Karabasan Arka Bahçe Yayıncılık Sayı 01/02/03/04

AzardidE

Yeni Üye
20 Mar 2009
66
63

180px-Kapak1.jpg

Karabasan 2003 yılında Hakan Tacal (yazar) ve Yıldıray Çınar (çizer) tarafından yaratılan fantastik çizgiroman karakteri. Çapa Çizgiroman Grubu yaratılarından birisidir.

"Kehanet" adlı ilk macerası, Arkabahçe yayıncılık tarafından sınırlı seri olarak dört sayı yayımlandı. (daha sonra cilt haline getirildi.) ilk Türk süperkahramanı olarak duyurularak çeşitli gazete ve dergilere haber oldu. Daha çok fantastik -korku kategorisine girer. İkinci sayı kapağının dünyaca ünlü sanatçı Bill Sienkiewicz tarafından çinilenmesi önemli bir olaydı. Ayrıca ünlü levanten yazar Giovanni Scognamillo bu ilk macerada (kendisinden alınan izinle) bir karakter olarak boy gösterdi.

İlk macerasının basıldığı mini seri, Arkabahçe yayınevinin yaptığı ilk ve tek yerli üretim çizgiroman olması açısından da dikkate değerdir.

Karakterler

Mustafa / Karabasan : Geçmişini hatırlamayan 20'li yaşlarda bir genç. Muskayı aldıktan sonra belli zamanlarda istemsiz olarak Karabasan diye adlandırdıkları varlığa dönüşüyor.

Dilek :İlk macerada(kehanet) sokakta iblislerin saldırısından kaçarken Mustafa ile karşılaşan ve daha sonra onu evinde ağırlayan genç üniversite öğrencisi

Gizem : Dilek'in lise 1'de okuyan kardeşi

Yönetmen : gizli bir yeraltı teşkilatının yöneticisi. Gerçek ismi bilinmiyor.

Sİr Lawrance : ilk maceranın kötü adamı. Arkeoloji profesörü bir İngiliz.

Giovanni Scognomillo : Giovanni Scognomillo

Tarihçe

Mustafa adlı genç bir adamın metafizik bir "apor" olayı (düşten fiziki cisim getirme) sonucu küçükken kaybettiği muskasını tekrar elegeçirir. Bu muska geceleri onun gerçekötesi bir yaratığa dönüşmesine neden olan bir anahtardır. Bu yaratık insan biçiminde karanlık vucudu ve uzun siyah saçları ile Mustafa'yı andırmakla birlikte Mustafa değildir. Halk söylencelerinde Karabasan diye anılan, gece insanların uykularını bölen, onların üzerlerine çıkıp nefes alamayacakları bir baskı uygulayan, karanlık bir imge ile benzeşmesinden dolayı Dilek ve Gizem tarafından bu isim verilmiştir. Karabasan kendini "uykunun sonu" olarak tanıtır.

Özellikleri

Karabasan, akışkan, biçim değiştirebilen bir maddeden oluşmuş (kabusların maddesi), maddeler üzerinde telekinetik gücü olan bir varlıktır. Günah ve suçu hissedebildiği, insanların vicdan dediği kavramın cisimleşen/yoğunlaşan hali olduğu söylenebilir

Hones

Guest
11 Nis 2009
3,048
10,047
Karabasan 1-2-3-4

smy13p.jpg

9hi8n5.jpg

Emresem tarafından taranmıştır..

1.kitap
2.kitap
3.kitap
4.kitap
Mediafire

Hones'ten alternatif link :

Son düzenleme:

Colinmccay

Yönetici
27 Haz 2009
7,008
10,757
Üstad paylaşımın için teşekkürler. İzninle paylaşımı Arka Bahçe grubuna taşıyorum. Bir kez daha içimden geldi, sağolasın.

sanji54

Kıdemli Üye
30 Ocak 2010
207
29
hones kardeşim yaptığın bu muhteşem paylaşımlar için çok sağol valla dört gözle sıradaki paylaşımlarını bekliyorum.

Moderatör tarafında düzenlendi:

çılgınçizer

Yeni Üye
15 Ağu 2010
21
0
Sanırım çift haneli rakamı bulamadan yayın hayatı sonlandı.
Türkiye'de çizgi roman sektörü gelişmediği sürece de böyle kahramanlar hep tozlu raflarda,arşivlerde kalacak.

güzel paylaşım.

mystére

Kıdemli Üye
3 Eyl 2010
119
8
Paylaşım için teşekkürler ama tararken bir kaç sayfa eksik taranmış. Ben de orjinali var da. :) En kısa zamanda düzeltilmesi dileğiyle.

abdullah

Çeviri & Balonlama
17 Nis 2011
1,377
3,552
Midgard
Şuan Firestorm okumayı o kadar isterimki :D Sırf Yıldıray Çınar çalışması olduğu için :D

Hones

Guest
11 Nis 2009
3,048
10,047
Link yenilendi diyecektim ama Ertuğrul abi benden önce davranmış :)

Karabasan çizgi romanı ilgili bayağı bir olaylar olmuş... Aşağıdaki blogdan bakabilirsiniz :

........................

Moderatör tarafında düzenlendi:

Marctorius

Yeni Üye
8 Şub 2016
47
37
sağolasın hones ben de hep merak etmiştim bu seriyi. inşaallah arka bahçeyle papaz olmazsın bizim yzümüzden

yunusemre61

Yeni Üye
27 Tem 2019
5
5
Selam, bir konuda desteğinize ihtiyacım var. Burada 4. sayının sonunda "Uykunun sonu" bölümü var o bu 4. sayıya ait bir bölüm değil. Acaba o hikaye hangi dergide yayınlandı. Bulmak isterim. Yardımcı olursan çok sevirinirim. Şimdiden teşekkürler

tayyare

Yönetici
22 Nis 2019
868
16,201
Link yenilendi diyecektim ama Ertuğrul abi benden önce davranmış :)

Karabasan çizgi romanı ilgili bayağı bir olaylar olmuş... Aşağıdaki blogdan bakabilirsiniz :

Ya da buradan:

Bu arada Ümit Kireççi'nin yukarıdaki linki reklam ve kumar sitelerine yönlendiriyor, sanırım blogu kapanmış.

Son düzenleme:

tayyare

Yönetici
22 Nis 2019
868
16,201
Evet, dört fasikül ciltlenmiş, ancak hemen arkasında 16 sayfalık ek var. "Uykunun Sonu" ve "Cinlerin Uyanışı" adlı, toplamı 11 sayfa tutan iki kısa hikaye ile 5 adet tam sayfa çizimlerden oluşuyor.