer.

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,311
Ciltleme işi tamam.
Kitabın üzerine yaldız baskıyı nasıl yapacağız.
Araştırdım makinalar çok pahalı.
Çok çok ucuza mal edeceğimiz bir yolu yok mu?
Bilgisi olan arkadaşlar yazarsa makbula geçer.

Yukarılardaki mesajlardan birinde satır arasında bahsetmiştim. Ben çubuk şeklindeki havyalardan (kalem havya deniyor) kullanrak el yazısıyla altın yaprak üzerinden yazıyordum. İstenirse harf şablonları kullanılarak kitap harflerine yakın bir sonuç da alınabilir. Ben Rus pazarından 5 liraya almıştım zamanında. Ortaya çıkacak sonuç tabii ki el yazınızın güzelliği ile doğru orantılı. Bir de geniş başlı çivileri ve eski cam enjektörlerin metal piston saplarını ısıtmak suretiyle kullanarak yuvarlak desenler basmıştım cilt bezinin üzerine. Çok nefis görünüyorlardı. Başka madeni şekilleri de ısıtıp basabilirsiniz, hayal gücünüzle sınırlı. Bir de hangi metal olursa olsun fazla ısıtmayın, yaldız kararıyor. İdeal ısıyı deneyerek öğrenirsiniz. Bir kalem havya örneği aşağıda. Resimdeki biraz pahalı geldi bana (70 lira!). 30 liraya da gördüm aynı sitede. "Altın folyo yaprakları" muhtemelen kırtasiyecilerde satılıyordur. Çok uzun süredir yaldız baskı yapmadım da! Size yaptığım bir yaldız baskı örneği gösterecektim, ama galiba o kitapları çocuklara göndermişim (el yapımı oldukları için, hatıra kalması açısından). Umarım bu bilgi işinize yarar sevgili "KARAOĞLAN".

Havya.jpg

KARAOĞLAN

Onursal Üye
2 Şub 2010
3,004
20,645
Gaziantep

Umarım bu bilgi işinize yarar sevgili "KARAOĞLAN".

Havya.jpg

Bilgi.
Hiç işe yaramaz olur mu.
Bende lehim havyası var (elektrikli) ucu biraz daha kalınca.
altın folyo yaprakları bulabilirmiyin, bilemiyorum.
Geçen gün büyük bir kırtasiye dükkanına girdim, şerit, şiraze, cilt bezi sordum hiç biri yok. 10 yıllık kırtasiyeciyim ilk soran sensin dedi.

Ek bilgi; Daha önce cilt bezi olarak kullandığım bir yüzü kadife türü kumaştan iyi sonuç alamadım, tutkalı sızdırıyordu.
Dün manifaturacıdan (Bkz.Ekşi Sözlük) :) Akfil marka bir bez aldım ince ama sık dokulu. İyi sonuç verdi. Onunla Karaoğlan-Kanlı Saltanat'ı ciltledim.
Kadife kumaşı ikiye katlayıp yapıştırıp şiraze olarak kullanıyorum.

Henüz kurumamıştı resim için açtım.

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,311

Şöyle bir var. Cilt malzemeleri de satıyor. "Altın varak" diye aratırsanız bulacaksınız. Yalnız biraz pahalıcaymış. Aşağıdaki örnek 100 liranın üzerinde (Ayar derecesine göre (12-18-22-24K) fiyatı ve rengi değişiyor (beyaz-yeşil-sarı gibi).

alt_n_varak.jpg

KARAOĞLAN

Onursal Üye
2 Şub 2010
3,004
20,645
Gaziantep

Buradaki daha kullanışlı gibi. Pahalı olması bir yana çok fazla. Ne kadar zamanda sarf edilir.Tutkalı bozulabilir.
Linkini verdiğiniz dükkandaki boyutlarına ve açıklamalara bakılırsa sanırım gerçek "altın varak".

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,352
Bence çok güzel anlatmışsınız.Ben cilt bezi yerine mobilya ve ahşap kaplamada kullanılan vinleks kullanıyorum oda müthiş oluyor çok alımlı duruyor renk olarak koyu kahverengi yada siyah tonlar harika

KARAOĞLAN

Onursal Üye
2 Şub 2010
3,004
20,645
Gaziantep
Bence çok güzel anlatmışsınız.Ben cilt bezi yerine mobilya ve ahşap kaplamada kullanılan vinleks kullanıyorum oda müthiş oluyor çok alımlı duruyor renk olarak koyu kahverengi yada siyah tonlar harika

Ben daima kırmızıyı tercih ediyorum. Hem renklerin en güzeli, hem de altın rengi folyo ile yazılan kitabın adı çok güzel durur

Ray Luca

Aktif Üye
11 Tem 2016
353
1,340
Çengelköy

Buradaki daha kullanışlı gibi. Pahalı olması bir yana çok fazla. Ne kadar zamanda sarf edilir.Tutkalı bozulabilir.
Linkini verdiğiniz dükkandaki boyutlarına ve açıklamalara bakılırsa sanırım gerçek "altın varak".

İmitasyon varak şeklinde mamüller de var.
Bunları da inceleyebilirsiniz.
Mesela bunun 120 metresi 39 lira.

14lübaba

Onursal Üye
14 Mar 2011
673
2,035
Ankara
Arkadaşlar şiraze olarak eskiden kullanılan gaz lambası fitili bulabilirseniz kullanabilirsiniz.
Hatırladığım kadar Ankara da kalenin orada bir yerde bulunuyordu, Ankarada ki arkadaşlar orada ararlarsa bulabilirler
Saygılar

hüseyin aksakal

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
7 Eyl 2010
773
5,728
Kdz. Ereğli
Geri kalan her şey tamam da Cilt kapağı üstüne yazı işi biraz problemli... Bir arkadaş, altın veya gümüş varaktan baskının nasıl yapılacağını anlatabilir mi acaba? Harf kalıpları falan bulunabiliyor mu, yoksa başka bir yöntemi mi var?

KARAOĞLAN

Onursal Üye
2 Şub 2010
3,004
20,645
Gaziantep
1.Cilt için kapak düzenlemesi.

Sevgili scanfan;
Görüşmemiz üzerine 1.Kitap için düzenlediğim kapak.
Biraz sonra tabelacı arayıp, arkası yapışkanlı plastik üzerine bu resmi kopyalayabilirler mi diye soracağım.
Olumlu yanıt alırsam (fiyatı ile birlikte) tekrar yazarım.

Son düzenleme:

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,311

Sevgili scanfan;
Görüşmemiz üzerine 1.Kitap için düzenlediğim kapak.
Biraz sonra tabelacı arayıp, arkası yapışkanlı plastik üzerine bu resmi kopyalayabilirler mi diye soracağım.
Olumlu yanıt alırsam (fiyatı ile birlikte) tekrar yazarım.

Sevgili "KARAOĞLAN",
daha önce özelden yazdığım mesajda da belirttiğim gibi, tabelacıların "plotter" denen yazıcı benzeri büyük boyutlu afiş baskı cihazları tıpkı bizim kullandığımız yazıcılar gibi çalışır. Bilgisayara bir yazıcı gibi bağlanıyorlar ve girdi olarak ne verirseniz çıktıdan da onu alabiliyorsunuz. Baskı boyutu büyük olduğu için çıktı alacak fotoğrafı/şekli de yüksek çözünürlüklü hazırlamak daha iyi olacaktır. İsterseniz tabelacıyla (şimdiki adları reklam ajansı) bir ön konuşma yaparsanız iyi olur, Photoshop formatında mı istiyorlar, jpeg mi, CMYK mı, hangi çözünürlük ideal olur, solmaya dayanıklı, yapışkanı kuvvetli bir çıktının metresi kaç paraya çıkar, USB hafızayla mı isterler yoksa CD'ye kaydedilmiş halini mi vs. vs. onları size söylerler. Birden fazla cilt kapağı görseli hazırlarsanız daha ekonomik olacaktır. Hem de bir defada hepsi elinizde olur. Bu arada mukavvanın altına kıvrılacak kısımları da iyi hesap edin. Ben çok eskiden bir plotter çıktısı aldırmıştım, o tarihte fiyatı bana hesaplı gelmişti. Şimdiki fiyatlar daha da ekonomik olmalı (o zaman plotterlar yeni gelmişti Türkiye'ye, tabelacıların çoğu hâlâ yağlıboya-fırçayla çalışıyordu. Aslında benim el tarayıcımla o tabelacının plotterı için şekil taramıştık. 25 yıl filan önceydi. Corel Draw diye vektörel bir yazılım kullanıyorlardı, ama bitmap görüntüleri de basıyorlardı. Vektörel çıktılar harfler-rakamlar için daha uygun, keskin kenarlı çıktılar alınabiliyor. Şimdi teknoloji çok daha ileri ve maliyet mantıken daha ucuz olmalı. Kısacası maliyeti ben de merak ediyorum.
Size şimdiden kolaylıklar diliyorum.

Tabelac_plotter.jpg

Son düzenleme:

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,311
Geri kalan her şey tamam da Cilt kapağı üstüne yazı işi biraz problemli... Bir arkadaş, altın veya gümüş varaktan baskının nasıl yapılacağını anlatabilir mi acaba? Harf kalıpları falan bulunabiliyor mu, yoksa başka bir yöntemi mi var?

Sevgili "Hüyesin Aksakal",
Bir kurşun hurufat seti satın almak pahalıya malolacağı için (altın varaklar da pahalı zaten) en pratik çözüm kapağı tanıdık bir ciltçiye götürüp yazıyı ona yazdırmak, veya el becerinize güveniniz varsa önceki sayfalarda anlattığım gibi bir kalem havya kullanarak el yazınızla veya metal şekilleri (anahtarlık, somun, cıvata vs) ısıtarak yapabilirsiniz. Ama yukarıda önerdiğim kendinden yapışkanlı poster kağıtlarına tabelacıda istediğiniz çıktıyı aldırtarak bunu cilt bezi yerine mukavva üzerine yapıştırarak kullanabilirsiniz (bu çıktıyı sanki bir cilt beziymiş gibi kullanabilirsiniz). Tabelacılarda muhtelif yapışkanlı kağıt tipleri var, yüzeyi pürüzlü/desenli olanlardan da gördüm. Dış mekan için hazırlandıkları için solmaya (UV ışınlara) dayanıklı oluyorlar.

Son düzenleme:

KARAOĞLAN

Onursal Üye
2 Şub 2010
3,004
20,645
Gaziantep
Ne yazık ki araştırmalarım olumlu sonuç vermedi.
Tabelacılar yeni adı ile "dijital reklamcılar" ince, arkası yapışkan folyo kullanmadıklarını kendilerinin kalın vinileks malzeme kullandıklarını söylediler.
Matbaaya yönlendirdiler ama onlarda bir adet yapmalarının mümkün olmadığını, bu nedenle herhangi bir fiyat veremeyeceklerini söylediler.
Kararımı verdim aşağıdaki linkteki malzemeyi alıp, harfleri tek tek kesip yapıştıracağım.

Siparişi bugün saat 18.25 itibari ile verdim. Sonucu paylaşırım.

Son düzenleme:

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,352
METAL HARF GÜMÜŞ KAPLAMA (#263030056)
TESPİH İÇİN METAL HARF TESBİH MALZEMESİ (#263112335)
Gondol Metal Harf Kurabiye Kalıbı 27 Parça (#262821652)
Saygıdeğer Karaoğlan üstadımız belki bu harfler işe yarayabilir diye düşünüyorum.Baskı amacıyla en azından denenebilir.Çok ekonomik bir şekilde yapılabilir.Ben kalın mukavvaya harfleri oyarak baskı efekti vermeye çalışmıştım ama zaman alıyor.Youtube da konu ile ilgili videolar var.Saygıdeğer Scanfan Üstadımızın el yazısı fikride iyi bir fikir.

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,311
Ne yazık ki araştırmalarım olumlu sonuç vermedi.
Tabelacılar yeni adı ile "dijital reklamcılar" ince, arkası yapışkan folyo kullanmadıklarını kendilerinin kalın vinileks malzeme kullandıklarını söylediler.
Matbaaya yönlendirdiler ama onlarda bir adet yapmalarının mümkün olmadığını, bu nedenle herhangi bir fiyat veremeyeceklerini söylediler.
Kararımı verdim aşağıdaki linkteki malzemeyi alıp, harfleri tek tek kesip yapıştıracağım.

Siparişi bugün saat 18.25 itibari ile verdim. Sonucu paylaşırım.

İki yıl önce tabelalarımdan birini yeniletirken, belki lâzım olur diye, kağıdın fazlalık ucuna da birkaç ok işareti, telefon numarası filan yazdırmıştım. Çok azını kullandım, kalan kısmını da atmamışım, saklamışım. Biraz önce dolapta buldum. Resimlerini çektim. Cep telefonum biraz eski model olduğu için fotoğraflar pek mükemmel değiller, ama anlaşılıyor yine de. Görüleceği gibi yapışacak/kullanılacak kısım bir sucuk zarı kalınlığında. Altında ise geçici muhafaza için yapışmaz yağlı kağıt var. Şekilli kısım yağlı kağıttan kolay ayrılıyor ama bir metal, cam veya kağıt yüzeye yapıştığında tahrip etmeden ayırmak mümkün değil. Yani o tabelacının dediği gibi vinleks kalınlığında değiller. Şimdi diyeceksiniz ki sizinki vektör görüntüler, belki ayrı bir kağıt türüne basılmış olabilir. Ama biraz önce bizim manavın önünden geçtim. Cama boydan boya, rengarenk ve çok net meyve resimleri olan afişler yapıştırılmış (2X2 metreden fazla). Bunlar haliyle bitmap resimler. Epeydir de orada duruyorlardı. Camların köşelerine dikkatle baktım, muhtemelen kullanım şartlarından dolayı (deterjan-güneş-kirli yüzey vs) bütün köşeler yerlerinden biraz kalkmış. Şöyle bir çekiştirdim, yerinden oynamadı. Ama materyalin inceliği benim ok işaretlerinin malzemesiyle aynı gibi, yani sucuk zarı kalınlığında! Belki sizin görüştüğünüz reklamcının kullandığı baskı makinesi ve baskı ortamları farklıdır. Piyasada sayısız çeşitte makine ve baskı malzemesi mevcutmuş. Yani vaktiniz varsa başka reklamcılara da sorabilirsiniz diye yazdım.

G_r_nt_003.jpg

Son düzenleme:

gitarisyen

Çeviri & Balonlama
7 Ara 2016
457
3,783
Hiçbir Şey Ülkesi
Kimi zaman bağımsız bir şekilde satılan, kimi zamansa bazı dergi ve gazetelerin verdiği ansiklopedi fasiküllerini biriktirip, ciltçiye ciltletmeye götürdüğüm çocukluk zamanlarını hatırladım. (Evet, bir zamanlar -hem de hatırı sayılır miktarda- bu işi yapan ciltçiler vardı.) Ben de hem okulda ("Resim-Teknik" ya da "El İşi" benzeri bir ismi olan ama adını şimdi hatırlayamadığım) bir derste verilen bilgilerle hem de kendi araştırmalarım ve rahmetli dedemin yardımıyla birkaç kitabı ciltlemeye çalışmıştım. Ama Sayın KARAOĞLAN'ın yaptığı kadar güzel olduğunu söylemek zor.

Fotoğraflara bakarken boğazıma bir şeyler düğümlendi.

Ellerinize sağlık, Sayın KARAOĞLAN. Böyle profesyonel bir çalışmayı ve anlatımı okuyup, incelemiş olmak gerçekten farklı ve müthiş bir deneyimdi...

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,311

Sevgili "KARAOĞLAN", biraz önce dışarıya çıktım ve reklam ajanslarından birine uğradım, durumu anlattım. Olay tıpkı benim yukarıda anlattığım gibiymiş. Malzemeleri çok çeşitli ama hemen tamamında yapışkan malzemenin kalınlığı sucuk ya da salam zarı kalınlığında. Fotoğrafınızı USB hafızada istediğiniz formatta getirin, jpg vs farketmez, çözünürlük de farketmez ama yüksek olursa daha iyi olur dediler. Ekranda ne görüyorsanız aynı çıktıyı alırız dediler. Metrekare fiyatı 25 liraymış (tahmin ediyorum, 1 metrekareye herhalde en az 6 kapak sırtı sığar). Dış ortamlara dayanıklıymış. Bilginize sunmak istedim. Bu yöntemi deneyecekseniz başka bir reklamcıya da danışın derim.

KARAOĞLAN

Onursal Üye
2 Şub 2010
3,004
20,645
Gaziantep
Sevgili scanfan;
Ben yine eski yöntemi kullanarak kitaplarımı bezle ciltleyeceğim. Önceki mesajımda linkini verdiğim folyoyu sipariş ettim. Kargoya vermişler. Bakayım beze iyi tutunuyorsa harfleri kesip yapıştırırım. Yapışmıyorsa onuda ciltlemek üzere kullanırım.

Sanırım gittiğim tabelacı bilgi ve makina bakımından pek donanımlı değildi.
Dışarıdan herşey tam görünüyordu. Resimdeki çok büyük yazıcı, bilgisayar, iki bayan sekreteri filan hepsi var dı. :) Belkide burada istek olmadığı için kendilerine lazım olan malzemeyi getiriyorlar.
Hem her macera için lazım olan birtek kapak. Israrcı olmak istemedim.