CALIGULA - Suat YALAZ (Jimmy Toro)

azizelaziz

Çeviri & Balonlama
11 May 2012
203
6,683
80'li yıllarda üstad Suat YALAZ, ''Jimmy Toro'' takma adıyla Fransa'da bir çok değişik erotik seride eserler vermiştir. Merak edenler, konu hakkında daha ayrıntılı bilgiye gandor08 dostumuzun şu sayfasından ulaşabilirler:

http://www.cizgidiyari.com/forum/suat-yalaz/131677-suat-yalaz-yurtdisi-cizimleri.html

Burada paylaştığım kitap olan SATARELLA serisinin 3. kitabı CALIGULA- DEHŞET GECELERİ, S.B.S Yayıncılık tarafından Fransa'da 1984 yılında yayınlanmıştır. Orijinali için öncelikle gandor08 dostumuza teşekkür ederim. Ham tarama için:

http://www.cizgidiyari.com/forum/ya...la-n%B003-les-nuits-cruelles-de-caligula.html

2 sayfa olarak taranmış, çözünürlüğü de bayağı düşük olan kitabın genelinde bir de mavi renk hakimdi.(Artık tarayıcıdan mı, yoksa baskıdan mı bilemiyorum.) Çeviri ve balonlamadan ziyade; tek sayfa olarak düzenleyip, çözünürlüğü arttırarak, mavi renkten elimden geldiğince arındırmak epey vaktimi aldı. Umarım beğenirsiniz...

(+18) konusuna gelince... Zaten erotik seriden yayınlanan bir kitap ama işin içine bir de Antik Roma kültürü girmiş. Az çok Roma tarihini bilenler, Roma ahlak seviyesinin özellikle soylularda çok alt seviyelerde seyrettiğini bilirler. Hele ki bir de dünyanın gelmiş geçmiş en zalim, manyak ve sapık hükümdarlarından olan ve bu özelliklerinin ön planda olduğu bir sürü film, roman, çizgi roman yapılmış CALIGULA söz konusuysa...(Gerçi yeğeni NERON da dayısıyla yarışabilir bu konuda!)

EzP9yp.jpg

Çözünürlük: 2000x2640, 300 dpi - Font: Comic Strips MN​

Son düzenleme:

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,353
Çok teşekkür ederim üstadım.
Söz konusu üstadımız Suat Yalaz olunca cin Ali çizse okurum.

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,087
36,747
İstanbul
Epey sıra dışı bir çizgi roman okudum. Muhtemelen okuduğum "en +18" çizgi roman olabilir bu. :)

Sıra dışı olmasının ötesinde çizgi roman tarihimiz açısından da oldukça önemli bir kitap. Suat Yalaz ustanın yurt dışında yayımlanmış bir çizgi romanını dilimizde okumak çok önemli.

Teşekkür ederim.

azizelaziz

Çeviri & Balonlama
11 May 2012
203
6,683
Epey sıra dışı bir çizgi roman okudum. Muhtemelen okuduğum "en +18" çizgi roman olabilir bu. :)

Sıra dışı olmasının ötesinde çizgi roman tarihimiz açısından da oldukça önemli bir kitap. Suat Yalaz ustanın yurt dışında yayımlanmış bir çizgi romanını dilimizde okumak çok önemli.

Teşekkür ederim.

Dediğim gibi, Antik Roma ve Caligula olunca bayağı sınırlar zorlanıyor ama emin olun sitemizde de orjinallerini bulabileceğiniz Avatar Press'in Amerika'da yayınlanan Caligula serilerinin yanında çok masum kalıyor yine de...

savok

Admin
30 Eki 2009
19,991
83,647
Kasımpaşa
Bu dergilerin yani Suat Yalaz üstadın Fransa macerasına ait bir kaç tanesini daha önce görmüştüm...
Tabi doğal olarak ilk yakaladığımda ustaya sordum, nedir bunlar diye...
Çok karıştırma avukat dedi...
Ben de bu öğüde uydum...
Şimdi Türkçe okuyacak olmanın keyfiyle teşekkürler azizim...

akınbey

Yeni Üye
3 Tem 2013
40
70
Bunu nasıl gözümden kaçırmışım. Suat Yalazın Türkiyede yayınlanmayan bir kitabını okuyabileceğiz. Elleriniz dert görmesin azizelaziz.

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,045
75,448
hiçbiryerde :)
Roma tarihi hakkında, eski Roma yaşamı
hakkında da çok önemli gerçekleri göz
önüne getiren değerli çalışma için çok
teşekkür ederim "azizelaziz" üstadım.
Sayenizde hem hikayesi önemli hem de
çizgileri değerli bir eseri daha okuma şansı