Julia n.001 - Uçurumun Gözleri

bakunin

Admin
12 Mar 2009
6,310
49,914
NeverLand

Türkiye'de Dampyr'den sonra kıymeti bilinememiş, yeterli ilgiyi görmediği için artık yayımlanmayan mükemmel bir çizgi roman Julia.
Aslında her ne kadar "Dedektif" diye tanımlanmış olsa da esas mesleği kriminoloji olan bir doktor bayan Julia Kendall.
Ken Parker senaryolarını yazan Giancarlo Berardi bu seride de gerçekçilik çizgisinden kopmadan,
süper güçleri ve yetenekleri olmayan ama bunun yanında bilimsel yönüyle suç ve suçlularla ilgili konularda
bir danışman rolüyle yine hayatın içinden örneklerle beziyor kurgusunu.
Forumda paylaşılan sayıların çözünürlükleri maalesef eski taramalar oldukları için düşük kalmış.
Ve künt çizgi romanların popülaritesinin gölgesinde kaldığı için de el atılamamış.
Bu nedenle şimdilik ülkemizde yayımlanan toplam 24 sayıyı tekrar elden geçirmek istedim.
Kapakları mümkün mertebe orijinaline yakın düzenlemeye çalıştım.
Üçüncü sayı nispeten daha düzgün olduğu için o sayıyı pas geçtim.
Umarım Julia'yı tekrar okuduğunuzda, "aslında gerçekten haksızlık yapılmış." diyebilirsiniz.
Selam ve sevgiyle...

Sinan Atik

Yönetici
13 Haz 2011
2,395
6,522
Ankara
Ellerinize sağlık.
"Daha iyi bir taramaya bir gün denk geliriz belki" diyerek uzun süredir ötelediğim bir seri idi Julia. Sayenizde okuma listemde tekrar üst sıralara çıkacak.

büyük beyaz

Yönetici
Çeviri & Balonlama
E-Dergi Takımı
17 Ağu 2009
17,734
44,019
denize sıfır
Bende Julia ve Dampyr'i geç farkedenlerdenim.
Ama bunları okumayan çok şey kaybeder.
Teşekkürler üstat, yeniden keyifle.:)

kandraks53

Onursal Üye
29 Ağu 2010
2,778
7,983
Doktor olsun,krimilog olsun farketmez..
Ben Julia'yı Julia olduğu için beğeniyorum..
Teşekkürler bakunin..Ellerinize sağlık..

savok

Admin
30 Eki 2009
19,991
83,657
Kasımpaşa
Önceden müjdesini aldığım ve Çizgi Diyarı'nın çizgi romana katkısının ne olduğuna dair en güzel örnekler...
Sevgili İlker yalnızca balonlama yapmıyor, bu seriyi balonladığı gibi aynı zamanda gerektiği yerlerde yeniden çeviri yapıp cümle düşüklüklerini de düzeltiyor..
Teşekkürler dostum.
Şimdi yeniden okuma zamanı..

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,047
75,612
hiçbiryerde :)
Yeniden balonlama ha!
İnanamıyorum sevgili
kaptan. Sen çok yaşa
e mi? Ben de ilk sayıları
o çok düşük çözünürlükleri
yüzünden okumamış, yeni
çıkan ciltlerini okumuştum
daha çok. Bu şekilde harika
olacak. Teşekkürler, saygılar.

atsinaa

Onursal Üye
27 Tem 2011
361
3,077
Tokat -Niksar
Teşekkürler üstadım. Daha bugün 221B dergisinde Julia ile ilgili 5 sayfalık bir yazı okumuştum ve nette biraz gezdim Çizgi Düşlerin bastığı sayıları ve fiyatları inceledim. Eski sayıları okumaya başlayayım diye düşündüm. Akşamına sen 4 sayıyı paylaştın. Benim de yüzümde kocaman bir gülümseme belirdi. :)

abartman

Onursal Üye
13 Ocak 2011
2,000
11,947
Yayın editörü olan Figen Turna'nın yazıları da okunmaya değer. Kanımca Julia serisi için kaleme aldığı metinler, çizgiromana editoryal katkının ülkemizdeki en olumlu ilk örneklerini oluşturuyor..

garfield67

Onursal Üye
19 Mar 2016
1,822
8,981
Julia'nin boynu çok uzun değil mi? Afrika'da boyunlarını uzatmak için halka takan bir kabile vardı... Sanırım Julia onlara benzemeye çalışmış...

emekli

Aktif Üye
17 Eki 2015
267
569
yorum yapan değerli arkadaşlarla aynı görüşteyim. bu seriyi bizlere en mükemmel şekilde sunduğunuz için çok teşekkür ederim üstadım. iyiki varsınız.

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,406
Sevgili Bakunin bizim için Kaptan neye el atmışsa harika işler çıkartan bir değer.
Teşekkür ederiz.
Emeklerinize sağlık tekrar tarama yeniden balonlama bunlar çok zaman alan işler haliyle.
Gariptir ama çok sevdiğimiz bir insan olunca şahsen yabancı değilde yanıbaşımızdan birisi gibi görüyor insan.Saygılarımızla.

ertuğrul

Admin
5 Nis 2009
24,851
137,144
Kaptan seni tutmak mümkün değil,devam.
Harika paylaşımlar.
Keyifle okuyacağız,teşekkürler.

abartman

Onursal Üye
13 Ocak 2011
2,000
11,947
Julia'nin boynu çok uzun değil mi? Afrika'da boyunlarını uzatmak için halka takan bir kabile vardı... Sanırım Julia onlara benzemeye çalışmış...

Julia'nın modeli meşhur Amerikalı sinema yıldızı Audrey Hepburn, onun da boynu epey uzundur tabi, ama çizerin stilize kaleminden kağıda yansıyınca iyice "kadı kızı" cazibesine sahip olmuş.. :)
beauty-2015-05-audrey-hepburn-philip-kingsley-elasticizer-main.jpg

Son düzenleme: