Nar Tanesi - Kara Yılan - Hayat Dergisi 1973

ginobili

Onursal Üye
E-Dergi Takımı
16 Şub 2010
151
1,614
Merhabalar, öncelikle forum için geceli gündüzlü uğraşan dostlara geçmiş olsun diyorum ve bu enteresan çizgi romanları onlara armağan ediyorum.

Nar Tanesi ve Kara Yılan çizgiromanları 1973 yılında Hayat Dergisinde tefrika edilmiş, ve Şenol Kirpikçioğlu'nun başında olduğu APS ajans tarafından hazırlanmıştır. Bazı kaynaklarda çizerlerinin, o dönem APS bünyesinde faaliyet gösteren genç çizerlerden İlban Ertem ve Cem İzmirli olduğu belirtilmektedir. Benim için güzel yanı, maceralardaki çizimlerde çokça Uderzo, azıcık ta Tabary esintileri gözlemlemektir. Sakın yanlış anlaşılmasın, eleştiri niyetiyle söylemiyorum, çizgi roman geçmişimiz açısından güzel bir hoşluk olarak niteliyorum, sonuçta genç çizerlerin başka eserlerden bakarak resmetmesi ve kendini geliştirmesi herhalde çok doğaldır. Bu çizgilerin farkına varmam ise, geçenlerde Hayat Dergisini karıştırırken, Kara Yılan macerasından bir sayfa görmemle başladı, acaba gördüğüm ağaç kökü Galya Ormanından mı çıkma diye şüphe etmedim değil:D Neyse sözü uzatmadan keyifli okumalar diliyorum.

P3MpBb.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:

sarkomer

Yönetici
18 Ağu 2009
13,336
302,187
Çizgileri gerçekten beğendim.
Bizler yaşındakiler tarafından bile keyifle okunabilecek, çizgileştirilmiş masallar...
Ayrıaca bulunması zor olan, ancak çizgi roman sevdalısı ve meraklısı olanlarca saklanabileceklerden...
Sunum, tarama ve düzenleme de mükemmel olunca,
geriye gönülden teşekkür etmek kalıyor.
Saygılarla...

bayrakzaf.gif

12 Şub 2010
15,006
543,776
Ginobili izlemek bir ayrıcalık

Evvelce de belirttiğim gibi, kolibri ustanın farklı kulvarda versiyonu

Kirpikçioğlu'nun esinlenmelerine ilişkin beslediği hoşluğa ben de katılıyorum; başlangıçta bu esinlenmeler kaçınılmaz bir şey gibi ve önemli olan sonunda kendi çizgisini bulmaktır

Asteriks ve haşat olmuş Romalıları Kara Yılan'da görmek hoşluk değil mi:)

Ginobili'yi ısrarla arayınız:D ( Ceylan Yayınları'nın bir reklamından hoş bir esinlenme:) )

k15.jpg

Melih41

Yönetici
4 Ağu 2012
3,698
47,962
Bulmanın çok zor olduğu bu güzel eserleri büyük bir sabırla bulup bizlerle
paylaştığın için çok teşekkürler sevgili Ginobili.

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,090
36,765
İstanbul
Bazen paylaşılan çizgi romanlar kadar paylaşıma eşlik eden sunumlar da çok güzel, çok doyurucu oluyor. İşte bu da onlardan bir tanesi.

Teşekkürler, sevgili ginobili.

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,047
75,620
hiçbiryerde :)
Onca harala gürele içinde daha yeni görebildim,
aman kaçırmadığıma şükrediyorum, teşekkür ederim
sevgili üstadım, okumadan önce bir selam vereyim dedim:)...

muratt68

Yeni Üye
7 Ağu 2010
59
94
Annem bana bunlari Ben dort yasindayken okurdu. Sanki o gunlere tekrar geri gittim. Binlerce kez tesekkurler.