Bahattin ATAK

Mehmet Serdar Ateş

Onursal Üye
4 Ara 2009
969
3,353
Kütahya
Bahattin ATAK
çizer, sanatçı

BAHATTİN ATAK KİMDİR?

7J7tq4.jpg

Eskişehir’in Türkmen dağlarında 1956’nın şubat ayında dünyaya geldi. İlk, orta ve lise eğitiminden sonra 1978’de Eskişehir Eğitim Enstitüsü Edebiyat Bölümü’nü bitirdi.

Kara Murat’ın çizeri Abdullah Turhan, Karaoğlan’ın çizeri Suat Yalaz ve Faruk Geç gibi usta ressamlardan ders alarak onlara asistanlık yaptı. Sonra da kendi karakterlerini oluşturarak; Kara Doğan – Battal Gazi – Gümüştekin ve Baykara ve Alperen Barak gibi kahramanları çizdi.

1972’den itibaren Günaydın, Akşam, Tercüman, Son Havadis, Hürriyet ve Türkiye Gazeteleri’nde romanları yer aldı. Bu güne kadar 400’den fazla çizgi romanı gazetelerde ve 300 den fazla çocuk kitabı Hikmet Neşriyat, Dede Korkut ve diğer yayınevlerinde okuyucusu ile buluştu.

Eskişehirli hemşerisi Ali Recan ile “Yüzbaşı VOLKAN” dergisini Tay Yayınları’nda haftalık mecmua olarak hazırladı. Anadolu Üniversitesi’nde Çizgi Film, TGRT “Türkü Filmi”nde 30 bölümde hem oyunculuk, hem yapım koordinatörlüğü ve hem de film müziklerini yaptı.1992’de seçici kurulun seçtiği Türkiye’deki beş ressamdan biri seçilerek Kültür Bakanlığı Ressamı oldu. Bakanlık çizgi roman projesinde yer aldı. Yapımcılığı kendisine ait olan “Dostlara Selam” TV belgeselleri, Avrasya- Mesaj, Meltem ve Başkent TV’lerinde yayınlandı. Şeyh Edebali, Yunus Emre, Dursun Fakıh, Battal Gazi, Nasrettin Hoca, Ahmet Yesevi, Hacı Bektaşı Veli ve Ertuğrul Gazi gibi konuları işledi.

Aynı zamanda profesyonel bir ses sanatçısı olan Atak’ın ilk kaseti 1976 yılında Harika Plâktan “Gardiyan” adında piyasaya çıktı. Bugüne kadar 14 kaset ve üç plâkla müzik dünyasında haklı yerini aldı. Müzik Dergisi Hey’in yılın sanatçıları arasında ilk ona girdi ve şarkıları müzik dergilerinde defalarca liste başı oldu. Şu an yine kendisine ait olan “Küçük Gezgin” projesi ile 2007 yılından bu yana ülkemizi karış karış gezerek 101 kentin ilköğretim öğrencileri için yaşadıkları kentleri daha iyi tanımaları amacıyla çizgi roman tadında kitaplar hazırladı. Evli iki çocuk babası olan Atak, ömrü yettiğince bu çalışmaları sürdüreceğini ifade etmektedir.

Kaynak:

https://www.youtube.com/watch?v=DDVLTO-4wDs

pTPVhY.jpg

j68ww16.jpg

kbk47fk.jpg
Eserleri:

Ertuğrul Gazi, y. 2002;
San Köy*lü Yunus Emre, Eskişehir 2011;
Köroğlu, Bolu 2011;
Selçuklu Komutanı Yıldız Bey Kızı Fatma Yıldız, Denizli t.y.;
Server Gazi, Mehmet Gazi, Denizli t.y.;
Ahi Sinan ve Ahi Tuman, Denizli t.y.;
Küçük Gezgin Eskişehir’de, Eskişehir t.y.;
Küçük Gezgin Tarsus’ta, Tarsus t.y.;
Küçük Gezgin Tokat’ta, Tokat t.y.;
Üç Nasihat, Eskişehir t.y.;
Küçük Gezgin Nevşehir’de, Nevşehir t.y.;
Merkez Efendi, Denizli t.y.

Formdaki Eserlerin Bazıları
1.Bağdatın Fatihi Genç Osman - Bahattin ATAK
2.Şeyh Yusuf Hakiki - Bahattin ATAK
3.Prof. Dr.Yılmaz BÜYÜKERŞEN - Bahattin ATAK
4.Kaptan Fethi HEPER - Bahattin ATAK
5.Köroğlu - Bahattin ATAK
6.Küçük Gezgin Aksarayda - Bahattin ATAK
7.Prof.Dr.Orhan Oğuz - Bahattin ATAK
8.Adına Destanlar Yazılan Battal Gazi - Bahattin ATAK
9.Anadolu Selçuklu Sultanı II.Kılıç Arslan - Bahattin ATAK
10.Gönüller Sultanı Somuncu Baba - Bahattin ATAK

Kaynak: Ahi Ansiklopedisi, 1. cilt, T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Ankara, 2014

Bahattin Atak /Battal Gazi /Diyanet Çocuk Dergisi 1987 Sayı:83

fVydsj.jpg

Foj5zL.jpg

M7W8Lo.jpg

6qr34M.jpg

Son düzenleme:
12 Şub 2010
15,006
543,709
Mükemmel bir ansiklopedi maddesi olmuş.
Bahattin Atak ustayı şimdi daha yakından tanımış olduk.
Çok teşekkür ediyorum sevgili Mehmet Serdar Ateş dostum.

Dün, yeğenimin hayırlı işi için Kütahya'ya geldim ve geç saatte döndüm.
Bir telefonla dahi arayamadım ama bir dahaki gelişimde hasret gideririz umuyorum.

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,367
141,595
Gözümden kaçmış bir konu. Çok sağolasın abi, takipte olacağım bu çizerimizi.

konuşan çizgiler

Süper Üye
2 Şub 2015
212
1,064
Çizgi Alemi
Bahattin Atak ismini Diyanetin mecmuasındaki Battal Gazi çizgi romanından hatırlıyorum.Bu yazı ile , çizerliğin yanı sıra şarkıcılık, oyunculik, yapım koordinatörlüğü gibi meziyetleri olduğunu da öğrendim.Üstelik hâlâ çizerlik çalışmalarına devam ediyor....

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,367
141,595
Diyanet Çocuk dergilerinin 1987 yılını toplamak için çaba sarfedeceğim. Bakalım sonuç alabilecekmiyim.