John Buscema Sketchbook

ekenciz

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
13 Eyl 2009
2,993
13,518
21myhlh.jpg

Verdiğim linkteki yapıt Türkçe olmamasına rağmen, sanırım bir çoğumuz için gelmiş geçmiş en iyi Conan çizeri olarak ayrı bir yeri olan John Buscema'nın eskiz defterinin paylaşımı için en uygun yerin Conan başlığı olduğunu düşünmemi hoş karşılarsınız. John Buscema ile yapılmış çok fazla söyleşi bulunmuyor. Bu eskiz kitabında sanatçı ile yapılmış söyleşi eşliğinde eskizleri yer alıyor. BU söyleşiden anladığımız; sevgili sanatçımızın kendi kurşunkalmelerini çinileyen ressamlardan pek hazzetmiyor. Daha önce de bu konuyla ilgili, özellikle filipinlilerin çizimlerini mahvettiğini söylediğine dair bir şeyler kulağıma gelmişti. Ama bu kitapta isim vermeden bu çinicilerin eserlerini bozduğunu düşündüğünü ilk ağızdan okuyoruz. Hatta bir söyleşide Satan Lee'nin" elimdeki hiç bir çiniciyi beğenmiyorsun o zaman reklam işine geri dön" dediğini naklediyor. Büyük John'un Conan çizimlerinin bir çoğunu çinileyen Ernie Chan (Chua) ile de pek yıldızının barışmadığını yazının gidişinden anlıyoruz. Ancak Ernie Chan'ın bazı çizimleri , belki çoğu, katlettiği doğru ama hakikaten güzel çiniledikleri de vardı. Filipinliler arasında Alfredo Alcala'ya biraz haksizlık ettiğini de söyleyebilirim Büyük Usta'nın. Marvel'in bazı çizgi romalarını Treasury Edition olarak yendiden verdiğinde seçtiği çinicilerden biri de Alfredo Alcala idi ve bence de güzel çizilmiş bir macerayı vermişlerdi. Kimi beğeniyor sorusununun cevabı da söyleşi de var: Tom Palmer ve kardeşi Sal(vatore) Buscema. Ben John Buscema'nın sadece bir macerasını çinilediğini bildiğim Nestor Redondo'yu, en beğendiğim çinici olarak gösterebilirim. Sıkı takipçiler onun iyi bir kapak ressamı oalrak da hatırlayacaklardır. John Buscema'nın yapıtlarına ilişkin söyleşi en beğendiği çizgi roman sanatçısının ismi de yer alıyor. Bu isim Al Williamson. Büyük John ile zevklerimizin uyuşmasına sevindim. Söyleşide John Buscema'nın gazateye çizgi roman çizmekten hoşlanmadığı, bunu kendisini format olarak kısıtladığı için sevmediğini de öğreniyoruz.
Umarım bir arkadaşımız bu eseri çevirerek Türkçe'ye kazandırır. Conan okuduğum dönemelerde bu tür bilgleri ancak Ali Recan'ın Alfa yayınlarında verdikleri kadar bilirdik. Keşke o zaman da Internet olsa idi de bu eserlere o zaman ulaşabilsek ve ufkumuzu o zaman daha genişletebilseydik diye iç geçirmeden edemiyor insan. Elbette meslek olarak çizgi romancı olurmuydum ki, pek sanmıyorum, ama bir hobi olarak çizgi roman hakkında daha da fazla bilgim olması da hoşuma giderdi.

Moderatör tarafında düzenlendi:

altay1944

Onursal Üye
30 May 2009
3,147
4,518
Bende sayfayı diidik didik ettim link yok.Hani hones olsa bir yerlere gizlerdi diyeceğim ama yok işte yok.

ekenciz

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
13 Eyl 2009
2,993
13,518
Yazıya odaklanınca linki unutmuşum. Buradan indirebilirsiniz. Konuyu tekrar Conan bölümüne taşırsanız memnun olurum.

Son düzenleme:

altay1944

Onursal Üye
30 May 2009
3,147
4,518
Dostum ...Tıglattığınız bağlantı kullanılmıyor ...ile karşılaştım.Sana zahmet bir daha ilgilensen .İyi çalışmalar.

ekenciz

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
13 Eyl 2009
2,993
13,518
Eve egçince tekrar yükleyeceğim. Ama bu linkin nasıl silindiğini anlayamadım doğrusu. Sanırım Megaupload crc kontrolü yaparak sildi. Dosya evde yeniden yükleyeceğim.

İki link de düzeltimiştir. Birazdan bir başka link daha ekleyeceğim.

The_DarknesS

Yönetici
Çeviri & Balonlama
17 Nis 2010
9,542
28,640
İzmir
John Buscema en beğendiğim çizerlerden biridir. Özellikle Conan çizimleri ile yakından tanıyoruz. Bunun yanında diğer Marvel karakterlerinin çizimlerinide biliyorum. Çok güzel bir tarzı, anatomi ve perspektif bilgisi var.
Çiniciler konusunda kendisine hak verdiğim noktalar var. Ernie Chan'nın çinilediği bir sayfa J. Buscema tarzından oldukça uzaklaşıyor. Ernie Chan olduğunu hemen anlayacağınız hatta çizerden çok çinicinin özelliklerini taşıyan sayfalar var.
Buscema çizimlerini çok beğenen biri olarak bu paylaşımı çok beğendim.
Eline sağlık.

süperego

Süper Üye
20 Haz 2009
1,856
158
Mars
John Buscema en beğendiğim çizerlerden biridir. Özellikle Conan çizimleri ile yakından tanıyoruz. Bunun yanında diğer Marvel karakterlerinin çizimlerinide biliyorum. Çok güzel bir tarzı, anatomi ve perspektif bilgisi var.
Çiniciler konusunda kendisine hak verdiğim noktalar var. Ernie Chan'nın çinilediği bir sayfa J. Buscema tarzından oldukça uzaklaşıyor. Ernie Chan olduğunu hemen anlayacağınız hatta çizerden çok çinicinin özelliklerini taşıyan sayfalar var.
Buscema çizimlerini çok beğenen biri olarak bu paylaşımı çok beğendim.
Eline sağlık.

doğru söze ne denir.bende birkaç mesajımda bu konuya değinmiştim.Buscema üstad yerden göğe kadar haklı bence.güzel paylaşım çok teşekkürler.

ekenciz

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
13 Eyl 2009
2,993
13,518
John Buscema'nın özellikle Filipinlilerden , elbette çzimlerinden, hoşlanmadığını biliyoryz. Ancak benim yeni öğrendiğim Ernie (ernesto) Chan'ın da çinli değil filipinli olması. Sanırım Büyük John'un kastettiği kişi Ernie Chan. Ancak iyi çinilediği, özellikle Ernie Chua adını kullanırken çiniledikleri güzel. Biraz araştırınca Amerikan Cizerleri içinde çok fazla Filipinli olduğunu görüyorsunuz. Bana ilginç geldi.

ekenciz

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
13 Eyl 2009
2,993
13,518
Üç dosya barındırıcı da kapandı. Filefactory linki ekledim.

albay

Süper Üye
14 May 2010
1,143
4,913
konu conan ve bushcema olunca bakmak istedim. linkten dolayı bakamadım ama link yüklenir yüklenmez inceleyeceğim. ernie chan'ı sevmeyenlerin ve buscemanın çizgilerini katlettiniği düşünenlerin aksine conanı conan yapan kişinin ernie chan olduğunu düşünüyorum. ikisinin birbirinden bağımsız yaptığı çalışmalarda bi eksiklik görmüşümdür . ama en güzel conanlar bu ikilinin birlikte imzasının bulunduklarıdır.