esseGesse Teksas'ta Kızılmaske Esintisi

esseGesse Teksas'ta Kızılmaske Esintisi

Ayın Kahramanı Bölümü

Like Tree138Likes

Yeni Konu aç Cevapla

LinkBack Seçenekler Stil
Alt 21-01-2013, 12:49   #1

•Rep Puanı : 73843
•Rep Seviyesi :
Lami Tiryaki has a reputation beyond reputeLami Tiryaki has a reputation beyond reputeLami Tiryaki has a reputation beyond reputeLami Tiryaki has a reputation beyond reputeLami Tiryaki has a reputation beyond reputeLami Tiryaki has a reputation beyond reputeLami Tiryaki has a reputation beyond reputeLami Tiryaki has a reputation beyond reputeLami Tiryaki has a reputation beyond reputeLami Tiryaki has a reputation beyond reputeLami Tiryaki has a reputation beyond repute
Standart esseGesse Teksas'ta Kızılmaske Esintisi
esseGesse Teksas Çelik Blek (Il Grande Blek) ve Fantom maceraları arasında ormandaki hakimiyeti, kurulu düzeni korumaları gibi biraz zorlamayla da olsa bir takım benzerliklerden sözedilebilir. Ancak bir tanesi varki bu kadar benzerliğe şapka çıkartılır...

esseGesse yapımı “YARASA” başlıklı Teksas macerası, Hoz kaynaklı orijinal sıralamada 16. sıraya denk gelir. Aşağı yukarı 74 sayfalık bu macera aslında yaklaşık 150 sayfa civarında süren bir sonraki hikayede devam eder ve tüm 6. cilde yayılan devasa bir bütünlemeye dönüşür. Blek ve arkadaşlarına kök söktüren esaslı kötü adamlardandır Yarasa. Pelerinli, kara cübbeli, kapişonlu kimliği meçhul ve oldukça zeki olan bu şahsın önemli bir özelliği rakiplerini sol yumruğuyla saf dışı ederken suratlarına yumruğundaki yüzükle kocaman bir “GB” işareti bırakıyor olmasıdır. Tıpkı Fantom’un kötülük mührü gibi sevgili Yarasa’mız da patakladığı kimselerin suratına esaslı bir işaret bırakmaktadır. Macera içinde Profesör Öklitus’da bu işaretten nasibini alanlar arasındadır.

Maceranın yazıldığı 50’li yılların ortası ya da 60’ların başındaki The Phantom maceralarında Kızılmaske’nin “kötülük mührü uygulaması” yapıp yapmadığını hatırlamıyorum ama esseGesse ve Lee Falk arasında biraz ters yönde ve sevimli bir benzerlik sözkonusu. Esinlenme var mıdır bilemem. Varsa da çok hoş olmuş, gülümseyerek okudum Yarasa’yı. Ha, bu arada Yarasa dediğimde oldukça hoş bir macera. Su gibi okunup gidiyor, tavsiye ederim.

Yayın Kronolojisi(ulaşabildiklerim):
1-Ceylan, Hey Teksas, Fasikül No:18’de başlıyor, 1968
2-Ceylan Teksas, Beyaz Kapaklı Seri, Sayı:15’de başlıyor, 1982
3-Milliyet Gazetesi Eki, Teksas Sayı:1-3, 1997
4-Hozcomics, Teksas Sayı:6, Haziran 2005

Selamlar
Lami

Konu Lami Tiryaki tarafından (21-01-2013 Saat 12:51 ) değiştirilmiştir.
Lami Tiryaki isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 21-01-2013, 13:15   #2

yeryüzü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 1569203
•Rep Seviyesi :
yeryüzü has a reputation beyond reputeyeryüzü has a reputation beyond reputeyeryüzü has a reputation beyond reputeyeryüzü has a reputation beyond reputeyeryüzü has a reputation beyond reputeyeryüzü has a reputation beyond reputeyeryüzü has a reputation beyond reputeyeryüzü has a reputation beyond reputeyeryüzü has a reputation beyond reputeyeryüzü has a reputation beyond reputeyeryüzü has a reputation beyond repute
best of maceralardan yani!
yazılarınız merak uyandırıyor insanda
okuyacağım hemen bu macerayı....
teşekkür ederim üstat...
Alt 21-01-2013, 14:12   #3

profesör - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 2666801
•Rep Seviyesi :
profesör has a reputation beyond reputeprofesör has a reputation beyond reputeprofesör has a reputation beyond reputeprofesör has a reputation beyond reputeprofesör has a reputation beyond reputeprofesör has a reputation beyond reputeprofesör has a reputation beyond reputeprofesör has a reputation beyond reputeprofesör has a reputation beyond reputeprofesör has a reputation beyond reputeprofesör has a reputation beyond repute
Teksas'ta Yarasa, Tommiks'te Binbirsurat, kahramanlarımızın en zorlu düşmanları oldular.

Hoz'un ciltlerinde bildiğim kadar tam cildi kapsayan tek macera bu düşmanlara aittir.

Bu iki cilt, bence harika essegesse'nin en harikasıdır. Defalarca okumaktan bıkmadım, bıkmam.

Söz açılmışken, Teksas Tommiksle gözümü açtığım çizgi roman dünyasında, Hoz'a gelinceye kadar sıralı, düzenli yayınları yapılmamıştı. İlk kez Hoz Comics sayesinde tüm essegesseleri bir arada ve düzenli okumak, biriktirmek nasip oldu. Hoz Comics'e ne kadar teşekkür etsem azdır.

Bir kaç gün önce diyarda paylaşılan bir Kızılmaske kapağı, bana bir Teksas kapağını anımsatmıştı. Lami Tiryaki'nin ilginç tespiti onu tekrar anımsattı bana.
profesör isimli Üye şuanda  online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 21-01-2013, 15:13   #4

•Rep Seviyesi :
Lami Tiryaki has a reputation beyond reputeLami Tiryaki has a reputation beyond reputeLami Tiryaki has a reputation beyond reputeLami Tiryaki has a reputation beyond reputeLami Tiryaki has a reputation beyond reputeLami Tiryaki has a reputation beyond reputeLami Tiryaki has a reputation beyond reputeLami Tiryaki has a reputation beyond reputeLami Tiryaki has a reputation beyond reputeLami Tiryaki has a reputation beyond reputeLami Tiryaki has a reputation beyond repute
Icon7
Alıntı: profesör´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Teksas'ta Söz açılmışken, Teksas Tommiksle gözümü açtığım çizgi roman dünyasında, Hoz'a gelinceye kadar sıralı, düzenli yayınları yapılmamıştı. İlk kez Hoz Comics sayesinde tüm essegesseleri bir arada ve düzenli okumak, biriktirmek nasip oldu. Hoz Comics'e ne kadar teşekkür etsem azdır.
.

Dostum, 70'lerin ortasında 363 sayı süren Oval Seri'de hem Teksas hem Tommiks'e ait iki defa esseGesse macera başlangıç ve bitişlerini tespit ettim. Ancak sayıların hepsine sahip olmadığım için aralara frankofonların serpiştirilmediğinden emin değilim. Üstelik fasikül numaralarında düzensizlik var. Hangi serilerden ciltlendiği belli değil(hatta bazı kısımlarının eski serilerden ciltlendiğinden bile şüpheliyim). Emin olduğum tek dizi Beyaz kapaklı dizidir. 1. sayıda başlayan esseGesse Teksas maceraları 70'li sayılarda Hoz'un yayınladığı 95. sıradaki son macerayı da içerir biçimde yayınlanmıştır. Sonraki sayılarda frankofon Teksas'larla yoluna devam etmiştir. Bu serinin de düzensiz olmasına sebep kapak tasarımlarıdır. Başlarda Serdar Hızlı, Yücel gibi yerli çizerlerin çizdiği şeffaf kapaklarla yola çıkmışken 30'lu sayılarda beyaz kapağa dönüş yapılır. Çoğunda da orijinal kapak illüstrasyonları kullanılır. Seri sonunda yine yerli çizerlere dönüş yapılır. Kapak detaylarını bilmeyen koleksiyoncular beyaz dizinin ilk sayılarını epey aramışlardır Hoz bu açıdan gerçekten takdire şayan bir iş yapmıştır. Ah bir de renkli seri şeklinde de devam edebilseydi. Renklendirmeler güzeldi hakikaten. Şimdi aklıma geldi, Ömer Muz kapaklarıyla yayınlanan 50 sayfalık son bir fasikül dizisi daha vardır. Çok hoştur. 103. sayıda 75. maceraya gelinmiştir(11 Şubat 1987). Bundan sonraki sayılar elinde olan arkadaşlar varsa esseGesse'lerin bitip bitmediğini kontrol edebilirler.

Selamlar
Lami

Konu Lami Tiryaki tarafından (21-01-2013 Saat 15:24 ) değiştirilmiştir.
Lami Tiryaki isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 21-01-2013, 22:50   #5

büyük beyaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 1180994
•Rep Seviyesi :
büyük beyaz has a reputation beyond reputebüyük beyaz has a reputation beyond reputebüyük beyaz has a reputation beyond reputebüyük beyaz has a reputation beyond reputebüyük beyaz has a reputation beyond reputebüyük beyaz has a reputation beyond reputebüyük beyaz has a reputation beyond reputebüyük beyaz has a reputation beyond reputebüyük beyaz has a reputation beyond reputebüyük beyaz has a reputation beyond reputebüyük beyaz has a reputation beyond repute
Lami hocam yine ortalığı renklendirmişsiniz.Katkıları nız için çok teşekkür ederim.
Alt 21-01-2013, 23:12   #6

direnc11 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 1019222
•Rep Seviyesi :
direnc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond repute
Üstad keyifli yazılarına kaldığın yerden devam ediyorsun.

İlginç bir yazıydı. Sevgili yeryüzü de tüm çalışkanlığıyla ilgili sayıyı hemen yeniledi.

Yazı eşliğinde okuyacağım "Yarasa"yı.

Teşekkür ederim.
direnc11 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 21-01-2013, 23:44   #7

savok - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 1229258
•Rep Seviyesi :
savok has a reputation beyond reputesavok has a reputation beyond reputesavok has a reputation beyond reputesavok has a reputation beyond reputesavok has a reputation beyond reputesavok has a reputation beyond reputesavok has a reputation beyond reputesavok has a reputation beyond reputesavok has a reputation beyond reputesavok has a reputation beyond reputesavok has a reputation beyond repute
Bu bilgilendirmeden ve sohbetten bende çok keyif aldım..
yeryüzü düzenlemesi, lami tiryaki açıklaması ve sevgili profesör'ün gazı ile hemen, yeniden ve daima Teksas diyorum..
Ancak anlamadım Hoz Teksas'ı tamamen bitirmedi mi? Renkli sayılara devam edebilseydi ne demek?
Saygılar..
savok isimli Üye şuanda  online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 21-01-2013, 23:49   #8

cobra - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 65397
•Rep Seviyesi :
cobra has a reputation beyond reputecobra has a reputation beyond reputecobra has a reputation beyond reputecobra has a reputation beyond reputecobra has a reputation beyond reputecobra has a reputation beyond reputecobra has a reputation beyond reputecobra has a reputation beyond reputecobra has a reputation beyond reputecobra has a reputation beyond reputecobra has a reputation beyond repute
Güzel bir ayrıntı yakalamışsın Lami abi . Çelik Blek'i çokta sevmem temelini pekte sağlam görmüyorum , bir avcı ama özgürlük savaşçısı görevi mi üstleniyor nasıl bir rol üstleniyor? fransızlarla ilişkisi ne ? kalelerinde nasıl cirit atıyor ? Bu gibi sebeplerden özel bir birlik oluşturup yöneten Kaptan Swing'i daha temeli sağlam buluyorum.

Ama hakkını vermek lazım yarasa macerası fumetti standartlarında üst seviye bir öykü , muhteşem bir gizem hikayesi var , yarasa kim ? o karakter mi bu karakter mi? diye okuyucunun sürekli ilgisini canlı tutuyor gerçi ihtimaller azaldıkça kim olduğunu tahmin edebiliyoruz ama yinede tempo üst seviyede . Ayrıca kimliği açığa çıksada Blek ile savaşı devam ediyor ve olay örgüleri güzel kurulduğu için hikaye kendini okutturuyor , bu Tommiks'in Binbirsurat ile sonraki karşılaşmalarında göremediğim bir özellik (sadece ilk karşılaşması bence ilgi çekici).

Malesef Yarasa ve Blek mücadelesinin sonunu göremedim , ben hikayeyi akşam eklerinde okumuştum hikaye yarıda kesildi , seneler geçti hâla sonucu bilmiyorum , neyse hikayenin hangi sayıdan başladığını Lami abi sayesinde öğrendik belki bir ara tamamlarım.

Bu arada yarasanın bıraktığı GB damgasının anlamı Great Britain'dir merak edenler için . Yarasa İngiliz ordusunun en yetenekli casusudur , emrindeki adamlara da çok sadıktır sadece bir tane adamını kurşuna dizilmek üzereyken koca Fransız kalesinden kurtarmayı başarmıştır , zekası ve kurnazlığı en büyük silahıdır ki bence kas gücünü kullanan kahramanlara karşı çıkarılabilecek en iyi düşman türü. Blek ve Yarasa harika bir eşleşmedir.
cobra isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 21-01-2013, 23:56   #9

vefalı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 1224964
•Rep Seviyesi :
vefalı has a reputation beyond reputevefalı has a reputation beyond reputevefalı has a reputation beyond reputevefalı has a reputation beyond reputevefalı has a reputation beyond reputevefalı has a reputation beyond reputevefalı has a reputation beyond reputevefalı has a reputation beyond reputevefalı has a reputation beyond reputevefalı has a reputation beyond reputevefalı has a reputation beyond repute
Ben özellikle sevgili Lami'den bu tür sohbetler rica ediyorum daha önceleri çizgi romanların 2.ve 3 sayfalarında yazılarını takip ederdim.Burada artık sevgili lamininde özel köşesi oldun.TEŞEKKÜRLER SEVGİLİ LAMİ TİRYAKİ.
Alt 22-01-2013, 01:50   #10

•Rep Seviyesi :
Alıntı: savok´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bu bilgilendirmeden ve sohbetten bende çok keyif aldım..
yeryüzü düzenlemesi, lami tiryaki açıklaması ve sevgili profesör'ün gazı ile hemen, yeniden ve daima Teksas diyorum..
Ancak anlamadım Hoz Teksas'ı tamamen bitirmedi mi? Renkli sayılara devam edebilseydi ne demek?
Saygılar..

Arkadaşlar, içten yanıtlarınız için ben de size teşekkür ederim. Siz ne kadar çok muhabbete dahil olursanız bende o kadar çok "ateşi canlı tutarım". Burada editoryal muhabbetler etmek keyifli gerçekten. Ben çizgi roman kültürü üzerine sohbet etmeyi neredeyse çizgi roman okumaktan daha çok seviyorum. Aldığım keyfi bir nebze de olsa paylaşmak aldığım keyfi bir kat arttırıyor. Güzel sohbetler için tekrar teşekkürler.

Gelelim soruna Savok Kardeş. Hoz esseGesse Teksas maceralarını bitirdi. Hatta esseGesse Magazin kitapları ve 26. ciltte tekrar ettiği "Black" hikayesiyle Çelik Blek'in yaratılış sürecini bile bastı. Ancak hatırlarsanız 2004 Haziran'ında bu işe 32 sayfalık renkli fasiküllerle başlamıştı. Kuşe kağıda basılı nefis Tommiks Teksas sayılarıydı. Ancak maliyet ve düşük satış gerkeçesiyle 14. sayılarında Tommiks ve Teksas'a 2005 yılında siyah beyaz 200 küsur sayfalık ciltler halinde renkli serinin kaldığı yerden devam etti. Üstelik ilk sayılara yeniden dönmek üzere Cilt serisini 3. sayıdan başlattı. Tüm seriyi bitirdikten sonra renkli fasiküllerde yayınlanan ilk 4 macerayı 1. ve 2. cilt halinde yayınlayarak seriyi siyah beyaz şeklinde bitirdi. O yüzden 1. ve 2. ciltlerin tarihleri diğerlerinden daha yenidir. Benzer bir uygulamayı Aksoy'dan çıkan Swingleri tekrar etmek için de yapmıştı. Siyah beyazın tadı başka tabii. Ama o renkli fasiküllerde iyiydi be. Kutu bile yapmıştı üzeri resimli...

Selamlar
Lami

Bookmarks

Seçenekler
Stil