esseGesse Teksas'ta Kızılmaske Esintisi

esseGesse Teksas'ta Kızılmaske Esintisi

Ayın Kahramanı Bölümü

Like Tree184Likes

Yeni Konu aç Cevapla

LinkBack Seçenekler Stil
Alt 24.Aralık.2014, 13:24   #11
Yeni Üye

Rasit35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 10
•Rep Seviyesi :
Rasit35 is on a distinguished road
Çelik Blek'in ve Tommiks'in uzun süre mücadele ettiği, akıllarda kalan epey düşmanı vardı, mesela Teksas'ta Sihirbaz Kundura, Tommiks'te General Kalavera vardı. Fakat ben bunlardan birini merak ediyorum. Teksas'ta 'Yorik' adlı biri vardı, hatırladığım kadarıyla iriyarı sakallı bir adamdı. Daha sonraları onun macerasını bulamadım. Bir de dikkat ettim, daha sonra çıkan kitaplarda isimler de değişiyordu.
Rasit35 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 24.Aralık.2014, 15:07   #12
Onursal Üye

HACILI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 134590
•Rep Seviyesi :
HACILI has a reputation beyond reputeHACILI has a reputation beyond reputeHACILI has a reputation beyond reputeHACILI has a reputation beyond reputeHACILI has a reputation beyond reputeHACILI has a reputation beyond reputeHACILI has a reputation beyond reputeHACILI has a reputation beyond reputeHACILI has a reputation beyond reputeHACILI has a reputation beyond reputeHACILI has a reputation beyond repute
Sohbet başlayalı tam 2 yıl olmuş ben yeni okuyorum.
Bu da benim ayıbım olsun.
Ne hoş ne bilgilendirici bir sohbet.
Tüm katkıda bulunan dostlara çok çok teşekkürler.
Teksas'da YARASA ve Tom Miks'te BİNBİRSURAT Macreaları benim de çok severek ve defalarca okuduğum maceralardır.
Selam,sevgi ve saygılarımla...
HACILI
HACILI isimli Üye şuanda  online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 26.Aralık.2014, 07:57   #13
Yeni Üye

•Rep Seviyesi :
Yarasa, Çelik Blek'in elinden yüksek bir köprüden aşağıya atlayarak kurtuluyor. Bu köprünün altına gerdiği ağ kurtarıyor onu. Blek, aşağıya inip bu ağı yerinden söküyor.
Daha sonra Blek, Yarasa'yı gene yakalıyor ve gene aynı köprüden geçerken Yarasa gene kahkaha atarak aşağıya atlıyor. Blek, o anda 'Dur atlama ağı söktüm' diyor ama o atlamış oluyor. İşte Yarasa'nın sonu böyle oluyor.
Rasit35 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 26.Aralık.2014, 11:44   #14
Onursal Üye

caretta - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 725628
•Rep Seviyesi :
caretta has a reputation beyond reputecaretta has a reputation beyond reputecaretta has a reputation beyond reputecaretta has a reputation beyond reputecaretta has a reputation beyond reputecaretta has a reputation beyond reputecaretta has a reputation beyond reputecaretta has a reputation beyond reputecaretta has a reputation beyond reputecaretta has a reputation beyond reputecaretta has a reputation beyond repute
Yorik bir korsan idi.Kambur diye anılan (gerçekten kambur)bir yardımcısı
vardı.Kendisi çok çirkin biri olduğundan kendisine maymun dendiğinde
çıldırıp ortalığı kırıp döken bir adamdı.
caretta isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 26.Aralık.2014, 16:40   #15
Onursal Üye

Lami Tiryaki - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 73843
•Rep Seviyesi :
Lami Tiryaki has a reputation beyond reputeLami Tiryaki has a reputation beyond reputeLami Tiryaki has a reputation beyond reputeLami Tiryaki has a reputation beyond reputeLami Tiryaki has a reputation beyond reputeLami Tiryaki has a reputation beyond reputeLami Tiryaki has a reputation beyond reputeLami Tiryaki has a reputation beyond reputeLami Tiryaki has a reputation beyond reputeLami Tiryaki has a reputation beyond reputeLami Tiryaki has a reputation beyond repute
Alıntı: Rasit35´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Çelik Blek'in ve Tommiks'in uzun süre mücadele ettiği, akıllarda kalan epey düşmanı vardı, mesela Teksas'ta Sihirbaz Kundura, Tommiks'te General Kalavera vardı. Fakat ben bunlardan birini merak ediyorum. Teksas'ta 'Yorik' adlı biri vardı, hatırladığım kadarıyla iriyarı sakallı bir adamdı. Daha sonraları onun macerasını bulamadım. Bir de dikkat ettim, daha sonra çıkan kitaplarda isimler de değişiyordu.

Merhaba,
Küçük bir düzeltme; "Sihirbaz Kunduro" Teksas'ta değil Tommiks'te yeralan bir kötü karakter(illüzyonist)dir (Teksas'ta da benzeri illüzyonist kötü krakterlere zaman zaman yer verilmiştir. Ancak benim favori illüzyonistim Profesör Öklitus'dur! Üstüne tanımam).

Gelelim Yorik'e. macera detayını arkadaşlar yukarıda vermişler. Hozcomics macera sıralamasında 43. maceraya denk gelir. 14. sayının 77. sayfasının 5. karesinde başlayıp kitabın sonuna kadar süren esseGesse hikayeleri arasında uzun sayılabilecek bir öyküdür. Hozcomis'te "Y'nin Esrarı" diye adlandırılan öykü Ceylan ciltlerinde "Öldüren Define" diye geçer. Maceranın bu isimleri, başlangıç karesinin olduğu sayfadan sonraki 5. sayfada yeralır. Maceranın başlangıç karesinde isim yazmaz.

Maceranın Ceylan'daki ilk tekrarları hakkında net bir bilgim yok. Yorik'e önce ünlü 363'lük Oval Seri'nin 324-325. sayılarında rastlıyoruz.

Daha Sonra Beyaz Kapaklı 130 küsur sayılık serinin 38-40. sayıları arasında yeralır. Bundan sonra kapaklarını Ömer Muz'un çizdiği 1986 tarihli 50'şer sayfalık fasiküllerden oluşan serinin 67-70. sayıları arasında da tekrarını gördüm.

Son olarak Aksoy dev albümlerin 5. sayısının 271. sayfasında başlayıp 6. cildin 132. sayfasında bitecek şekilde tekrar yayınlanmış. Burada macera ismi "Suskunluk Komplosu" şeklinde geçiyor.

Başlıklar yayınevlerine göre şöyle:

Hozcomics:
YENİ MACERA
Y'nin Esrarı
Dehşet Çetesi
Esirler
Korsanın Kızı
Hazine Adası
Greta'nın Sırrı
Sultan'ın Gözdesi
Dehşet Kasabası
Yorik'e Oyun

Ceylan Yayınları:
YENİ MACERA
Öldüren Define
Meçhul Takipçi
Greta'nın Esrarı
Yorik'in İntikamı
Sultanın Gözdesi
Korku Kasabası
Yorik İle Bir Alay
Bozgun

Aksoy Yayıncılık:
YENİ MACERA, 5.Kare
Suskunluk Komplosu
Bataklığın Efendisi
Tutsaklar
Korsanın Kızı
Hazine Adası
Greta'nın Sırrı
Sultanın Gözdesi
Yorik'e Oyun

Selamlar
Lami Tiryaki
Baltimora, direnc11 ve profesör bunu beğendi.

Konu Lami Tiryaki tarafından (26.Aralık.2014 Saat 16:44 ) değiştirilmiştir.
Lami Tiryaki isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 26.Aralık.2014, 17:04   #16
Onursal Üye

caretta - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 725628
•Rep Seviyesi :
caretta has a reputation beyond reputecaretta has a reputation beyond reputecaretta has a reputation beyond reputecaretta has a reputation beyond reputecaretta has a reputation beyond reputecaretta has a reputation beyond reputecaretta has a reputation beyond reputecaretta has a reputation beyond reputecaretta has a reputation beyond reputecaretta has a reputation beyond reputecaretta has a reputation beyond repute
Teksas'daki illüzyonist kötü karakter Barker'dir.Siyah pelerinli,siyah uzun
çizmeli ve dazlak kafalı bir tiptir.Atabaska kızılderilileardarinin prensesi
Tahamila'yı ipnotize ederek kaçırır.Prenses'in kardeşi Uzakgökgürültüsü'nü de yaralar.Maceranın sonunda Uzakgökgürültüsü
tarafından vurularak öldürülür.Son sahnede prenses"Mert Blek gidiyor,
kalbimi de beraber götürüyor"der.Ceylan Teksas 1971 20-27 Aralık
tarihli 30-31 sayılarda bu macera yayınlandı.
caretta isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 26.Aralık.2014, 17:28   #17
Yeni Üye

•Rep Seviyesi :
Verdiğiniz etraflı bilgiler için teşekkürler Sayın Lami Tiryaki. Evet, Teksas ve Tommiks'te zaman zaman illüzyonistler ortaya çıkıyor. Ben Kunduro ile Barker'i karıştırdım, Sayın Caretta'ya da teşekkürler. Herhalde eski maceraları yeniden okumam gerekecek, 50 yıl içinde unutmuşum. Selam ve saygılarımla.
Lami Tiryaki ve profesör bunu beğendi.
Alt 28.Aralık.2014, 00:45   #18
Süper Üye

Gabby - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 48538
•Rep Seviyesi :
Gabby has a reputation beyond reputeGabby has a reputation beyond reputeGabby has a reputation beyond reputeGabby has a reputation beyond reputeGabby has a reputation beyond reputeGabby has a reputation beyond reputeGabby has a reputation beyond reputeGabby has a reputation beyond reputeGabby has a reputation beyond reputeGabby has a reputation beyond reputeGabby has a reputation beyond repute
Hem Lami Tiryaki'nin ilginç tesbiti ve hem de sonrasında gelişen sohbet çok hoş, herkese teşekkürler.

Alıntı: Lami Tiryaki´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
...Siz ne kadar çok muhabbete dahil olursanız bende o kadar çok "ateşi canlı tutarım".

Caretta'nın sözünü ettiği Teksas'taki illüzyonist Barker'in yer aldığı maceradan ilgi çekici bir kare de ateşi canlı tutma adına benden gelsin...

Hal Foster'in sanat eseri tadındaki ünlü panelini bu kez de EsseGesse kendi tarzlarıyla alıntılayıp yorumlamış. Bu arada alıntı derken, bunun sadece
benim düşüncem olduğunu da belirtmeliyim.

Tesadüfi bir benzerlik, sadece denk gelmiş diye de düşünen olabilir tabi ki...

Konu Gabby tarafından (28.Aralık.2014 Saat 22:17 ) değiştirilmiştir.
Gabby isimli Üye şuanda  online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 28.Aralık.2014, 01:33   #19

profesör - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 2697659
•Rep Seviyesi :
profesör has a reputation beyond reputeprofesör has a reputation beyond reputeprofesör has a reputation beyond reputeprofesör has a reputation beyond reputeprofesör has a reputation beyond reputeprofesör has a reputation beyond reputeprofesör has a reputation beyond reputeprofesör has a reputation beyond reputeprofesör has a reputation beyond reputeprofesör has a reputation beyond reputeprofesör has a reputation beyond repute

Hepsi tesadüf
profesör isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 28.Aralık.2014, 13:37   #20
Süper Üye

Gabby - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 48538
•Rep Seviyesi :
Gabby has a reputation beyond reputeGabby has a reputation beyond reputeGabby has a reputation beyond reputeGabby has a reputation beyond reputeGabby has a reputation beyond reputeGabby has a reputation beyond reputeGabby has a reputation beyond reputeGabby has a reputation beyond reputeGabby has a reputation beyond reputeGabby has a reputation beyond reputeGabby has a reputation beyond repute
Alıntı: profesör´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Hepsi tesadüf

Örnekleme tesadüfün kol gezdiği yerden gelmiş…

Uzun kılıçlı kahramanlarımızın az yada çok, bi’ şekilde Foster ile yolu kesişiyor ama Karaoğlan’da durum biraz daha farklı gibi,
Altay’dan gelen yiğitin Kahraman Prens ile neredeyse yediği-içtiği ayrı gitmiyor.

Bu arada Like tuşuyla ilgili sorun benden mi kaynaklanıyor bilemiyorum, bazı mesajlar için beğeni tuşuna bastığım halde görünmüyor..
Gabby isimli Üye şuanda  online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla

Bookmarks

Seçenekler
Stil