Çizgi Diyarı - Neden Linuks?

hadon

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
10 Mar 2010
3,056
9,085
Kastamonu
Arkadaşlar merhaba.

Uzun zamandır hazırlamaya çalıştığım, çizgi romanseverlere ve özellikle Çizgi Diyarı sakinlerine Linuks kullanmanın avantajlarını anlatan belgeyi nihayet tamamlayabildim. 21 sayfalık, bol resimli bir pdf halinde ekte sunuyorum.

Aslında tamamlanması için 30 yıl falan lazım; lafın gelişi "tamamlayabildim" diyorum. Bundan sonrasını, bu başlık altında yazışarak halledebiliriz sanıyorum. Benim dışımda Hakan Sait dostumuz da sorularınıza yanıt üretebilecek eski bir Linuksçu'dur. Buradan istediğinizi sorarsınız; biliyorsak yanıtlarız. Kimbilir, belki bizden daha iyi seviyede Linuksçular da vardır Diyar'da.

Buraya, hazırladığım belgenin 1., 14. ve 21.sayfalarını örnek olarak koydum. Pdf'yi indirip okumak isteyenler için küçük bir not; resimleri daha net görebilmek için sayfayı yüzde 250 - 300 kadar büyütmelisiniz.

Saygılarımla.

01wjw.jpg

14isi.jpg

21xxx.jpg

İndirme bağlantısı:

Moderatör tarafında düzenlendi:

haşim ünvan

Kıdemli Üye
15 Haz 2012
233
291
istanbul
Bende zamanında evdeki tek bilgisayara LİNUKS kurmak teşebbüsünde bulundum, acemiliğimden HDD' ye bölüm açtım zannedip mevcut malum işletim programını ve yüklü olan her şeyi sildiğim için evde facia çıkmıştı.

Dindar Diker

Çeviri & Balonlama
11 Nis 2009
2,444
8,365
İzmir
Windows harici alternatif sistemleri seviyorum. Mac veya Linuks hiç kullanmadım, ama linuks'u indirip kurmayı düşünüyorum. Bakalım kullanabilecek miyim? Yaklaşık 20 yıldır Windows kullanıyorum. Neler görmedim ki? Windows 3.1 ile başladım, 95, 98, 2000, Me, Xp ve şimdi de 7. Windows 8'i henüz kurmadım.

İskenderunlu

Onursal Üye
29 Tem 2012
5,347
12,824
iskenderun-Hatay
Merak ettim; pek Linux'dan anlamam ama o kadar mükemmelse neden bilgisayar kullanıcılarının çoğu tercih etmiyor, örneğin 100 arkadaşımdam en fazla 15'i Linux'çu..Karmaşık falan mı acep?

Dindar Diker

Çeviri & Balonlama
11 Nis 2009
2,444
8,365
İzmir
Sevgili hadon, hazırladığın pdf dosyayı az önce okudum ve çok beğendim. Sormak istediğim şey şu: Ben utorrent ile indiriyorum bazı belgeleri. Fakat hazırladığın yazıda torrentler ile ilgili bir bilgi göremedim. Linuksu indirip kursam, torrenti kabul eder mi?

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,078
36,676
İstanbul
Sevgili hadon üstadım öyle güzel anlatmış ki, öyle emek harcamış ki bu güzel sunum için... Sırf bu nedenle ilgi göstermek gerekir... Ama biraz daha inceleyeceğim. Alışkanlıklarımı değiştirmekle ilgili biraz muhafazakar bir yapım var ama bir kez değiştirmeye karar verince de bu değişim çok hızlı gerçekleşiyor. İnceleyeceğim... Sorularım olacak.

Teşekkürler, üstadım.

abdullah

Çeviri & Balonlama
17 Nis 2011
1,377
3,552
Midgard
Windows harici alternatif sistemleri seviyorum. Mac veya Linuks hiç kullanmadım, ama linuks'u indirip kurmayı düşünüyorum. Bakalım kullanabilecek miyim? Yaklaşık 20 yıldır Windows kullanıyorum. Neler görmedim ki? Windows 3.1 ile başladım, 95, 98, 2000, Me, Xp ve şimdi de 7. Windows 8'i henüz kurmadım.

8'i hiç kurmayın hocam. Gelmiş geçmiş en kötü Windows yazılımı (hele benim gibi ilk çıkan demo Windows 8'i kullanıyorsanız. Bilgisayarımda başlat bile yok.). Hele o berbat media oynatıcısını, fotoğraf göstericisini saymıyorum bile. Linux olayına gelince. Hiç kullanmadım ama eğer 8'i değiştirirsem garanti belgesi geçersiz oluyor. Maalesef :)

Dindar Diker

Çeviri & Balonlama
11 Nis 2009
2,444
8,365
İzmir
8'i hiç kurmayın hocam. Gelmiş geçmiş en kötü Windows yazılımı (hele benim gibi ilk çıkan demo Windows 8'i kullanıyorsanız. Bilgisayarımda başlat bile yok.). Hele o berbat media oynatıcısını, fotoğraf göstericisini saymıyorum bile. Linux olayına gelince. Hiç kullanmadım ama eğer 8'i değiştirirsem garanti belgesi geçersiz oluyor. Maalesef :)

Windows 3.1'i kullanmış biri olarak söylüyorum, ki o zamanlar tarih yanılmıyorsam 1995 falandı, sanırım Windows 8 bir velinimettir, sevgili Abdullah. :)

abdullah

Çeviri & Balonlama
17 Nis 2011
1,377
3,552
Midgard
Windows 3.1'i kullanmış biri olarak söylüyorum, ki o zamanlar tarih yanılmıyorsam 1995 falandı, sanırım Windows 8 bir velinimettir, sevgili Abdullah. :)

Ben bir keresinde komşunun Windows 98 kurulu bilgisayarını kullanmıştım. Onda çok eski bilgisayarlar vardı başka bir bilgisayarında windows milenyum mu ne vardı birde. İkisini Windows 8'e tercih ederim. En azından aynı anda media player'dan müzik dinleyip klasör açabiliyorsunuzdur. Tabi bilgisayar takılmazsa :D

Olay sohbete dönmeden. Bilgisayar alacaksanız ve çok eski Windows kullanıcılarındansanız 8'i kesinlikle tavsiye etmiyorum. Belki de XP'den direkt 8'e geçtiğim için böyle düşünüyorumdur. Ben XP ile mutluydum yahu :D

hadon

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
10 Mar 2010
3,056
9,085
Kastamonu
Merak ettim; pek Linux'dan anlamam ama o kadar mükemmelse neden bilgisayar kullanıcılarının çoğu tercih etmiyor...
Güzel soru.

Yapabildiğimce kısaca anlatmaya çalışayım:

Bilgisayar ve yazılım dediğimizde dünya genelinde trilyonlarca dolarlık bir endüstriden söz ediyoruz. Linuks ve özgür yazılım felsefesi 1990'larda yola çıkmış olmakla birlikte, asıl ivmelenmesini 2000'li yılların başında yakalayabilmiştir. Bu sırada, dünya genelinde kazanılabilecek bütün kaleler kazanılmıştı. Böyle büyük rakamlarla oynayanlar, kazandıklarını kolay kolay bırakmazlar. Paranın gücünü bilirsiniz...

Ancak, yazının en başında gördüyseniz, kendi alanında dünya genelinde, yüzde 70 gibi çok büyük bir kullanım yüzdesine sahip olan Android de Linuks'tur. Bu, eşit şartlar altında Linuks'un nasıl yaygınlaşabileceğinin kanıtıdır.

Düşünün şimdi; şu kadar yıldır bilgisayar kullanıyorsunuz. Endüstrinin, iyi-kötü, ucuz-pahalı, doğru-yanlış sunduğu herşeye alışmışsınız, hepsi sizin için referans haline gelmiş. Bir gün birisi size bu konuda farklı bir seçenek olduğunu söylediğinde, ne kadar mantıklı ve hoş gelirse gelsin, alışkanlıklarınızdan vazgeçip balıklama onun üzerine atlamazsınız. Bu zaman isteyen bir şey.

Ben bu belgeyi hazırlarken, "Diyar'ın hiç değilse dörtte birini Linuksçu yaparım," gibi bir umutla yola çıkmadım zaten. İstediğim, insanlara böyle bir açılımları olduğunu da anlatmaktı.

hadon

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
10 Mar 2010
3,056
9,085
Kastamonu
Alışkanlıklarımı değiştirmekle ilgili biraz muhafazakar bir yapım var ama bir kez değiştirmeye karar verince de bu değişim çok hızlı gerçekleşiyor. İnceleyeceğim... Sorularım olacak...
Direnc11 dostum için İstanbul'a gelir, tanıtım yapar, bilgisayarına kurarım. İstemesi yeter... :)

Hakan Sait

Süper Üye
14 Ocak 2010
422
5,611
Antalya
Eline sağlık Adil üstadım çok güzel bilgilendirici ve heveslendirici bir yazı olmuş :)
Ne yazık ki bir seneyi geçti Linuxtan uzak kaldım. Bunda Pardus'un hayal kırıklığı yaratmasının moral bozukluğu da var tabi. Aslında bu Pardus konusunu da ayrıca ele almak gerekir bence. Açık Kaynak dünyasında gelişmeleri mümkün olduğunca takip etmeye çalışıyorum. En kısa zamanda bir Linux dağıtımı seçip kuracağım inşallah.

Dindar Diker

Çeviri & Balonlama
11 Nis 2009
2,444
8,365
İzmir
İşlemci: AMD Athlon Dual Core Processor 4450B, 2.31 Ghz. 32 bit işletim sistemi.
Ram: 2 GB DDR2
HDD: Kasadaki 320 GB. Ayrıca 1 TB ve 1.5 TB iki taşınabilir HDD
Anakart: ASRock N68C-S Phenom II
Monitör: 19" Wide Screen ASUS Led Monitör

Şimdi sayın hocam, bu özelliklere göre bu pcye ne tarz bir Linux sürümü gider?

hadon

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
10 Mar 2010
3,056
9,085
Kastamonu
İşlemci: AMD Athlon Dual Core Processor 4450B, 2.31 Ghz. 32 bit işletim sistemi.
Ram: 2 GB DDR2
HDD: Kasadaki 320 GB. Ayrıca 1 TB ve 1.5 TB iki taşınabilir HDD
Anakart: ASRock N68C-S Phenom II
Monitör: 19" Wide Screen ASUS Led Monitör

Şimdi sayın hocam, bu özelliklere göre bu pcye ne tarz bir Linux sürümü gider?
"32 bit işletim sistemi" bilgisine nereden ulaştınız? Bilgisayarınızda kurulu Windows 32 bit olabilir, bu kuracağınız sistemin mutlaka 32 bit olması gerektiği anlamına gelmez. Eğer sistem 64 bit desteklemiyorsa, o zaman 32 bit kurmamız gerekir.

Bir de ekran kartınızı öğrenebilirsem, size uygun dağıtımın adresini ve CD/DVD'sini nasıl yazdıracağınızı anlatan yazıyı hemen göndereceğim.

Dindar Diker

Çeviri & Balonlama
11 Nis 2009
2,444
8,365
İzmir
32 biti destekliyor sanırım. 64 biti desteklemiyor olabilir dediğiniz gibi. Kasamda ekran kartı yok. 1 GB onboard ekran kartı var. 512 MB paylaşımlı, üstadım. Ayrıca bir ekran kartı almadım. İlla gerekiyorsa alıp takarım kasaya.

Hakan Sait

Süper Üye
14 Ocak 2010
422
5,611
Antalya
32 biti destekliyor sanırım. 64 biti desteklemiyor olabilir dediğiniz gibi. Kasamda ekran kartı yok. 1 GB onboard ekran kartı var. 512 MB paylaşımlı, üstadım. Ayrıca bir ekran kartı almadım. İlla gerekiyorsa alıp takarım kasaya.

İşlemcin 64 bit desteklidir mutlaka. Ancak belleğin 2 Gb. olduğundan zaten 64 bit bir işletim sisteminden azami performansı alamazsın. Bunun için en az 4 Gb bellek gerekir. Ekran kartı ise idare eder sanırım. Hangi Linux derseniz, eski Pardus olsaydı hemen önerirdim ama bu konuda sözü @hadon üstadıma bırakıyorum.

Dindar Diker

Çeviri & Balonlama
11 Nis 2009
2,444
8,365
İzmir
İşlemcin 64 bit desteklidir mutlaka. Ancak belleğin 2 Gb. olduğundan zaten 64 bit bir işletim sisteminden azami performansı alamazsın. Bunun için en az 4 Gb bellek gerekir. Ekran kartı ise idare eder sanırım. Hangi Linux derseniz, eski Pardus olsaydı hemen önerirdim ama bu konuda sözü @hadon üstadıma bırakıyorum.

Teşekkürler, Hakan Bey. İlk kez Linux deneyeceğim, bakalım nasıl bir işletim sistemi?

hadon

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
10 Mar 2010
3,056
9,085
Kastamonu
Sevgili Darkwood Hakan Sait de benim kadar eski bir Linuksçu ve benden çok daha eski bir bilgisayar kullanıcısıdır. Benim verebileceğim her bilgiye o da sahiptir. :) Biz onunla bir Linuks forumunda tanışmıştık.

Birkaç saat önce mesajınızı gördüm ama hemen evden çıkmam gerektiği için yanıtlayamadım; eğer bilgisayarınızda XP kurulu ise, İnternet'te sistemin 64 bit desteği olup olmadığını anlayacak bir yönteme ulaştım; aynen aktarıyorum:

"Bilgisayarım>Çalıştır yolunu izleyin,
Açılan penceredeki yazı çubuğuna winmsd.exe komutunu yazın,
Komutu girdikten sonra açılan pencerede sağ bölümde bulunan “Item” başlığı altındaki “Processor” yazısını bulun,
Eğer “Processor” yazısının yanındaki açıklama x86 ile başlıyorsa bilgisayarınız 32-bit demektir,
Eğer “Processor” yazısının yanındaki açıklama ia64 veya AMD64 ile başlıyorsa bilgisayarınız 64-bit demektir."

İşlemci AMD ve ekran kartı onboard olduğuna göre muhtemelen yonga seti ATI'dir.

Linuks için yeni donanım almanıza gerek olmaz. Tam tersine, en zayıf bilgisayarlar için bile Linuks bulunabilir.

Hakan Sait'in de dediği gibi, eski Pardus olsa başka dağıtım aramazdık ama ne yazık ki o artık eski Pardus değil... :)

Size ya Debian, ya Lubuntu ya da Mint tavsiye edeceğiz ama önce şu yukarıda verdiğim yöntemle sistemin 32 mi 64 mü olduğunu anlayalım. :)

Hakan Sait

Süper Üye
14 Ocak 2010
422
5,611
Antalya
Üye olduğum resim yükleme sitesine girince bir kaç yıl önce Linux forumlarında paylaştığım masaüstü resimlerimi gördüm. Belki genç arkadaşları heveslendirir diyerek burada paylaşmak istedim bir mahzuru yoksa. Uzun bir süredir Linuxsuzum özlemişim de :) Sırasıyla Ubuntu, Linux Mint ve Mageia. Tabi ki kurulumda bu şekilde olmuyorlar. Keyfime göre değiştirmiştim her yerlerini.

büyük beyaz

Yönetici
Çeviri & Balonlama
E-Dergi Takımı
17 Ağu 2009
17,730
43,946
denize sıfır
Bilgisayarınız kaç bit öğrenmek için CCLEANER programınız varsa açın sol üst köşede pc niz ile ilgili teknik bilgilere ulaşabilirsiniz benim pc den örnek resim altta. Bi ara bende bi Linux yapayım bana ne önerirsiniz abiler? Ha biz gelelim kuralım derseniz kazlar yağlanmak üzere.:)

dda.jpg

hadon

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
10 Mar 2010
3,056
9,085
Kastamonu
Windows 7 kullanıyorum. 32 bit, üstadım.
Sevgili Darkwood, şu adresteki 32 bit ISO'yu indirin.

CD'ye nasıl yazdıracağınızla ilgili bir belge arıyorum; bulamazsam ben hazırlayacağım.

Kolay gelsin.

İşte ISO'nun CD?DVD'ye nasıl yazdırılacağı ile ilgili bilgi:

Son düzenleme:

hadon

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
10 Mar 2010
3,056
9,085
Kastamonu
...Bi ara bende bi Linux yapayım bana ne önerirsiniz abiler? Ha biz gelelim kuralım derseniz kazlar yağlanmak üzere.:)
Darkwood'a indirmesini söylediğim dağıtım sana da uyar sevgili dostum:

32 bit olan ISO'yu sen de indir; CD?DVD'ye yazdırma yöntemini sonradan göndereceğim.

O kazlardan biri Profesör ve Hadon için ayrılmamış mıydı zaten? Bir ara yufkaları hazırlayıp "banduma" yapmaya cümbür cemaat geliriz inşallah... :)

İşte ISO yazdırma bilgisi:

Son düzenleme:

atilkurt

Onursal Üye
4 Ocak 2010
335
1,313
debian biraz karışık gelebilir, şahsen suse veya pardus kullanmanızı tavsiye ederim.

hadon

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
10 Mar 2010
3,056
9,085
Kastamonu
Çok teşekkürler, sayın üstadım. Umarım sorunsuz kurabilirim, yok olmadı tekrar çalcaz kapıyı. :)
Kapı her zaman açık...

Kaç dahili disk var, toplam kaç bölüm var? Bunları da bildirirseniz, kurulum konusunda en azından birkaç not vererek yardımcı olmaya çalışırım.

İlk kez kurulum yaparken, bilgisayardaki önemli verileri "ne olur ne olmaz" düşüncesiyle başka bir yere taşımak, ya da kopyalamak gerekir, bunu unutmayın.

Kolay gelsin.

hadon

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
10 Mar 2010
3,056
9,085
Kastamonu
debian biraz karışık gelebilir, şahsen suse veya pardus kullanmanızı tavsiye ederim.
Debian 7 asla karışık gelmez. Yukarıda Hakan Sait dostumuzun da dediği gibi Pardus eski Pardus olsaydı onu tavsiye edebilirdim ama burada başka bir sorun var; KDE, Darkwood arkadaşımızın sistemini zorlayacaktır. Ben Gnome 3'lü Debian'ı hem masaüstü, hem de 2006 model dizüstü bilgisayarımda kullanıyorum ve hem performansından, hem görselliğinden fazlasıyla memnunum.

Dindar Diker

Çeviri & Balonlama
11 Nis 2009
2,444
8,365
İzmir
Toplamda 3 TB Hdd kullanıyorum. Bunun 320 Gb olanı kasada dahili. Diğerleri taşınabilir. 320'ninde 30'u C, geri kalan kısmı D sürücüsü olamk üzere 2 bölüm var.

hadon

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
10 Mar 2010
3,056
9,085
Kastamonu
Toplamda 3 TB Hdd kullanıyorum. Bunun 320 Gb olanı kasada dahili. Diğerleri taşınabilir. 320'ninde 30'u C, geri kalan kısmı D sürücüsü olamk üzere 2 bölüm var.
Harici olanlar önemli değil. Önemli olan dahili sürücü. Tek disk olması yeni başlayan için daha iyi.

C bölümü 30 gb.
D bölümü 290 gb.

Burada şu üç seçenekten birine karar vermeniz gerekiyor:

1. Diskin tamamına Linuks kurmak.
2. Windows bölümüne dokunmadan D bölümüne Linuks kurmak.
3. Windows bölümüne dokunmadan D'den 30 - 40 gb.lık bir bölüm daha ayırıp, Linuks'u oraya kurmak.

Ben üçüncü seçeneği tavsiye ederim.

Ekleme:

Bu arada, ISO'yu indirip CD/DVD'ye yazdırdınız mı?

Son düzenleme:

atilkurt

Onursal Üye
4 Ocak 2010
335
1,313
Debian 7 asla karışık gelmez. Yukarıda Hakan Sait dostumuzun da dediği gibi Pardus eski Pardus olsaydı onu tavsiye edebilirdim ama burada başka bir sorun var; KDE, Darkwood arkadaşımızın sistemini zorlayacaktır. Ben Gnome 3'lü Debian'ı hem masaüstü, hem de 2006 model dizüstü bilgisayarımda kullanıyorum ve hem performansından, hem görselliğinden fazlasıyla memnunum.

kde windows gibi masaüstü gösteriyor Gnome ise daha bir basit olanı. bilemeyeceğim. şu an eski pc'de 512ram-128 ekran kartı pardus 2011 (kde) var ve sorunsuz daha önemlisi pardus bizim ülkemizden çıkmış bir dağıtım. bu yüzden tavsiye ettim suse'ise çok çeşitli yazılım paketlerine sahip yabancı bir dağıtım ne ararsanız bulursunuz. ama bütün bunlar bir yana windows'un rahatlığını linuks'da bulamazsınız. en azından ben bulamadım.

hadon

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
10 Mar 2010
3,056
9,085
Kastamonu
kde windows gibi masaüstü gösteriyor Gnome ise daha bir basit olanı. bilemeyeceğim. şu an eski pc'de 512ram-128 ekran kartı pardus 2011 (kde) var ve sorunsuz daha önemlisi pardus bizim ülkemizden çıkmış bir dağıtım. bu yüzden tavsiye ettim suse'ise çok çeşitli yazılım paketlerine sahip yabancı bir dağıtım ne ararsanız bulursunuz. ama bütün bunlar bir yana windows'un rahatlığını linuks'da bulamazsınız. en azından ben bulamadım.
Değerli kardeşim bu yazıyı hazırlayan, 6 yıl Pardus kullandı; Suse dahil tüm büyük dağıtımları sayısız kez kurdu, kaldırdı. Emin ol, yazıyı hazırlamadan önce KDE 3.5 ve Gnome 2'den itibaren anılan masaüstü ortamlarını ve XFCE ile LXDE'yi ıcığını cıcığını çıkarana kadar kurcalamıştı.

"Bu işleri ben de bilirim," edasıyla yorum yazmadan önce lütfedip yazıyı bir okusaydın, bu begenin hazırlanış amacını da anlar bunları yazmazdın.

Senin "Suse, Suse" dediğin, Linuks temelli bir işletim sistemi olabilir ama artık "özgür yazılım" değil; Suse, birkaç yıldır uluslararası bir firma tarafından geliştiriliyor. Ayrıca Debian yerine Suse tavsiye etmek ya kasıtlı bir art niyet, ya da bilgi yetersizliği ifade ediyor.

Suse "çok çeşitli yazılım paketlerine sahip" ama Debian değil öyle mi? :)

512 Ram ve 128 ekran kartlı o eski bilgisayarındaki Pardus, eminim seni verem ediyordur. O yüzden "Windows'un rahatlığını Linuks'ta bulamazsın" gibi şeyler söylüyorsun.

Ekleme:

Bak şu "kde windows gibi masaüstü gösteriyor Gnome ise daha bir basit olanı. bilemeyeceğim." sözünü atlamışım. :) Aslında tek başına bu yazdığın bile Linuks ile ilişkini anlatmaya yetiyor.

Son düzenleme:

hadon

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
10 Mar 2010
3,056
9,085
Kastamonu
Açılan sayfada hangisini indireceğim? İnternet bağlantısı olmalı diyeni mi?
resimizi.jpg

Sevgili Darkwood, bu tamamen size bağlı. Netinst dediği, kurulum ISO'sunu küçük boyutlu tutup, kurmak istediğiniz programları kurulumdan sonraya bırakıyor.

Aşağıdaki DVD olanda, seçilmiş, kuruluma eklenmiş daha fazla program var; CD olan ise, yine oldukça az program içeriyor.

Bence, sıkıntınız yoksa DVD kalıbını indirin. Çünkü ilk kez kullanacağınız için programları tanımıyorsunuz; kurulumda gelenler, yani dağıtımın size tavsiye ettiği en bilinen, en başarılı programlardır.

Kolay gelsin.

hadon

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
10 Mar 2010
3,056
9,085
Kastamonu
Dvd kısmını seçtim. Açılan sayfadakilerin tamamını seçip, sağ tuşla yazdır mı diyoruz?
Hayır!... DVD 1, DVD 2 ve DVD 3 yazanların üzerine tek tek tıklayıp üç ayrı ISO'yu da indirin. DVD'ye yazdırma işi daha sonra. Bunlarla kurarken kurulum yazılımı, her DVD'yi sırası geldikçe sizden isteyecek.

Eğer 3 DVD'yi indirip yazdırmak zor geliyorsa yukarıdaki "netinst" yazanı indirebilirsiniz; kurulumu tek CD ile yapar, programları daha sonra yüklersiniz.

Seçim sizin. :)

Dindar Diker

Çeviri & Balonlama
11 Nis 2009
2,444
8,365
İzmir
Hadon üstadım, debian dosyaları ineli çok oldu. Ne yapalım, canlandıralım mı tekrar olayı? Ben daha dvdye yazdırmadım. Onu da belirttiğin linklere göre yapacağım.