Conan'dan esinlenen karakterler

vakanuvis

Süper Üye
5 Mar 2011
604
975
1970 ılında Conan'ın marvel comics tarafından çizgi romana uyarlanması ve başarı kazanması diğer yayınevlerini de harekete geçirdi. Özellikle DC Comics o dönem birçok karakterle Conan'a rakip olmaya kalkıştı. "swrd & sorcery" dönemi olarak adlandırılan dönemde yeni bir barbar savaşço modası başlamış oldu.

1 -
250pxwarlord67.png

Asıl adı Travi Morgan olan The Warlord Amerikan hava kuvvetlerinde bir pilottur ve yanlışlıkla bir başka boyuta geçerek kötüklerle savaşöaya başlar. Mike Grell yaratısı karakterin çıkış tarihi 1975.

2 -
225pxstalkerdcu0.jpg

Paul Levitz - Steve Ditko ortak yaratısı olan Stalker 1975 yılında yayımlanmış ilk. Ölümsüzlüğü arayan bir kahramanın bir iblisle savaşırken ruhunu kaybetmesi temel konuyu oluşturuyor. JSA return'de 12 sayıda baş düşman oldu.

3 -
225pxstarfireclassic.jpg

David Michelinie - Mike Vosburg yaratısı Starfire Supergirl'den sonra kendi dergisinde okurlarla buluşan ikinci kadın kahramanmış. Çıkış yılı 1976. Bu isim daha sonra bir başka uzaylı kadın kahramanın adı olacaktır.

4 -
250pxnightmasterdcprevi.jpg

Denny O'Neil - Jerry Grandenetti ortak yaratıları olan Nightmaster 1969 yılı çıkışlı. Jim Rook, "the electrics" adlı rock grubuyla turne yapmaktadır ve yanlışlıkla Myrra adlı boyuta geçer. (modanın hazırlayıcıları)

5 -
comic20history2020tor.jpg

Joe Kubert yaratısı Tor gazetelerde bant olarak yayınlandığında yıl 1953'ü gösteriyor. DC'den basıldığındaysa yıl 1969. Mağara dönemi ekşını.

6 -
beowulfdcu0.jpg

Beowulf, Anglo-Saxon mitolojisi karakterlerinden biridir ve Michael Uslan - Ricardo Villamonte ortak uyarlamasıdır. Çıkış tarihi 1975. Orjinal adı Beowulf: Dragon Slayer

7 -
comic20history2020crom2.jpg

Yıl 1950, isim "Crom the Barbarian". Romandan esinlenilmiş o dönem. (modanın hazırlayıcıları)

8 -
comic20history2020clawf.jpg

Clawfang the Barbarian - 1966 (modanın hazırlayıcıları)

9 -
comic20history2020vikin.jpg

Viking Prince - 1955 (modanın hazırlayıcıları)

10 -
comic20history2020thong.jpg

Mrvel bu işten ekmek yemeye kararlı. Thongor 6 sayılık 1973 eseri.

11 -
comic20history2020kull.jpg

29 sayılık Kull'un çıkışı 1971.

12 -
swordf.png

1073. DC Comics akımın adına sahip çıkmış.

13 -
67714446.png

Red Sonja'yı tanımayan var mı. Çıkış tarihi 1977

14 -
dagar.png

1972p.png

1972 Golden Key yayınevi

15 -
wulf.png

ronjaw.png

Atlas comics'den biri sarışın diğeri demir çeneli iki Conan versiyonu. Sene 1975

16 -
arak.png

ARAK - AROK
Öncelikle şu Arok mevzuunu açıklayayım: Orjinal adı ARAK olan çizgi roman serisini Ehapa Verlag Almanya'da basarken adını Arok yapmış. Elimdeki almanca sayılardan yanlış isimlendirilmişim.
Arak - Son of Thunder (Arak-Gökgürültüsünün Oğlu), DC Comics'in 50 sayılık serisidir. Ülkemizde belki de hiç bilinmeyen kahraman ilk kez; yine ülkemizde az bilinen, Warlord adlı kahramanın serininin 48. sayısında ortaya çıkmıştır. Daha detaylı bir hikayeye geçmeden önce Toonopedia'dan Don Markstein'a kulak verelim: "Arak, DC Comics'in, 1970'li yıllarda Marvel Comics Robert E. Howard'ın Conan'ının yayın haklarını satın almasıyla başlayan barbar-kılıç-büyü eksenindeki kahramanlar furyasında ürettiği bir kahraman."
İlk kez bir başka kılıç ve büyü kahramanı olan Warlord'da ortaya çıkan, Arak (Warlord, sayı 48-1981), 1985 yılına kadar varlık göstermiş.

Öyküsü

Yazar Roy Thomas ile çizer Ernie Colón'un ortak yaratısı olan sernin çinicisi Tony DeZuñiga. Roy Thomas zaten öyleydi ama üçü de daha sonraki yıllarda unutulmaz Conan yazar-çizerleri arasında yer alacaktır okuyanlar bilir.
Arak-Son of Thunder serisi muazzam bir mitolojik alt yapıya sahip. Genelde mitoloji denince akla sadece Yunan mitolojisi gelirken bu kez dünya mitolojilerinin aynı potada eritildiğini görürüz. Yunan, Norse, Hrıstiyanlık, İslam, Uzak-Doğu, Kuzey-Güney Amerikan Yerlileri Mitolojileri bir öyküde bir araya gelmişlerdir.
Arak'ın hikayesini kendi serisinin ilk sayısından öğreniyoruz. Arak'ı vikingler buluyor ve ona ilginçtir amerikayı ilk keşfeden viking-avrupalı olduğu varsayılan Eric'le sesteş Arak adını veriyor kendilerinden biri gibi büyütüyorlar. Bu sürede Viking kılıcı ve kızılderili Tomahawk'ını bir arada kullanan harika bir savaşçı olarak yetişiyor. İkinci sayısında bu vikingler Frenk kralı Carolus Magnus (Charlemagne)'un hizmetine giriyorlar. Arak da tüm maceralarını bu hizmet döneminde yaşıyor neredeyse. Silah arkadaşı kadın şövalye (Jan D'ark modeli) Valda ile de burada tanışıyor.
Arak'ın annesi Star-of-Dawn (Şafak Yıldızı) yalnız dolaşan Yılan tarafından kaçırılır (bu Yılan Aztek ve Maya mitolojilerinde de geçer. İşin ilginç yanı bir kaynakta Anadolu'ya ulaştığı söylenir ü.k.). Star - of - Dawn, Gökgürültüsü Tanrısı He-No tarafından kurtarılarak tanrılar boyutuna götürülür. He-No kadına aşık olsa da birliktelikleri boyunca kadın ona aşık olmaz ve kendi insanlarını özler, He-No onu kabilesine gönderir. Şafak Yıldızı, bir oğul dünyaya getirir. Şaman olan babası torununa Bright-Sky-After-Storm (Fırtına sonrası açık gökyüzü) adını verir.
Düşmanların saldırısı gerçekleşir. Yılan geri döner ve kabileyi yok ederken He-No'yu yaralar. He-No son anda minik oğlunu bir kanoyla açık denize salar (Hz. Musa miti). Bu şekilde kader onu Viking gemisine ve gelişen olaylara sürükler ("Pathfinder" 2007 filminin tersi).
Elimdeki sayılardan gördüğüm kadarıyla seride Centaur'lar, Satyr'ler, Harpie'ler, yaşayan ağaçlar, devler, cehennem, şeytanlar bolca yer almakta.
Bu arada hemen bir not düşmekte yarar var, Arak serinin 33. sayısında ölmüş. Ancak babası He-No onu tekrar dirilterek bir savaşçı olma özelliğinin yanı sıra şamanik güçlerle donatarak yaşama döndürmüştür.

Son düzenleme:

The_DarknesS

Yönetici
Çeviri & Balonlama
17 Nis 2010
9,538
28,621
İzmir
İlk defa gördüğüm bir çok karakter var. Daha kimbilir neler neler vardır.
Sevgili Vakanuvis, gerçekten güzel araştırmacı olduğunu her başlıkta kanıtlıyorsun. Özellikle Arak çok ilgimi çekti. Belki bir gün sayılarını okuma şansımız olur.

Shevarash

Süper Üye
24 Ocak 2010
1,239
971
İzmir
Güzel bir derleme ancak bakış açısında bazı eksiklikler olabilir.

Conan, çoğumuzun aklına ilk kült barbar tiplemesi olarak gelse de Conan`da esas kuzeyli barbar (asyadan gelme yada pers barbarı değil) sterotipi olan Beowulf`un uyarlamasıdır. Bu yüzden sonra çıkan tüm barbarları Conan`dan esinlendi diye etiketlememek lazım. Elbette var olan akımı güçlendirmiştir orası kesin...

Ancak burada olmayan bir karakter var ben onda çok ciddi Conan izleri gördüm : Riddick. Çok ciddi bir Conan benzerliği var...

vakanuvis

Süper Üye
5 Mar 2011
604
975
Güzel bir derleme ancak bakış açısında bazı eksiklikler olabilir.
Conan, çoğumuzun aklına ilk kült barbar tiplemesi olarak gelse de Conan`da esas kuzeyli barbar (asyadan gelme yada pers barbarı değil) sterotipi olan Beowulf`un uyarlamasıdır. Bu yüzden sonra çıkan tüm barbarları Conan`dan esinlendi diye etiketlememek lazım. Elbette var olan akımı güçlendirmiştir orası kesin...
Ancak burada olmayan bir karakter var ben onda çok ciddi Conan izleri gördüm : Riddick. Çok ciddi bir Conan benzerliği var...

Yukarıda aktardığım bilgiler birçok kaynakta "sword & sorcery" türü altında toparlanmış olup, birbiriyle alakasız kaynakta da Conan'dan türetilmiş olarak ele alınmışlardı. Hani tek başına benim fikrim değil. Bu bakımdan kökenini değil, piyasaya çıkmasının ve başarı kazanmasının ardından ortaya çıkarılmış muadillerinin derlemesini yapmaya çalıştım daha çok.

Riddick konusundaysa hemfikirim. Hele son filmi baştan ayağa Conan'dı bence. Tabii İslamı yücelten, Hrıstiyanlığı sorgulayan muhteşem içeriği de ayrı :O)

grifit

Aktif Üye
21 Ağu 2011
271
331
Paylaştığın bilgiler için çok teşekkürler üstad.
Bu arada DC şirketine kocaman bir ''helal olsun'' demek istiyorum.
istikrarları taktire şayan :D
sürüsüyle barbar karakter yaratmışlar ama tutmuş mu? tutmamış mı? bu konuda hiçbir fikrim yok. çünkü karakterlerini tanımıyorum.
Ekonomik olarak, refah düzeyinde oldukları aşikar. bu kadar karaktere bütçe ayırdıklarına göre.

Marvel comics'e ise diyecek söz bulamıyorum.
Conan, Red Sonja, Kull
Hepsini tanıyorum ve çok seviyorum.
şirket, 3 barbar karakter yaratmış, üçüde kilometrelerce uzaktaki benim sevgimi kazanmış. :)

vakanuvis

Süper Üye
5 Mar 2011
604
975
Paylaştığın bilgiler için çok teşekkürler üstad.
Bu arada DC şirketine kocaman bir ''helal olsun'' demek istiyorum.
istikrarları taktire şayan :D
sürüsüyle barbar karakter yaratmışlar ama tutmuş mu? tutmamış mı? bu konuda hiçbir fikrim yok. çünkü karakterlerini tanımıyorum.
Ekonomik olarak, refah düzeyinde oldukları aşikar. bu kadar karaktere bütçe ayırdıklarına göre.

Marvel comics'e ise diyecek söz bulamıyorum.
Conan, Red Sonja, Kull
Hepsini tanıyorum ve çok seviyorum.
şirket, 3 barbar karakter yaratmış, üçüde kilometrelerce uzaktaki benim sevgimi kazanmış. :)

Bazı kaynaklarda Solomon Kane de bu tür içinde gösterilmiş. Emin olamadığımdan almadım listeye. Senin söylediklerinden yola çıkarsak Marvel Solomon'u da hayatımıza soktu ki breh breh yani :Ğ

bakunin

Admin
12 Mar 2009
6,309
49,882
NeverLand
Bazı kaynaklarda Solomon Kane de bu tür içinde gösterilmiş. Emin olamadığımdan almadım listeye. Senin söylediklerinden yola çıkarsak Marvel Solomon'u da hayatımıza soktu ki breh breh yani :Ğ

Solomon Kane'in bu grupla üç ortak noktasından birincisi yaratıcısının Robert E. Howard olması, ikincisi Conan dergisinin bazı sayılarında ek sayfalar bulabilmesi ve üçüncüsü de kılıç taşıması bana göre. Yaşadığı dönem "Tüfek icat oldu mertlik bozuldu." dönemi her şeyden önce.

albay

Süper Üye
14 May 2010
1,143
4,913
bende ps oyunlarından god of war'ın conandan esinlendiğini düşünüyorum. tarz tam conan tarzı. fantastik olaylar, canavarlar vs
conanı andırıyor.
godofwar2.jpg