Ciltleme hakkinda...

melih_

Onursal Üye
24 Ara 2015
1,213
3,865
Osmaniye
Arkadaşlar Merhaba;
Forumda eklenen çizgiromanları evde kitap şeklinde basmak istiyorum. Linkini verdiğim ısısal ciltleme ile ciltleme nasıl olur? Yapan var mı?
Bilgilerinizi istiyorum arkadaşlar.

Son düzenleme:

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,406
Linke henüz bakmadım ama benzer bir konu üstadımız " Karaoğlan " tarafından resimleri ile anlatılmıştı isterseniz oraya bir bakın çok değerli bilgiler var.
Selamlar.

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,326

O pahalı aletlere hiç gerek yok. Aynı işi bir "silikon tabancası"yla evde de yapabilirsiniz. Zaten o pahalı cihazlar da silikon tabancasının kullandığı aynı malzemeyi kullanıyorlar. Silikon tabancasını ucuzcu marketlerden 15-20 liraya alabilirsiniz (geçen yıl küçüğü 8 lira filandı). Silikon çubukları ise 1 liranın altındaydı. "Kendin yap" (DIY) videosundaki ahşap aparata filan da gerek yok aslında. Bir fikir versin diye sundum. Diğer tutkallara avantajı anında kuruması. (tutkallama işlemi 8. dakikadan sonra başlıyor, oraya atlayabilirsiniz)

sıcak silikonla cilt yapma

melih_

Onursal Üye
24 Ara 2015
1,213
3,865
Osmaniye

O pahalı aletlere hiç gerek yok. Aynı işi bir "silikon tabancası"yla evde de yapabilirsiniz. Zaten o pahalı cihazlar da silikon tabancasının kullandığı aynı malzemeyi kullanıyorlar. Silikon tabancasını ucuzcu marketlerden 15-20 liraya alabilirsiniz (geçen yıl küçüğü 8 lira filandı). Silikon çubukları ise 1 liranın altındaydı. "Kendin yap" (DIY) videosundaki ahşap aparata filan da gerek yok aslında. Bir fikir versin diye sundum. Diğer tutkallara avantajı anında kuruması. (tutkallama işlemi 8. dakikadan sonra başlıyor, oraya atlayabilirsiniz)

sıcak silikonla cilt yapma

Teşekkür ederim üstadım...

melih_

Onursal Üye
24 Ara 2015
1,213
3,865
Osmaniye
Fiyatları 300-400 TL gibi. Bakalım, önce başka seçeneklere yönelelim.
Cevap veren güzel insanlara teşekkürler....

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,326

Ara sıra kullanacaksanız en pratik ve ucuz çözüm "silikon tabancası". Ama ticari olarak yapılacaksa (tez vs) paraya kıyıp makine alınabilir. En ucuzu 350 liradan başlıyor, on binlerce liraya kadar çıkıyor. Ben silikon tabancasını çok kullandım, ara sıra da olsa hâlâ kullanırım. Videoya aldanmayın, çok daha çabuk yapılıyor, videodaki adam ekranda biraz uzun görünmek istemiş herhalde(!) ballandıra ballandıra uzatmış işi. O ahşap tezgaha da gerek yok. Yanlız hesaba katmadığı bir şey var, kitabın yapıştırılacak sırtı "tırtıklı" hale getirilirse sıcak silikon tutkal çok daha sağlam tutar. Bu tırtıklandırmayı testereyle yapabilirsiniz. Bir de kağıt ne kadar parlaksa, yapışma gücü o kadar azalır. Kağıt Kuşe kağıt bir de tırtıksızsa, bir de kağıt güzel istiflenmediyse, tutkalın değmediği kağıtlar sonradan cildin içinden çıkıveriyor! Bu nedenle mutlaka yapıştırılacak sırt testereyle çentiklenmeli, tırtıklı hale getirilmeli (hatta derin çentik atılarak o çentiklere ince sicim oturtulabilir).

s_sal_cilt.jpg

melih_

Onursal Üye
24 Ara 2015
1,213
3,865
Osmaniye

ara sıra kullanacaksanız en pratik ve ucuz çözüm "silikon tabancası". Ama ticari olarak yapılacaksa (tez vs) paraya kıyıp makine alınabilir. En ucuzu 350 liradan başlıyor, on binlerce liraya kadar çıkıyor. Ben silikon tabancasını çok kullandım, ara sıra da olsa hâlâ kullanırım. Videoya aldanmayın, çok daha çabuk yapılıyor, videodaki adam ekranda biraz uzun görünmek istemiş herhalde(!) ballandıra ballandıra uzatmış işi. O ahşap tezgaha da gerek yok. Yanlız hesaba katmadığı bir şey var, kitabın yapıştırılacak sırtı "tırtıklı" hale getirilirse sıcak silikon tutkal çok daha sağlam tutar. Bu tırtıklandırmayı testereyle yapabilirsiniz. Bir de kağıt ne kadar parlaksa, yapışma gücü o kadar azalır. Kağıt kuşe kağıt bir de tırtıksızsa, bir de kağıt güzel istiflenmediyse, tutkalın değmediği kağıtlar sonradan cildin içinden çıkıveriyor! Bu nedenle mutlaka yapıştırılacak sırt testereyle çentiklenmeli, tırtıklı hale getirilmeli (hatta derin çentik atılarak o çentiklere ince sicim oturtulabilir).

s_sal_cilt.jpg

teşekkür ederim azizim.eline sağlik....

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,326

Sevgili "melih_", yukarıda sevgili "abolardis"in bahsetmiş olduğu forum konusunun bağlantısını da vereyim: Kitap Ciltleme. Bu konu altında olayı bayağı ballandıra ballandıra uzatmıştık. Bir göz atarsanız belki işinize yarayacak birkaç şey bulursunuz. Saygılar.

afu

Onursal Üye
1 Şub 2011
680
5,020
İstanbul
Arkadaşlar Merhaba;
Forumda eklenen çizgiromanları evde kitap şeklinde basmak istiyorum. Linkini verdiğim ısısal ciltleme ile ciltleme nasıl olur? Yapan var mı?
Bilgilerinizi istiyorum arkadaşlar.

digital baskı ve amerikan cilt yapan yerler var.
A3 renkli baskı 1 TL
Ciltleme 7 TL

bence en düzgün ve ucuz çözüm. :)