Afacan Çocuk Gözü Özel Sayı - 1 (Ağustos 1945)

palio68

Guest
4 Ağu 2012
1,338
26,070
Bursa
47yRay.jpg

Mehmet Faruk Gürtunca tarafından yayınlanan Afacan adlı çocuk gazetesinin ilk sayısı 19 Kasım 1934 tarihinde çıkmıştır.
Dergi, Orhan Tolon'un çizgiromanlarıyla beraber Birad Buzlar Ülkesinde/Brick Bradford, Avcı Baytekin/Jungle Jim gibi
dünyaca ünlü gazete bantlarını da sayfalarına taşımayı başarmıştır. 7 Eylül 19 39'da yine Gürtunca'nın sahibi olduğu
Çocuk Sesi dergisiyle birleşerek Çocuk Sesi-Afacan adıyla (sonra da sadece Afacan başlığıyla) yayınını sürdüren Afacan,
burada da Kızılmaske ve Zorro gibi çizgiromanlar yayınlamıştır.
Afacan, Gürtunca'nın ilk dergisi olan Çocuk Sesi'nden birkaç yıl sonra yayınlamaya başladığı haftalık bir dergi olarak,
selefindeki öykü ve nasihatin bol olduğu içeriğin aksine eğlendirici olmak için yola çıkmıştır.
1942-43 yılları arasında M.Faruk Gürtunca tarafından toplam 42 sayı olarak çıkan Afacan, önceki yıllarda okuyucular
üzerinde bıraktığı intibaya güvenerek 30 Temmuz 1942 günü yayına başlamıştır.
1943'ün ilk aylarından sonra sürmekte olan savaşın olumsuz etkilerinden dolayı kağıt sıkıntısı yaşayan Afacan, iç sayfalarını
mavi renkli, çok ince ve bulunabilen en ucuz kağıda basmaya başlamış, ancak yine de makus talihi olan kapanmaktan kurtulamamıştır.
Mehmet Faruk Gürtunca'nın sahibi olduğu Ülkü Matbaası'nda basılan,Afacan 1945'ten itibaren yayınına
Afacan çocuk gözü adını alarak devam etmiştir.
ozanbarış & palio68 çalışması ile tüm dostlara keyifli okumalar dileriz.

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,044
75,436
hiçbiryerde :)
İnanılmaz bir dergi daha gelmiş üstatlardan.
Sanki savaşın bitişini müjdeliyor: Ağustos 1945
Nerelere gidiyoruz diyarla birlikte, sağolun dostlar...

ertuğrul

Admin
5 Nis 2009
24,851
137,087
Kitap tartışmasız mükemmel.
Ama, şu bilgilendirme kitap kadar değerli.
Eline sağlık, güzel paylaşım için teşekkür ederim.

denizkara

Yeni Üye
28 Mar 2010
56
74
denizci
Haydaaaa bu da nereden çıktı şimdi :Z yaw ne oluyor forumda son aylarda; sayı bir, hem de özel sayıymış; özeli mözeli varsa; serileri de vardır bunun :D ellerinize sağlık sevgili üstadlarım :) ben çizgi roman nedir harbiden bilmiyorum, iyice anlamış oldum artık :(

palio68

Guest
4 Ağu 2012
1,338
26,070
Bursa
Haydaaaa bu da nereden çıktı şimdi :Z yaw ne oluyor forumda son aylarda; sayı bir, hem de özel sayıymış; özeli mözeli varsa; serileri de vardır bunun :D ellerinize sağlık sevgili üstadlarım :) ben çizgi roman nedir harbiden bilmiyorum, iyice anlamış oldum artık :(

Dur daha yeni başladık dostum görünürde bir şey yok.:) :)
Sen yinede bir listeyi zaman içinde hazırlamaya bak derim.

savok

Admin
30 Eki 2009
19,991
83,639
Kasımpaşa
Bir gizli kalmış hazine ile daha tanıştık... Bu dostlarımız olduğu sürece sanırım yeni hazineler keşfetmeye devam edeceğiz... Sağolun varolun.. Bu dergi renlendirmesi ile daha farklı geldi bana.

12 Şub 2010
15,006
543,712
Çizgi roman bilgi dağarcığımıza yerleşmeye başlayan sözcükler...
Mehmet Faruk Gürtunca, Ülkü Basımevi, Afacan, Çocuk Sesi, Çocuk gözü...

Türkiye'de çizgi roman kahramanı adı taşıyan ilk yayın, 1935 yılında Baytekin adıyla yayınlanmış. Ülkü Kitabevi ve sahibi de Mehmet Faruk Gürtunca

Bu özelliğiyle çizgi roman tarihçemizde bir ilk olan yayının sahibi olmakla Mehmet Faruk Gürtunca, hafızalarımızda, tarihimizde silinemez bir isim.

Sevgili ozanbarış&palio68 dostların bu paylaşımı ve paha biçilemez değerdeki sunumları bildiklerimize bilgiler katıyor, taşları sağlam zemine oturtuyor

Afacan, Çocuk Sesi, Çocuk Gözü dergilerinin tarihi sürecini ansiklopedik bilgilerle aktarmış oluyorlar ve ayrıca örnekleriyle arşivlerimizde yer almasını sağlıyorlar.

Sevgili palio'nun " daha yeni başladık " müjdesi, bu yayınları tüm örnekleriyle paylaşacaklarının işareti...

Sunumdan, 19 Kasım 1934 yılında Afacan Çocuk Gazetesi adıyla başladığını öğrendiğimiz Mehmet Faruk Gürtunca'nın yayıncılık hayatı, 1935 yılında yayınlamış olduğu Baytekin adlı çizgi roman kahramanı adı taşıyan ilk derginin de yayıncısı olmakla taçlanmış

Baytekin adındaki çizgi roman, Çizgi Diyarı arşivinde paylaşılmış olarak mevcut

Çocuk Sesi, Afacan, Çocuk Sesi-Afacan, Afacan Çocuk Gözü yayın macerasını sevgili Ozanbarış&palio68 paylaşımlarından izlemenin keyfini sürmek üzere koltuğumuza yaslanıyor, demli çayımızı yudumlamaya başlıyoruz

Ozanbarış&palio68 adını da Mehmet Faruk Gürtunca adının yanına itinayla ekliyor şükranlarımızı sunuyoruz.