Basics, How to Draw Anything, Drawing Secrets Revealed (çizim teknikleri)

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,311

Drawing Secrets Revealed
Basics
How to Draw Anything
Sarah Parks
İngilizce
North Light Books, ABD
130 sayfa, 23 MB, CBR

Çizim teknikleri ile ilgili kapsamlı bir kitap daha sunuyorum. Kitap kullanılan materyallerin tanıtımından başlıyor, perspektif, kompozisyon vb hepsi var. Keşke bu kitaplar bizim çocukluğumuzda (1960'lar) da el altında olsalardı. Biz resim konusunda birçok şeyi el yordamıyla öğrenip, kulaktan dolma tanıdık. Eğitim ne kadar önemliymiş. Öğretmenlerimiz iyiyse/ilgiliyse (ve de öğrencilerden geri dönüş alabiliyorsa, yani hevesi kırılmamışsa) şahsına ait olan bu tür kitaplardan okula getirir öğrencilerine gösterirdi. Ben kurşun kalemlerin numaralarının ne anlama geldiğini bile çok çok sonradan öğrendim. Bizim için kalem kalemdi, ancak bazılarıyla yazarken daha çok zevk alırdık (B numarası mutedil olanlar), bazıları da insanı ifrit ederdi (H numarası yüksek olanlar). Tabii HB'lerin tam olarak ne anlama geldiğini o yaşlarda bilmezdik. Zaten ithalat kısıtlı, üretim de sınırlı olduğu için anlatılmış olsaydı da bunların çoğuna ulaşmamız bir hayaldi.

file

(Mega)

file

Moderatör tarafında düzenlendi:

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,367
141,608
Çizim teknikleri ve usulleri hakkında 2 adet türkçe kitap vardı kütüphanede bi türlü taramaya fırsatım olmadı. İlk fırsatta tararım.

Teşekkürler.

Malatyalı

Aktif Üye
15 Şub 2016
287
576
speedforce
Porte çalışmaları kara kalem olarak gayet başarılı. Aralarında renklendirilmiş örnekleri de mevcut. Tabi ki asla bir Marcello Barenghi olamaz o ayrı :D

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,311

Porte çalışmaları kara kalem olarak gayet başarılı. Aralarında renklendirilmiş örnekleri de mevcut. Tabi ki asla bir Marcello Barenghi olamaz o ayrı :D

Sevgili "Malatyalı" "Marcello Barenghi" deyince merak ettim araştırdım. Şöyle şeyler çiziyormuş: (Bu fotogerçekçi resimleri renkli kalemlerle çizdiğine inanmak çok güç. Müthiş.)

file

Malatyalı

Aktif Üye
15 Şub 2016
287
576
speedforce

Sevgili "Malatyalı" "Marcello Barenghi" deyince merak ettim araştırdım. Şöyle şeyler çiziyormuş: (Bu fotogerçekçi resimleri renkli kalemlerle çizdiğine inanmak çok güç. Müthiş.)

file

Yanılmıyorsam youtubeda videoları mevcut inanılmaz bir yetenek saatler harcadığı muhakkak ;)

serdary67

Onursal Üye
18 Eki 2009
8,731
25,953
ordu-turkey
Ahh ahh zamanında kursa bile gittim.Ebru dahil herşeyi yaparım ama karakalem özellikle desen ve karakalem figür beceremiyorum.Bu yayınları gördükçe içim yanar.Yetenek ne güzel şey.