Beklenen Kurtarıcı

Lami Tiryaki

Onursal Üye
21 Nis 2009
513
3,729
BEKLENEN KURTARICI (KIZLMASKENİN KOSTÜMÜNÜN VE PİGMELERLE OLAN DOSTLUĞUNUN ÖYKÜSÜ)
Eski dostumuz Kızılmaske'nin neden o garip maskeli kostümü giydiğini
ve Pigmelerle nasıl dost olduğunu hatırlıyor musunuz? Dün rafları
temizlerken alıp ayakta okumuşum. Sizlerle de paylaşayım istedim.

17. yüzyılda ormanın derinliklerinde Wasaka isimli bir kabilenin
devasa yerlileri, bizim kısa boylu pigmeleri köle olarak
çalıştırmaktadırlar. Çalışmayanları kırbaçlar, döver, çok kötü
davranırlar. Pigmelerin arasında anlatılan bir efsaneye göre, bir gün
denizlerden çıkıp gelecek kutsal bir adam onları kurtaracak, onlara
özgürlüklerini verecektir. Derken bildiğmiz olay gerçekleşir ve
gemisi korsanlar tarafından batırılan Kit Walker, yaralı bir halde
kıyıya ulaşmayı başarır. Pigmeler onu gördüklerinde bekledikleri
kurtarıcının o olduğunu düşünürler. Derhal ona sahip çıkar ve
iyileştirirler. Kit, onlara efsanelerinin gerçek olmadığını anlatmak
isterse de inandıramaz. Sonra pigmelerle birlikte Wasakalarin köyüne
giderek durumu görür. Dayanamayıp köye girer ve Wasakalarla pigmeleri
rahat bırakmaları için konuşur. Ancak dev Wasakaler Kit'i esir alır
ve taş tanrılarının önündeki sunağa kurban olarak bağlar ve kaçarlar.
Sözünü ettiğimiz tanrı, taş bir sunağın üstünde kafasından beline
kadar işlenmiş bir insan heykelidir. Maskesi ve belindeki kurukafayla
bildiğimiz Kızılmaske'nin görünümündedir. Kit bu işe anlam veremez.
Biraz sonra bir grup kartal uçarak gelir ve Kit'i parçalamaya
başlarlar. Bunu gören pigmeler dayanamayıp taş
atarak "kurtarıcılarını kurtarırlar!" Çok etkilenen Kit, onlar için
mutlaka bir şeyler yapmaları gerektiğini düşünür. Bu arada karnı
acıktığı için, yerde bulduğu üzümlerden yemek ister, ancak pigmeler
ona engel olurlar. O üzümlerde çok güçlü bir zehir olduğunu ve yiyeni
anında öldürdüğünü söylerler. Kit'in aklına bir fikir gelir. Bu
üzümleri işleyerek içindeki zehiri uçlarına sürdüğü oklar yapar.
Bölyece pigmelerin o müthiş zehirli oklarının mucidi olduğunu da
anlarız. Sonra onlardan kendisine biraz bez bulmalarını ister. Bu
bezden(muhtemelen rengi de mordu) Wasaka'ların taş tanrısına benzer
maskeli bir giysi diker. Bu ayakkabıları ve kemeri olmayan bildiğimiz
ilk Fantom kostümü olur. Kemer yerinde aynen tanrı heykelinde olduğu
gibi bir kurukafa vardır. Bu arada pigmeler Kit'i gizli bir geçitten
geçirerek kurukafa mağarasını ona ev olarak kullanılmak üzere hediye
ederler.

Maskeli kostumü ve zehirli oklarını donanmış pigmelerini de yanına
alarak Wasaka köyüne baskın düzenler. Kartallardan birini pigmelere
öldürterek okların gücünü kanıtlar ve Wasakaların anlaşma yapmasını
sağlar. Böylece özgürlüklerine kavuşan pigmelerle "Bekledikleri
Kurtarıcıları" arasında yüzyıllar sürecek ölümsüz bir dostluk başlar.

İşte kötülerin korkulu rüyası, çocukluk arkadaşımız ve dostumuz
Kızılmaske'nin kostümünün ve dostlarıyla ilk karşılaşmasının detaylı
öyküsü böyle.

Macera:Beklenen Kurtarıcı
Tay Yayınları
Fasikül:171-172
Cilt:53
Tekrarlar:
Üçüncü Seri Fasikül(100 liralık):64-65
İkinci Süper Albüm Serisi:2

Selamlar
Lami

kartal

Onursal Üye
17 Şub 2011
4,294
4,476
Değerli Lami bey bu bilgilendirme için çok teşekkür ederim.Bir hikaye tadında okudum ve beğendim tekrar tekrar teşekkürler.

pandora1972

Süper Üye
1 Ağu 2012
2,229
4,833
Sayın Lami Tiryaki,
yine muhteşem bir bilgilendirme yapmışsınız.
Özlettiniz kendinizi
uzun zaman sitede yoktunuz
fark edilmiyor sanmayın :).

Lami Tiryaki

Onursal Üye
21 Nis 2009
513
3,729
İlginize teşekkürler arkadaşlar. Ekol tartışması olmayan her türlü çizgi romanın sevildiği sayıldığı bu ortamda yazmak benim için de büyük keyif. Ancak çok yoğun bir iş hayatım var. Kocaeli, İzmir ve Manisa'da sorumlusu olduğum üç tesis sayesinde benim de hayatımın bir bölümü Lee Falk gibi otel ve hava alanlarında geçiyor. Evde de elllerinizden öper, üç yaşında dünya güzeli bir kızım var ve hayatımın en büyük anlamı olarak vaktimin hepsini alıyor. Bu arada Mister No'ya onun sayesinde "Mister Nor" demeyi de öğrendim. Kapaklarımızı birlikte tarıyoruz bu aralar :) Üç haftadır yakama yapışan müthiş bir grip sayesinde bu haftayı izin aldım ve evde bol bol vakit sahibi olarak çizgi roman kültürüyle haşır neşir olabiliyorum, çokta mutlu oluyorum.

Ayın kahramanı olarak Kızılmaske'mizin seçilmesi müthiş bir olaydır bence. Sepetlerde ne varsa dökmek için bulunmaz fırsat. Ya kolay değil, yüz yıla yakın bir süredir çizgi roman-ve hatta sinema-dünyasında dimdik ayakta müthiş bir kahramandan bahsediyoruz. Darısı Mandrake'nin başına diyorum.

Selamlar
Lami

pandora1972

Süper Üye
1 Ağu 2012
2,229
4,833
İlginize teşekkürler arkadaşlar. Ekol tartışması olmayan her türlü çizgi romanın sevildiği sayıldığı bu ortamda yazmak benim için de büyük keyif. Ancak çok yoğun bir iş hayatım var. Kocaeli, İzmir ve Manisa'da sorumlusu olduğum üç tesis sayesinde benim de hayatımın bir bölümü Lee Falk gibi otel ve hava alanlarında geçiyor. Evde de elllerinizden öper, üç yaşında dünya güzeli bir kızım var ve hayatımın en büyük anlamı olarak vaktimin hepsini alıyor. Bu arada Mister No'ya onun sayesinde "Mister Nor" demeyi de öğrendim. Kapaklarımızı birlikte tarıyoruz bu aralar :) Üç haftadır yakama yapışan müthiş bir grip sayesinde bu haftayı izin aldım ve evde bol bol vakit sahibi olarak çizgi roman kültürüyle haşır neşir olabiliyorum, çokta mutlu oluyorum.

Ayın kahramanı olarak Kızılmaske'mizin seçilmesi müthiş bir olaydır bence. Sepetlerde ne varsa dökmek için bulunmaz fırsat. Ya kolay değil, yüz yıla yakın bir süredir çizgi roman-ve hatta sinema-dünyasında dimdik ayakta müthiş bir kahramandan bahsediyoruz. Darısı Mandrake'nin başına diyorum.

Selamlar
Lami

Allah bağışlasın, şanslı bir küçük, hanım kızımız.

Kızımız diyorum çünkü hem bir çocuğum yok hem de siteyi çokça benimsedim sanırım. Kitap seven ve kitaplar hakkında bu denli bilgi sahibi bir ebeveyne sahip olmak gerçekten şans. Bu yoğunlukta, fırsat bulduğunuz zamanlarda bizleri bilgilendirdiğiniz için çok ama çok teşekkür ederim. Anlattığınız yoğun yaşam şekli, benim gibi ev kuşlarına çok çekici geliyor bunu da bilin ama :).

cobra

Süper Üye
23 Kas 2009
528
1,397
Harika bir yazı Lami abi , böylece kıyafetin sırrını öğrenmiş olduk çok teşekkürler. Yanlız kafama hep phantom'u neden kızılmaske diye çevirdikleri takılır , maske basbayağı siyah renkte :)

Lami Tiryaki

Onursal Üye
21 Nis 2009
513
3,729
Harika bir yazı Lami abi , böylece kıyafetin sırrını öğrenmiş olduk çok teşekkürler. Yanlız kafama hep phantom'u neden kızılmaske diye çevirdikleri takılır , maske basbayağı siyah renkte :)

Valla bu soru kahramanımız için hep sorulur. Kızılmaske'miz Tay öncesi dönemde de kırmızıyla resmedilmiş bizde. Ancak Tay, bizdeki illüstrasyonu yayınlarken Fransız edisyonunu örnek almış sanırım. Bendeki bazı Fransız edisyonu Fantome albümlerinde Tay'ın kapaklarda kullandığı illüstrasyonun birebir aynısı var. Üstelik Fransızlar da kahramanımızı hep kırmızı resmetmişler.

Gözündeki banda hitaben Kara Maske denebilirmiş ama eksik kalırmış gibi sanki. Üstelik Kara Maske adıyla zaten bir çizgi roman yayınlanıyordu o zamanlar. Bence bizim yayıncılar kostümün tümünü maske kabul edip Kızılmaske diye koymuşlar adını. Pekte afilli olmuş bence. Mor Maske'den iyidir en azından:)

Selamlar
Lami