Küçük Prens (Johan ve Pirlouit) 14 - Karga Sürüsü (Çeviri Balonlama)

baybora

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
16 Şub 2012
892
4,652
İzmir
Johan ve Pirlouit-Küçük Prens-14-Karga Sürüsü-Çeviri-Balonlama

Küçük Prens -Johan ve Pirlouit’in, daha önce ülkemizde hiç yayınlanmamış olan, Karga Sürüsü ( La Horde du Corbeau) adlı 14. macerasının çevirisi tarafımdan yapılarak aşağıdaki linkte sunulmuştur.

Tüm Küçük Prens-Johan ve Pirlouit sevenlere iyi okumalar.

Tanıtım Sayfası:

Paylaşım Hakkında Bilgiler:
Yazı fontu: Comic sans MS.
Çözünürlük: 1081x1427.
Sayfa sayısı: 49.
Boyutu: 24 Mb.
Daha önceki yayınlar: Hiç yayınlanmamış.
Konusu: Johan ve Pirlouit, Karga Sürüsü’nde çok farklı bir macera yaşıyorlar. Pirlouit hiç kimse tarafından beğenilmeyen ve rahatsız edici bulunan müzik merakı yüzünden kralın şatosundan ayrılmak zorunda kalır. Yakın dostu olan baron Fafluth’un şatosuna gider. Orada pis boğazlığı yüzünden başına gelmedik kalmaz. Hapse düşer. Bu arada baron Fafluth’un her türlü işlerini yapmak üzere yetki verdiği yardımcısı Humbert, elindeki güçleri kötüye kullanıp, krallığı ele geçirmeyi planlar. Bu planını gerçekleştirmede hiç beklenilmeyen bir olay işini kolaylaştırır. Hikayenin geçtiği 11. Asır Avrupa’sında bir Moğol istilası olur. Bu istila önceleri Polonya civarında gerçekleşir. Sonradan kraldan yardım isteyen bir prense kral, yardım için ordusunun çoğunu yollayınca, Humbert’e krallığı elde etmek için büyük bir fırsat çıkar. Bu arada Moğol istilacılar, (kitapta barbarlar diye geçiyor!) kralın şatosuna kadar gelince her şey karmakarışık olur.
Herkesin sevdiği tatlı şirinler bu macerada da yine olayın içine girip, kahramanlarımıza çok önemli yardımlarda bulunurlar.
Hikayenin devamını okuyunca anlayacaksınız.

Not: Bu paylaşımdan önceki 13. Macera olan Maltrochu’nun Büyüsü, Johan ve Pirlouit’nun yaratıcısı ve çizeri Peyo’nun son çalışması idi. 14. Macera olan Karga Sürüsü ile bu durum değişir. Senaryosu Yvan Delporte, çizimi ise Alain Maury tarafından yapılır. Benim görüşüme göre çizim ve renklendirme Peyo’nun kalitesinde değil. Ama ne yapalım, sevenler olarak buna da razı oluyoruz.
Bu maceranın orijinal Fransızca nüshası çok silik idi. Uzun süre yaptığım aramalara rağmen daha iyisini bulamadım. Photoscape proğramı ile biraz daha okunabilecek derecede renkleri canlı ve parlak hale getirdim. Bu konudaki acemiliğim yüzünden bu iş biraz vakit aldı. Ama en sonunda ayarı tutturduğuma inanıp, balonlamayı yaptım. Ama araya ramazan ayı girdi. Biraz yavaş ilerledi. Ayrıca yaz tatili olduğu için oğlum da bilgisayara tabii el koyunca bana daha az zaman kalmıştı. Son olarak tam da balonlamayı bitirdikten sonra bu sefer de bilgisayarımın modemi bozuldu! İki haftadan fazla süre internete hiç giremedim. Bütün bu nedenlerden dolayı, paylaşım biraz gecikti. Her türlü aksiliğe rağmen, şu anda bu güzel çalışmayı sizlerle buluşturduğum için çok mutluyum.
Bir sonraki 15. macera olan, Roc-a-Pic’li Ozanlar (Les Troubadours de Roc-a-Pic)’in tanıtım kapağı aşağıdadır.

Küçük Prens-Johan ve Pirlouit’in
Paylaşılan maceraları:
01- Basenhau’nun Cezası,
02- Şatonun Efendisi,
03- Kayalık Korusunun Cini,
04- Ay Taşı,
05- Vikinglerin Yemini,
06- Tanrıların Kaynağı,
07- Kara Ok,
08- Montresor’un Sahibi,
09- Altı Şirinli Flüt,
10- Yedi Çeşmeler Savaşı,
11- Castellac Yüzüğü,
12- Lanetli Ülke,
13- Maltrochu’nun Büyüsü,
14- Karga Sürüsü.
Paylaşılacak Maceraları:
15- Les Troubladours de Roc-a-Pic, Roc-a-Pic’li Ozanlar,
16- La Nuit des Sorciers, Sihirbazların Gecesi,
17- La Rose des Sables, Kumların Gülü.

Son düzenleme:

sarkomer

Yönetici
18 Ağu 2009
13,336
302,071
Küçük Prens sevdiğim çizgi romanlardan biri...
Bazı hobiler küçük yaşlarda yerleşiyor
ve genelde de ömür boyu devam ediyor.
Küçük Prens de benim için bunlardan biri...
Düzenleme ve bilgilendirme her zamanki gibi harika,
balonlamalardaki yazıların büyüklüğü de bana göre ideal.
Yani herşey güzel!
Teşekkürler Sayın "baybora";
emekleriniz ve paylaşımnız için...
Sağ olun, var olun; saygılarımla... (+rep)

bayrakzaf.gif

Son düzenleme:

vefalı

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
16 May 2009
3,906
71,895
Olmasını düşlediğim tadında paylaşımlar yapıyorsunuz,ellerinize sağlık teşekkürler.

büyük beyaz

Yönetici
Çeviri & Balonlama
E-Dergi Takımı
17 Ağu 2009
17,730
43,946
denize sıfır
Eline sağlık dostum Ben Prens'le küçükken tanışamadım şimdi sayende karşıma aldım, keyfini süreceğim. Yeni sayıyı merakla bekliyoruz.:)

savok

Admin
30 Eki 2009
19,988
83,571
Kasımpaşa
Sevgili üstadım çok değerli bilgiler ve bu güzel kitap için çok teşekkür ederim..
Olağanüstü güzel renkler ve çok güzel bir dil yakalamışsınız.. Saygılarımla..

kartal

Onursal Üye
17 Şub 2011
4,290
4,461
Sevgili Baybora bu güzel kitap ve ona verdiğin emek için çok teşekkür ederim,en iyi akşamlar diliyorum.

12 Şub 2010
15,006
543,642
Hem paylaşım olarak hem de paylaşım öyküsü olarak harika ötesi

Sunum, Çizgi Diyarı'nın nasıl bir yer olduğunu, neden çok sevdiğimiz soranlara " işte bu nedenlerle " diye örnek göstereceğimiz müthiş bir öyküyü anlatıyor.

Sarkomer hocamızın beni de tarif eden anlatımında olduğu gibi Küçük Prens damarlarımıza küçüklüğümüzde şırınga edilmiş çizgi romanlardan. O ve Afacan'ın her ne kadar isimleri değiştirilmiş olsa da ben hala okurken Küçük Prens, Afacan, Şirinler ve Karakaçan diye okuyorum.

Teşekkür için uygun sözcükler bulmakla uğraşmayacağım, bulamayacağım kesin çünkü...

baybora gibi çizgi roman severlerle aynı ortamda bulunmaktan çok mutlu olduğumu söyleyeceğim sadece...

hadon

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
10 Mar 2010
3,056
9,085
Kastamonu
Ben de yeni görenlerdenim.

Çok teşekkür ederiz Sevgili Baybora. Cidden harika bir çalışma. Elinize sağlık.

seastar

Kıdemli Üye
11 Şub 2016
162
382
Elinize sağlık hemen okuyayım dedim ama çocukken aldığım zevki alamadım kendime üzüldüm yaşlanmışım değerler istekler beğeniler değişmiş