Küçük Prens (Johan ve Pirlouit) 08 - Montresor'un Sahibi (Sarı Peçe) Renkli Balonlama

baybora

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
16 Şub 2012
892
4,652
İzmir

Sayın arkadaşlar daha önce balonlamasına başladığımı belirttiğim Küçük Prens, Johan ve Pirlouit'in 8.macerası olan
bizdeki adı ile Sarı Peçe, orijinal olarak Montresor'un Sahibi'ni sizlere aşağıdaki linkte sunuyorum. Beğeneceğinizi umuyorum. Hikayede daha önce siyah beyaz olarak ülkemizde yayınlanan Şilliler Yayınevi'nin sayılarının çevirisi kullanılmıştır. Özel isimler orijinal fransızca nüshasının aynısı, hikayenin ismi de yine orijinal isminden Türkçeye çevirisi yapılmıştır. Küçük Prens'in tüm maceraları ve hepsinin sitemizdeki paylaşım durumu ile ilgili bilgileri de aşağıda verilmiştir. Herkese iyi okumalar.

Not: Bundan sonra balonlama yapacağım macerası: Yukarıda paylaştığım; Esir Dük-Montresor'un Sahibi hikayesini ileride tekrar ele alıp, orijinal fransızca nüshasının aynısını çeviri yaparak paylaşıma açacağım.

İndirme linkleri:

Yukarıdaki jpg olan paylaşımın linkine ilave olarak aşağıda cbr linki de verilmiştir.

Tanıtım Sayfası:

KÜÇÜK PRENS-JOHAN VE PİRLOUİT'İN
TÜM MACERALARININ LİSTESİ:

1-Le Châtiment de Basenhau, Dupuis, Marcinelle, Ocak 1954-Dikenbaş'ın İhaneti-Basenhau'nun Cezası-
-Senaryo ve Çizim-Peyo.
2-Le Maitre de Roucybeuf-Dupuis-Marcinelle-Ocak-1954-Esrarengiz Şato - Şatonun Efendisi-
Senaryo ve Çizim-Peyo.
3-Le Lutin du Bois aux Roches-Dupuis-Marcinelle-Ocak-1956-Ormanlar Hayduduna Karşı - Kayalık Korusunun Cini-
Senaryo ve Çizim-Peyo.
4-La Pierre de lune-Dupuis-Marcinelle-Ocak-1956-Sihirbazın Kulübesi - Ay Taşı-
Senaryo ve Çizim-Peyo.
5-Le Serment des vikings-Dupuis-Marcinelle-Ocak*1957-Vikinglerin İntikamı - Vikinglerin Yemini- Paylaşıldı.
Senaryo ve Çizim-Peyo
6-La Source des dieux-Dupuis-Marcinelle-Ocak-1957-Devle Karşı Karşıya -Tanrıların Kaynağı- Paylaşıldı.
Senaryo ve Çizim-Peyo
7-La Flèche noire-Dupuis-Marcinelle-Ocak-1959-Kara Ok - Kara Ok-
Senaryo ve Çizim-Peyo.
8-Le Sire de Montrésor-Dupuis-Marcinelle-Ocak-1960-Sarı Peçe - Montresor'un Sahibi-
Senaryo ve Çizim-Peyo.
9-La Flûte à six schtroumpfs-Dupuis-Marcinelle-Ocak-1960 -Sihirli Flüt -
Senaryo ve Çizim-Peyo.
10-La Guerre des sept fontaines-Dupuis-Marcinelle-Ocak-1961-Hayaletler Şatosu-7 Çeşmeler Savaşı-
Senaryo ve Çizim-Peyo.
11-L'Anneau des Castellac-Dupuis-Marcinelle-Ocak-1962-Esir Dük - Castellac Yüzüğü-
Senaryo ve Çizim-Peyo.
12-Le Pays maudit-Dupuis-Marcinelle-Ocak-1964-Sihirli Ülke - Lanetli Ülke-
Senaryo ve Çizim-Peyo.
13-Le Sortilège de Maltrochu-Dupuis-Marcinelle-Ocak-1970 - Maltrochu'nun Büyüsü -
Senaryo ve Çizim-Peyo.
14-La Horde du corbeau-Le Lombard-Bruxelles-Ocak-1994 - Karga Sürüsü -
Senaryo-Yvan Delporte-Çizim-Alain Maury-Renklendirme-Studio Leonar.
15-Les Troubadours de Roc-à-Pic-Le Lombard-Bruxelles-Ocak-1995 - Roc-a-Pic'li Ozanlar -
Senaryo-Thierry Culliford-Yvan Delporte-Çizim-Alain Maury-Renklendirme-Studio Leonardo.
16-La Nuit des sorciers-Le Lombard-Bruxelles-Mayıs-1998 - Sihirbazların Gecesi -
Senaryo-Yvan Delporte-Çizim-Alain Maury-Renklendirme-Nine.
17-La Rose des sables-Le Lombard-Bruxelles-Mayıs-2001 - Kumların Gülü -
Senaryo-Luc Parthoens-Çizim-Alain Maury-Renklendirme-Nine.

NOT: İlk 12 kitabın Türkçe baskısı yapılmış. Diğerleri yani 13-17 arası Türkiye'de hiç yayınlanmamış hikayelerdir.
Yukarıdaki liste arkadaşlara maceraları eksiksiz olarak temin etmelerinde kolaylık amacıyla ilave bilgilerle verilmiştir.

Son düzenleme:

modül

Yeni Üye
20 Nis 2012
4
1
benim gibi frankofon çizgi roman düşkününü için bundan iyi paylaşım olamazdı. emeklerin için çok teşekkür ederim.

harp55

Çeviri & Balonlama
27 Eki 2009
1,841
6,227
mükemmel bir çalışma olmuş. kücük prensi bu kadar güzel renkli okumak harika
zamanında kötü ve kalitesiz baskılarını bile zevkle okumuştuk.
elinize sağlık

ertuğrul

Admin
5 Nis 2009
24,847
136,854
Eline sağlık,harika paylaşım ve emek,teşekkür ederim.

Konu kendi başlığına taşınmıştır,değerli dostum,paylaşımları bu başlık altında devam edebilirsiniz.

Son düzenleme:

Gulyabani

Yönetici
15 Ara 2010
5,003
22,004
Sarıyer
Şilliler'den okuduğumuz yamu kırpılmış sayfalı, soluk K.Prenslerden ne kadar farklı değil mi? Zamanında önümüze ne koymuşlarsa yemişiz, bunları bilmediğimizden.

Teşekkürler.

baybora

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
16 Şub 2012
892
4,652
İzmir
Olumlu düşüncelerini belirten tüm arkadaşlara teşekkür ederim. Bu çizgi romanı çocukluğumuzda rahatça okurduk. Çünkü büyüklerimiz pek zararlı görmezler ve okumamıza karışmazlardı. Hakikaten renkli bir başka oluyor. Fakat çizgi romanın çizimleri de çok tatlı. Gözü yormayan, ince detaylara da ciddi bir şekilde yer verllmiş. Renklendirme de son derece canlı ve profesyonelce yapılmış. Örneğin kötü renklendirmelere en iyi örnek bizim renkli Karaoğlan. Çok sevmeme ve sitemizdeki ismimi de baybora yapmama rağmen, Küçük Prens'deki renklendirmenin ve çizgilerin kalitesi Karaoğlan'da yok. Aynı şekilde Küçük Prens'in eski siyah beyaz nüshaları da olağanüstü kalitesiz. İnsan üzülüyor ama Gulyabani arkadaşın dediği gibi bize alternatif olmadığından afiyetle yedirdiler. Ben yıllarca eksik olan maceralarını aradım. Ama orijinal ismi olan Johan et Pirlouit ismini bilmediğimden internette bulamıyordum. Küçük Prens adı ile ararken Çizgidiyarı sitesine rastladım. Bu yüzden iyi ki aramışım ve tam kaynağını bulmuşum. Sizler gibi özverili, insancıl ve hiç çıkarsız paylaşan temiz arkadaşların buluştuğu Çizgidiyarı üyesi olmaktan gurur duyuyorum. Bu duygularla ben de niye bu kadar çok sevdiğim bu çizgi romanı renkli olarak balonlayıp paylaşmıyorum dedim kendi kendime. İyi ki demişim. Çıkan her zorluğa rağmen, bütün azmimle hiç photoshop bilmememe de rağmen, pek çok şeyi öğrendim. Elimden geldiği kadar Küçük Prens'leri diğer arkadaşların çalışmaları ile bitireceğiz. Tamamen tercüme gerektiren Türkiye'de hiç yayınlanmamış maceraların Türkçeye çevrilmesinde zorlanırsam sizlerden yardım alırım. Yayınlanmıyan bu 13-17. sayı arasını da bir kısmını indirip inceledim. Çok güzel konuları var. Tercüme etmeye başladım. Tabii orijinali fransızca. Yabancı dilim ingilizce ama bilgisayardan yardım alıyorum. En kısa zamanda eksik sayılarını diğer balonlayan arkadaşlarla beraber inşallah bitirerek onyedi sayılık seriyi tamamlarız. Herkese iyi okumalar dilerim.

vefalı

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
16 May 2009
3,906
71,895
Türkiyede yayınlanan maceraları hemen hemen hepsini okudum fakat hep bir yayın evinin çıkarmasını istediğim bir yayındı olmadı,artık inanıyorumki bu azimli çalışmanızla siz bu seriyi bitirecek gibisiniz.Emeğin,çalışmalarınız ve paylaşımdan dolayı TEŞEKKÜRLER Ediyorum.