baybora

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
16 Şub 2012
893
4,656
İzmir

Sayın Arkadaşlar;
İzmir Ekibi bu güzel çizgi romanı bir sürü aksilik ve gecikmeye rağmen en sonunda tamamlayıp, aşağıdaki linkte sizlere sunuyor.
Çevirisini değerli arkadaşımız Philippe yaptı. Balonlamasını Lotoloto arkadaşımız gerçekleştirdi. Tercümenin yapılmasında Büyükbeyaz arkadaşımızın adı gibi büyük yardımları oldu. Ben de tercümenin ve balonlamanın yazıları ile son düzenlemeleri gerçekleştirdim.
Bu seri Türkiye'de pek tanınmamakta. Avrupa'da 52.sayıya kadar gelmiş. Tabii bütün seriyi paylaşmaya ömrümüz yeter mi bilmiyorum. Bir ilk olsun ve sevilip tanınsın istedik. Ama başka arkadaşlar da yardımcı olursa daha hızlı Türkçeye kazandırılabilir. İstekli olan arkadaşlar olursa orijinal nüshalarını gönderebilirim.
Herkese iyi okumalar.

Önemli not: Aşağıdaki linki bir türlü mavileştirememiştim. Sorunu anlayıp, yardım edip, düzelten sayın Shoryuken'e ve paylaşım sayfasındaki resimleri ve yazıları daha güzel bir duruma getiren Gandor08 arkadaşlara teşekkürler.

Tanıtım Sayfası:

Mavi Ceketliler (Les Tuniques Bleues) çizgi romanının tüm serisinin mükemmel bir tanıtımını yapan scanfan arkadaşın çalışmasının linki aşağıdadır. Merak eden arkadaşlar bu linkte tüm bilgi ve diğer sayıların kapak resimlerini bulabilir. Scanfan arkadaşa bu paylaşımı için çok teşekkürler.

http://www.cizgidiyari.com/forum/i-i-j-k-l/98734-les-tuniques-bleues-mavi-ceketliler.html#post455352

Bilgiler:
Yazı fontu: CCJimlee
Çözünürlüğü: 3307x4677
Sayfa sayısı: 49
Boyutu : 45 mb.
Yayın durumu: Türkiye'de hiç yayınlanmadı.

Konusu: Red Kit'i biraz andıran bu çizgi romanda; 19.Yüzyıldaki Amerikan süvari birliklerinde görevli çavuş Cornelius Chesterfield ve yanındaki sözde sadık arkadaşları, onbaşı Blutch ve Bryan ile Tripps adlı askerlerle vahşi batıda yaşadıkları komik serüvenlerle sizlerle beraber olacaklar.
Bu sayıda kızılderililerin saldırısına uğrayan bir askeri kalenin cephane ihtiyacı için araba ile yola çıkan çavuş ve arkadaşlarının başına gelmedik şey kalmaz.
En sonunda kızılderililere kaptırdıkları içi cephane dolu arabayı binbir zorlukla kurtarıp, kaleye ulaştırırlar.
Acaba gerçekten başardılar mı, okuyalım ve bol bol gülelim.

Son düzenleme:

ahmet akyol

Onursal Üye
18 Ocak 2016
654
2,551
İzmir
Abi bitirmişsiniz,hayırlısıyla....pazar sabahı süprizi oldu.Emeği geçen tüm arkadaşlarımın ellerine sağlık diyor ve ismini ilk defa duyduğum bu kitabı hemen okuyup merakımı gidermek istiyorum...Tekrardan sağ olun,var olun....

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,367
141,608
İzmir ekibine sonsuz teşekkürler. Mavi ceketliler serisi uzun bir seri ama çok iyi bir karar, dilimize kazandırılması gereken bir eser di.

Ellerinize sağlık.

Linki shoryuken mavileştirmiş bende resmi ufaltıp yükledim.

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,311

Sizlerin de orijinal sırayı takip etmeniz ve Fransızca orijinal serinin ilk sayısıyla başlamanız çok iyi olmuş. "Batıda Bir Araba"nın orijinalindeki karşılığı "Un chariot dans l'Ouest". Bu macera ilk kez 1970 yılında Spirou dergisinin 1689-1706. sayılarında tefrika edilmiş, 1972'de de albüm formatında piyasaya verilmiş. Orijinal adı "Les Tuniques Bleues" olan seri Fransızcada 59 sayı çıkmış ama İngilizcede "The Bluecoats" adıyla sadece 8 sayı çıkmış ve aynı sırayı takip etmiyor. Orijinal seriyi "Dupuis", İngilizce seriyi ise Cinebook yayımlıyor.

Türkçede bir ilk olan bu yayın için Philippe ve Büyükbeyaz'a (çeviri), Lotoloto'ya (balonlama) ve baybora'ya (düzenleme) sonsuz teşekkürler. Devamının gelmesi dileğiyle.

Son düzenleme:
12 Şub 2010
15,006
543,719
İndirdim ama açamadım.
"cbr dosyasında crc hatası var, dosya bozuk" diyor.
Denemeye devam ediyorum:)

Teşekkürler İzmir ekibi

baybora

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
16 Şub 2012
893
4,656
İzmir
Sayın, Profesör, mesajınızı görünce hemen bir deneme indirmesi yaptım. İnen rar dosyasını ben hemen açtım. Bir sorun varsa sizden kaynaklanıyor gibi görünüyor. Başka arkadaştan da böyle bir sorun uyarısı almadık.
Aşağıdaki Odenat arkadaşın mesajında belirttiği cbr açma sorunu da garip. Ben normal bir şekilde rar dosyasına çevirip yükledim. Bu yüklediğim aynı dosya bende sorunsuz açılıyor.

Son düzenleme:
12 Şub 2010
15,006
543,719
Oldukça eğlenceliymiş:)
İzmir ekibi arasındaki dayanışma ve işbirliği kıskandıracak kadar güzel.
Çok daha büyük başarı ve paylaşımları olacağını şimdiden söylersem umarım sürprizi bozmuş olmam. Ama Diyar olarak yaşadık diyeyim yeter:)

12 Şub 2010
15,006
543,719
İlk linki indirdiğimde sorun yaşamıştım. Daha sonra sorun düzeldi:)

Tekrar teşekkür ederim sevgili baybora dostum:88:

necdet

Onursal Üye
17 Nis 2011
1,440
5,391
Süper bir çizgi roman,tüm emeği geçen üstatlara sonsuz teşekkürler.İnşallah devam eder.

uzung

Yönetici
Yönetici
14 Ağu 2009
3,396
26,100
İstanbul
Harika bir çizgi roman. Devam sayıları da gelse ne kadar güzel olur.
Bu arada Güzel İzmir'imizin güzel insanları forumda seslerini yükseltmeye başladı. Ne mutlu.

Adem

Çeviri & Balonlama
24 Kas 2011
285
2,100
İstanbul
Çok güzel bir seri. Türkçeye çevrilmiş olan 3 sayı ingilizcedeki sıraya göre.
O ilk 3 sayı orjinal Fransızcadaki 6, 7 ve 8. sayılar oluyor.
İlk sayıyı okuyabilecek olmak çok güzel.
Devamını da okuyabilmek ümidiyle, ellerinize sağlık.

Son düzenleme:

savok

Admin
30 Eki 2009
19,991
83,645
Kasımpaşa
Pazarın en güzel sürprizi bu oldu...
Sevgili filip abimize, baybora'ya, lotoloto'ya ve büyükbeyazımıza çok teşekkür ederim.
Keyifle okudum.
Karakterleri tanımaya başladık, umarım devam sayıları da gelir ve bu çizgi romanı bütünü ile dilimize kazandırırız.
Tekrar teşekkürler.

serdary67

Onursal Üye
18 Eki 2009
8,731
25,953
ordu-turkey
Tam evrensel forum olduk.Almanca,ingilizce ve fransızca çeviriler bir ispanyolcayla rusça çeviriler kaldı.Yemin olsun vaktim olsa oturup ispanyolca google amca desteğinde çeviri yapmayı çok isterdim.Kafa gözü yara yara sonunda olurdu da ama zamanım darlaştı.İzmirin güzel adamları sağolun.

büyük beyaz

Yönetici
Çeviri & Balonlama
E-Dergi Takımı
17 Ağu 2009
17,733
44,000
denize sıfır
Kahramanları çok eğlenceli gerçekten de.:D
Blutch hepimizin sevgilisi olacak yakında.
Ben derim ki bu seriyi haklayalım.:)
Teşekkürler arkadaşlar, ayvalık tostu ve 1 düzine çay kazandınız.:)

jagdpanther

Süper Üye
10 Nis 2010
731
996
Bu çizgi roman 70 'li yıllarda bir gazetenin magazin ekinde "Enayiler Mangası" adıyla verilmişti . Dizideki Onbaşının lakabının "Tırtıl" olduğunu hatırlıyorum. Bir ara aramıştım internette. Ama orjinal adını bilmediğim için bulamamıştım . Güzel bir sürpriz oldu . Emeği geçen arkadaşlara teşekkür ederim . Saygılar .

odenat

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
4 Eki 2012
1,278
16,828
CBR dosyasını açarken sorun yaşadım. Gidermek için cbr'ı rar'a çevirip, yeni bir klasöre dosyaları atmam gerekti. Sonra tekrar sıkıştırıp cbr'a çevirirseniz okunuyor. Eğer benzer sorun aşayan arkadaş olursa bu yöntemi kullanabilir.

hggurak

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
8 May 2015
1,132
8,147
İstanbul
Mükemmel bir çalışma, mükemmel bir paylaşım...
Emeği geçen tüm dostlara ve Güzel İzmir'e selamlar, sevgiler ve teşekkürlerimle...

hggurak

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
8 May 2015
1,132
8,147
İstanbul
Pardon dostlar, küçük bir hatırlatma:
Sunum yazısında yazı fontu olarak CCComicrazy denilmiş,
Sanırım doğrusu CCJimLee olacak...

Krom!

Yeni Üye
8 Ara 2010
34
46
Mavi Ceketliler benim en çok okumak istediğim frankofoların başında geliyor. Ellerinize sağlık. Devam gelirse çok mutlu olurum.