En iyi 25 Batman öyküsü (Top 25 Batman Graphic Novel) (12-1)

cobra

Süper Üye
23 Kas 2009
528
1,397
İlgili Konu ve seçim Kriterleri:http://www.cizgidiyari.com/forum/ka...174-en-iyi-25-batman-hikayesi.html#post162751

12the25greatestbatmangr.jpg

11batmanyear100.jpg

10250pxdarkvictorybatma.jpg

9250pxbatmandracularedr.jpg

8the25greatestbatmangra.jpg

7250pxbatsondemon.jpg

6250pxbatmanthecult1cov.jpg

5250pxbatmanthelonghall.jpg

4250pxarkham.jpg

3250pxkillingjoke.jpg

2250pxdarkknightreturns.jpg

1250pxbatman407.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:

grreenman

Çeviri & Balonlama
29 Eki 2009
282
410
800'den fazla sayısı olan bir dizide böyle bir top 25 macera listesinin verilmesi çok yerinde olmuş.

Hem listeyi hem de maceraların birlikte verilmesi harika, böylelikle ayriyeten maceraları aramamıza gerek kalmadı.

Emekleri için Cobra'ya çok teşekkür ediyorum!

Yedaself

Yeni Üye
23 Ocak 2013
3
4
Bunlar için bir okuma sırası var mı? Çizgi romanlara yabancıyım, çok eski seriler oldukları için nereden başlayacağımı bilemedim. Sonunda bu 25 hikayeden başlamaya karar verdim. 1. sırada olan Year One'ı okudum, Batman'in başlangıcını anlattığı için sıkıntı çekmedim fazla ama 2. sıradaki The Dark Knight Returns biraz sıkıntı oldu.

enygma

Çeviri & Balonlama
6 Haz 2011
294
2,644
Bunlar için bir okuma sırası var mı? Çizgi romanlara yabancıyım, çok eski seriler oldukları için nereden başlayacağımı bilemedim. Sonunda bu 25 hikayeden başlamaya karar verdim. 1. sırada olan Year One'ı okudum, Batman'in başlangıcını anlattığı için sıkıntı çekmedim fazla ama 2. sıradaki The Dark Knight Returns biraz sıkıntı oldu.

şu sayfadaki sıraya göre giderseniz bir sıkıntı çekmezsiniz:

bu listeden sonra istediğiniz maceraya girişebilirsiniz. Eğer daha kısa yoldan bir giriş isterseniz, benim önerim şu şekilde okumanız olur:

Batman: Year One
Batman and the Monster Men
Batman and the Mad Monk
The Man Who Laughs
Four of a Kind
Catwoman: Year One
The Long Halloween

Batman evrenine aşinalık için bunlar yetecektir. Bundan sonra istediğiniz serilere atlayabilirsiniz. Eğer tavsiye isterseniz her zaman buradayız :)

Yedaself

Yeni Üye
23 Ocak 2013
3
4
Yardımınız için çok teşekkür ediyorum. Verdiğiniz link de listeniz de çok yardımcı oldu :)

cobra

Süper Üye
23 Kas 2009
528
1,397

Bu liste biraz Batman evrenine aşina olanlar için sıralama öykü kalitesine göre yapılmış ve bence internetteki en doğru liste %90'nına katılıyorum. Sıralama kronolojik değil bu yüzden öykülerin zaman dilimleri farklı mesela The Dark Knight Returns alternatif bir gelecekte geçiyor yani önce Batman'i aşağı yukarı tanımak gerekli enygma'nın verdiği liste gayet iyi bende başlangıç için onları tavsiye ederdim :) .

celilbatu2

Yeni Üye
9 Eyl 2018
57
80
Batman romanları her zaman için değişik ve kara tonda olmuştur. En azından okuduğum 6 hikaye arkında ve 25 30 küsür fasikülün hepsinde böyleydi. Daha karamsar daha ciddi. Bazen sıkılsanız da finale kadar toparlayabilen bir yapısı vardır. Superman gibi umut vermez, hikayeler her zaman iyi bitmez.

Batman Year One'ın Türkçe'sini bi bulamadım Earth One var Year One yok... Bi okuyamadım onu... Güzel paylaşım. Benim okuduklarım içinde sıralamam şöyle olur ancak.
1: Killing Joke: Joker vs. Batman'in En iyi ve tavan hikayesi. Sonuyla "acaba Batman de mi tırlatmış lan" da dahil pek çok soru işaretleri bırakabiliyor. Psikolojik olarak gerim gerim geriyor.
2: The Long Halloween: Çizgi Romanların The Godfather'i. The Dark knight'ın esin kaynağı olan hikayelerden. Gerisini siz düşünün.
3: The Man Who Laughs: Joker'le ilk tanışma. Gayet iyi.
4: Earth One vol 1: Earth 1'de geçen alternatif ilk hikaye, Alfred uşak değil mentor tarzında. Bence daha ilk hikayeden ana kötülerden birini öldürmesi dışında iyi sayılır çok farklı bir tarza sahip. Vol 2'nin Türkçe'si yok okuyamadım :(
5: The Court of Owls: New 52 ilk cildi, hikaye arkı çok güzel Gotham'ın eski Baykuş sahiplerini alaşağı etmeye çalışıyoruz. Düşük puan vermişim biraz nedenini bilmiyorum şu an. Aklıma iyi yönleri kalmış. Elime alıp da okuduğum ilk çizgi romandır bu arada.
6: Batman and the Mad Monk: Nedense pek ilgimi çekmeyen, sıradan gelen bir hikayeydi ama okumaya değer tabi ki, Batman'in daha ilk yılları. (Spoiler: sonu Joker'i ilk tanıdığımız hikayeye bağlanıyor direk).

Bu arada Enygma arkadaşın listesinin sonuna da Dark Victory'yi ekleyebiliriz. The Long Halloween'in devamı niteliğinde. Ben de onu okumaktayım.

celilbatu2

Yeni Üye
9 Eyl 2018
57
80
Valla o kadar Batman romanı okudum, The Dark Knight Returns, Year One falan bir yana en iyisi en soluksuzu, değişik çizimlerine rağmen Batman: The Long Halloween'di. Açın Godfather müziğini mum ışığında okuyun. The Man Who Laughs ve The Killing Joke da en iyi Joker hikayeleridir. Ayrıyeten New 52'nin ilk iki cildi de şaheserdir gözümde.
The Long Halloween - The Dark Knight Returns - The Killing Joke zaten en büyük üç hikayesidir karakterin.

Batman en iyi solo hikayelere sahip süper kahraman bana kalırsa. Daha iyisi var diyen varsa önerebilirse sevinirim. Türkçe'yse bir bakarım.