Tercüman Gazetesi Eki 12/a Asteriks Altın Orak

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,278
Gazete Eklerini kısa bir süre içinde tamamlıyoruz.Dün Petranyusla beraber bir sürü tarama yaptık.Elimizde düzenlenecek 10 a yakın dergi kitap oluştu..Zaman içerisinde onlarıda düzenledikçe paylaşmaya çalışacağız.Sayın Büyük Beyaz ölçeklendirme konusuna dikkat çekmişti.Biz aslında herkes kendi istediği gibi düzenlesin fikrindeydik ama zaten düzenleme yapılıyorsa ölçeklendirme şart dedik hepsini standartize ettik.Renk ayarlarını yeniden bazan otomatik bazan manuel yaptık en iyi görüntüyü elde etmeye çalıştık.Tabi Ptohoshop un üstünlüğü tartışmasız.Akşam hayli yorulduk 12 B yi taradık , mizah dergisi taradık , Milliyet Çocuk taraması yaptık 3 adet bu akşam da Bulvar Gazetesi eklerinden elimizde olan sayılar ile Sitede bulunan ancak yeniden yorumlamak istediğimiz bir sayının taramasının yapacağız.Üstad Tarzan ı henüz düzenleyememiş malesef onuda sırası geldikçe sanatseverlere sunmaya çalışacağız.
Bu sayının düzenlemesi çok zor oldu gazete eki olunca sayfa numaraları macera takibi ile eşleşmiyordu bizde orjinal Asteriks macerasından hareketle düzenledik.Buda yordu bizi.Olsun o kadar olur.İyi arşivlemeler iyi okumalar.Selamlar ve saygılarımızla.Sevgi ve dostlukla kalınız.

TARAMA ve DÜZENLEME : ABOLARDİS & PETRANYUS

Motion

Kıdemli Üye
31 Mar 2013
613
3,374
vjRdaz.jpg

Son düzenleme:

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,278
Renk ayarlarında benim de düşüncem otomatik ayarlardan çok sonuç alınamadığı görüşlerinize katılıyorum Sevgili Motion üstadımız.Hatta kullanım kolaylığı açısından Fotofilter in bazı menüleri daha pratik Fotoescape nin kullanım kolaylığı bazı menülerde üstünlükleri var.Ancak Photoshop suz olmuyor malesef.Onda da mükemmel sonuçlar alınabilecek menüler var elbette ama biz pratik hemen otomotik renklendir diyoruz ama çok değişiklik olmuyor.Ölçeklendirme konusunda ise malum Photozoom çok güzel.Bazı kitaplar açısından AdobeLightroom un menülerini denemeyi düşünüyorum.Lightroom unda çok güzel sekmeleri var.Geçen resim proğramı indirmiştim.Onun menüleri üzerinde biraz yetkinlik kazanabilirsek onda da resimleri işlemeyi düşünüyorum.Deneme yanılma olmadan da resimleri tam olarak kestirebilmek çok güç.Alternatif proğram bilgisi olan değerli dostlar paylaşırlarsa çok seviniriz.Tecrübe çok önemli bu konular da.Özellikle sayın LOTOLOTO nun paylaşımları çok güzel.Bütün resimleri tek bir seferde elden geçirmek mümkün PHOTOSHOP ta ancak her resim aynı kalitede değil.Biliyorsunuz Aksiyon sekmesi ile resimlere aksiyon ekleyebilir ve yüzlerce resmi bir anda işleyebilirsiniz.Ancak resim kalitesi sürekli değişiyor.Ancak siyah beyaz resimlerde aksiyon sekmesi mükemmel işliyor.Tek tek kontrast ayarı yapmaktansa bir örnekleme ile bütün resimler aynı şekilde işlem görmüş oluyor.
Değerli katkılarınız için çok teşekkür ederiz.