Ayın Kahramanı 06 TARKAN..

büyük beyaz

Yönetici
Çeviri & Balonlama
E-Dergi Takımı
17 Ağu 2009
17,730
43,946
denize sıfır
Değerli üyelerimizin oylaması sonucunda ayın kahramanı TARKAN seçildi.ilgi gösterenlere teşekkürler.:)

tarkanses.jpg

ertuğrul

Admin
5 Nis 2009
24,847
136,881
Tarkan (çizgi roman)
Tarkan
Altar'ın oğlu Tarkan.jpg
Yayım bilgileri
Yayımcı Hürriyet
İlk görünüm Mars'ın Kılıcı (1967)
Yaratan Sezgin Burak
Hikâyedeki bilgileri
Uyruğu Avrupa Hun İmparatorluğu
Yardımcıları Kurt
Önemli takma adları Altar'ın oğlu Tarkan

Tarkan, Sezgin Burak tarafından yaratılan kurgusal Hun savaşçısı ve aynı isimli çizgi roman serisi. Daha önceki çizgi romanlardan gerek anlatım gerekse çizgi açısından çok farklı olarak tasarlanmış, 14 Nisan 1967'de Hürriyet'te günlük bantlar halinde yayımlanmaya başlamıştır. Tarkan karakteri "atıl kurt!" sözüyle bilinir.

Tarkan, diğer çizgi romanlar gibi seri üretilmemiş, geniş aralıklarla çizilmiştir. Bu yüzden üstünde uğraşılarak, titiz bir şekilde hazırlanma şansı bulunmuştur. Avrupa tarzı çizgi romanlar gibi, neredeyse yılda bir öykü çıkıyordu. En beğenilen serüvenleri, ailesini katleden Alan Kralı Kostok'tan intikam mücadelesinin anlatıldığı Gümüş Eyer ve Altın Madalyon'dur. Tarkan'ın asıl karakterini bu serüvenler anlatır. Gülmez yüzü, hedefinden şaşmayan ve vazgeçmeyen kişiliği bu öykülerde öne çıkar.

Tarkan, 1970'ten başlayarak dergi olarak yayınlanmaya başlanmıştır. İlk sayısı Günaydın gazetesi ile birlikte bedava verilmiştir.

1969 yılında ilk Tarkan filmi Mars'ın Kılıcı macerasının senaryosu ile izleyicilerin karşısına çıkmıştır. Daha sonra Gümüş Eyer, Viking Kanı, Altın Madalyon ve Güçlü Kahraman maceraları sinemaya aktarılmıştır.

21 Temmuz 1967'de Mars'ın Kılıcı ile başlayan Tarkan'ın, 1978'de Sezgin Burak'ın ani vefatı nedeniyle yarım kalan Milano'ya Giden Yol adlı serüveni de dahil olmak üzere yirmi bir bölümden oluşan on dört serüveni vardır.

Tarkan'ın yaratıcısı Sezgin Burak'ın ailesi tarafından bu kahraman ve sanatçının diğer eserlerini yaşatmak üzere bir dernek kurulmuştur. TASEYAD isimli derneğin merkezi sanatçının bu eserlerini yazıp çizdiği evidir. Ayrıca bu dernekçe Tarkan serüvenleri 2011 yılında yeniden yayımlanmaya başlamıştır.

Etimoloji

Tarkan sözcüğü Türkler'de ve Moğollar'da demirci, demir ustası, devlet görevlisi ve savaşçı/asker anlamlarına gelir. Tarhan, Targan, Dargan, Darkan olarak da söylenir. Tarkanların, toplumda saygın bir konumu vardır.[2]
Serüvenler

Mars'ın Kılıcı
Margus Kalesi
Bayraktaki Canavar
Dehşet Kulesi
Maryo'nun Kuşları
Kuzey Canavarları
Honoriya'nın Yüzüğü
Korkunç Takip
Gümüş Eyer - 1
Gümüş Eyer - 2
Gümüş Eyer - 3
Viking Kanı
Altın Madalyon - 1
Altın Madalyon - 2
Altın Madalyon - 3
Kuzeyde Dehşet Var
Güçlü Kahraman
Kurt Kanı
Milano'ya Giden Yol - 1
Milano'ya Giden Yol - 2
Milano'ya Giden Yol - 3

Sinema uyarlamaları

1968 ile 1973 yılları arasında 8 tane Tarkan filmi çekildi. Yeşilçam'da çekilen bu filmlerden beşinde Tarkan'ı Kartal Tibet canlandırmıştı ve Tibet'in oynadığı bu filmlerden son dördünün yönetmeni Mehmet Aslan'dı.
Yıl Film Yönetmen Tarkan rolü
1968 Bozkırlar Şahini Tark-Han Mehmet Aslan Tanju Korel
1969 Tarkan Camoka'ya Karşı T. Fikret Uçak Hasan Demirtaş
1969 Tarkan: Canavarlı Kule Cavit Yürüklü Ünal Şahin
1969 Tarkan Tunç Başaran Kartal Tibet
1970 Tarkan: Gümüş Eyer Mehmet Aslan Kartal Tibet
1971 Tarkan: Viking Kanı Mehmet Aslan Kartal Tibet
1972 Tarkan: Altın Madalyon Mehmet Aslan Kartal Tibet
1973 Tarkan: Güçlü Kahraman Mehmet Aslan Kartal Tibet

Alıntıdır.

ertuğrul

Admin
5 Nis 2009
24,847
136,881
ozan0001resizezl5.jpg
trknf001s01qu0.jpg

trknf002s01sk0.jpg
trknf004s01zc8.jpg

Gençliğimizin en güzel haftalık dergilerinden biriydi,heyacanla takip ederdim.
Ayın kahramanı olması sevindirdi.

Hones

Guest
11 Nis 2009
3,048
10,047
16hqavk.jpg

2zia1yh.jpg

DSCN-759145.jpg

Yaratıcısı Sezgin Burak 43 yaşında intihar ederek yaşamına son vermiştir. Nasıl bir buhran geçirdiği , neden böyle bir yol seçtiği gibi sorular aradan bu kadar yıl geçmesine rağmen yanıt bulamamıştır. Belki abilerimizden bu konu hakkında bilgileri olanlar bizi aydınlatırlar...​

Son düzenleme:
11 Nis 2010
594
585
Bana çizgi Romanı sevdiren kitap,

İlk Tarkan'la başlamıştım okumaya,
İlkokula gidiyordum.

Taze taze alırdım bayiden,

Kağıt kokardı,
Mürekkep kokardı,
Macera kokardı.......

O günden bugüne.

Gelip geçmiş Çizgi Roman dolu 36 yıl,

timed

Onursal Üye
19 Eki 2009
2,330
9,482
Heyt be Tarkan ' a oy vermiştim tabii ki.
SEvgili Ertuğrul ' a yayınladığı güzel yazı için ayrıca teşekkür ederim.
Çocukluğumun ilk göz ağrısıdır Tarkan.
Sayfalarındaki mürekkep kokusunu hala hatırlarım.
Oy veren dostlara sevgiler.

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,039
75,338
hiçbiryerde :)

Yaratıcısı Sezgin Burak 43 yaşında intihar ederek yaşamına son vermiştir. Nasıl bir buhran geçirdiği , neden böyle bir yol seçtiği gibi sorular aradan bu kadar yıl geçmesine rağmen yanıt bulamamıştır. Belki abilerimizden bu konu hakkında bilgileri olanlar bizi aydınlatırlar...​
yaşasaydı kimbilir ne işler çıkarırdı,
ben de merak ettim neden olduğunu,
belki de yaratıcılık krizi gibi bir şeydi,
ama çok önemi yok,
önemli olan bir değerimizin kaybedilmiş olması...
hayat işte...

kartal

Onursal Üye
17 Şub 2011
4,290
4,461
Karaoğlan'a oy vermiştim birinci seçilmedi.Bundan sonra oyumu en son gün kullanacağım,o zamana kadar en çok kim oy almışsa ona kullanacağım bana ne...

araztekin namık

Yeni Üye
20 Ocak 2010
41
109
Tarkanı bize armağan eden kişi öldüğün gün çok üzülmüştüm Sanki ailemden birisi bize veda etmiş gibi idi.1971'de ilk kez tanıştım.henüz 5-6 yaşlarında idim ve okuma yazma bilmiyordum önceleri yazılarını babam okurdu.Bende onunla beraber maceradan maceraya koşardım.sonra okuma yazma öğrendim.tam 40 yıldır kendim okuyorum.Yüzlerce dergim vardı ama hep kayboldu.hala elime geçtikçe okuyorum tabi bunda en büyük pay çizgi roman diyarına aittir. Teşekkürler.

erdallll

Onursal Üye
24 Eyl 2009
1,450
7,066
tarkanı sezgin buraktan sonra bulvar gazetesinde maceralarını devam ettirmişlerdi o maceraların isimlerini bilen var mı acaba yada örnek olarak gazete tefrikası var mıdır.

NadirCevahir

Yeni Üye
8 Eyl 2012
34
33
En gariban ayın kahramanı bu olsa gerek, ne sitede bölümü var ne de bir çizgi romanı! Ama sorsan ayın kahramanı TARKAN!

abdullah

Çeviri & Balonlama
17 Nis 2011
1,377
3,552
Midgard
Jil ne zaman ayın kahramanı olacak?

En gariban ayın kahramanı bu olsa gerek, ne sitede bölümü var ne de bir çizgi romanı! Ama sorsan ayın kahramanı TARKAN!

Öncelikle şunu belirteyim Tarkan'lar tekrar satışa çıktı. Yayınevlerine destek olabilmek adına siteye yüklenmiyor bu yüzden gazete eklerini bile koyamıyoruz. Ha Jil ne zaman olur dersek anketle belirleniyor ayın kahramanları. Yazın tatil dediler sonbaharda yağmur dediler [:)] hâlâ merakla bekliyoruz yeni ayın kahramanını. Umarım Büyük Beyaz bu sitemlerimi duyarda yeni bir anket düzenler :) Saygılar :)

NadirCevahir

Yeni Üye
8 Eyl 2012
34
33
Arkadaş ben bu yayınevlerine destek olayını anlamadım, biz onlara destek olalım çıkardıkları yayınlardan 1-2 tane de olsa bütçemize göre almaya çalışalım diyoruz. İyi güzel de yayınevleri de sanki bize köstek olmaya çalışıyorlar, siteden Asterix kalktı, Red Kit kalktı, ben yetişemedim mesela Tarkan varmış onlar kalktı, yayınevleri de bizlere böyle mi destek oluyorlar sitede ki çizgi romanları hatta bölümlerini kaldırtarak mı, peki sırada ne var Batman mi? Tenten mi? Yayınevleri ne istiyorlar komple sitedeki çizgi roman paylaşımları kalksın, sadece satılan çizgi romanların tanıtımları mı yer alsın.
Bu nasıl bir destek köstek ilişkisidir. Tek taraflı destek mi olur.

simuni

Yeni Üye
6 Ocak 2010
10
3
Karaoğlanları yükleyen tüm dostlara çok çok teşekürler, bir de 1970'li yıllarda dergi olarak yayınlanan Tarkanları da yapabilseniz çok makbule geçeçek.

Moderatör tarafında düzenlendi:

hemşinli

Aktif Üye
11 Eki 2014
224
677
Benim en çok sevdiğim üç çizgi romandan; Karaoğlan, Tarkan ve Kara Murat'ın beni en çok cezbeden tarafları..
Karaoğlan'ın otantik ve akıcı tarihi öyküsü, sıcak anlatımı.. Tarkan'ın zengin ve detaylı macera ve aksiyon sahneleri.. kara murat'ın ise enfes anlatımı ve oldukça sürükleyici senaryosudur.

Moderatör tarafında düzenlendi: