Valentina'yı Aramak - Guido Crepax'ın Dünyası

kudretsabancı

Onursal Üye
E-Dergi Takımı
3 May 2011
1,245
34,808
Henüz izlememiş olanlar için bir belgesel önerisi;

VALENTİNA'YI ARAMAK - GUIDO CREPAX'IN DÜNYASI
Yönetmen; Giancarlo Soldi

bqittt0ar2yw3xc5g.jpg

Klasik belgesel anlatımının tamamen dışında, Crepax'ın kenara itilmiş bir karakteri olan Neutron'un gözünden anlatılan harika bir belgesel.
Netflix'te izleyebilirsiniz, izleyin derim.

Tanıtım;
1965: Paris, Londra ve Milano, taze bir yaratıcılık ve isyankâr bir ivmeyle aynı hızda hareket ediyor. Guido Crepax bu enerjiyi alır ve sanat, müzik, tasarım, film ve modanın birbirine karıştığı, geleneksel anlatı yapısını kıran bir çizgi romana aktarır. Rüya gibi fotoğrafçı Valentina, Crepax'ın alter egosu haline geliyor: Louise Brooks kadar sevimli, Lucio Fontana'nın kesik tuvallerinden biri kadar rahatsız edici, Bob Dylan'ın şarkı sözleri kadar bilgili ve Charlie Parker'ın besteleri kadar özgür.

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,044
75,436
hiçbiryerde :)
Uh! Çok heyecan verici bir tanıtım.
Kapaktaki karakter hiç yabancı değil,
çizgi roman serisi olarak bir yerlerde
görmüş ve merak etmiştim...
Çizgi romanın böyle güzelliklerini takip
etmek güzel...
Artık yarın bu diziye bakacağım.
Tanıtım için teşekkür ederim sevgili üstadım.

abartman

Onursal Üye
13 Ocak 2011
2,000
11,943
Uh! Çok heyecan verici bir tanıtım.
Kapaktaki karakter hiç yabancı değil,
çizgi roman serisi olarak bir yerlerde
görmüş ve merak etmiştim...
Çizgi romanın böyle güzelliklerini takip
etmek güzel...
Artık yarın bu diziye bakacağım.
Tanıtım için teşekkür ederim sevgili üstadım.

Havy Metal'de yayınlanmıştı 80li yıllarda. Büyük ihtimalle onlar da bir Avrupa yayınından almışlardır telifini...

Kudret Bey'e bu bilgi notu için çok teşekkürler...

kudretsabancı

Onursal Üye
E-Dergi Takımı
3 May 2011
1,245
34,808
Valentina, önceleri Crepax'ın Neutron karakterinin nişanlısı olarak LINUS'un, 1965 yılındaki 2. sayısında karşımıza çıkıyor. Crepax, 1960'ların bu özgürlükçü ve bağımsız kadınını Neutron'dan daha çok sevince, Valentina bağımsızlığını ilan ediyor ve derginin Şubat 1972'deki 83. sayısında kendi macerasına başlıyor.

Bu bağımsızlık şöyle bir çizimle, çizgiromanın geleneksel kadın algısına da meydan okuyarak ilan ediliyor:

pvv8rf5t29kxtc65g.jpg

Son düzenleme:

murats

Onursal Üye
5 Şub 2011
1,207
5,001
Belgeseli dün ve bugün izledim. Gerçekten yapısının farklılığını ve yaratıcı fikirlerini beğendim. İlginç bir çalışma olmuş. Ve iyi ki Netflix'te varmış, çünkü başka yerlerde bulamadım.