Google Earth Üzerinde Görüntülenen En İlginç 50 Yer

hadon

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
10 Mar 2010
3,056
9,088
Kastamonu

Aşağıdaki adreste, Google Earth uygulamasında görüntülenen en ilginç 50 yer sıralanmış. Büyük çoğunluğu, "ilginç" sıfatını gerçekten hak ediyor.

Başlıkların hemen altında verilen koordinatları girerek Google Earth ile çoğunu denedim ve doğru olduğunu gördüm...

* 17 Numaralı yer Kuzey Kıbrıs'tan. "Ne Mutlu Türküm Diyene"

* 40 Numaradaki şeklin bir kısmı, (sanıyorum kum fırtınaları yüzünden) kumların altında kalmış ama ne olduğu anlaşılıyor.

Son düzenleme:

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,323

Teşekkürler sevgili "hadon", ilginç bir konuymuş.

Beni en çok hüzünlendiren manzaralardan birisi de şu: kuruyan göllerden Orta Asya'daki "Aral Gölü" ve bir zamanlar bu gölde yüzen gemilerin karada kalmış enkazları (Google Earth'te acaba bu enkazlara teker teker zoom yapmak mümkün müdür?). Aral bir zamanlar dünyanın en büyük dört gölünden biriydi.

Soldaki uydu fotoğrafı Aral gölünün 1989'daki hali, sağdaki ise 2014'teki hali.
706px_Aral_Sea1989_2014.jpg

Aral gölündeki gemi enkazları.
Aral_enkazlar.jpg

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,323

Buna benzer bir manzaraya da Afrika'da Namibya ve Angola'nın Atlantik okyanusu sahillerinde yani "İskelet Sahili"nde rastlanır. Burada sahile vurmuş gemilerin kumlar arasında kalan enkazları yukarıdaki manzarayı andırır (Google Earth görüntülerini merak ediyorum). Bu sahil bazı sinema fimlerine de fon oluşturmuştu.

"İskelet Sahili"ndeki gemi enkazları.
geraamtekust.jpg

Shipwreck_Skeleton_Coast1.jpg

hadon

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
10 Mar 2010
3,056
9,088
Kastamonu

...(Google Earth'te acaba bu enkazlara teker teker zoom yapmak mümkün müdür?)...

Denedim ama gemi kalıntılarından herhangi birine rastlayamadım sevgili Scanfan. Ama ekrandan aldığım aşağıdaki 2 görüntü trajediyi yeterince anlatıyor zaten. Üçüncü resim ise, bölgeden bir başka kurumuş göle, Karakum Gölü'ne ait.

Mesajınızı okuduktan sonra Viki'ye baktım ve 10 - 12 yıl önce izlediğim bir belgeselde anlatılanların doğruluğunu tespit ettim: Aral Gölü'nü SSCB, sonuçlarını bilerek kurutuyor.

Belgesel, projenin tamamen Stalin'e ait olduğunu iddia ediyordu ama Viki'de işe 1960'da başlandığı söyleniyor. Aral Gölü'nün kuruyacağı, Türkistan'da milyonlarca insanın ölebileceği söylendiği halde Stalin, pamuk yetiştirmek için Seyhun ve Ceyhun nehirlerinin yataklarını değiştirtiyor. Sonuç olarak aynen öngörüldüğü gibi Aral Gölü kurumaya başlıyor ama onlar pamuk yetiştiremiyorlar. Çünkü nehirlerin suyu, binlerce yıldır suya hasret kalmış toprakların aşırı şekilde tuzlanmasına neden oluyor. (İlahi adalet?)

Belgesel, bölgede 3.5 - 4 milyon Türk öldüğünü, Stalin ve SSCB yönetiminin bu projeyle, aslında bunu hedeflediğini iddia ediyordu.

12 Şub 2010
15,006
543,766
Dampyr'in 12. sayısının adı İskeletler Sahili ve
31. sayısı olan Ölüm Denizi maceralarında, sevgili hadon'un paylaşımı ve sevgili scanfan'ın değerli katkısında sözü edilen çevre faciaları hakkında ilginç bilgiler var.

Aral Gölü'nün kurumasıyla ilgili gazetelerde bilgi kırıntısı kabilinden haberler hatırlıyorum yıllar öncesinden

Lakin Dampyr'in özellikle Ölüm Denizi macerasında çevre faciasının yol açtığı drama çok iyi parmak basılmış

Reklamını yapmak gibi olmasın:) ama Dampyr gibi, Martin Mystere gibi çizgi romanların, genel kültüre çok faydası var
Gerçi az bir istisna ile hemen tüm çizgi romanlarda bu fayda var
Ama bir kısmı daha bir eşit(!) oluyor işte:)

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,323

Geoogle Earth'te Görülen Gemi Enkazları Koordinatları
Koleksiyonda 1854 Enkaz Varmış

Linkten ".kmz" son ekli bir dosya iniyor. Bu .kmz ekli dosya galiba "Google Earth"te açılıyormuş. (kmz= "Google Earth Placemark File" demekmiş) Bu linkteki dosyada Google Earth'te görülebilen ve tespit edilmiş 1854 gemi enkazı varmış ve bu dosyadaki hazır koordinatlardan bunlara ulaşılabiliyormuş. Ben denemedim zira benim emektar bilgisayar çok kastığı için Google Earth'ü kaldırmıştım. Zaten kmz dosyaları hakkında bir bilgim de yoktu, şimdi öğrendim. Google Earth kullanan dostlar belki bu dosyayı açıp enkazların görüntülerine ulaşabilirler. Bu arada Earth'ü tekrar yüklemeyi düşünüyorum.

Visible_Shipwrecs_GE.jpg

melih_

Onursal Üye
24 Ara 2015
1,212
3,861
Osmaniye
Dampyr'in 12. sayısının adı İskeletler Sahili ve
31. sayısı olan Ölüm Denizi maceralarında, sevgili hadon'un paylaşımı ve sevgili scanfan'ın değerli katkısında sözü edilen çevre faciaları hakkında ilginç bilgiler var.

Aral Gölü'nün kurumasıyla ilgili gazetelerde bilgi kırıntısı kabilinden haberler hatırlıyorum yıllar öncesinden

Lakin Dampyr'in özellikle Ölüm Denizi macerasında çevre faciasının yol açtığı drama çok iyi parmak basılmış

Reklamını yapmak gibi olmasın:) ama Dampyr gibi, Martin Mystere gibi çizgi romanların, genel kültüre çok faydası var
Gerçi az bir istisna ile hemen tüm çizgi romanlarda bu fayda var
Ama bir kısmı daha bir eşit(!) oluyor işte:)

Benim Dampyr ile tanışmam bu macera (İskeletler Sahili) ile olmuştu. Elime bir yerlerden geçmişti ve bir solukta okumuştum. Biraz önce aklıma geldi, tekrar okumak istedim. Maceranın ismini bilmiyordum ancak Namibya hatırımda kalmıştı ve nasıl bulurum diye düşünürken Google amcaya Dampyr ve Namibya yazdım ve bingo :) Neresi çıktı? Tabi ki sevgili sitemiz Çizgi Diyarı.

Moderatör tarafında düzenlendi: