Art Materials ("Dick Blick", 1985)

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

Art Materials ("Dick Blick" kataloğu, 1985)
"Dick Blick" şirketinin 1985 yılı resim ve sanat gereçleri kataloğu
453 sayfa, büyük boy, CBR

(MediaFire)

ABD Illinois merkezli firması 1911 yılından beri posta ile (mail order) sanat, resim ve elişi malzemeleri, ofis araç gereçleri satmaktadır. ABD'de 33 büyük perakende mağazası bulunan şirket tanıtımlarını kataloglarla yapmaktadır. Buradaki katalog 1985 yılına aittir.

Bu katalogda yağlı boya tüpleri, fırçalar, envai çeşit resim ve boya kalemleri, rapido kalemleri, tebeşir çeşitleri, mürekkepler, yapışkanlar, zımbalar, heykel hamurları, baskı malzemeleri, letrasetler, kretuvarlar, kağıt ve karton çeşitleri, litografi gereçleri, serigrafi malzemeleri, laminat aletleri, cilt makineleri, giyotinler, seramik fırınları, dokuma, makrame ve batik gereçleri, tepegözler, sanat kitapları vs. vs., yani konuyla fazlaca ilgisi olmayan birini bile saatlerce sayfalarda gezinmeye zorlayacak şeyler yer alıyor. Ben büyük kırtasiyecilerin vitrinlerinin önünden saatlerce ayrılmayan biri olduğum için sayfalarını karıştırmaktan zevk aldığım kataloglardan biri de budur. Bilgisayarların henüz hayatımıza girmediği bir dönemden geliyor. Çizgi Diyarı müdavimleri ile paylaşmak istedim. Kendi çizgi romanlarını üretmek isteyenler için bir ilham kaynağı olabilir.

Son düzenleme:

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

Blick Sanat Malzemeleri Kataloğu 2016
Blick Materials for Artists
Dick&Blick, 2016
546 sayfa, 148 MB, pdf

3 yıl önce bu firmanın 1985 tarihli kataloğunu sunmuştum (yukarıda). Şimdi de 2016 kataloğunu sunuyorum. Eskisini kendi kitaplığımdan tarayıp sunmuştum, bu yenisi firmanın kendi taraması. Tema bütünlüğü açısından ayrı bir konu olarak açmadım, eskisinin altına iliştirdim. Aradan geçen 31 yıl içinde sanat materyallerinin türleri ve niteliklerinde bir fark var mı, kıyaslamak açısından yararlı olabilir. Eskiden bu tür kataloglara (ve malzemelere) olan hayranlığımı yıkarıdaki mesajda belirtmiştim. Hâlâ da öyle galiba. Saatlerce bu katalogları inceleyebilirim, önce de dediğim gibi bu firmanın Türkiye'de de bir mağazası olsa (Praktiker gibi mesela), sabah girer akşam çıkardım herhalde. Eskiden Praktiker ve benzeri mağazalarda öyle yapardım!

(Yandex)

Son düzenleme:

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

Cheap Joe's 2016 Guide To Great Art

Cheap Joe's, 2016
388 sayfa, 80 MB, pdf

Yukarıdakine benzer bir firma daha var, nispeten ucuz fiyatlar sunuyormuş. Zaten adı "Cheap Joe's", yani "ucuzcu Joe'nun yeri"! O firmanın 2016 kataloğunu da bu konunun altına iliştireyim, belki işine yarana biri çıkar. Hem tema bütünlüğü bozulmasın.

(Yandex)

Son düzenleme: