Conan İstanbul'daydı

vakanuvis

Süper Üye
5 Mar 2011
604
975
Geçen sene Jason Momoa'lı filmi izlediğimde İstanbul'u görmek aklımı başımdan almıştı. Nemrut dağı, karadan yürütülen gemiler, Sultanahmet silüetli şehir, Galata kulesi altındaki meyhane... "Bugün bazıları Beyoğlu'nu barlardan arındırmak istese de boşuna, Hiborya çağından beri batakhaneymiş oralar" esprisini etrfaımdakileri bunaltacak kadar yapmıştım uzun uzuuuuuun :)

Ama bu arada filmi almakla birlikte sahneleri kesip bir türlü paylaşıma aktaramamıştım...

Neyse ki aklın yolu bir. Başkaları yapmış, akıllarına sağlık. İşte Conan İstanbul'da:

Conan senaryo gereği filmin bir yerinde "Argalon - City Of Thieves"e yani tercümesiyle "Hırsızlar Şehri"ne gidiyor. Buraya kadar her şey normal gibi... Fakat detayları incelediğiniz zaman ortaya bambaşka bir tablo çıkıyor.

Conan, Nemrut Dağı'ndaki heykellerin sıralandığı toprak bir yoldan şehire giriyor. Böylece Conan'ın Türkiye'ye vardığı ustalıkla anlatılmış oluyor.
huseyin79_nemrut.jpg

Daha sonra, İstanbul silüetini görüyoruz ve tam bu sırada aşağıda "Argalon - City Of Thieves" yazısı beliriyor, yani "Hırsızlar Şehri"...
huseyin79_istanbul.jpg

Yetmiyor, sanki İstanbul algısının hafızalara iyice yerleşmesi amaçlanmış gibi, Conan şehrin içinde atıyla dolaşırken kamera açısı yukarıya dönüyor ve orada da Galata Kulesi'ni görüyoruz.
huseyin79_galata.jpg

Conan şehirde dekoruyla Osmanlı dönemlerini andıran bir mekana giriyor ve orada da oryantal eşliğinde göbek atan dansözleri izliyoruz!
huseyin79_dansoz.jpg

Geminin karada yürümesi size de bir şey anımsatmıyor mu?
huseyin79_conangemi.jpg

Görsel paralellikler çok hoş saptanmış tamam, ama buraya eklemediğim "türk düşmanı Conan paranoyaklığı" finali facia...
Kaynak -

stoktan

Guest
27 Nis 2010
613
969
Acıbadem - İstanbul
Yani ben bu filmi neremle izlemişim bilmiyorum. Bu benzetimler çok ilginç ama benim hiç umurumda olmamış anlaşılan. Zaten ne Argalon silueti İstanbul silueti, ne de o kule Galata kulesi.

Film sonuçta bir fantezi. Fantezilerde bile hayali mekânları sonuç olarak bir yerlerden ilham alarak kurmak zorundalar. Bizim ülkemiz de bu anlamda çok zengin.

Alıntının kaynağında bence bir kaşık suda lüzumsuz fırtına koparmaya çalışmışlar ama buna rağmen hoştu doğrusu. :)

* Vakanüvis'in dediği gibi her yerde Türk düşmanı aramak bir vazife gibi oldu.

Son düzenleme:

grifit

Aktif Üye
21 Ağu 2011
271
331
Adıyaman'dan, İstanbul'a 5-6 dakikada gelen conan'ın okunup üflendiğini düşünüyorum.

şimdi imdb sitesine baktımda ''vasat filmler'' arasında yer alıyor.
Bütçesi ve oyuncu kadrosu bile kurtaramamış.
Arnold'lu conan, daha eski olduğu halde daha çok beğenilmiş.

Bunun nedenide Adıyaman-İstanbul arasının 5 dakika olması.
Oysa ki Ankara-Konya git gel 6 saat :)

vakanuvis

Süper Üye
5 Mar 2011
604
975
Adıyaman'dan, İstanbul'a 5-6 dakikada gelen conan'ın okunup üflendiğini düşünüyorum.
şimdi imdb sitesine baktımda ''vasat filmler'' arasında yer alıyor.
Bütçesi ve oyuncu kadrosu bile kurtaramamış.
Arnold'lu conan, daha eski olduğu halde daha çok beğenilmiş.

Bunun nedenide Adıyaman-İstanbul arasının 5 dakika olması.
Oysa ki Ankara-Konya git gel 6 saat :)

Şahsi görüşüm başrol oyuncusunun elinden geleni yaptığıdır açıkçası. Ancak latin görünümlü Conan oturmamıştı bir türlü. Başka bir isim altında olsa keyifle izlerdim mesela. Oyuncuyu tabii yoksa film berbattan halliceydi. Hani vasat demişlerse çok iyi.

Bu arada filmin başında Conan'ın veletliğini oynayan çocuk bütün filmde Conan'ı canlandırsaydı galiba tarafımdan daha kabul görürdü. Çocuğa bayıldım ben. Tabii ilk sahnelerin (sınav, yumurta v.s.) daha başarılı olmaısnın da unda etkisi olduğunu düşünüyorum. Köy baskını ve sonrası... Film, okuyan hanımlar varsa alınmasınlar ama, son derece güzel kızların dışında bir şey sunmuyordu.