Winnetou 01 (Çeviri Balonlama)

baybora

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
16 Şub 2012
892
4,652
İzmir
Winnetou-01-Bozkırların Adamı (Çeviri Balonlama)

Winnetou çizgi romanının birinci bölümü hazırlanarak aşağıdaki linkte sunulmuştur. Tercümesini ben, balonlama ve düzenlemesini lotoloto arkadaşımız yaptı. Paylaşımı pırıl pırıl yüksek çözünürlüklü ve süper kalitede bir görüntü haline getiren lotoloto (Haluk Bey) arkadaşımıza da ayrıca çok teşekkür ederim.
İzmir'den tüm çizgi roman sevenlere bir yeni yıl armağanı olarak, bu güzel çalışmayı sunuyoruz. Herkese mutlu, sağlıklı, huzur dolu ve bol çizgi romanlı bir sene dilerim.

Tanıtım sayfası:

Bilgiler:
Yazı fontu: Caper Comic
Çözünürlük: 3307x4677
Sayfa sayısı: 60.
Boyutu : 64.9 Mb.
Yayın durumu: Türkiye’de yayınlanmadı.

Konu: Kitapta anlatılan hikaye pek çok çizgi romanda da kullanılan bilinen şeyler. Ama yazarı olan Karl May'in 1912 yılında öldüğünü düşünürsek, olayların tam zamanında kitaba aktarıldığını ve sonradan aynı konudaki çizgi romanların da ondan örnek aldığını düşünebiliriz.
Yazarı olan Karl May, 1842-1912 yılları arasında yaşamış. Eserleri milyonlarca satmış çok ünlü bir yazar olmayı başarmış.
Winnetou hikayesi toplam üç kitaptan oluşuyor. Yalnız üçüncü kitap iki bölüme ayrılınca çizgi roman toplam dört bölüme çıkıyor. Filmleri de 1960'lı yıllarda çevrilmiş. Çok uzun süre bu filmlerin Türkçe dublajı ve altyazıları dahi yapılmamış. Yıllarca bir yerlerde unutulmuş. Artık hatırlanma zamanı gelmiş değil mi?
Çizgi romanda esas kahraman olan Old Shatterhand sonradan verilen bir takma ad. Yazar Almanya'dan Amerika'ya göç eden bir Almanın maceralarını kendi ismini de ona vererek anlatır. Amerika'ya gelen kahramanımız, öğretmen olarak kendine yeni tanıştığı bir ailede iş bulur. Oradan yeni kişilerle arkadaş olarak Amerika'nın batısında bir demiryolu şirketinde çalışmaya başlar.
Konu böyle başlar ve kızılderililerin topraklarına müdahale olarak gördükleri bu şirketin çalışmaları zorluklarla karşılaşır. Bu arada Apachelerin lideri olan Winnetou ile tanışan Old Shatterhand artık sadece işini değil kızılderililere yapılan aşağılık muamelesini değiştirmek için de uğraşır.
Bu yok edilen millet Amerikalılar tarafından topraklarını koruyamayan, aciz, gereksiz olarak görüldüğünden neticede Old Shatterhand ne kadar uğraşırsa uğraşsın sonuç bildiğiniz gibi değişmeyecek.

Yeni yılda daha bir çok yeni güzel çizgi romanlarda buluşmak üzere iyi okumalar.

Son düzenleme:

kartal

Onursal Üye
17 Şub 2011
4,290
4,461
Sevgili Baybora kardeşim ilk kez görüyorum,duyuyorum bu kitabı.Paylaştığınız için size ve sevgili Lotoloto kardeşime çok çok teşekkürler ederim.

Shoryuken

Yönetici
9 Nis 2013
4,043
20,201
Kamlançu
Tanıtımından beri bekliyorduk. Şimdi buluştuk.
Çok teşekkür ederim. Bakalım bizden öncekilerin ( :D ) kahramanları nasılmış :)

büyük beyaz

Yönetici
Çeviri & Balonlama
E-Dergi Takımı
17 Ağu 2009
17,730
43,945
denize sıfır
4 kitaba yayıldığına göre mevzu derin sanırım.
Olayın geçtiği bölge bildiğimiz yerler.
o yüzden yabancılık çekeceğimi sanmıyorum.
Teşekkürler arkadaşlar.:)

Mehmet Serdar Ateş

Onursal Üye
4 Ara 2009
969
3,351
Kütahya
Değerli baybora,

1912 yılı çok ilgimi çekti. Hatta yanlış mı okudum diye tekrar baktım. Bu eser sizin de vurguladığınız gibi yazıldığı tarihi itibarı ile belki de tarihe şahitlik etmiş bir eser olma bakımından çok önemli.

İndirdim ve hemen göz attım. Hatta Buffola avlama sayfasında bayağı bir zaman harcadım. Okumak için uygun bir zaman ayarlayıp, tadını çıkaracağım.

Emek ve paylaşım için teşekkürler.

15826327_1101800543275511_6396950831155952381_n.jpg

savok

Admin
30 Eki 2009
19,988
83,571
Kasımpaşa
Öncelikle değerli dostlarım sevgili baybora ve lotoloto üstadlara çok teşekkür ederim.
Mükemmel bir iş ortaya çıkmış.
Tebrik ederim.
Hikayeyi de çok sevdim.
Westernlerde kullanılan bütün ögelere yer verilmiş...
Devamını sabırsızlıkla bekleyeceğim.
Saygılarımla.

serdary67

Onursal Üye
18 Eki 2009
8,726
25,909
ordu-turkey
İki işin ustasından vahşi batı hemde 4 cilt hikayesini kısmetse okumaya başladık.Gerek lotoloto gerekse baybora üstadlar bu sene sizlere güzellikler getirsin.

The_DarknesS

Yönetici
Çeviri & Balonlama
17 Nis 2010
9,538
28,575
İzmir
Değerli ağabeylerim baybora ve lotoloto'nun ortak çalışması ile ilk defa Winnetou çizgi romanı okuyup karakteri tanıyacağız.
Teşekkürler.

prince

Onursal Üye
20 Ağu 2012
4,464
26,951
2017 fumetticilerin yılı olacak gibi.Çünkü nefis bir eserin ilk cildi yeni yılın ilk gününde kucakladı bizleri.
Büyük bir emek verip bileri sevindirdiğiniz için çok teşekkürler değerli üstatlar...

12 Şub 2010
15,006
543,640
2016 Yılının en dikkate değer hususlarından birisi İzmir Sancağımızın atılımları oldu.
Etkinlikleriyle, buluşmalarıyla ön planda oldular.
İzmir'in iki büyük üstadı baybora ve lotoloto dostların paylaşımları da Büyükbeyaz, Mehmet Ali, Oktay_izm ve diğer dostların paylaşımlarıyla birlikte İzmir'in yüzünü ağarttı.
Usta elinden çıkma bu harikanın devamını da bekliyoruz.
Teşekkürler ve iyi yıllar dostlar.

sarkomer

Yönetici
18 Ağu 2009
13,336
302,071
Film tadında bir çizgi roman;
renkler harika...
Keyifle okuyacağımdan emin olarak indiriyorum.
Her iki üstada da emeklerinden ve paylaşımdan dolayı teşekkür ediyorum.
Saygılarımla...

52308R.gif

oktay_izm

Onursal Üye
8 Nis 2009
3,619
38,280
izmir
Çizgiromanın İzmir kalesindeki yıkılmaz iki direği abilerime çok teşekkürler ediyorum. Zevkle okuyacağım. Haluk abi (lotoloto) pek bir iştahla tavsiye etmişti. Harika görünüyor.

baybora

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
16 Şub 2012
892
4,652
İzmir
Link yenilenmiştir. Nasıl silindi ben de anlayamadım. İyi okumalar harp55.