Asteriks - Büyük Yarış - Bulvar Dergi 1984

ginobili

Onursal Üye
E-Dergi Takımı
16 Şub 2010
151
1,611
Kayıp konulardan, tekrarlayalım:

Asteriks'in 1976 yılında çevrilen "Les 12 Travaux d'Asterix", ya da İngilizce olarak The Twelve Tasks of Asterix adlı çizgi filminden uyarlanan çizgi roman albümü Fransızca dilinde ilk olarak bir benzin istasyonunun promosyonu olarak Belçika'da okuyuculara dağıtılır. İngilizce edisyonu ise aşağıda görülen Asterix Annual 1980 Yıllığı içinde yer alır

99rLaN.jpg

Bu macera ülkemizde Bulvar gazetesi günlük ilavesi Bulvar Dergi içinde başlamış, derginin yayınına son verilmesiyle Gazete içindeki sayfalarda sonlanmıştır. Çizeri Albert Uderzo'nun kardeşi Marcel Uderzo'dur, sayfa sayısı normal maceralara göre daha azdır.

Hollanda'da yayınlanan verisyonu:

rmN97B.jpg

Filmin resimli hikaye kitabı:

l0N1Vl.jpg

Çizgi filmin İngilizce DVD kapağı:

6lvndW.jpg

Ben Asteriks, Red Kit, Tenten gibi klasikleri her on yılda bir tekrar okurum, her okuduğumda ayrı tat alır, yeni espriler keşfeder, başka göndermelere tanık olurum. Ayrıca farklı lisanlardaki versiyonları da apayrı bir tat verir. Bu macerayı çocukken okumuş, hatta gazeteden günlük olarak kesip, deftere yapıştırıp, albüm yapmıştım, bir çoğu gibi annemin hışmından kurtulamayıp çöpe gitti, yıllar sonra acaba böyle bir macera var mıydı, ben mi uyduruyorum? diye kafama takıldığında, çizgi roman forumlarında benim gibi aynı konulara takık insanlar olduğunu görüp çok sevinmiştim. Hadi Bulvar dergi zor da olsa bir şekilde bulunabiliyor ama gazete küpürlerini bulup macerayı tamamlamak, bu yıl içinde bir dostumuzun desteğiyle oldu, umarım keyifle okursunuz.

savok

Admin
30 Eki 2009
19,988
83,571
Kasımpaşa
İşte o takık insanlardan da biri benim, hep hiç eksik kalmasın, yayınlanan her çizgi roman muhakkak bir şekilde bulunsun diye arzu ediyorum...
Bunu da ginobili gibi dostlar sayesinde elde edebiliyoruz..
Teşekkürler!..
Daha önce okumadım sanırım ilk kez okuyacağım, bunun için de ayrıca teşekkürler!..

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
Çocukken Asteriks sayesinde Bulvar gazetesi'ni sabah erkenden almaya giderdim.. Hey gidi günler heyyy!... Daha sonraları Asteriks'in maceraları aynı gazetede bağımsız ek olarak verilmişti. Tam emin değilim ama sanki Tercüman gazetesi de ek olarak yayınlamıştı bu unutulmaz çizgi roman klasiğini...

Bu güzel paylaşım için teşekkürler ginobili..