Favori Batman Düşmanlarınız

cobra

Süper Üye
23 Kas 2009
528
1,397
Bir yerde görmüştüm Comics aleminde en çok bilinen ve en çeşitli düşmanlara sahip sadece iki kahraman olduğu söylenmişti birisi Örümcek Adam diğeride Batman , oldukça doğru bir tespit olduğunu düşünüyorum bana bu ikisi dışında bir kahraman adı söyleyin 10 tane düşmanının sayın deseniz sayamam :) madem durum budur bu muhteşem düşman galerisine bir göz atalım ayrı bir konuda daha geniş biçimde tek tek inceleyebiliriz burada ise favori kötülerimizi yazalım ben baya bir düşünüp eleme yaptıktan sonra bir top on listesi yaptım neden seçtiğimide açıklayacağım arzu eden hiç öyle açıklama yapmadan istediği kadar kişi listeleyebilir maksat katılım artsın:)

10- Mr. Freeze
freezebig.png
Filmdeki Arnold'un performansını unutun Mr.Freeze gerçektende sağlam bir kötü adamdır , aslında hemen hemen herşeyini Batman Animated Serisine borçludur daha önceki versiyonlarında oldukça saçma bir düşman olan Mr.Freeze (Knightfall sagada bile öyledir) animasyondaki muhteşem bir orijin hikayesi yazılınca çizgi romanada uyarlanır sadece karısını kurtarmak için bu yola girmiş bir adam potansiyeli yüksek bir rakip.

Neden Penguen listede yok ; çizgi romanda çokta dişe dokunur bir hikayesini göremedim, animated serisinde fena bölümleri yok ama bir Mr.Freeze gibi cool karakter değil, birtek Batman Retuns filmindeki yansıtılışı hoşuma gidiyor küçükken bayağıda korkmştum ondan:d

9-Deadshot
250pxdeadshot1.jpg
Floyd Lawton DC evreninin iki numaralı suikastçisi (1 numara Deathstroke Slade Wilson'dur) kiralık katil olarak sevdiğim bir kötü karakterdir yüksek potansiyelinden dolayıSuicide Squad gibi farklı yayınlarda da kendine yer bulmuştur. Tavsiye edebileceğim öykülerden Strange Apparitions sagasında batman'in karşısına çıkan kötülerden biridir.

Neden Firefly yok; Etrafı kundaklamaktan başka numarası olmayan sıkıcı bir düşman.

8-Harley&IVY
tumblrlzfnl87rmb1qbujox.jpg
Batman hikayelerinde kadın düşman kısmını dolduran ikili zaman zaman takım olarakta yarasanın karşısına çıkarlar , en eski düşmanlardan biri olan Ivy Batman dışında kimsenin dayanamadığı baştan çıkarma gücüyle müthiş bir potansiyele sahiptir , Harley Quinn ise yine animated serisinin yarattığı harikalardan biridir populerliğini herhalde ÇR dünyası üzerindeki en tehlikeli adamla takılmasıyla kazanmıştır sonuçta bu saygı duyulması gereken bir özellik.Tavsiye edeceğim hikayeler Harley Quinn için animated serisinede uyarlanan Quinn'in orijin hikayesi olan ödüllü Mad Love (aslında animated serisinden uyarlanan çizgi roman sonra animasyona uyarlanması neyse kafa karıştırmayalım:D), ve her ikisininde yer aldığı muhteşem öykü Hush(ŞŞŞŞ).

Neden Catwoman yada Talia yok; aslında bu iki dişi kaplan çok daha ölümcül karakterler ama Catwoman artık kötüden iyiye döndü Talia ise hayatının aşkını(beloved) asla öldürmeye kalkmaz.

7-Mad Hatter
200pxmadhattercoffee.jpg
Jervis Tetch Batman hikayelerindeki Alis Harikalar Diyarında etkisini en iyi gösteren karakter, yıllar içinde tonu gittikçe karanlıklaşan kötülerden biri oldu özellikle zihin kontrolü cihazlarıyla potansiyeli yüksektir. Arkham Asylum grafik romanında daha karanlık yönlerinide görebiliriz.

Neden Scarecrow yok; Tek silahı korku gazı pek fazla numarasını göremedim Batman de aynı numarayı tekrar tekrar yiyecek değil ciddi bir amacıda yok , filmde bile ikinci sınıf bir karakter olarak yer aldı , birde sevdiğim bir bilgisayar oyununda geçmesi zor bir bölümü vardı ordan gıcığım var :D

6-Clayface/Killer Croc/Solomon Grundy
l.jpg
Daha doğrusu üç kas yığını ,Batman'in muhteşem dövüş yeteneklerini bize göstermesi için böyle ağır rakipler gereklidir, Clayface farklı farklı versiyonları ve bazen ek güçlerinin eklenmesi ile herzaman büyük bir potansiyel barındırır , ilginç bir hastalıktan dolayı deri problemi olan Killer Croc ilerleyen zamanlarda gittikçe dahada hayvanileşmiştir dahada ölümcül hale gelen croc herzaman olduğu hikayelere iyi bir dövüş sahnesiyle katkı sağlamıştır, Solomon Grundy ise orjinal Green Lantern'in düşmanı olarak başlamıştır , bu zombi daha sonra Batman'inde karşısına çıkmıştır özellikle Long Halloween ve Dark Victory hikayelerinde önemli bir yer tutar.

Neden Bane yok; Diğerlerinin güçleri Bane gibi bir ilaca bağlı değildir ve Bane'in tüm potansiyeli Knightfall sagasındaki ilk bölüm Broken Bat içinde kullanılmıştır, Jean Paul Valley'in karşısında kısa bir süre bile dayanamayıp gözümdeki tüm karizmasını çizdirmiştir.

5-Hugo Strange
250pxmodernhugostrange.jpg
Profesör Hugo Strange en iyi 25 Batman hikayesindeki yazımda yazımda hala kullanımda olan en eski Batman düşmanı (geçen Batman'in cinnet yıllarından bahsetmiştim bence şansına öldürülmediği için kurtulmuş :d )bu çılgın bilim adamı prototipindeki kötü adam muhteşem öykülerde yer almıştır yüksek potansiyeli görülüp son yıllarda kullanımı artmıştır (New 52 öncesi son hikayelerden bahsediyorum daha New 52'ye hiç adım atmadım) Monster Man Batman'in ilk sayısındaki öykünün yeniden uyarlanışını kesinlikle tavsiye ederim , Strange Apparitions içindede öemli bir rolü vardır.

Neden Victor Zsasz yok; Bu acımasız sadist katili Batman bile sevmiyor (Cacophony hikayesinde), her öldürdüğü kişi için vücuduna bir çizgi atıyor , Batman'e ayrılmış özel bir boşlukta varmış ,sevilmeyecek tarafı daha çok.

4-Hush
225pxhushx.jpg
Jeph Loeb için bir yerde okumuştum ya çok iyi yazar yada tamamen batırır genelde Marvel için yaptığı birkaç işin bayağı ağır eleştiri aldığını gördüm(o hikayeleri okumadığım için yorum yapmıyorum) DC de karşıma çıkan bütün hikayelerine bayıldım(acaba DC ajanımı :d) Long Halloween, Dark Victory bunlar Comics dünyasına başlama nedenim oldu, muhteşem bir hikaye olan Hush ise en az onlar kadar iyidir, bu hikayenin kötü adamı ise Bruce Wayne'in çocukluk arkadaşı Dr. Thomas Elliot'tur namı diğer Hush(ŞŞŞŞ anlamına geliyor), çocukluktan kalma garezi olan Hush dahice bir plan hazırlayarak Batman'in hayatını cehenneme çevirmeye çalışır . Bu müthiş potansiyeli görülünce daha okumadığım son dönem hikayelerinde kendine yer bulur.Tavsiye edeceğim hikaye tabiki Hush.
Neden Riddler yok; Hakkatten bunda ne bulduklarını anlamış değilim birçok yerde çok sevildiğini gördüm favori kötülerinden biri olan bir kişi bana açıklasın baş kötü olduğu sağlam bir hikaye görmedim Hush'ta ikinci sınıf bir rolü var onun dışında bir şey bulamadım bulan varsa bana tavsiyede bulunsun.Son üçe geldik artık listeye almadığım kısmı yok.

3-Ra's Al Ghul
rasalghul.png
Batman'in en tehlikeli düşmanı, emrinde koca bir suikastçi ligi olan olan Ghul Batman hikayelerinin 60'lar daki dizi etkisinden dolayı ciddiyetsizleşmesinden kurtaran karakter olmuştur , JLA'ya kafa tutacak kadar sağlam bir karakter olan Ghul'ul Tales of Demon , Tower of Babel ve Son of Demon hikayeleri muhteşemdir daha okumadım sırf Ra's Al Ghul'un kahramanı olduğu Birth of Demon'u da tavsiye ediyorlar , son olarak bunun Ubu adlı bir Bodyguard'ı vardı klas bir korumaydı neden yok ettiler anlayamadım :D
TwoFace
185pxdetectivecomics8182ndprintcoverart.jpg
Adında zaten iki geçiyor, eski dost yeni düşman ,aslında oldukça eski bir düşman Batman'in en sevdiğim düşmanıdır yüzündeki yara herzaman Batman'in başarısızlıklarını yüzüne vuran en büyük kanıttır, eski dost olmasının etkisi , gansterliğe olan yatkınlığı, her seçimini yazı tura atarak yapması yüzünde ön görülemez karakteri ile potansiyeli en yüksek Batman düşmanlarından biridir,ayrıca karakterin ciddi yapısınıda eklemeliyim the Dark Knight filminin başarısında bence en önemli etken üç karakterinde(Batman,Harvey,Joker) muhteşem bir şekilde kullanılması , ÇR kısmına dönersek yine Loeb'in Long Halloween ve Dark Victory'sine dönerim zaten bu iki hikaye tamamen Two Face üzerine kurulmuştur(Hala okumadınız mı? Sensei arkadaşımız çevirisini yaptı hemen bu yazıyı okuduktan sonra gidip indirin bir teşekkür etmeyide unutmayın) onun dışında benim halen en sevdiğim ÇR sanat eseri olan 4 sayılık The Dark Knight Returns hikayesinin ilk sayısında yer alır oradaki hikayesi 3. sayıdaki Joker hikayesinden bile daha iyidir ve Bruce Wayne'nin 55 yaşında tekrar Batman kostümüne dönme sebebidir. Bu karakterin karizması bana yazıyı bile çift renkte yazdırmıştır.

1-Joker
250pxkillingjoke.jpg
Tabiki Joker başka kim olabilirdi ki, Two Face'i ne kadar sevsemde Joker'in bir numaralı Batman düşmanı olduğunu abul ediyorum Jokerden daha fazla şekilden şekile girebilen bir karakter yoktur ve her versiyonunda kendine has bir havası vardır ama temelde asla öngörülemez bir karakterdir Batman gibi süper güçleri olmayan bir süper kötü nasıl olurda çizgi roman dünyasındaki en büyük kötü adam olabiliyor sorusunun cevabı basittir çünkü bu adam çılgınlığında ötesine geçmiştir, herhalde delilikten daha güçlü bir silah yoktur.Sağlam hikayelerine gelince Batman'in hikayelerinin 4'te 1 i Jokeri içerdiği için bu güç bir soru ama tabiki ortada ,the man who laugs, Joker's five way revenge, Laughing Fish(Strange Apparitions'ın içinde),Death in Family,Arkham Asylum ve tabiki en iyisi Killing Joke var.

Bonus-Deakon Blackfire
deaconblackfirejosephblackfire.jpg
Yanlızca Cult adlı mini seride geçtiği için bonus olarak koyuyorum , Cult kadar müthiş bir hikayede yaptıklarıyla kesinlikle listeye girmeyi hak ediyor . Deakon Blackfire kurbanlarının kanı ile banyo yapan bir adamdır , karizmasıyla etrafına topladığı ordusuyla Gotham'ı bile ele geçirmiştir, Batman'in bile mücadele azmini kırarak kısa süreliğine geri çekilmesine neden olmuştur

Benim listem budur sıralamayı beğenmeyebilirsiniz sonuçta herkezin görüşü farklıdır , bu yüzden sizde görüşlerinizi belirtip listelerinizi eklemeyi ihmal etmeyin

Shevarash

Süper Üye
24 Ocak 2010
1,239
971
İzmir
Bane, Penguen ve Bilmececi`yi de ilk 10`a eklerdim, bunlar çoğundan çok daha önemli düşmanlardır. Şahsen Ras favorim olsa da Joker ve Bilmececinin yeri bende ayrıdır. Yine de kendi içinde değerlendirildiğinde oldukça güzel bir liste...

dezocan11

Çeviri & Balonlama
10 Kas 2009
163
225
İzmir
Ben oyumu Hush'tan yana kullanıyorum, kendisine tanık olduğum hikayelerde sağlam işler yapıyor. Ama ilk 10'a girecek kadar iyi olmasa da Firefly en sevdiğim düşmanlarından bir tanesi.

kral911

Süper Üye
12 Ocak 2010
3,050
1,505
Deadshot-Hush-Ra's Al Ghul-Deakon Blackfire

birşey dikkatimi çekti bu düşmanlarla olan mücadelelerini hiç okumamışım bana göre yeni bunlar:D

santiago

Yeni Üye
15 Ağu 2010
69
203
istanbul
Ben olsam bane'i her şekilde listeye eklerdim. Neticesinde son derece zeki, kendi kendine bruce wayne'in batman olduğunu keşfetmiş bir karakter. Ayrıca azrael'ide rövanşta dövmüştür :) Story arc'ın ismini ise şuan hatırlıyamıycam.
Solomon Grundy'de bildiğimiz zombi-frankeştayn karışımı
tek bildiği
"solomon grundy
born on a monday
christened on tuesday
married on wednesday
took ill on thursday
grew worse on friday
died on saturday
buried on sunday
this is the end of solomon grundy"
olan yarım akıllı bir yaratık. Kesinlikle bane daha önde. Yeni filmdede bane'e karşı mücadele edicek olan batman'i düşünürsek, Bane ilk 3'e oynar diyorum benim listemde. 2. sıraya bende two face'i koyardım...

cobra

Süper Üye
23 Kas 2009
528
1,397
Ben olsam bane'i her şekilde listeye eklerdim. Neticesinde son derece zeki, kendi kendine bruce wayne'in batman olduğunu keşfetmiş bir karakter. Ayrıca azrael'ide rövanşta dövmüştür :) Story arc'ın ismini ise şuan hatırlıyamıycam.
Solomon Grundy'de bildiğimiz zombi-frankeştayn karışımı
tek bildiği
"solomon grundy
born on a monday
christened on tuesday
married on wednesday
took ill on thursday
grew worse on friday
died on saturday
buried on sunday
this is the end of solomon grundy"
olan yarım akıllı bir yaratık. Kesinlikle bane daha önde. Yeni filmdede bane'e karşı mücadele edicek olan batman'i düşünürsek, Bane ilk 3'e oynar diyorum benim listemde. 2. sıraya bende two face'i koyardım...
Filmin iyi olucağına hiç şüphem yok kesinlikle Bane'nin filmde kullanılmak için müthiş bir potansiyeli var aslında esas gıcık olma nedenim Batman'i kırması orda bahane uydurdum :D

abdullah

Çeviri & Balonlama
17 Nis 2011
1,377
3,555
Midgard
Fazla Batman okumadım ama en favori düşmanları şöyle:
5-Bane
4-Killer Croc
3-Pinguin
2-Joker
1-Two-Face

vakanuvis

Süper Üye
5 Mar 2011
604
975
Konu Batman'in düşmanları olunca aşağıdaki kareyi paylaşmak kaçınılmaz oldu. JLA'nın 84. sayısının 7. sayfasında geçen olayda dünyayı ilginç bir güç sarmıştır ve tüm suçlular yaptıklarından dolayı vicdan azabı çekmektedirler. Hepsi acı içindedir. Tabii Batman'in tımarhanelikleri de buna dahil:

Kare 1
Joker - Bütün yaptıklarım, o çocuklar, tanrım... Ben canavarım
Kafası dikişli - Hayvanım ben yaşamayı hak etmiyorum
Two-face - İnsan günahları için kaç kere ölebilir?

Kare 2
Doktor - Bu konuda ne yap... Pardon gülümsüyor musunuz siz?

Batman'in yüzünü görmüyoruz ama aldığı zevki tahmin edebiliyorum ve sayfaya her baktığımda istemeden gülümsüyorum :O)

jla08407.jpg

grifit

Aktif Üye
21 Ağu 2011
271
331
sadece Jim Carrey'den dolayı Riddler'i listeye eklerdim.:)
Çizgi romanda nasıldır bilemem ama sinemada Jim Carrey, Riddler'i aşırı sempatik bir hale getirdi.
Hatta ''bu nasıl kötü yahu?'' diye düşünmüştüm.

carrey.gif

riddlercarrey.jpg

cobra

Süper Üye
23 Kas 2009
528
1,397
Enstantene oldukça güzelmiş vakanuvis hocam, senin favori düşman listeni merak ediyorum

vakanuvis

Süper Üye
5 Mar 2011
604
975
Enstantene oldukça güzelmiş vakanuvis hocam, senin favori düşman listeni merak ediyorum

Hemmen gelsin efenim ve evet biraz çıkıntılık yapmış gibi olacağım ama popüler düşmanlarını çok sevmiyorum nedense. Çok klasik ve tekrar dolular.
Buna karşın benim takıldığım düşmanları (sen de sormuşsun bazılarını) sanki kara şövalyenin ruhuna daha da uyuyor gibi gibi:

Catwoman.jpg

1 - Bir dargın bir barışık CATWOMAN
Hem hırsız, hem düşman, hem aşkı

Bane-1.jpg

2 - BANE
Aklı aklına denk bir düşman

158494-117579-lady-shiva.jpg

3 - LADY SHIVA
Soğuk, üstad, dövüş ustası, gerçek bir bela

1565195-strangedance_super.jpg

4 - HUGO STRANGE
Psikolojiden girip Batman'in zaaflarını yakalıyor. Arada kendi de kafayı sıyırıyor o ayrı ama muhteşem bir tehdit

792500-prometheus_batman_super.jpg

5 - PROMETHEUS
JLA'da ortaya çıkmıştı ilk. JLA'yı tek başına deviren son derece büyük bir akıl ve yetenek... Gerçi Catwoman onu o sayıda apış arasına vurarak alt etmişti ama olsun :)

Mr.+Zsasz.jpg

6 - ZASS
Psikopat... İnsanları öldürüyor, her ölüm için de kendi vücuduna çentik atıyor

BatmanYr2Reaper.jpg

7 - THE REAPER
Kötüleri yok etmek için ortaya çıkan son derece iyi silahlı, özel bir düşman

David_cain_batman_567.png

8 - CAIN (Kabil)
Kızı Cassandra Cain - Batgirl - Black Bat'i daha 8 yaşındayken ölüm silahına dönüştürmüş olan kiralık katil babası

The+Joker.jpg

9 - JOKER
Dengesiz ve pervasız sosyopat

stirk1.jpg

10 - CORNELIUS STIRK
Kurbanlarını istediği görüntüye bürünerek yakalayan ve sonra da yiyen tip

11 - Deakon Blackfire
Din sömürüsü yapan sömürgen

Batman+Villains.jpg

spikespiegel

Aktif Üye
10 Şub 2012
265
279
ankara
yukarıdaki liste tabiki hepimizin en sevdiği düşmanlardan oluşuyor ben batmani pek takip edemeyen arkadaşlar için birkaç extra karakter yazayım

BLACK MASK (roman sionis) batman dan nefret eden iş adamı-mafya önceleri siyah maske takardı sonra tüm yüzü yandı. batman war games hikayesinde tüm gothamı ele geçirdi. catwomantarafından öldürüldü. jeremiah arkham delirince ikinci black mask oldu

JANE DOE (amerikada kimliği belirsiz bayan maktüllere verilen isim, erkekler için john doe) kimliği belirsiz bu ablamız takip edip hayatı hakkında herşeyi öğrendiği kurbanlarını öldürüp kimliklerine sahip olur

LAZARA mr freeze in ölen karısı Nora lazarus pite atılınca lazara olarak dirilir. etrafını yakıp ölüleri diriltir.

LYNX daha çok robin ve batgirl ün düşmanı çinli bir suikastçi robin i öldüremeyince kendi gözünü kurban eden yetenekli bir savaşçı

THE MONK batman in ilk dönem düşmanlarından. ilginç yanı aslında bir vampirdir.

TRİGER TWİNS attığını vuran ikiz kovboy kardeşler. knightfall da karşımıza çıkmışlardı

FALCONE AİLESİ gerçekçi hikayelerdeki gotham da hüküm süren mafya ailesi
carmine roman falcone, sofia falcoen, alberto falcone, johny viti gibi

MARONİ AİLESİ falcone ler gibi bir mafya ailesi

JOE CHİLL thomas ve marta wayne in katili batman i yaratan adam

TONY ZUCCO dick grayson ın ailesini öldüren adam

LADY SHİVA dünyanın en yetenekli dövüş ustalarından bazen batman le düşman bazende müttefik olur. paralı asker olarak hizmet verir. knightfall sonrası bruce wayne eski gücünü kazanmak için kendisini tekrar eğitmesini ister

DAVİD CAİN dünyanın en iyi suikastçilerinden ve savaş ustalarından biri. batman i bile eğitmişliği vardır. kiralık asker olarak batmanle karşı karşıya gelir. bruce wayne in üzerine cinayet suçlamasını bile yıkar. kızı CASSANDRA CAİN i sadece savaşmak üzere yetiştirir. daha sonra batgirl olan cassandra savaşmak dışında hiçbirşey bilmez konuşmayı bile