Einstein; bu fotoğraf için sizce ne söylemiştir?

Otacı

Süper Üye
5 Tem 2016
782
11,931
Einstein; bu fotoğraf için sizce ne söylemiştir?

A- "Bisikletimi sürerken görelilik teorisini düşündüm."

B- "Hayat bir bisiklete binmek gibidir. Dengenizi korumak için hareket etmeye devam etmeniz gerekir."

C- Hiç biri...

"Yorumlarınızı bekliyorum" ...amacım farkındalık oluşturmak... akşam belgeleriyle soru ve fotoğrafa açıklık getireceğim...

e7a4dc1a6c3.jpeg

Son düzenleme:

Beymelikli18

Onursal Üye
26 Eyl 2014
18,824
52,199
Kendi Koltuğunda

Olmayan "C" şıkkı bence..
"Yok ben eve gideyim,
ölmeden önce kahve eşliğinde
birer Teksas-Tommiks okuyayım!"
diye iç geçirmiştir.
Not: Vefat tarihine denk geliyor.
Teksas 1956
Tommiks 1955

Moderatör tarafında düzenlendi:

Otacı

Süper Üye
5 Tem 2016
782
11,931
Biraz bulmaca gibi oldu ama sosyal medyada dolaşan buna benzer o kadar çok gerçeği yansıtmayan ya da ilgisiz başka resimlerle bezenmiş şehir efsaneleri dolaşıyor ki şaşırırsınız... doğam gereği bu tür haberleri google normal ve görsel aramalarda araştırıp gerçeği bulmaya gayret ederim. Hatta google yabancı dil aramalarına da baş vururum.

Atom Bombası Patlarken Einstein Keyifli Keyifli Bisiklete biniyor!

Ocak 2011'de, web sitelerinde siyah-beyaz bir fotoğraf dolaşmaya başlamıştı.
Fotoğraf, Nobel ödüllü fizikçi Albert Einstein bisikletini sürerken arka planda bir atom patlamasını resmediyor.

Aslında, 29 yıl arayla çekilen iki farklı fotoğraf kullanılarak oluşturulan bileşik bir görüntüydü.

fa94dd0e864.jpeg
5e3bf524fbc.jpeg

Einstein'ı bisikletle gösteren ilk fotoğraf, 6 Şubat 1933'te Santa Barbara'da Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü Mütevelli Heyetinden Ben Meyer tarafından çekilen Albert Einstein'ın fotoğrafından kesildi ve ters yöne çevrildi.

3cf9ed2deab.jpeg

Çölde bir nükleer patlama izleyen askeri ve sivil gözlemcilerin arka plan görüntüsü, 14 Temmuz 1962'de - Einstein’ın ölümünden yedi yıl sonra - Nevada’daki French Flat nükleer test sahasında çekildi. Ortam, o yıl ABD Savunma Bakanlığı tarafından yapılan bir dizi dört taktik nükleer savaş başlığı testinden biri olan "Küçük Boy" olanın patlamasını gösteriyor.

Tarihsel doğruluk açısından, Einstein’ın erken dönem teorik çalışmalarının, atom bombasının anlaşılması ve yaratılmasında yıllar sonra aracı olduğu doğru olsa da, Einstein’ın kendisi bu çabalarda pratik bir rol oynamamıştır. Ayrıca nükleer silah testine katıldığına dair herhangi bir kamu kaydı bulunmuyor.

Fotoğraf, ilginç bir şekilde, sıklıkla Albert Einstein'a atfedilen iki ifade ile anılıyor. A şıkkını asla kanıtlayamayız gerçek fotoğrafta bisiklete binerken belki görelilik kuramını düşünmüş olabilir... ama asansörde ve tren yolculukluklarında düşündüğünü biliyoruz.

A- Bisikletimi sürerken [görelilik teorisi] düşündüm.

Diğeri yani B şıkkı, 5 Şubat 1940’ta Einstein’ın oğlu Eduard’a yazdığı bir mektuptan alıntılanmış:

B- Hayat bir bisiklete binmek gibidir. Dengenizi korumak için hareket etmeye devam etmeniz gerekir.

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Fotoğrafın foto-montaj olduğunu aramızda bilmeyen biri olduğunu düşünmüyorum. Ben "B" şıkkı derken, Einstein'ın felsefesine ve de bu foto-montajlı resme yakışacağını düşünerek "B" şıkkı dedim. Bence "C" şıkkı yani "Hiç biri" demek biraz kolaycılığa kaçıyor..

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,364
141,486
Doğru aslında, "C" şıkkı demek kolaycılığa kaçar. "Montaj yapılmış bir resim mi?" şıkkı olması lazımdı.

O zaman da kimse Japonya'ya atom bombası atılırken Einstein'ın bisiklete neden bindiğini anlamazdı.

Bildiğim kadarıyla atomun parçalanması ve savaş aleti olarak kullanılmasından gayet rahatsız olmuş bir insan.

Niye gülsün veya sevinsin ki?!.. Düşmanı bile olsa bilim adamları bence kin tutmazlar.

Moderatör tarafında düzenlendi: