Dünya Titriyor Haftalık Roman Sayı - 01 (10 Kuruş)

palio68

Guest
4 Ağu 2012
1,338
26,076
Bursa
Dünya Titriyor Haftalık Roman Sayı - 01 (10 Kuruş - 1942)

VRK4FV.jpg

Toplam 12 sayılık bir bölümüm ilk parçası hazırlanıp harmanlandı okumaya hazır edildi.
Amerika'da bir Türk Pehlivanının serüvenleri Kara Ali
ozanbarış & palio68 çalışması ile keyifli okumalar dileriz.

Son düzenleme:

serdary67

Onursal Üye
18 Eki 2009
8,731
25,954
ordu-turkey
Dünya harbiden titriyor bu emek karşısında palio tarihi,antika vb. tüm terimler bu emek için yetersiz kalır yani ben artık ne yazayım şaşırdım en az 65 yıllıktır bu kitap hayır belki 70 yıllıktır.Yıllanmış şarap olsa sonuçta cam şişede başına bir şey gelebilir.Bu kitaplar selülozdan o kadar naifler ki gerçi sizlerin nasıl koruduğunuzu gördüm ozanın o dolabını görüpte şaşı bak şaşır olmayacak adam yoktur.Tek yazacağım palio-ozan sizlere selam olsun allah ömrünüzü uzun etsin.

Beymelikli18

Onursal Üye
26 Eyl 2014
18,880
52,461
Kendi Koltuğunda
palio68 üstad gerçekten bizide titrettin heyecandan degerli nadide eserlrden hemde 1. sayı ve 1942
çok çok Teşekkür ederiz
1942 yılının önemli olayları

21 Ocak 1942 Askerlik süresi üç yıla çıkarıldı.
31 Ocak 1942 Öğrencilere sigara içme ve nişan yüzüğü takma yasağı getirildi.
22 Ocak 1942 İmla Kılavuzu'nun tüm okul ve işyerlerinde kullanılması hakkında genelge yayımlandı.
13 Ocak 1942 Türkiye'de ekmek karnesi uygulamasına başlandı.
17 Ocak 1942 Üç kez dünya profesyonel boks şampiyonluğunu elde eden tek boksör Muhammed Ali.
2 Ocak 1942 Peyami Safa ve Muhsin Ertuğrul Hamlet tartışmaları yüzünden mahkemelik oldular.
2 Ocak 1942 Tiyatro sanatçıları Fikret Şadi Karagözoğlu ve Emin Belli.
4 Ocak 1942 Beden Terbiyesi Ankara bölgesi güreş müsabakaları yapıldı. Yaşar Doğu, Halit Balamir, Aziz Kiper ve Celal Atik birinci oldular.
4 Ocak 1942 Ünlü İngiliz jazz-rock müzisyeni John McLaughlin
7 Ocak 1942 Hamlet davası sonuçlandı. Muhsin Ertuğrul, Peyami Safa ve Celaleddin Ezine'ye verilen cezalar ertelendi.
8 Ocak 1942 Patlayan kara delikler teorisiyle görelilik teorisi ve kuantum mekaniğinde çığır açan İngiliz teorik fizikçi Stephen W. Hawking.
9 Ocak 1942 Türk Tarih Kurumu Ziya Gökalp'in bütün eserlerinin yayımlanmasına, Türk Dil Kurumu da yeni bir Kuran çevirisine karar verdi.
30 Ocak 1942 İran'da Tudeh Partisi kuruldu.
30 Ocak 1942 Türkiye'de pasta yapımı ve ticareti yasaklandı, stokçulara uygulanacak cezalar belirlendi.
22 Şubat 1942 Halide Edip Adıvar Sinekli Bakkal romanıyla Cumhuriyet Halk Parti (CHP) Sanat Mükafatını kazandı.
24 Şubat 1942 769 Romanyalı Yahudiyi taşıyan Struma vapuru Karadeniz'de batırıldı, yalnız bir yolcu kurtulabildi Romanyalı Yahudiler Nazi işgalinden uzaklaşmak ve Filistin'e göç etmek istiyorlardı Türkiye kabul etmeyince Karadeniz'e geri dönmek zorunda kalmışlardı
24 Şubat 1942 Almanya Büyükelçisi Franz Von Papen'e Ankara'da suikast girişiminde bulunuldu.
28 Şubat 1942 12 Müttefik savaş gemisi Cava Denizinde batırıldı.
28 Şubat 1942 Rolling Stones grubundan Brian Jones.
3 Mart 1942 Türk Ressamlar Cemiyeti İstanbul'da kuruldu Güzel Sanatlar Birliği'nden İbrahim Çallı, d Grubu'ndan Halil Dikmen, Müstakil Ressamlar ve Heykeltraşlar Birliği'nden Mahmut Cuda ve bağımsız sanatçılardan Hamit Görele tarafından kurulan cemiyet büyük ilgi gördü ve daha kuruluş evresinde üye sayısı 70'e ulaştı.
5 Mart 1942 Okul bahçelerine patates, yerelması, fasulye gibi sebzeler dikilmeye başladı
10 Mart 1942 Peyami Sefa yeni kelimelerin fabrika tarzında üretilmesini eleştirdi.
21 Mart 1942 Servet-i Fünun şair ve yazarlarından Hüseyin Suat Yalçın İstanbul'da öldü.
22 Mart 1942 6 ve daha fazla çocuğu olan ailelere ikramiye verilmesi kararlaştırıldı.
26 Mart 1942 Naziler Yahudileri Polonya'daki Auschwitz kampına götürmeye başladı.
29 Mart 1942 Eskişehir'de düzenlenen Büyük İnönü Koşusu'nda Eşref Aydın birinci oldu.
1 Mart 1942 Richard Bowman Myers, ABD'li asker, genelkurmay başkanı
2 Mart 1942 Amerikalı kısa öykü ve roman John Irving.
4 Mart 1942 1982-1996 arasında dört kez üst üste İspanya Başbakanı olan avukat ve sosyalist politikacı Felipe González Márquez
12 Mart 1942 Robert Bosch, Alman sanayici (Doğum Yılı 1861)
20 Nisan 1942 Kız öğrencilerin ipek çorap, topuklu ayakkabı ve kısa etek giymesi ve saçlarını kıvırması yasaklandı.
20 Nisan 1942 Anadolu Ajansı'nda çalışan Yahudilerin işlerine son verildi.
24 Nisan 1942 Oscar, Emmy ve Grammy ödüllü ABD'li sinema oyuncusu ve şarkıcı Barbara (Joan) Streisand.
5 Nisan 1942 Pascal Couchepin, İsviçreli politikacı
17 Nisan 1942 David Bradley, İngiliz oyuncu
18 Nisan 1942 Tınaz Titiz, Eski kültür ve turizm bakanı
8 Mayıs 1942 Rıza Nur'un haftalık Tanrıdağ dergisinin ilk sayısı yayımlandı.
29 Mayıs 1942 Adolf Hitler, Nazi propaganda bakanı Joseph Goebbels'in tavsiyesiyle işgal altındaki Paris'te yaşayan tüm Yahudilerin sol göğüslerine sarı bir yıldız takmalarını emretti.
3 Haziran 1942 Kişi başına ekmek miktarı 300 grama çıktı.
7 Haziran 1942 Etimesgut fabrikasında yapılan ilk Türk uçağı havalandı.
7 Haziran 1942 Amerika Birleşik Devletleri Midway Adası yakınlarındaki deniz savaşında Japonları yendi.
9 Haziran 1942 Anıtkabir proje yarışmasını Emin Onat ve Orhan Ada'nın kazandığı açıklandı.
10 Haziran 1942 Naziler Çekoslavakya'da Lidice kasabasını yerle bir ederek Reinhard Heydrich'in öldürülmesine misilleme olarak 1,300 kişiyi katletti.
11 Haziran 1942 Yazar Selahattin Enis.
12 Haziran 1942 İstanbul'da 71 bin kişiye ağır işçi karnesi verildi.
15 Haziran 1942 Atatürk'ün Şişli'de oturduğu ev Müze oldu.
18 Haziran 1942 Beatles müzik topluluğunun kurucularından besteci ve müzisyen Paul McCartney.
23 Haziran 1942 6 ve daha fazla çocuğu olan ailelere ikramiye verilmesi kararlaştırıldı
6 Temmuz 1942 Müttefik kuvvetler Almanları Mısır'da El-Alameyn'de durdurdu. Fas ve Cezayir'e İngiliz çıkarması yapıldı. Almanya Kuzey Afrika'dan çekilmeye başladı.
7 Temmuz 1942 Dr.Refik Saydam. 1921-37 arasında sağlık bakanlığı yapan Saydam Hıfzısıhha Enstitüsü'nü kurdu, Ocak 1939'da başbakan oldu. Başbakan Saydam Anadolu Ajansı'nda çalışan Yahudilerin görevine son vermesi nedeniyle tartışmalara yol açmıştı.
14 Temmuz 1942 Atılay denizaltısı eğitim dalışı yaptı; bir daha su yüzüne çıkmadı. 38 subay ve er öldü.
1 Ağustos 1942 Almanlar Stalingrad'dan Krasnodar'a uzanan demiryolunu kapattılar.
9 Ağustos 1942 Hindistan'daki ayaklanmalarda Mahatma Gandhi ve 50 Hintli lider tutuklandı.
22 Ağustos 1942 Brezilya; Almanya ve İtalya'ya savaş açtı.
2 Eylül 1942 Alman SS Birlikleri Varşova Gettosu ayaklanmasını 50 bin Yahudiyi öldürerek bastırdı.
5 Eylül 1942 İstanbul müzeleri 2. Dünya Savaşı nedeniyle kapatıldı.
10 Eylül 1942 İngiliz Kraliyet hava Kuvvetleri Almanya'nın Düsseldorf şehrine 100 bin bomba attı.
1 Ekim 1942 Bakanlar Kurulu eğlence yerlerinin akşam saat onda kapatılması kararını verdi.
20 Ekim 1942 Ekmek karneye bağlandı. Karneler, dağıtılmaya başladı.
30 Ekim 1942 İngiliz ordusu, El Alameyn'de Alman ordusuna saldırıya geçti.
5 Kasım 1942 2. Dünya savaşı günlerinde, lokanta ve birahanelere ekmek verilmesi yasaklandı.
7 Kasım 1942 Türk İnkılap Enstitüsü kuruldu.
11 Kasım 1942 Varlık Vergisi yasası kabul edildi.
15 Kasım 1942 İki fiyatlı ekmek satışına başlandı: memurlar14, halk 27 kuruştan ekmek alacak.
16 Kasım 1942 Tasvir-i Efkâr gazetesi yayımlanmaya başladı.
17 Kasım 1942 Mısır kralı Faruk sürgüne gönderildi, yerine albay Cemal Abdul Nasır geçti.
17 Kasım 1942 Amerikalı sinema yönetmeni Martin Scorsese
19 Kasım 1942 Beslenme, giyecek ve yakacak için Harp Ekonomisi Bürosu kuruldu.
23 Kasım 1942 Gazeteci Haldun Galip Savcı.
26 Kasım 1942 Yugoslavya Anti-Faşist Halk Kurtuluş Konseyi kuruldu.
26 Kasım 1942 Sovyet Kızılordusu Stalingrad'ı kuşatan Alman Nazi ordularına karşı saldırıya geçti. II. Dünya Savaşı'nın gidişinde Nazi askeri üstünlüğüne son verildi.
27 Kasım 1942 Toulon limanındaki Fransız donanması, Almanların eline geçmemek için kendini batırdı.
3 Aralık 1942 Zonguldak'ta bir maden ocağında kaza meydana geldi, 63 işçi öldü.
8 Aralık 1942 Vatan gazetesi, Hitler ve Mihver devletler aleyhtarı yazılar nedeniyle kapatıldı.
12 Aralık 1942 Avukat, yazar, çevirmen Haydar Rifat Yorulmaz.
13 Aralık 1942 Çorum'da deprem oldu.25 kişi öldü, 589 ev yıkıldı.
15 Aralık 1942 Varlık vergisi listeleri açıklandı. Varlık Vergisi 330 milyon lira olarak kesinleşti.
20 Aralık 1942 Erbaa'da deprem: 493 kişi öldü, 3809 bina yıkıldı.
20 Aralık 1942 100 metre sürat koşusu rekorunu 1960 ile 1968 arasında elinde tutan siyah Amerikalı atlet, Bob Hayes.
27 Aralık 1942 Servet-i Fünun dergisinin sahibi Ahmet İhsan Toksöz.

büyük beyaz

Yönetici
Çeviri & Balonlama
E-Dergi Takımı
17 Ağu 2009
17,734
44,020
denize sıfır
Büyüksünüz arkadaşlar, hiç görmediğim, duymadığım eserler bir tıkla önümüzde. Pes doğrusu.:) Teşekkürler, var olun.

dedo11

Onursal Üye
8 Nis 2013
1,870
5,102

Sayın ozanbarış & palio68 ;

BU NE YAHU ?!!!!!! SİZ DE ÇOK OLDUNUZ ARTIK !!!!!! BİZE ( KALBİMİZE , AKLIMIZA ) HİÇ ACIMIYOR MUSUNUZ ?!!!!

Bu dergi tarihi değeri olan , arşivlik , çok güzel ve okunmalık. Ayrıca en önemlisi "METİN - ÇİZGİ ROMAN" KARDEŞLİĞİNİ AYNI BÜNYEDE BARINDIRAN ender dergilerden biri. Bu tür dergilerin ( karma tür barındıran ) bana göre çok ama çok önemli üç işlevi vardır.

1 - Bir türlü "Çizgi Roman" kalıplarını kırıp "metin" okumaya geçmeyenleri "metin" ağırlıklı kitap okumaya alıştırmak. Bir tür geçişi sağlamak.

2 - "Metin" okumak dışında "Çizgi Roman" okumayan ( hatta bu türü aşağılayan ) kişilere "Çizgi Roman"ı sevdirmek ve okutmak.

3 - "Metin" ile "Çizgi Roman" ın birbirini dışlamadığını ve birinin diğerine üstünlük gibi bir konumu olmadığını bilenlere - inananlara ise zevkli okuma olanağı sunmak. ( Ben , bu sitedeki bir çok arkadaşım gibi küçük yaşımdan beri hep bu gurupta yer aldım. )

Size uzun uzun yazmayacağım. Bunun nedeni benden önceki iki kişinin yorumu zaten yeterince güzel diye.

Ben kendimi içten ve emek vererek değişik yorum yazmaya çalışan biri olarak görürdüm ve öyle olmaya çalışırdım.. Yanılmışım. Sayın Serdar67 ve Sayın Poli23 , yani ne biçim yorum yazmışsınız be ?!!! Beni kuruttunuz !.. Bana yazacak bir şey bırakmadınız ( aslında elbette ki bu güzelim eser üzerine daha çok yorum yapılacaktır. Ama bunu da değerli diğer arkadaşlarımız yapar sanırım. )

Bu güzelim eseri bize sunanlara , güzelim yorumlarını bizimle paylaşanlara en içten duygularımla teşekkürlerimi sunar esenlik dileklerimi iletirim...

( *Not : Diğer sayıları "çocuklar gibi" heyecanla bekleyeceğim. )

Son düzenleme:

Shoryuken

Yönetici
9 Nis 2013
4,044
20,235
Kamlançu
Benden öncekiler yazacak bir şey bırakmamış, o yüzden teşekkürler edip hediyemi alacağım. :)
Ellerinize sağlık. 12 sayılık denildiğine göre devamı gelecektir sanırım. Böyle tarihi eserlere sahip olmayı seven arkadaşlar için bayram olacaktır :)

ertuğrul

Admin
5 Nis 2009
24,851
137,149
Harika paylaşım.
Devamının olduğunu bilmek ayrıca sevindirici haber.
Tarihi paylaşımlar için teşekkür ederim.

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,047
75,618
hiçbiryerde :)
Dünya ve ülkemiz tarihinin ne çok önemli
olayı vuku bulmuş 1942'de. Savaş zamanları,
onlardan nadide parçaları bugüne taşıyan
dostlara sevgiler, saygılar...

12 Şub 2010
15,006
543,776
İlginç bir kitap

1942 yılında basılmış. Yayıncısı beli edilmemiş. Dünya Titriyor isimli tefrika romanın yazarı olarak A. T. Safkan adı var.

Uydurma bir isim olduğu her halinden belli.

Yasal zorunluluk olmasına rağmen hem de 1942 yılında, bir yayınevi neden adını yazmasın?

Yazar neden adını tam yazmaz? R. N. Güntekin, Y. K. Karaosmanoğlu veya F. R. Atay değil ki, herkes anlasın kim olduğunu...

Konusu da soru işaretlerine neden oluyor. Amerika'da öğrenim gören bir Türk genci, stajı da bittikten sonra Türkiye'ye dönmek ister. Ancak Atlas Okyanusundaki Alman denizaltıları tehlikesi karşısında ancak Pasifik Okyanusu üzerinden Mısır'a, oradan da Türkiye'ye dönmek üzere bir gemiye biner. Kamara arkadaşı da Amerika'nın en zengin ailesi Rockefeller ailesine mensuptur. Macera böyle başlıyor.

Maceranın tümü bu kitapta mevcut olmadığından devamında olayların nasıl geliştiğini bilmiyorsak da kanaatim, ikinci dünya savaşı sırasında Amerika'nın da savaşa katılmasından sonra Türkiye'de başlayan Amerikan propagandasının yayınlardaki unsurlarından birisi olduğudur. Nitekim Kara Ali isimli çizgi romanda güya Amerika'ya gitmiş olan bir Türk boksörü işlenmektedir.

Kara Ali ile 1001 Roman 3. serisindeki maceraları ile tanışmıştık. Her ne kadar Türk isimli ise de, kopya bir yabancı çizgi roman olduğunu sanıyorum.

Kara Ali içinde bir sayfa da Sururi Gümen'in çizmiş olduğu bir illüstrasyon var.

Sevgili Ozanbarış&Palio68 dostların bu paylaşımı, Çizgi Diyarı arşivinin en mutena parçalarından birisi olarak yer almış bulunuyor. Dah bir çok mutena parçanın da öncüsü olduğuna şüphe yok.

Teşekkürlerimi sunuyorum dostlar

vefalı

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
16 May 2009
3,906
72,078
1970 yıllardı babamın tercüman sertifakalarında bu tür günlük pehlivan yazıları takip ettiğini hatırlıyorum,ama ben kara Orkun'u takip ederdim.Yıllar sonra tam nostalji olmuş paylaşımlarını takip ediyorum sevgili palio teşekkürler.

Hayalperest

Yeni Üye
17 Ocak 2011
36
22
İlginç bir kitap

1942 yılında basılmış. Yayıncısı beli edilmemiş. Dünya Titriyor isimli tefrika romanın yazarı olarak A. T. Safkan adı var.

Uydurma bir isim olduğu her halinden belli.

Kara Ali ile 1001 Roman 3. serisindeki maceraları ile tanışmıştık. Her ne kadar Türk isimli ise de, kopya bir yabancı çizgi roman olduğunu sanıyorum.

Paylaşım için teşekkürler...

Şu an elimin altında olmadığından ayrıntılı bilgi veremiyorum. Ama, İtalyan kökenli bir çizgiroman olduğunu ve daha da ilginci, Mussolini tarafından desteklendiğini, Avusturyalı araştırmacı Gerhard Förster'den öğrenmiştim. Selamlar...

12 Şub 2010
15,006
543,776
Paylaşım için teşekkürler...

Şu an elimin altında olmadığından ayrıntılı bilgi veremiyorum. Ama, İtalyan kökenli bir çizgiroman olduğunu ve daha da ilginci, Mussolini tarafından desteklendiğini, Avusturyalı araştırmacı Gerhard Förster'den öğrenmiştim. Selamlar...

Elinizin altına geldiğinde ayrıntıları paylaşmanızı bekleyeceğim sayın Hayalperest

Peşinen teşekkürlerimi sunuyorum