Yerli çizgiromanları eleştirirken iltimas geçmeli miyiz?

Yerli çizgiromanları eleştirirken iltimas geçmeli miyiz?

Basın ve İnternette Çizgi Roman


Like Tree97Likes

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 01.Aralık.2016, 14:37   #1
Onursal Üye
Çizgi Roman Ustası
 
devrimk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 19.Ağustos.2010
Mesajlar: 330
•Rep Puanı : 41423
•Rep Seviyesi :
devrimk has a reputation beyond reputedevrimk has a reputation beyond reputedevrimk has a reputation beyond reputedevrimk has a reputation beyond reputedevrimk has a reputation beyond reputedevrimk has a reputation beyond reputedevrimk has a reputation beyond reputedevrimk has a reputation beyond reputedevrimk has a reputation beyond reputedevrimk has a reputation beyond reputedevrimk has a reputation beyond repute
Standart Yerli çizgiromanları eleştirirken iltimas geçmeli miyiz?


Twitter'da bir oylama yapıyoruz, konu önemli olduğu için buraya da başlık açtım.
Yerli çizgiromanları eleştirirken iltimas geçmeli miyiz?
Sizin düşünceniz nedir?
__________________
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]
devrimk isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 01.Aralık.2016, 14:58   #2
Yeni Üye
 
masterphidias - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 19.Ocak.2011
Mesajlar: 64
•Rep Puanı : 17
•Rep Seviyesi :
masterphidias is on a distinguished road
Standart
Seyfettin Efendi'de Örümcek Efendinin olması gayet normaldir yahu... Seyfettin Holmes, pardon Efendi'de Örümcek Efendi olmayacak da kim olacak ki Hulk mı?
masterphidias isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 01.Aralık.2016, 15:04   #3
Onursal Üye
 
CortoMaltese - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 09.Ağustos.2012
Mesajlar: 536
•Rep Puanı : 275510
•Rep Seviyesi :
CortoMaltese has a reputation beyond reputeCortoMaltese has a reputation beyond reputeCortoMaltese has a reputation beyond reputeCortoMaltese has a reputation beyond reputeCortoMaltese has a reputation beyond reputeCortoMaltese has a reputation beyond reputeCortoMaltese has a reputation beyond reputeCortoMaltese has a reputation beyond reputeCortoMaltese has a reputation beyond reputeCortoMaltese has a reputation beyond reputeCortoMaltese has a reputation beyond repute
Standart
Yerli çizerlere iltimas geçmenin olumlu tarafı şu; heveslerini kırmamak, üretmeye devam etmelerini sağlamak. Olumsuz tarafı şu; aidiyet hoşgörüsüne sığınan çizerin nasıl olsa eleştirilmiyorum mantığıyla, kendini geliştirmemesi, savsaklama işler üretmesi.
CortoMaltese isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 01.Aralık.2016, 15:09   #4
Onursal Üye
 
abolardis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 12.Şubat.2011
Mesajlar: 5,971
•Rep Puanı : 398547
•Rep Seviyesi :
abolardis has a reputation beyond reputeabolardis has a reputation beyond reputeabolardis has a reputation beyond reputeabolardis has a reputation beyond reputeabolardis has a reputation beyond reputeabolardis has a reputation beyond reputeabolardis has a reputation beyond reputeabolardis has a reputation beyond reputeabolardis has a reputation beyond reputeabolardis has a reputation beyond reputeabolardis has a reputation beyond repute
Standart
Benim kişisel fikirlerim şöyle ;
1-Acımasız sanat eleştirisi haliyle olmamalı yoksa yaşama şansı tanımazsınız.Ferri gibi bir ustanın bile ilk çizimleri amatörlük kokar.Ancak en verimli olduğu dönemde anatomi hatası sıfıra yakındır.Arka plan çizimleri kare kare incelense bile mükemmeldir.
2-Önemli bir sanat dalında emek sarf eden sanatçılara yaklaşım torpil , iltimas bağlamında değil şans tanıma anlamında olmalıdır.Bir çizerin bana göre anatomi, arka plan, tonlama konusunda uzmanlaşması en az 3 yıl bu anlamda eleştirileri dünyada ki en büyük ustalar baz alınarak yapmak sağlıklı olmaz.Büyük ustaların kendi stillerini bulmalarını beklemek gerekir.Güzel çizmenin yetmediği açık aynı zaman da John Buscema veya Alcala kadar güzel çizen mutlaka var ancak tarzı yok.Gölgelemelerde hatalar oluyor.
Yerli çizerleri önce eleştirelim
1-Yerli çizerlerde çok fazla anatomi hatası var.Anatomi bilgisinin iyi olmadığını düşünüyorum.Bazan proporsiyonlarda bile hatalar açıkça farkediliyor.
2-Çok fazla esinlenme okuyucuda güven sorunu oluşturuyor.
3-Bazı çizerlerin temel sanat eğitimide almasına rağmen nedense tonlama ve renk uyumuna çok dikkat etmediklerini görüyoruz.
4-Genelde arka plan çizimleri iyi değil.
5-Tasarlanan karekterlerin duygu yansıması yeterli değil donuk ifadeler okuyucuda yeterli izlenim yaratmıyor.
6-Alan araştırmasının yeterli olmadığı kanısındayım.Mister No çizimleri yapılmadan Brezilya ya Bonelli tarafından gidildiği Amazonun farklı açılardan çekimlerinin yapıldığı malumumuz şimdi her konuda çok fazla resim var bu nedenle daha şanslı olmalarına rağmen bu çizgilere yansımıyor.
Bunlar kişisel düşüncem eleştiri bile sayılmaz aslında.Şimdi de diğer yönden bakalım ;
1-Yerli çizerler zor şartlarda henüz yayınevi bile yok.Bu anlamda karakalem , çinileme , renklendirme işini aynı sanatçının yapması çok zaman alan bir iş zamanları kalmıyor.
2-Şahap Ayhan , Abdullah Turhan , Ömer Muz , Suat Yalaz gibi ustalarda bir stil var bu çok iyi.
3-Son dönem çizerler genelde temel sanat eğitimi almış durumda bu iyi çıta yükselir.
4-Çok başarılı ve titiz çalışmalar umut verici dünya çapında sanatçılar yakında görülmeye başlanır.
5-Sayı giderek artıyor bu durumda bizi mutlu ediyor.

Sonuç : Haklı yerinde eleştiriler gerekir sektör haline gelmesi açısından ama büyük ustalarla mukayese zarar verir.Şans tanımalı zamanla çizgiler oturur.Yetenek işlenmesi gereken bir şeydir.İltimas torpi zaten sanatta olmaz hissiyat kabul etmez.Makul eleştiriler yerinde olur.Bütün sanatçılar açısından.Saygılarımla.
abolardis isimli Üye şuanda  online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 01.Aralık.2016, 16:14   #5
 
profesör - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 12.Şubat.2010
Mesajlar: 15,021
•Rep Puanı : 2697659
•Rep Seviyesi :
profesör has a reputation beyond reputeprofesör has a reputation beyond reputeprofesör has a reputation beyond reputeprofesör has a reputation beyond reputeprofesör has a reputation beyond reputeprofesör has a reputation beyond reputeprofesör has a reputation beyond reputeprofesör has a reputation beyond reputeprofesör has a reputation beyond reputeprofesör has a reputation beyond reputeprofesör has a reputation beyond repute
Standart
abolardis dostun katıldığım mükemmel yorumuna ekleyecek pek bir şey bulamıyorum.
Teşekkür ederim.
profesör isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 01.Aralık.2016, 16:33   #6
Onursal Üye
 
İskenderunlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 29.Temmuz.2012
Bulunduğu yer: iskenderun-Hatay
Mesajlar: 4,683
•Rep Puanı : 49875
•Rep Seviyesi :
İskenderunlu has a reputation beyond reputeİskenderunlu has a reputation beyond reputeİskenderunlu has a reputation beyond reputeİskenderunlu has a reputation beyond reputeİskenderunlu has a reputation beyond reputeİskenderunlu has a reputation beyond reputeİskenderunlu has a reputation beyond reputeİskenderunlu has a reputation beyond reputeİskenderunlu has a reputation beyond reputeİskenderunlu has a reputation beyond reputeİskenderunlu has a reputation beyond repute
Standart
Bence iltimas geçmemeli beğenip beğenmediğimizi açıkça söylemeliyiz. Ama beğenmediğimizi ifade ederken 'kötü, berbat, bir şeye yaramaz, rezalet' gibi rencide edici ifadelerden sakınmalıyız..
__________________
İSKENDERUNLU
İskenderunlu isimli Üye şuanda  online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 01.Aralık.2016, 16:42   #7
Onursal Üye
Çeviri Balonlama
 
hüseyin aksakal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 07.Eylül.2010
Bulunduğu yer: Kdz. Ereğli
Mesajlar: 729
•Rep Puanı : 321238
•Rep Seviyesi :
hüseyin aksakal has a reputation beyond reputehüseyin aksakal has a reputation beyond reputehüseyin aksakal has a reputation beyond reputehüseyin aksakal has a reputation beyond reputehüseyin aksakal has a reputation beyond reputehüseyin aksakal has a reputation beyond reputehüseyin aksakal has a reputation beyond reputehüseyin aksakal has a reputation beyond reputehüseyin aksakal has a reputation beyond reputehüseyin aksakal has a reputation beyond reputehüseyin aksakal has a reputation beyond repute
Standart
Sevgili arkadaşlar... Yarım yüzyıla yaklaşan bir okuma serüveni ve yirmi yıllık bir basın kariyerinin ardından, eleştirilerin yapıcı ve yıkıcısı olmadığını öğrendim. Eleştiri sadece gerçekçi, kanıtlanabilir, somut temeller üzerinde yapılırsa eleştiridir. Bunun da yapıcısı, yıkıcısı olmaz.

Eğer yazar-çizer, sürdürülebilir bir seviyede iş üretemediyse ona gereksiz bir güven verip zaman harcamaya da, onunla polemiğe kapışmaya da gerek yok. Fakat bu seviye tuttuysa, aksayan konular üzerinde çalışması için fırsat sağlamak yerinde olabilir. Bu da aksayanları doğruca söylemekle mümkün olabilir. Eğer sırf ben aksayan yönleri yüzüne vurdum diye çalışmayı bırakacaksa o da bırakabilir bence. Her türden eleştiriyi kendisine sağlanan bir geliştirme çabası olarak algılıyorsa, yazar zaten bunlardan gereken yararı sağlayacaktır.

Yine de dikkat etmek gereken bazı şeyler var. Mesela kuş gribini gündeme getirenler büyükbaş hayvan üreticileri, deli dana hastalığı veya şap hastalığı şayiasını yayanlar kanatlı hayvan üreticileri olabilir. Bunu başka nasıl ifade ederim bilemiyorum. Demek istediğim eleştirilerin de eleştirilebileceği...

Burada eleştirilenin de unutmaması gereken bir şey var. En ağır eşek şakaları en sevilen kişilere yapılır. Yani birisi sizi doğru--kabul edilebilir sanatsal, bilimsel, gerçekliğe dayanan-- verilerle eleştiriyorsa, o sizin düşmanınız değil, dostunuzdur. Sadece dost acı söyler, o yüzden canınız yanıyordur.

Son bir not olarak şunu da ifade etmeme izin verin. Eleştirmek kabalık etmek değildir. En sert eleştiriler bile güzel Türkçemizin Lisan-ı Münasip dediği üslupla yapılabilir.

Hepinize selamlar...
hüseyin aksakal isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 01.Aralık.2016, 16:42   #8
Çeviri Balonlama
Yönetici
 
The_DarknesS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 18.Nisan.2010
Bulunduğu yer: İzmir
Mesajlar: 8,449
•Rep Puanı : 723251
•Rep Seviyesi :
The_DarknesS has a reputation beyond reputeThe_DarknesS has a reputation beyond reputeThe_DarknesS has a reputation beyond reputeThe_DarknesS has a reputation beyond reputeThe_DarknesS has a reputation beyond reputeThe_DarknesS has a reputation beyond reputeThe_DarknesS has a reputation beyond reputeThe_DarknesS has a reputation beyond reputeThe_DarknesS has a reputation beyond reputeThe_DarknesS has a reputation beyond reputeThe_DarknesS has a reputation beyond repute
Standart
Sevgili Devrim, Twitter'daki oylamaya katıldım.

Bana göre yerli-yabancı farkı gözetmeden her yazar, çizer, çizgi roman eleştirilmeli. Kişi çoğu zaman kendi yaptığında kusur bulamaz. Kişinin kusurları (yapıcı eleştiri ile yoksa diğer türlüsü acımasızlıktır.) gösterildiğinde bir sonraki çalışmasında daha dikkatli olup daha iyisini yapacaktır. Hem eleştiren hem de eleştirilen aynı anlayışta olursa gün geçtikçe ortaya sanat eseri düzeyinde işler çıkar. Herkes eleştirilebilir. Dünya çapında meşhur yazar-çizerlerin bile ilk çalışmaları yeterince iyi değildir. Bir kaliteye erişmek için yıllar süren emek lazım.

Yerli çizgi romanlara gelirsek. Ülkemizde zaten mevcutta yerli çizgi roman sayısı çok az. Benim gibi bir çok çizgi roman okuru yerli yayınları destek olmak adına satın alıyor. Ama sadece destek olmak için alınan çizgi romanlar eser sahibinin başarısını göstermez. Eser sahibi her çalışmasında bir öncekini geçmeye çalışmalı, bir standart, bir tarz tutturup bunu muhafaza etmelidir. Böylece ismi marka olup çıkarttığı yayınlar merakla beklenmelidir.

Ayrıca abolardis dostumuzun dediklerine katılmakla birlikte bir ilave de ben yapayım. Yerli yayınların bir çoğunda hikaye, çizim çok iyi olsa bile boyama-renklendirme kötü oluyor. Bu sorun sanırım bütün yazı - çizim aşamalarının bir kişinin elinden çıkmasından kaynaklanıyor. Tek düze renklendirme çizimi kötü gösteriyor.

Twitter'da da dediğiniz gibi No Pain No Gain.
__________________


The_DarknesS isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 01.Aralık.2016, 16:56   #9
Onursal Üye
 
kandraks53 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 29.Ağustos.2010
Mesajlar: 2,810
•Rep Puanı : 105491
•Rep Seviyesi :
kandraks53 has a reputation beyond reputekandraks53 has a reputation beyond reputekandraks53 has a reputation beyond reputekandraks53 has a reputation beyond reputekandraks53 has a reputation beyond reputekandraks53 has a reputation beyond reputekandraks53 has a reputation beyond reputekandraks53 has a reputation beyond reputekandraks53 has a reputation beyond reputekandraks53 has a reputation beyond reputekandraks53 has a reputation beyond repute
Standart
A dostlar..
Bir çuval lafa ne gerek var..

Sorulan;geçmelimiyiz,geçmemeli miyiz..
Bence,geçmemeliyiz..
kandraks53 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 01.Aralık.2016, 19:50   #10
Administrator
 
savok - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 30.Ekim.2009
Bulunduğu yer: Kasımpaşa
Mesajlar: 18,492
•Rep Puanı : 1305822
•Rep Seviyesi :
savok has a reputation beyond reputesavok has a reputation beyond reputesavok has a reputation beyond reputesavok has a reputation beyond reputesavok has a reputation beyond reputesavok has a reputation beyond reputesavok has a reputation beyond reputesavok has a reputation beyond reputesavok has a reputation beyond reputesavok has a reputation beyond reputesavok has a reputation beyond repute
Standart
Çizgi roman olsa iltimas geçebilirim, ama çizgiroman olunca iltimas geçmem mevzubahis bile olamaz...
savok isimli Üye şuanda  online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Yeni konu açma yetkiniz
Mesajlara cevap verme yetkiniz
Eklenti yükleme yetkiniz
Mesajınızı değiştirme yetkiniz

[IMG] Kodları
HTML Kodları
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 14:23

Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0
Valid XHTML 1.0 Transitional
Not : Burası binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir.Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır.Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Eğer Türkiye Cumhuriyeti yasalarına uymayan ve telif hakkı içeren bir paylaşımın forumumuzda yapıldığına rastladıysanız lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz, en geç 48 saat içinde gereken yapılacaktır. Bilgilendirme yapabileceğiniz mail adresi: [email protected] Bu foruma üye olan herkes bu kuralları kabul etmiş sayılır...
ÇizgiDiyarı® Her Hakkı Saklıdır.
sakarya escort sakarya escort sakarya escort sakarya escort sakarya escort webmaster forum ümraniye escort izmir escort