12 Şub 2010
15,006
543,776
Dakota, Eşref Ekicigil tarafından 14.05.1959 yılında çıkan ilk sayısı ile yayın hayatına başladı. Toplam 21 sayı yayınlandıktan sonra aynı yıl yayın hayatına son verdi.

Çok ilginç anonslarla yayın hayatına başlayan Dakota'nın 4. sayısından itibaren arka kapaklarında, Tom Kid isimli yeni bir çizgi roman yayınlanacağı duyurulmuşsa da bu mecmua bir türlü yayınlanmamıştır. Nihayet 21. sayıda, artık Dakota'nın bundan sonra Tom Kid ( Tom Kit ) adıyla yayına devam edeceği duyurulmuştur.

Dakota, o yıllarda örneği çok olan kopya çizim çizgi romanlarından farklı olarak, kopya olması yanında Buffalo Bill, Kit Karson, West, Kinova ve Teks maceralarından apartma karelerle oluşturulmuş çok ilginç bir çizgi romandır. daha başka hangi çizgi romanlardan apartma yapılmış olduğunu dikkatli çizgi roman okuyucuları anlayacaktır.

Nadirin çok ötesinde nadir çizgi romanlardan olduğu için kolleksiyonerlerin en büyük gözdelerindendir.

imgava.jpg

img0001kopyavsv.jpg

img0001uou.jpg

img0114.jpg

img0115.jpg

img0116.jpg

denizkara

Yeni Üye
28 Mar 2010
98
165
denizci
"Nadirin çok ötesinde nadir çizgi romanlardan olduğu için kolleksiyonerlerin en büyük gözdelerindendir." :Z: Dakota geliyorrrrrrrrr :2:

Kolibri

Onursal Üye
E-Dergi Takımı
16 Haz 2012
423
6,834
Fatih İstanbul

Birbirinden değerli paylaşımlarına mahcubiyet içinde teşekkür ederek konuya küçük bir katkıda bulunmak istedim sevgili Haluk Abi.

1959 yılında Akşam Gazetesinde yayınlanan bir reklam ve Fransız Baskısına ait bir kapak.

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,366
141,646
Sayın kolibrinin paylaştığı kapağı ben bir yerde gördüm, büyük şef paylaşımlara başlasın bu konuların arkasından yürüyeceğim, çok güzel meteryaller bunlar. Nerdeyse hiç ulaşamayacağımız eserler bir bir geliyor, ben bundan çok hoşlanıyorum.

Daha bir hırsla bende yaşadığım ilde sağa sola saldırıyorum. Biraz önce ilimdeki bir md.lüğükten sitemizde olmayan tam 9 adet eser daha buldum. Tarihi ve her biri en az 150 sayfa. En kısa zamanda tarayacağım. Geneli Orhan Dündar çizimi.

Son düzenleme:
12 Şub 2010
15,006
543,776
Sevgili kolibri üstadım, engin bilgi ve görüşlerin, değerli katkılarına her zaman muhtacız.

Harika tespit ve katkın için şükranlarımı sunuyorum.

Sayın kolibrinin paylaştığı kapağı ben bir yerde gördüm,

West kitaplarında sıkça kullanıldığı için görmüşsündür sevgili gandor08:)

imagerur.jpg

caretta

Onursal Üye
24 Ağu 2011
2,945
23,744
Kıbrıs
Profesör dostumu yeni bir oluşum içinde buluyorum.Montana Kinova serisinden sonra
Dakota ile bir nevi literatür çalışması yapıyor.Bunlar çok önemli çelışmalar.Yazdıklarını
kaynağından ;ilgili çizgi romanları bularak yazıyor.Çizgi roman ansiklopedeilerinde bile
olmayan bu birinci el bilgiler,ilerde yeni çizgi roman ansiklopedileri hazırlayacak olan kişilere
rehber olacaktır.Bir "Çizgi Diyarı Aksiklopedisi" bana hiç de ütopik gelmiyor.

ertuğrul

Admin
5 Nis 2009
24,845
137,149
Tamam şimdi bu çıktı.
Daha neler çıkar bilmiyorum.
Ankara'ya taşınıyorum:(
Birilerinin kozmik odayı koruması lazım.

akrep069

Süper Üye
14 Ara 2009
524
646

Birbirinden değerli paylaşımlarına mahcubiyet içinde teşekkür ederek konuya küçük bir katkıda bulunmak istedim sevgili Haluk Abi.

1959 yılında Akşam Gazetesinde yayınlanan bir reklam ve Fransız Baskısına ait bir kapak.

sevgili dostum hoşgeldın seni nickın altında YENİ ÜYE diye gördüm hoşgeldin uzun zamandır yoktun blog mayıs ayından beri izinli durumda inşallah tarih arşivini burada gösterirsin
hoş geldın sefa geldın