Batman'i neden çok severiz ve hakkındaki ilginç gerçekler

cobra

Süper Üye
23 Kas 2009
528
1,397
bmani.jpg
Süper kahraman dünyasının en popüleri ironik biçimde süper güçleri olmayan kahramanı Batman, DC comics'in Marvel'a karşı herzaman en büyük kozu olmuştur, Superman ve Wonderwoman ile birlikte yaratılışından beri hiçbir değişime uğramamış olan Batman belkide en fazla yayınları yapılmış kahramandır. Bu kadar çok yayına rağmen bir karakterin yıpranmaması önemli bir olaydır, belki Superman daha amerikanvari olduğu için amerika dışına antipatik görünmüş olabilir ama Batman herzaman bütün dünya çapında sevilen bir karakter olmuştur hiçbir çizgiromanını okumamış bir kişi bile kesinlikle bir filmini veya çizgidizisini izlemiştir, şimdi bu karakterin birkaç özelliğinden ve neden sevdiğimden bahsedicem. Hemen hemen herkez Batman'in klasik orijin hikayesini bilir bense daha az bilinen taraflarından bahsetmek istiyorum.Superman'in süper kahraman çağını başlatması Batman'in yaratılışında önemli bir etkendir Action Comics'in ilk sayısı ile adını duyurup kendi serisine kavuşan Superman sayesinde , Action Comics'ten önce başlamış olan Detective Comics
içinde yeni bir kostümlü kahraman fikri doğmuş olur. Dedektif hikayelerinin olduğu gizlenmiş suçluların arandığı bir yayında kendi gizli kimliği olan maskeli bir dedektif'in eklenmesi hemde kendisine pekte sevilmeyen bir hayvanı sembol olarak seçmesi(Cidden tuhaf bir durum Yarasanın Örümceğin ÇR'lerdeki populerliği) başlangıçta tuhaf görünsede iyi bir başarı yakalar.

Öncelikle Çalıntımı değilmi?

220pxthesecondblackbat.jpg
1939 yılının Mayıs ayında Batman'in yaratılışından kısa bir süre sonra Temmuz ayında The Black Bat adlı bir çizgiroman yayınlanmaya başladı.Bu ÇR 1934 yılında yaratılan 6 sayılık kısa bir ömrü olan Black Bat Detective Mysteries adlı, karakterin gerçek kimliğinin hiç açıklanmadığı başka bir roman'ın devamı olarak çıktı . Aslında bir orijin hikayesi olarak başlayan Black Bat , Anthony Quinn adlı bölge savcısının bir asit saldırısı sonucu
kör kalıp kariyerinin sona erdiğini düşündüğü anda Carol Baldwin adlı bir kadınla tanışmasıyla hayatı değişir.Carol bir gangster tarafından öldürülen polis babasının korneasını Quin'e nakleder.Başarılı geçen operasyondan sonra bandajlar açılınca Quinn'in gözleri normale dönmekle kalmaz ayrıca karanlıkta çok daha iyi görmeye başlar. Kör olarak geçirdiği zamanlarda diğer duyularınında gelişmesiyle, Quinn kendine yeni bir görev edinir ve adaletten sıyrılmayı başaran suçlulara savaş açar. İki karakterde yakın zamanda çıktığı için birbirlerini kopya olarak suçlar, Dava en sonunda DC editörü Whitney Ellsworth'un müdahalesiyle sonuçlanır.Ellsworth daha önce Black Bat'in yayıncılarıyla çalıştığından anlaşmaya aracılık etti ve iki karakterde hikayelerine devam ettiler.Temelde iki karakterinde 34 yapımı Black Bat serisinden türeme olasılığı yüksek, yinede Batman'in yaratıcısı Bob Kane herzaman gördüğü tek Yarasa görünümlü karakterin The Bat Whispers adlı filmdeki kötü adam olduğunu belirtir buna rağmen Black Bat, Batman'e bir konuda esin kaynağı oldu, Batman hikayelerini yazan Bill Finger'ın rakip karakterdeki eldivenler ilgisini çekti ve Black Bat'inkine benzer hala kullanımda olan eldiven üstündeki
yüzgeçler eklendi.
bman8.jpg
Black Bat'in ömrü kısa oldu daha sonra 42 yılında Detective Comic'in 66. sayısında savcının yüzüne asit atılma olayı Batman'in düşmanı Two Face'in yaratılışında kullanıldı (Belkide nispet yapmak içindir) ve birde Doctor Mid-Nite karakterinin yaratılışında Black Bat ilham kaynağı olmuştur.

Batman öldürmez ve tabanca kullanmaz kuralı doğru mu?
killerbat.jpg

killerbat2.jpg
Resimlere bakarsak öyle kuralları olmadığını rahatça görüyoruz , tamam belki tabanca konusunda hile yaptım orada vurduğu bir vampirdi öldürmek için gümüş kurşun kullanmıştı belki bu kabul edilebilir ama Darkseid'i özel bir silahla vurması olay oluyorsa, neyse biraz fazla uzağa gittim fakat bu hikaye Mad Monk adıyla tekrar uyarlandığında Batman eline silah almıyordu
herneyse esas önemli nokta öldürmeme olayı evet Batman suçla savaş kariyerine başladığında suçlulara pekte acıdığı söylenemez bu onun karanlık doğasına uyan bir durum fakat karakteri kahraman ve suçlu arasında gidip gelen bir duruma sokuyordu ve yaratıldığı dönemi düşünürsek pekte örnek bir karakter olmuyordu en sonunda karanlık tonu düşürmenin yolu bulundu ve Batman'in yanına genç bir yardımcı eklenir. Dünyanın en ünlü yardımcı kahramanı olan Robin çizgiromanlarda genç yardımcı kavramını yaratmıştır.Batman'i aydınlık bir duruma getirdiğimize göre şimdi hikayelerin içeriğinden bahsedelim.

Hikaye içerikleri

İşte bu benim kanaatime göre Batman'i diğer bütün süperkahramanlardan üstün tutan nokta hikayelerinin içeriği, batman hikayeleri dedektiflik olarak başlar amaç işlenen bir suçun arkasındaki kişiyi bulmak yada gizemli bir olayı çözmektir suçlu,gizemli olay ve suç yaratmaktan daha kolay birşey olmadığına göre potansiyel fazladır, gangsterler ,suç örgütleri, katiller,psikopat katiller ve doğa üstü olaylar Batman hikayelerinde başından beri kullanılmıştır, yani sanılanın aksine sonradan hikayelere süper güçlü kötüler ve aksiyon eklenmesi benim düşünceme göre yoktur(Gerekirse Tartışabiliriz) değişen hikayelerin sayfa sayısının artıp daha fazla ayrıntıya girmesi ve çizim tekniğinin gelişmesi ve tabiki çağın koşullarına uyması yani insanların bir radyo yayınından dolayı Marslıların saldırısına uğradığını zannettiği bir dönemden bahsediyoruz o zaman'ın 12 sayfalık hikayeleri Mad Monk ve Monster Men daha sonra 24 sayfalık altı sayıdan tekrar günümüz koşullarına uyarlandılar (Monster Men özellikle iyidir) yani Batman herzaman zengin bir içeriğe sahip olmuştur ve kazandığı ünvanların hepsini hak etmiştir , şöyle ünvanlarından gidecek olursak World's Greatest Detective (Dünyanın en iyi dedektifi) hikayelerde sürekli bir olay ve olayları çözme vardır bazen düşmanının planlarını çözmeye çalışmak bazen olayların arkasındaki kişiyi aramak ve Batman sonuçta hep başarılı olur ,The Dark Knight(Karaşovalye) Batman karalıkta çalışır belkide iki kural gibi buda eklemiş bir karakter prensibidir Batman gölgelerde çalışır ve aksiyona girmekten kaçmaz ve en büyük gücü sağlam iradesi ile düşmanlarına saldığı korkudur, ve Caped Crusader ("Pelerinli Mücadeleci" belki uygun çeviri bu değildir kusura bakmayın)
Batman'in bitmek bilmez mücadele azmini anlatır doğa üstü güçler , bir ordu gibi olan suç organizasyonları, sürekli içeri tıksada kaçıp tekrar karşısına çıkan psikopatlar asla Batman'i yıkamaz çünkü Batman eninde sonunda en büyük zorluklarla karşılaşsada bir yolunu bulur.

Karakter

Aslında bu noktada Bruce Wayne ve Batman'i ayırıyorum New 52 öncesi işler biraz değişmişti Dick Grayson ilk Robin, Batman kostümünü giymişti ama daha o hikayeleri tamamen okumadığım için onun hakkında yorum yapmıyorum bu yüzden bir sembol olarak Batman'i ve kostümün ilk sahibinden bahsedeceğim
öncelikle Bruce Wayne Batman hikayeleri ilk başladığında bir zengin playboy olarak yansıtılmamıştır , Komiser Gordon'un bir arkadaşı olarak görünür elinde piposu ile klasik bir Sherlock Holmes havasında bir özel dedektifmiş gibi görünür , sonraki bir bölümde kendisini bir muhabir olarak tanıtır hatta gazeteyebir makale bile yazar buradan onun başlangıçta bir gazeteci olarak düşünüldüğü sonucuna varıyorum
hatta Robin'in ilk katıldığı bölümde bile Robin gazeteci çocuk kılığına girer, tabiki ortada kendini gazeteci olarak gösterip gizli kimliğini saklayan başka bir karakter varken aynısından bir tane daha olması
herhalde editörlerinde kafasına dank etmiştir zaten Batman(daha doğrusu Robinle birlikte) yayınları başlayınca bu konuya el atılır fakat tam olarak hangi sayıda Bruce Wayne'in şehrin sayılı zenginlerinden olduğu ortaya çıkıyor tam bilmiyorum daha sonra 60'lı yıllardaki dizi etkisinden dolayı birçok bölümü atladım birde şundanda bahsetmeden geçmeyim Bruce gazeteciyken Batman olaylarını takip edip yazıyordu yani Peter Parker'ın Örümcek Adam fotoğraflarıyla para kazanmasından çok önce.
bman4.jpg
Bruce Wayne kişiliğine dönersek ilerki yıllarda karakterin derinliği daha çok ön plana çıkmaya başladı ve çok önemli bir gerçek ortaya çıkmış oldu bu ayrıca Batman'in diğer kahramanlardan en büyük farkını ortaya çıkarmış oldu Bruce Wayne anne ve babası gözleri önünde öldürülünce kararını vermişti ve seçimini yapmıştı yani kendini bütün dünyaya zengin bir playboy olarak tanıtırken gerçek yaşadığı hayatı Batman'i korumaya çalışıyordu yani esas maske Batman değil Bruce Wayne'dir, hayatını herzaman buna adamıştır ve birçok kişi kendi adını ölümsüzleştirmeye çalışırken o ise inandığı kimliği Batman'i ölümsüzleştirmeye çalışmıştır.Şimdi yarattığı Batman kişiliğine gelicek olursak özellikleri bellidir hiçbir zayıf yönü yoktur insan hayatına değer vermesi dışında yani suçlunun peşine düşmek ile tehlikedeki bir insanı kurtarmak arasında kaldığında kurtarmayı seçer yada ölüm
tehlikesi altına giren düşmanına herzaman yardım eder, herzaman insanoğlunun sınırlarını zorlar çünkü Batman'in sınırları yoktur bu yarattığı etkiden dolayı sürekli insan üstü bir varlık olarak görülür hikayelerinde normal insanların gözünde, her zaman her duruma hazırlıklıdır bu onun paranoyası haline gelmiştir bir sonraki adımı düşünür bu şekilde yenemiyeceği düşmanı yoktur yani Batman'i ilk karşılaşmanda yenemez isen bir daha asla yenemezsin , bu yüzden şöyle bir klişe doğmuştur , Batman nasıl bunları önceden planlamıştır cevap çünkü o Batman'dir, bu kadar süper güçlünün arasında o nasıl JLA liderlerinden biridir cevap aynı çünkü o Batman'dir,nasıl olurda ölümcül güçleri olan süper güçlü kötüleri yener çünkü o Batman'dir.

Sonuç Olarak Neden Çok Sevilir

Bu benim kişisel nedenlerim olucak, büyük ölçüde yukarıda bahsettim zaten, hikayelerinin güzelliği dışında insana mücadele gücünü gösteriyor her zaman bir mücadele içinde tek başına kalsada bir şehri suçtan temizleyeceğine inanıyor , savaşta tamamen aklını kullanır aklın herzaman için daha güçlü olduğunu gösteriyor, ciddi bir karakterdir hiçbir şeyi hafife almaz ayrıca karakterin ciddi yapısı öykülerinede yansıyor, eski öyküleri dönemin yapısına uygun malesef birde 60'lardaki TV dizisi var (fazlasıyla ciddiyetsiz bir yapımdı) bu dizinin o zaman ki hikayelere yansıması biraz kaliteyi düşürmüş olabilir ama onlarıda kabul ettmemiz lazım, özellikle ana yayınlar dışında yapılmış limitli seriler , grafik romanları, oneshotlar ve elseworld yapımlarıyla Batman bütün ÇR okuyucularına çok geniş bir dünya sunuyor, yani Batman dünyasına girmekten kormayın zevklerinize uygun bir öykü kesinlikle bulacaksınız.

santiago

Yeni Üye
15 Ağu 2010
69
203
istanbul
güzel bir inceleme olmuş gerçekten.
Ben bşka birşey söyliycem konuyla ilgili, son yirmi yılda, beyazperde de diğer kostümlü kahramanlara fark atmış diyebiliriz. Tam altı, uzun metraj filmi var. Temmuzda çıkıcak olanıda sayarsak bu sayı 7 oluyor. Aşmış popülariteye sahip bir kahraman.

cobra

Süper Üye
23 Kas 2009
528
1,397
güzel bir inceleme olmuş gerçekten.
Ben bşka birşey söyliycem konuyla ilgili, son yirmi yılda, beyazperde de diğer kostümlü kahramanlara fark atmış diyebiliriz. Tam altı, uzun metraj filmi var. Temmuzda çıkıcak olanıda sayarsak bu sayı 7 oluyor. Aşmış popülariteye sahip bir kahraman.

O konudada bir yazı hazırlıyorum sayın Santiago Batman'in Sinema ve TV yönünden bahsetmez isek ayıp etmiş oluruz :)

dmcdante

Yeni Üye
17 Ocak 2010
53
35
Hakikaten çok sağlam bir yazı yazmışsın usta Batman delisi olarak kutlarım çok iyi bir çalışma

abdullah

Çeviri & Balonlama
17 Nis 2011
1,377
3,555
Midgard
Öncelikle Çok güzel bir yazı olmuş.Bide kendi görüşümü ekleyim açıkçası benim Batman'i sevmemin nedeni hep Arkham ve Batman'in düşmanları olmuştur :D