Çocuk Dünyası Sayı 001 - Ulubadlı Hasan (24.03.1943)

12 Şub 2010
15,006
543,641
ocuk_D_nyas_1943_01_001.jpg

ocuk_D_nyas_1943_01_006.jpg
ocuk_D_nyas_1943_01_007.jpg

Sayın Sarkomer şahsında
Tüm çizgi roman tutkunlarına
Saygılarımla​

sarkomer

Yönetici
18 Ağu 2009
13,336
302,071
"Çocuk Dünyasını çıkaranlar" bu ilk sayının sunum yazısında şunları yazıyorlar;
"Çocuk Dünyası, insanlığın kıymetli varlıkları olan vatan sevgisi, doğruluk, büyüklere ve yurt kahramanlarına saygı, fazilet gibi insanlık meziyetlerini el üstünde tutan ve tutmayı aşılayan bir faydalı ve tatlı arkadaş olacaktır."
İlke bu...
Peki, misyon ve vizyonunu bu şekilde belirlemiş olan bu güzel derginin sahibi kim?
Bir öğretmen, evet bir öğretmen; D.N.Arsan...

Ülkemizde değişik yıllarda "Çocuk Dünyası" adıyla çıkan dergileri merak ettim ve araştırdığımda özetle aşağıdaki bilgileri edindim; Ülkemizde bu isimle toplam dört ayrı dergi çıkıyor. 1912'de yayınlanan ilk "Çocuk Dünyası"nın özelliği, resimli bir dergi olması ve tiyatro sevgisi aşılamaya çalışması, çocukları üzmekten ve ağlatmaktan çekinmemesi. İkinci "Çocuk Dünyası", Muallim Ahmet Halit (Yaşaroğlu) tarafından çıkarılıyor. 1929'da basımı durdurulan bu derginin yazıları hiç değiştirilmeden bu gün de yayımlanabilecek, nitelikleri taşıyor. İsmet Kür'e göre, Yücel yayınları tarafından çıkarılan "Arkadaş" dışında en tatlı, en faydalı, en verimli dergi. Bundan sonraki "Çocuk Dünyası" dergisi, öğretmen D.N. Arsan tarafından 1943 yılında çıkarılmış olan kısa ömürlü bir dergi ve dördüncü "Çocuk Dünyası" ise 1954'de Sabri Tüm kor tarafından yayınlanmış, bütünüyle derslere dönük bir dergi... (Dr.A.Ş.Özgün)

Neyse...
72 yıllık gerçekten harika bir çocuk dergisi;
dilerim ki daha önceki yıllarda yayımlanan çocuk dergilerinden de örnekler görebiliriz.

Sayın "Profesör",
bu harika armağan için
emekleriniz için
ve de nezaketiniz için yürekten teşekkür ediyorum.
Saygılarımla...

bayrakzaf.gif

Son düzenleme:

dynamo

Onursal Üye
3 Eyl 2009
3,180
4,071
Tarihin derinliklerinden çıkıp gelen harikulade bir dergi daha...İlk sayı için çok teşekkür ederiz.Korkusuz Tayyareci'de sözü edilen Vecih, sanırım ünlü pilot ve mühendis Vecihi Hürkuş...

büyük beyaz

Yönetici
Çeviri & Balonlama
E-Dergi Takımı
17 Ağu 2009
17,730
43,945
denize sıfır
İlk, ilk, ilk kez bakacağım.:)
Boşuna büyük şef demiyoruz.
Arşivimin nabzı yükseldi sayenizde.:)
Teşekkürler, saygılar üstad.

serdary67

Onursal Üye
18 Eki 2009
8,726
25,909
ordu-turkey
"Çocuk Dünyasını çıkaranlar" bu ilk sayının sunum yazısında şunları yazıyorlar;
"Çocuk Dünyası, insanlığın kıymetli varlıkları olan vatan sevgisi, doğruluk, büyüklere ve yurt kahramanlarına saygı, fazilet gibi insanlık meziyetlerini el üstünde tutan ve tutmayı aşılayan bir faydalı ve tatlı arkadaş olacaktır."
İlke bu...
Peki, misyon ve vizyonunu bu şekilde belirlemiş olan bu güzel derginin sahibi kim?
Bir öğretmen, evet bir öğretmen; D.N.Arsan...

Ülkemizde değişik yıllarda "Çocuk Dünyası" adıyla çıkan dergileri merak ettim ve araştırdığımda özetle aşağıdaki bilgileri edindim; Ülkemizde bu isimle toplam dört ayrı dergi çıkıyor. 1912'de yayınlanan ilk "Çocuk Dünyası"nın özelliği, resimli bir dergi olması ve tiyatro sevgisi aşılamaya çalışması, çocukları üzmekten ve ağlatmaktan çekinmemesi. İkinci "Çocuk Dünyası", Muallim Ahmet Halit (Yaşaroğlu) tarafından çıkarılıyor. 1929'da basımı durdurulan bu derginin yazıları hiç değiştirilmeden bu gün de yayımlanabilecek, nitelikleri taşıyor. İsmet Kür'e göre, Yücel yayınları tarafından çıkarılan "Arkadaş" dışında en tatlı, en faydalı, en verimli dergi. Bundan sonraki "Çocuk Dünyası" dergisi, öğretmen D.N. Arsan tarafından 1943 yılında çıkarılmış olan kısa ömürlü bir dergi ve dördüncü "Çocuk Dünyası" ise 1954'de Sabri Tüm kor tarafından yayınlanmış, bütünüyle derslere dönük bir dergi... (Dr.A.Ş.Özgün)

Neyse...
72 yıllık gerçekten harika bir çocuk dergisi;
dilerim ki daha önceki yıllarda yayımlanan çocuk dergilerinden de örnekler görebiliriz.

Sayın "Profesör",
bu harika armağan için
emekleriniz için
ve de nezaketiniz için yürekten teşekkür ediyorum.
Saygılarımla...

bayrakzaf.gif

Sayın sarkomer bu bilgiler en az yayın kadar kıymetli gerek haluk beye ve gerekse size teşekkür ederim.

aykut

Kıdemli Üye
21 Tem 2009
184
163
Almanya
ya böyle güzel seyleri nerden buluyorsunuz?sizlere ve yaptiginiz bu güzel islere hayranim.sevgiler saygilar.