Batman'deki "Joker" Neden Ürkütücüdür?

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,311

Batman'deki "Joker" Neden Ürkütücüdür?
Minik Bir Analiz

Kendine verdiği adla bir "hikâye anlatıcı" olan Barış Özcan Yotube'da açmış olduğu kanalındaki videolardan birinde "Palyaçolardan neden korkarız?" sorusunu cevaplıyor ve örnek olarak "Stephen King"in "It" (o) romanı ve Batman'deki "Joker" karakterini irdeliyor. Tarihteki soytarılar ve palyaçoların işlevlerinden yola çıkarak bu iki karakterin de yüzlerindeki palyaço makyajının neden bu kadar korkutucu olduğunu açıklıyor.

Video 8 dakika.
Palyaçolardan neden korkarız?

Palya_olar_ve_Joker.jpg

Son düzenleme:

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,311

"Joker" Karakter Tahlili
("gordumduydumyaziyorum" adlı bir blogdan)

Joker_Karakter_Tahlili.jpg

Son düzenleme:

Shoryuken

Yönetici
9 Nis 2013
4,044
20,227
Kamlançu
Üstadım güzel bir konuya değinmişsiniz.
Barış Özcan'ı youtube'da takip ediyorum, videoyu daha önce izlemiştim.
Ben de oldum olası palyaçolardan hoşlanmadım, hatta zaman zaman insanlar bu biçimsiz şeyleri neden izlerler diye de merak etmedim değil.
Vaktiyle bir komşumuz çocuğuna yemek yedirebilmek için tv açmıştı.
Tv'de palyaço çıkınca çocuk biraz bakıp çığlık atarak ağlamıştı.
Dün gibi hatırlarım bunu.
O zamandan beri de gerçek duygularını hissedemediğimiz "yaratıklardan" korktuğumuza kani olmuştum. Halen de aynı fikirdeyim :)
Konu için teşekkürler...

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,352
Belki sadece ürkütücü değil aynı zamanda korkutucu bir yanıda olduğunu söylemek lazım.Nedenine gelince temelde korku öğesi olarak yorumluyorum.Korku öğesi ve arketipleri ekseninde paradigmanın doğru olacağı görüşündeyim.Yüzünü göremediğimiz biri aslında maskeli kötü ama maske yerine makyaj kullanarak bu işi hallediyor.Ayrıca sırtlan sırıtışı var yüzünde sürekli halk arasında pis pis sırıtmak deyimine tam uyan bir modelleme.Bizde gotik edebiyat fazlaca gelişmediğinden sadece yabancı yazarlarla örneklemeler görebiliyoruz.Joker de bu anlamda korku edebiyatının en önemli güncel figürlerinden biri.Saf bir beyazlık altında , tehlikeli bir bakış , hain bir gülümseme sürekli yüzünde ve kontrol edilemez bir yüz üstünde.Parlak ışıklar gibi yüzüne bakılmaz bir durum.Kendi korkusunu kendi harmanlayan bir karekter.Akli dengesi yerinde olmayan eski 46 lık bir muhterem.Osmanlı Döneminde olsaydı bu er kişi günde beş vakit falakaya yıkılır her sırıtışa emin olun 40 sopa vurulurdu.Onunlar ilgili mütemerrit duygularım olsa da içsel ayaklanmaları bastırmasını biliyorum.Aslında her insan biraz Joker dir.Bunu geleneksel masallarda da görüyoruz.Kırmızı başlıklı Kız da oluşturulan atmosfer aslında tam korku bölgesidir.Yada Hansel ve Gretelde ki yamyam cadı masalında nasıl korkmaz insan.İnsanları yemeye çalışan bir cadı.Bizim masallarımızda da benzer korkunç öğeler zaten var.Canavarlar , devler , tek gözlü yaratıklar.Joker neden ürkütücü derseniz ben korku alanına girmesinden dolayı buna bağlıyorum.Bence korkutucu bir figür daha ağır basan belki bazılarına göre dehşetli de olabilir.Palyaço makyajlı Joker bu nedenle bir mesleğin adını kötüye çıkartmış çocukların artık palyaçolardan nefret etmesine sebebiyet vermiş kışkırtıcı bir azmettirme fiilinin yegane failidir.