Küçük Prens (Johan ve Pirlouit) Kısa Hikayeler (Çeviri Balonlama)

baybora

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
16 Şub 2012
893
4,656
İzmir
Johan ve Pirlouit-Küçük Prens-Kısa Hikayeler-Çeviri-Balonlama

Sayın arkadaşlar; bildiğiniz gibi Johan ve Pirlouit serisi 17 sayı ile sona ermişti. Ama bu sona erişi adeta kabul edememiştim. Yeni bir şeyler bulsam da yine bu güzel çizgi romanı tekrar paylaşsam diye düşünüyordum. Uzun araştırmalardan sonra Johan ve Pirlouit’in son kırıntılarına ulaştım. Bunlar farklı zamanlarda, değişik dergilerde yayınlanan kısa hikayelerdi.
Önceki paylaşımıma ek olarak hemen hemen tamamına yakını daha temiz,yüksek çözünürlüklü olanlarla yenilendi. Dört yeni hikaye de aşağıdaki linke ilave edildi. Bunlardan ikisi Peyo'nun ilk çalışmalarından olan Johan adlı siyah beyaz,biraz acemice yapılmış ama tarihi değeri olan 1947 yılına ait iki hikayesi. Diğerleri renkli olarak Noel Yıldızı ve yine ilk defa hiçbir yerde adı olmayan Herkese Karşı adlı hikayeler. Herkese karşı adlı hikayenin orijinal adı Burakem arkadaşın aşağıdaki mesajında belirttiği "Qu'est ce qu'il dit mais qu'est ce qu'il dit ? (1964)" imiş. Bunu sonradan öğrendim. Böylece kısa hikayelerden tüm eksikler tamamlanmış oldu.
Burakem arkadaşın Kayalık Korusunun Cini paylaşımının içindeki dört kısa hikaye de tercümeleri tekrar elden geçirilerek ufak tefek hatalar düzeltilip ilave edildi.Eski paylaşımı silebilirsiniz.
Yenisini daha temiz ve eksiksiz olarak arşivinize alınız.
Tüm Küçük Prens-Johan ve Pirlouit sevenlere doyumluk değil tadımlık olarak aşağıdaki linkte sunulmuştur.

Yeni link:

Tanıtım sayfası:

Bilgiler:
Yazı fontu: Comic Sans MS.
Çözünürlük: 1600x2250.
Sayfa sayısı: 42.
Boyutu : 56 Mb.
Yayın durumu: Türkiye’de yayınlanmadı.

Konuları: Kısa hikayelerin burada sadece adlarını vereceğim.
1. Yeşil Ejderha,
2. Noel Nöbeti,
3. Melekler,
4. Johan'ın Ölen Atları,
5. Noel Yıldızı,
6. Herkese Karşı,
7. Johan-İlk Hikaye,(siyah beyaz),
8. Johan-Şatoya Saldırı,(siyah beyaz,)
9. Cesur Enguerran,
10. Şatodaki Büyüler,
11. Asılı Adam Hanında,
12. Bin Ecu.

Not: Tercüme konusunu hızlandırabilirsem, ileride bulduğum çok güzel serilerde buluşmak üzere.

Son düzenleme:

ertuğrul

Admin
5 Nis 2009
24,851
137,095
27 Sayfalık tadımlık,harika olmuş.
Böyle tadımlık daha güzel.
Yeter ki arada boşluk çok olmasın.
Eline sağlık değerli dostum.
Güzel paylaşım için teşekkür ederim.

Melih41

Yönetici
4 Ağu 2012
3,698
47,914
Harikulade paylaşımınız ve Peyo ile Barış Manço röportajı için çok tyeşekkürler Baybora..

burakem

Çeviri & Balonlama
3 Kas 2009
223
2,809
Süper :)

Aşağıda yayınlanma tarihleriyle yer alan kısa hikayeleri de bulabilsek ne güzel olur onları da çevirirdik....

Qu'est ce qu'il dit mais qu'est ce qu'il dit ? (1964)
L'etoile de Noel (1977)

baybora

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
16 Şub 2012
893
4,656
İzmir
Burakem arkadaşım, yukarıda yazdığınız kısa hikayeleri çok aradım ama bulamadım.Bulursam bu kısa hikayelere eklerim.

Shoryuken

Yönetici
9 Nis 2013
4,044
20,227
Kamlançu
Ellerine sağlık İlhan abi.
Fransızca bilen arkadaşlar yardımcı olsa daha hızlı ve daha çok paylaşımlarınızı görebiliriz. İzmir ekibine yükleniyoruz bu konuda ama aynı zamanda hoşgörülerine de sığınıyoruz.
Çok teşekkür ederim.

sarkomer

Yönetici
18 Ağu 2009
13,336
302,130
Yanılmıyorsam kendi dilimizde Türkiye'de bir ilk, dünyada bir ilk...
"Çizgi Diyarı" ayrıcalığı ile
ve de sizin büyük fedakarlığınızla keyifle okuyacağım sevgili kardeşim;
teşekkür ediyor, saygılarımı iletiyorum.

bayrakzaf.gif

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,367
141,608
Johan%20et%20Pirlouit%20-%20THS%20-%20VeillEe%20de%20NoEl%20%28Peyo%29%20%5Bbidou%5D.965355.jpg

L'etoile de Noel (1977) sanırım bu yukardaki linkte 3 sayfa.

Ayrıca peyo diye arattığınızdada 2 3 tane daha çıkıyor.

Teşekkürler üstadım ellerinize sağlık.

The_DarknesS

Yönetici
Çeviri & Balonlama
17 Nis 2010
9,538
28,617
İzmir
Çok meşakkatli uğraşlar sonucu Johan serisinde emeği çok olan İlhan Abim çok mütevazi bir adam.
Kendi çabası ile uzun uğraşlarıyla çok güzel işler çıkarttır ama hep alçak gönüllüdür.
Karşılıksız paylaşır, fevkalade bir adamdır, şahsen tanırım. Ve tanıdığım için çok mutluyum.
Kendisini tebrik ederim.

lotoloto

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
6 Kas 2009
4,132
20,709
ellerine sağlık, baybora. ilave, ülkemizde yok ve ilk defa bizlerle.teşekkürler, ilhan bey...

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,044
75,445
hiçbiryerde :)
Önceki çalışmalara da bakmıştım.
Kısa hikayeler daha çarpıcı oluyor
genelde. 8 hikaye birden okumanın
keyfini sürmeye başlamadan teşekkür
ederim baybora üstada, elinize sağlık.

baybora

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
16 Şub 2012
893
4,656
İzmir
Harika,süper,mükemmel. Değerli, araştırmada bir tane arkadaşımız Gandor08 en sonunda aylardır aradığım diğer hikayeleri de buldu. Sizin verdiğiniz linkte Johan ve Pirlouit-L'integrale 1-4 , yani bir kaç yıl önce çıkan bir tanıtım sayısı var. Sayenizde indirdim. İki yeni kısa macera ve bir sürü tercüme edilirse güzel bir arşiv olacak döküman var. Hemen tercüme çalışmasına başladım.Bitirince yukarıdaki çalışmaya ilave ederim. Çok teşekkürler Gandor08.

Önemli: Yeni indirecek arkadaşlar indirmesin. Hikayelerin yeni temiz,canlı olan nüshalarını buldum. Temiz olanları ve yeni bulduklarımı da başka bir linkte tekrar aynı yerde sunacağım. Çalışmalarım bitince duyuru yaparım.

Son düzenleme:
12 Şub 2010
15,006
543,719
Benim sevgili Küçük Prens'im, Afacan'ım ve sevimli keçisi Karakaçan'ın minik hikayeleri çok eğlenceliydi.
Değerli dostum İlhan beyin mükemmel çeviri ve balonlamasıyla arşivimizde yer alan bu albüm için ne kadar teşekkür etsem az gelir.

Sevgili Selahattin de aranan diğer kısa öyküleri bulmuş, çifte sevinç yaşamış oluyorum.

Ne mutlu, Çizgi Diyarı'nda olup da bunlardan mahrum kalmayanlara...