Çizgiroman Diyarı
Geri git   Çizgi Roman Diyarı > Çizgi roman & Kitap Diyarı > Çizgi Roman Ansiklopedisi > A-B-C-Ç-D
Kayıt Ol

Donald Duck (Vak Vak Kardeş)

Donald Duck (Vak Vak Kardeş)

A-B-C-Ç-D


Like Tree3Likes
  • 1 Post By bakunin
  • 2 Post By bakunin

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 18-03-2009, 21:49   #1

 
bakunin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Mar 2009
Üye No: 2
Bulunduğu yer: NeverLand
Mesajlar: 5,311
•Rep Puanı : 590287
•Rep Seviyesi :
bakunin has a reputation beyond reputebakunin has a reputation beyond reputebakunin has a reputation beyond reputebakunin has a reputation beyond reputebakunin has a reputation beyond reputebakunin has a reputation beyond reputebakunin has a reputation beyond reputebakunin has a reputation beyond reputebakunin has a reputation beyond reputebakunin has a reputation beyond reputebakunin has a reputation beyond repute
bakunin - MSN üzerinden mesaj gönder
Donald Duck (Vak Vak Kardeş)
DONALD DUCK
(Vak Vak Kardeş)Walt Disney Stüdyoları'nın en önemli çizgi yıldızlarından biri olan Ördek Donald; biri 30 Ağustos 1936'dan başlayarak Al Taliaferro tarafından, diğeri de 1943 Nisan ayından başlayarak Carl Barks tarafından çizilen iki dev bant serisiyle ortaya çıkmış ve 'yıldız' haline gelmiştir. Çizgifilm tarihindeki en büyük hit olacak olan çıkarcı bir ruha sahip olan çizgi aktör, ilk kez mavnasının güvertesinde canlı bir gemici dansı yaptığı bir karakter olarak 1934'de yine Disney patentiyle ortaya çıkmıştır. Disney animatörleri keşfettikleri bu sempatik yeni karakterle çalışmaktan hoşlanmış ve halkın ilk idole olan ilgisinin iyi olmasından dolayı adını Donald koyarak, Mickey Mouse/MikiFare'nin 'BandoKonseri' isimli çizgifilminde yardımcı bir rol vermişlerdir. Velveleli, patlamış mısır satan bu ördek, gösteriyi tek başına alıp götürmüş ve böylece yıldız olma yolunda önemli bir adım kaydetmiştir.

Donald Duck'ın gazetelerin bant alanlarındaki popülaritesi biraz gecikmeli olmuştur. İlk olarak 16 Eylül 1934'de Silly Smphony'de ve üçüncü sayfada yer alan Mickey Mouse'un sayfasının alt kısmında yer almıştır. İlk Pazar sayfası bölümü ise orijininin ilk ortaya çıktığı çizgifilmden uyarlanmış versiyonuyla yayınlanmıştır. Bu çizgiroman, 16 Aralık 1934'e kadar sürmüştür, zira okurlar üzerinde sağladığı etki ekrandakiyle kıyaslanamayacak denli az olmuştur. Herşeye rağmen zaman içerisinde artık Floyd Gottfredson tarafından çizilen Donald Duck'a Mickey Mouse'un günlük ve Pazar çizgiromanlarında küçük roller verilmeye devam edilmiştir: 15 Mart 1935'de rol aldığı ilk günlük Mickey Mouse'da bir gazeteci olarak; 10 Şubat 1935'de rol aldığı ilk Pazar Mickey Mouse çizgiromanında ise, sert bir mahalle çocuğu olarak gözükmüştür. Donald, 23 Ağustos 1936'ya kadar mizah alanında büyük bir rol alamamıştır. Daha sonra Silly Smphony sayfasındaki en son bantta— Three Little Pig'in son bölümüne ayrılmış kısımda kızgın bakışlı Donald yeniden ortaya çıkmıştır. Şapkasını ördeksi bir şekilde yana yatırarak seyircilere bakarken, arkasındaki siyah ve kırmızı harfler onun adını anons ediyordu: Haftaya: Donald Duck!AD Yayıncılığın 1995 yılında yayınına başladığı Donald Amca ve Arkadaşları dergisinin ilk sayısı.

Tabii ki bir hafta sonra Mickey Mouse'un Pazar sayfasının yarısı Ördek Donald'ın başrolünü oynadığı Silly Symphony'nin yeni bir çizgiromanına ayrılmıştır. Bu ilk bantta diğerleri gibi Walt Disney tarafından imzalanmış, ancak Al Taliaferro tarafından hazırlanmıştır. Bant esprisinde Donald, bir sivrisineği öldürmek için evinin duvarını tüfeğiyle parçalıyordu... Nihayet, çizgifilmlerin yeni efsanesi artık tamamen hazır bir şekilde çizgiroman formatında da mizah sayfasına dahil olmuştur. Bir süre sonra başlayan ve yine Taliaferro tarafından çizilen günlük Donald Duck'ın Pazar versiyonu da durum komedisi kalıpları dahilinde bireysel komikliklere ağırlık vermeye başlamıştır. Goofy, Horace Horsecollar, Pluto ve Disney'in diğer baş karakteri Miki Fare'de sürekli yer alan karakterler, başlangıçta Donald Duck çizgiromanında da gözükmüştür. Donald'ın kız arkadaşı Daisy Duck ise, epey sonra ortaya çıkmıştır. Karakterlerdeki çoğalma esnasında asıl bomba olay, 17 Ekim 1937'de— kuzenleri Della Duck'ı ziyaret eden Donald'ın eziyet verici yeğenleri Huey, Louie ve Dewey/Cin, Can, Cem ortaya çıktığında gerçekleşmiştir. Milyonlarca okuyucunun beğenisine göre bu geveze çizgi karakteri tam manasıyla bir hit yapan şey, Donald ve yeğenlerinin sihirli birleşimi olmuştur.Donald Duck'ın zaman içinde geçirdiği çizgisel evrim.

Donald, Daisy ve yeğenleri daha sonra, 1943 Nisanında Carl Barks tarafından çizilen, Walt Disney Comics serisinde gözükmüştür. Uzun bir süre Disney çizgiroman magazini Taliaferro'nun çizdiği Donald'ları yeniden basmış, ancak o anki miktar yetersiz olduğundan magazin editörleri daima daha çok Donald yeni macerası istemişlerdir. Aldıkları cevap ise her zaman aynıdır: Taliaferro'yu yeniden basmaya devam etmek. Diğer yandan da niyetleri Barks'ın aylık 10 sayfa süren hikayelerine benzer yeni şeyler eklemekti. Güldürü alanında ilk kez bu dönemde Donald Duck günlük ve Pazar çizgiromanlarının sınırını aşmış ve Barks tarafından yazılan daha uzun ve ayrıntılı hikayelere dönüşmüştür. Okuyucular bunu çok sevmiş ve doğal olarak daha çoğunu istemişlerdi. Barks sonunda Papağan, Voodoo Hoodoo, Bullet Valley'in Şerifi başlıkları altında Disney tarafından 64 sayfalık güldürü dergileri şeklinde yayınlanan uzun Ördek Donald hikayeleri üzerinde çalışmaya başlamıştı. Barks, 1942' de yeniden işbaşı yapmak zorunda kalmıştır, bu kez görevi çizgiroman magazinindeki 64'er sayfalık Duck maceralarını komple birer Donald Duck çizgifilmi haline getirmektir.
Carl Barks'ın otoportresi.

Donald, okuyucuların ilgisini hem bir maceracı olarak, hem de günlük mizah kahramanı olarak çekmiş ve magazin yayımı gazetedeki çizgiroman kadar hit olmayı başarmıştır. Barks, çalışmalarına, yani seriye Gladstone Gus ve Cimri McDuck Amca (daha sonra Barks tarafından hazırlanan başka bir çizgiromanda yeniden yer almıştır) gibi değişik karakterleri dahil etmiştir. Bu sırada Taliaferro da, Kaz Gus ve Grandma Duck gibi çizgiroman karakterlerinin koleksiyonunu zenginleştirmiştir. Tabii Donald'ın her iki versiyonu da hâlâ yayındadır: Donald çizgifilmlerinin televizyonlar tarafından arasıra yeniden yayınlanması haricinde -uzun bir süre sonra ekranlardan hemen hemen tamamen kaybolmasına rağmen-, Barks'ın çizgiroman öyküleri her ay yeniden basılmış ve işe yeni başlayan, henüz tecrübesiz Disney çalışanları tarafından onlardan üretilen işleri çizilmiştir. Yeniden basılmasına ve hatıralarda yer almasına rağmen Al Taliaferro ve Carl Barks'ın enfes çalışmaları sayesinde ortaya çıkan Donald Duck'ın çizgiromanları bu tarihten sonra enikonu ortadan kaybolmuştur.

Başlığın ülkemizde ilk yıllardaki rotası şöyle olmuştur: 1937'de Yavrutürk dergisinin 110. sayısında; 1938 tarihli Yavrutürk Yıllığı'nda; 1944'de Çocuk Haftası'nda Vak Vaka adıyla yer almıştır. 1949'da Çocuk Gazetesi'nde Pepe Amca ile Ağaçkakan başlıklı seride Pepe adıyla ortaya çıkan Donald Duck'ın sonraki durakları ise şunlar olmuştur: 1950'lerin başında Kemal Ozcan'ın yayınladığı karton kapaklı bir Mandrake albümünde; 1951 yılı başından itibaren Turhan Şimga'nın Armağan ve 1952'deki Ateş dergilerinde Vak Vaka; 1952 tarihli 1001 Özel'de Vak Vaka Kardeş başlıklarıyla yayınlanmıştır. 1953'de Resimli Tomurcuk''da Vak Vaka adıyla ve Çocuklara Armağan; 1954'de de yine Hamid Şendur'un yayınladığı Armağan dergilerinde ve Doğan Kardeş'de, 1955'de Küçük Afacan'da ve çok ender de olsa Ceylan dergisinde yayınlanmasının yanı sıra bir de Cici-Mu dergisinde boy göstermiştir. 1956 yılında ise Ekicigil Yayınları tarafından basılan Macera Peşinde başlıklı bir çizgiroman dergisinde Vak Vak Amca başlığıyla Türk okuyucusuna ulaşmıştır. Ardından da 1957'de Çocuk Yayınlan Müessesesi'nin çıkardığı Armağan'da Vak Vak; yine 1957'den itibaren Pazar dergisinde Vak Vaka Kardeş adıyla; 1958'de Donald'ın yeğenlerine verilen isimle çıkan Bop Hop Top adlı dergiyle, 1960'dan itibaren de aynı derginin çocuk ilavesinde ve 1967'de Nihat Özcan'ın Fatoş dergisinde dolgu malzemesi konumunda; 1968-1969'da Bücür sayılarında gözükmüştür. Ancak 1962 yılı başında Ali Nusret Pulhan'ın sahibi olduğu Pulhan Yayınları'nca basılan Miki başlıklı haftalık mecmua yer verdiği Donald başlıklı öykülerle o tarihe dek yayınlanan tüm Disney karakterli yayınlardan çok daha uzun ömürlü olmuş ve 80 sayıdan fazla çıkmıştır. 1973, 1975 ve 1979'da Şilliler Yayınevi'nden çıkan Fatoş dergilerinde de bazı kısa öyküleri basıldıktan sonra, 1990'da yeniden yayına giren Milliyet Çocuk dergisinde Donald Amca adıyla (Varyemez Amca ile ismi karıştırılarak) boy gösteren Donald Duck'ın kendi öykülerini kapsayan ve Türkiye'de çıkan ilk ve en güzel baskıları ise, Nisan 1993'de haftalık periyotta Ana Yayıncılık tarafından yayınlanan Disney Dünyası ile Haziran 1995'de yayını başlayan Donald Amca ve Arkadaşları dergisi olmuştur. Bu kısa ömürlü dergi ise AD Yayıncılık tarafından ve Gülgün Adıgün Çarkoğlu yönetiminde yayınlanmıştır.
necropol likes this.
__________________


Kendisini başkalarının kurtarmasını bekleyen kişiler yalnızca kölelerdir.

bakunin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 21-03-2009, 09:53   #2

 
Üyelik tarihi: Mar 2009
Üye No: 18
Mesajlar: 4
•Rep Puanı : 10
•Rep Seviyesi :
Jack Kerr is on a distinguished road
Jack Kerr - MSN üzerinden mesaj gönder
Standart
bu cizgiyi cok izlerdim
Jack Kerr isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 23-04-2009, 16:33   #3

 
bakunin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Mar 2009
Üye No: 2
Bulunduğu yer: NeverLand
Mesajlar: 5,311
•Rep Puanı : 590287
•Rep Seviyesi :
bakunin has a reputation beyond reputebakunin has a reputation beyond reputebakunin has a reputation beyond reputebakunin has a reputation beyond reputebakunin has a reputation beyond reputebakunin has a reputation beyond reputebakunin has a reputation beyond reputebakunin has a reputation beyond reputebakunin has a reputation beyond reputebakunin has a reputation beyond reputebakunin has a reputation beyond repute
bakunin - MSN üzerinden mesaj gönder
Standart
Nihat Özcan'ın Fatoş dergisinde Vak Vak Kardeş kapakları. (1957-1958)
camab and baykus123 like this.
__________________


Kendisini başkalarının kurtarmasını bekleyen kişiler yalnızca kölelerdir.

bakunin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 23-04-2009, 16:37   #4

 
bakunin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Mar 2009
Üye No: 2
Bulunduğu yer: NeverLand
Mesajlar: 5,311
•Rep Puanı : 590287
•Rep Seviyesi :
bakunin has a reputation beyond reputebakunin has a reputation beyond reputebakunin has a reputation beyond reputebakunin has a reputation beyond reputebakunin has a reputation beyond reputebakunin has a reputation beyond reputebakunin has a reputation beyond reputebakunin has a reputation beyond reputebakunin has a reputation beyond reputebakunin has a reputation beyond reputebakunin has a reputation beyond repute
bakunin - MSN üzerinden mesaj gönder
Standart


Pulhan Yayınları'ndan çıkan haftalık Miki dergilerinde Donald Duck.
__________________


Kendisini başkalarının kurtarmasını bekleyen kişiler yalnızca kölelerdir.

bakunin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 23-04-2009, 17:56   #5

 
bakunin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Mar 2009
Üye No: 2
Bulunduğu yer: NeverLand
Mesajlar: 5,311
•Rep Puanı : 590287
•Rep Seviyesi :
bakunin has a reputation beyond reputebakunin has a reputation beyond reputebakunin has a reputation beyond reputebakunin has a reputation beyond reputebakunin has a reputation beyond reputebakunin has a reputation beyond reputebakunin has a reputation beyond reputebakunin has a reputation beyond reputebakunin has a reputation beyond reputebakunin has a reputation beyond reputebakunin has a reputation beyond repute
bakunin - MSN üzerinden mesaj gönder
Standart


Orhan Tolon imzalı, Gelincik dergisinin 14. sayı kapağı.
__________________


Kendisini başkalarının kurtarmasını bekleyen kişiler yalnızca kölelerdir.

bakunin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Etiket
al taliaferro, carl barks, donald, donald duck, duck, floyd gottfredson, kardeş, vak, vak vak kardeş, walt disney

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Yeni Mesaj yazma yetkiniz Aktif değil dir.
Mesajlara Cevap verme yetkiniz aktif değil dir.
Eklenti ekleme yetkiniz Aktif değil dir.
Kendi Mesajınızı değiştirme yetkiniz Aktif değildir dir.

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 05:59

Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0
Valid XHTML 1.0 Transitional
Not : Burası binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir.Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır.Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Eğer Türkiye Cumhuriyeti yasalarına uymayan ve telif hakkı içeren bir paylaşımın forumumuzda yapıldığına rastladıysanız lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz, en geç 48 saat içinde gereken yapılacaktır. Bilgilendirme yapabileceğiniz mail adresi: webobur@msn.com Bu foruma üye olan herkes bu kuralları kabul etmiş sayılır...
ÇizgiDiyarı® Her Hakkı Saklıdır.
küçük oyunlar oyun oyunlar1

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750 751 752 753 754 755 756 757 758 759 760 761 762 763 764 765 766 767 768 769 770 771 772 773 774 775 776 777 778 779 780 781 782 783 784 785 786 787 788 789 790 791 792 793 794 795 796 797 798 799