'Hürriyet' Ansiklopedik Büyük Dünya Atlası (Grosser Weltatlas) *286 Sayfa

python80

Kıdemli Üye
1 May 2016
153
1,165
Grosser Weltatlas

Hürriyet bu atlası, bir yandan Temel Britannica promosyonunu (1992-93) sürdürürken hediye etmişti.
O ara bizim eve her gün Hürriyet girdiğinden Temel Britannica'nın kuponlarını ile beraber arada bunun (ve başkalarının) kuponlarını da biriktirmiştik.

Atlas, görsellerinin canlılığı ve sayfa kalitesiyle o güne kadar gazetelerin kullanıcılarına hediye ettiği her türlü basılı şeyden fersah fersah ilerideydi (En azından ben öyle olduğunu sanıyorum).
Öte yandan atlasın cildi çok kalitesizdi; her elinize aldığınızda üzülerek yeni sayfaların ciltten ayrıldığına şahit olurdunuz.
Bayağı bayağı da büyük bir şeydi; öyle diğer ansiklopedilerin rahatça sığdığı raflara falan sığmazdı.

Üşenmemiş, taramışsınız. Ellerinize sağlık, murtaza5 üstadım; çok teşekkürler...

Son düzenleme:

melih_

Onursal Üye
24 Ara 2015
1,206
3,846
Osmaniye
Bundan bir kaç ay önce 'Kim Milyoner Olmak İster' isimli yarışmada yarışmacı bir bayan ki yaşı bizim kuşağa yakın olduğunu tahmin ediyorum, küçüklüğünde Atlas yani harita incelemeyi çok sevdiğini söylemişti, tam olarak hatırlamamakla birlikte ansiklopedi falan okuyormuş çocukluğunda. Sunucu Kenan İmirzalıoğlu biraz şaşkınca biraz hayretçe bakakalmıştı. Ben de çocukken harita incelemeyi çok severdim, uzak kıtalara şehirlere bakmak oralardaki hayatı çok merak ederdim. Egzotik şehirler çok ilgimi çekerdi. Dahası kıtaların haritalarını kendim çıkarmaya çalışırdım. Bizim eğlencelerimiz böyleydi.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Bundan bir kaç ay önce 'Kim Milyoner Olmak İster' isimli yarışmada yarışmacı bir bayan ki yaşı bizim kuşağa yakın olduğunu tahmin ediyorum, küçüklüğünde Atlas yani harita incelemeyi çok sevdiğini söylemişti, tam olarak hatırlamamakla birlikte ansiklopedi falan okuyormuş çocukluğunda. Sunucu Kenan İmirzalıoğlu biraz şaşkınca biraz hayretçe bakakalmıştı. Ben de çocukken harita incelemeyi çok severdim, uzak kıtalara şehirlere bakmak oralardaki hayatı çok merak ederdim. Egzotik şehirler çok ilgimi çekerdi. Dahası kıtaların haritalarını kendim çıkarmaya çalışırdım. Bizim eğlencelerimiz böyleydi.
Benim de bahsettiğiniz şekilde huylarım vardı. Hele ki bir dönem 'Tercüman Çocuk' dergisi duvara asmak için parçalar halinde büyük bir dünya haritası vermişti. Her hafta dergi ile verilen kaliteli kağıda basılı harita parçalarını uhu ile birbirine yapıştırmak çok zevkliydi. Hele ki son parçayı da tamamlayarak bütüne ulaşmanın keyfi apayrı bir duyguydu benim için. Ne zaman bir yerlerde harita mevzusu olsa aklıma hemen 1981-82 yıllarında Tercüman Çocuk'un verdiği o büyük dünya haritası gelir.. Paylaşım için teşekkürler üstadım.

melih_

Onursal Üye
24 Ara 2015
1,206
3,846
Osmaniye
Benim de bahsettiğiniz şekilde huylarım vardı. Hele ki bir dönem 'Tercüman Çocuk' dergisi duvara asmak için parçalar halinde büyük bir dünya haritası vermişti. Her hafta dergi ile verilen kaliteli kağıda basılı harita parçalarını uhu ile birbirine yapıştırmak çok zevkliydi. Hele ki son parçayı da tamamlayarak bütüne ulaşmanın keyfi apayrı bir duyguydu benim için. Ne zaman bir yerlerde harita mevzusu olsa aklıma hemen 1981-82 yıllarında Tercüman Çocuk'un verdiği o büyük dünya haritası gelir.. Paylaşım için teşekkürler üstadım.

Tercüman Çocuk dergisinin parça parça verdiği haritayı tam üst üste yapıştırmak için bir ömür gitmişti. Neler çekmiştim neler? :)

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Tercüman Çocuk dergisinin parça parça verdiği haritayı tam üst üste yapıştırmak için bir ömür gitmişti. Neler çekmiştim neler? :)
:Ğ:Ğ:Ğ Haklısın zira köşe yerlerini üst üste getirmek için makasla keserek ince ayar çekmemiz gerekiyordu. Düşünüyorum da o dönemden bu yana; Sovyetler Birliği, Yugoslavya, Çekoslovakya vs. nice ülkeler haritadan silindi, yerlerini çok sayıda başka ülkeler aldı. Eski atlaslar bu değişiklikleri görebilmemiz açısından da büyük önem taşıyor.