İnce Memed - İsmail Gülgeç - Tam Macera - Derleme - Bizim Almanca

ginobili

Onursal Üye
E-Dergi Takımı
16 Şub 2010
151
1,611
Merhabalar, Yaşar Kemal'in İnce Memed romanını 1979 ve 1980 yıllarında İsmail Gülgeç Milliyet Çocuk dergisi için hazırlamış, bizlerde o yıllarda heyecanla okumuştuk. Ne yazık ki hikaye sonlanmadan yayını bitmiş, bizim de hevesimiz kursağımızda kalmıştı. Yıllar sonra çizgi roman okumaya tekrardan yönelince, aslında hikayenin devamının çizildiği, telif nedeniyle Milliyet Çocuk dergisinin yanını durdurduğunu, tüm çizimlerin Almanya'da albüm formatında basıldığını işitmiş, bu albümleri elimize alıp kurcalama şansımız olmuştu. Açıkçası albümleri Türkçe'ye çevirilir umuduyla o gün almamıştım. Kısa bir süre önce aynı çizgi romanın tefrikasının Almanya'da yaşayan Türklere ve buraya gelen gurbetçi kardeşlerimize hitaben yayınlanan "Bizim Almanca" dergisinde 1985-1987 arasında yayınlandığını keşfettim, güzel tarafı bu sefer son kısmınında bulunmasıydı. Dergileri tamamlaman ayrı bir hikaye oldu, ama sonunda sizlere sunulabilecek formata geldi. Bizim Almanca ayda bir yayınlanan, içeriği hem Türkçe hem Almanca olan bir dergi, şanslıyız ki, balonlamalar Türkçe olarak verilmiş.

xABQOp.jpg

Bu dergideki edisyonunda ilk bölümden beş sayfa atlanmış, o sayfaları Milliyet Çocuk'tan taradım, ayrıca bütünlük arz etmesi açısından Milliyet Çocuk kapaklarını ve giriş sayfalarını da ekledim. Benim için her çizgi romanın bir yolculuğu var, her yolculuğun da bir macerası, bu macera okumayı öğrendiğim yaşta başladı, sonunu görmem kırkımda bitti:p Şimdi diğer maceralara yelken açarken, keyifle okumanız dileğiyle diyorum...

x3yBg2.jpg

hadon

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
10 Mar 2010
3,056
9,085
Kastamonu
Alkışlanmaya değer çabanız, özeniniz ve paylaşımcı yüreğiniz için teşekkürler. Ürettiğiniz çok değerli bir iş; eliniz, kolunuz ağrımasın.

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,364
141,481
Neti yerle bir ettiğim bir çizgi romandı akşam indirip okuma zevkine erişeceğim, çok teşekkür ederim. İyiki varsınız.

Melih41

Yönetici
4 Ağu 2012
3,697
47,811
Zorların Dedektifi gibisin sevgili Ginobili bu muhteşem paylaşımla yarım kalmış
macerayı tamamladın günümüz keyifli oldu sayende. Bir de artık bu güzel eseri
kaliteli baskı ile bizlere kazandıracak bir yayın evi olsa ne güzel olacak..

savok

Admin
30 Eki 2009
19,988
83,571
Kasımpaşa
Mükemmellik budur. Bu sabahın çayları benden olsun. . Tüm dostlarıma ve sevgili ginobili'ye gönülden çay ve poğaça ikramı. Teşekkürler dostum.. çok yaşa. .

dedo11

Onursal Üye
8 Nis 2013
1,795
4,716
Sayın ginoboli ;
Sayende nihayet eserin tamamına sahip olduk.

Emeğine ve paylaşım isteğine teşekkür ederim.

algir

Onursal Üye
10 Ara 2009
926
835
Eserin tamamını okuma fırsatı verdiğin için sonsuz teşekkürler sevgili ginobili.

KARAOĞLAN

Onursal Üye
2 Şub 2010
3,004
20,630
Gaziantep
İnce Memed (Kapak)

1779863632961246763933599334813nene.jpg
190203263296321676373634860797nwrw.jpg

Kapaksız olmasına gönlüm elvermedi. İsmail Gülgeç'in Facebook sayfasından aldığım Almanca kapakları yeniden düzenledim.

ulucak

Süper Üye
8 Eyl 2012
1,062
2,792
Romanını orta sonda okumuş hayran kalmıştım bakalım çizgiromanı nasılmış? elinize sağlık.

uzung

Yönetici
Yönetici
14 Ağu 2009
3,396
26,011
İstanbul
Teşekkürler ginobili, daha önce okumuştum ama tekrar tekrar okunabilir.
En kısa zamanda okumak üzere indiriyorum.

12 Şub 2010
15,006
543,642
Mest ediyor bunlar beni
İsmail Gülgeç ustanın müthiş çizgileriyle İnce Memed
Ginobili de müthiş, taşları ustaca gediğine koyuyor, eşsiz paylaşımlar bunlar
Çizgi romanımız, Çizgi Diyarı ile altın çağını yaşıyor
Kaptan bakunin'in ilk seriden Teksas ve Tommiksleri, Kinovaları, Timleri ben yaştaki kuşak için inanılmaz bir altın çağın canlı olarak önümüze serilmesi demek
Hissettiklerimi kelimelere aynen yansıtmam mümkün değil
Müthiş ötesi bir duygu bu

Kolibri üstadın paylaşımlarının bana hissettirdiği şeyler de aynısı

Ginobili üstadın olağanüstü paylaşımları bana üniversitedeki ilk günlerimi, aylarımı hatırlatıyor
Bambaşka ve ayrıcalıklı bir dünyada gezindiğim, donandığım hisleri yaşatıyor

sarkomer çapında beyefendi, gönül adamlarının varlıklarıyla, paylaşımlarıyla duyulan güven, dostluk duyguları erişilmez düzeyde
Bizleri fena halde müzelik çizgi romanlara alıştıran, gönlü ve dostluğu dipsiz hazinesinden zengin bay_x

abartman, ozanbarış&palio68, nisan yağmuru, odenat, gandor08, fantoma98, fındıkfındık, hadon, Hakan Sait, baybora, zagor-t, erdallll, homeric, Lami Tiryaki, cengizgul yani Diyardaki tüm isimleri sıralamaya kalksam olmaz ki

melih41 gibi herkesin ağabeyi, gönlü yüceler, daltas gibi kategoriye sığmayan üstadlar, Ramazan Türkmen gibi övünç kaynaklarımız

bu harikalar diyarını, altın çağı borçlu olduğumuz harika yöneticiler savoklar, ertuğrullar, direnc11ler, büyükbeyazlar, gulyabaniler, uzunglar, yeryüzü, mehmetaliler, Baltimora, The_DarknesSler, Colinmccaylar, diyarın hızırı tsubasalar

hepsinin ortak gönlü, ortak eseri, ortak emeği bir harikalar diyarı, çizgi romanın altın çağı

Moderatör tarafında düzenlendi:

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,039
75,336
hiçbiryerde :)
Profesör'ün dediklerine katılmamak mümkün mü?
Benzer duyguları yaşıyoruz; bu çok değerli eseri
ilk okunacaklar arasına alıp,
çok basitçe olsa da bir teşekkür edip çıkalım,
sağolun ginobili üstat...

necropol

Onursal Üye
11 Eyl 2011
513
2,477
Emeğinize sağlık bende 1.bölümü vardı sayenizde tamamını okuma fırsatımız oldu teşekkürler.

lotoloto

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
6 Kas 2009
4,131
20,696
İnce Memed kitabını orta okulumdan hediye almıştım. Şimdi ise çizgi romanı çizgi diyarından geldi.Çok çok teşekkürler.

hggurak

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
8 May 2015
1,132
8,143
İstanbul
Bendeki kopya da eksikti. Aramış bulamamıştım.
Çok teşekkür ederim bu değerli paylaşımınız için.
.

agartan

Onursal Üye
28 Haz 2019
1,225
11,296
Paylaşımınız için teşekkür ederim. Oldukça çok emek verdiğiniz belli oluyor.
Titiz birisi olduğunuzu varsayarak; verdiğiniz 250 mb. gösteren linkte
tam 12 kez denememe rağmen, tam da %49'da, 124 mb iken link kırılıyor.
Onarılabilir mi ya da yalnızca bende mi oluyor, bilmiyorum.
Belirteyim istedim.
Tekrar teşekkürler.

tahsin

Aktif Üye
10 Kas 2015
334
789
üstad karaoğlan kapak linkl çalışmıyor galiba. bakabilirmisin, saygılari

HACILI

Onursal Üye
14 Kas 2012
2,170
7,981
Ben nasıl atlamışım bu paylaşımı.
Bekleyip duruyordum arşivimdeki yarım maceranın tamamlanmasını.
Çok teşekkür ederim.
Ellerinize ve emeklerinize sağlık.