İstiklal Caddesinde soğuk bir kış günü...

Otacı

Süper Üye
5 Tem 2016
805
12,302
İstiklal Caddesinde soğuk bir kış günü... Yıl 1950...

ba44504d598.jpeg

Ünlü 1954 Kışı mı acaba? Belki de...

068ec94615d.jpeg

Renklendireyim de o uzak gün daha yakın gözüksün dedim...

Eski bir arkadaşım "Fotoğraftaki manzara güzel de, renklendirişteki bunca baskın sarı niye? Genelde bir gri-mavi renk hakim olurdu ortalığa öyle durumlarda." deyince...

Bende "Özgün resimle çok az bir fark olmuştu... Selahattin Giz’in İstanbul fotoğraflarının çoğunluğu ilkin bir kartpostal açıklığı sunar. Bu nedenle bu kartpostal havasını vurgulamak için uğraştım ve benim çok hoşuma gitti... En kötü durumlarda bile bir umut ve aydınlık aramışımdır kendimi bildim bileli... Yine de senin istediğin havada düzenleme yaptım..." diye yaıt verdim ona...

e8ed72ec469.jpeg

O da "İşte şimdi tam hayal ettiğim gibi olmuş! " deyince ben de sevindim...

Mr...

Yeni Üye
1 Eyl 2018
6
23
İstiklal caddesine pek benzetemedim. Cadde bu kadar dar değil. Olsa olsa caddeye bağlanan sokaklarıdır. Ellerinize sağlık.​

Otacı

Süper Üye
5 Tem 2016
805
12,302
İstiklal caddesine pek benzetemedim. Cadde bu kadar dar değil. Olsa olsa caddeye bağlanan sokaklarıdır. Ellerinize sağlık.​

65a8186e371.jpeg

İstiklal caddesi - 1950'lerden yazın çekilmiş br fotoğraf... yukardaki ise kışın karda Galatasaraya doğru en dar kısımlarında ve bayanların hemen önünden yakın çekilmiş ve sağ taraf görüntüde az görünüyor, sola doğru çekilmiş... yıllar içinde değişimler olmuş haliyle...

9cdfc9accd5.jpeg

Sanırım buralarda çekilmiş...