Siyah Kuşak Dergisi Resimli Albüm Sayı: 9 Çizgi Roman Eki "Tehlike Çemberi"

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,353
Paylaşacağımız bu kategori sanırım internette ilk olacak.
Ülkemizde bir dönem uzakdoğu dövüş sanatları o kadar popülerdi ki sinemalarda arka arkaya 4 film oynatılırdı.
Bruce Lee , Jackie Chan , Wang You efsane gibiydi.
O merakla bir çok dergide yayın hayatında yerini almıştı.
Bu dergilerde içerik olarak teknikler , meditasyon yöntemleri , Chi egzersizleri bulunurdu.
Ancak işin ilginç yanı çizgi romanda yayınlamalarıydı.
Bu dergileri uzun bir zamandır elimizde bulunduruyorduk.
Taramalarını tamamlamış ancak düzenlemesini bitirmemiştik.
Uzak doğu döğüş sanatlarına ilişkin dergilerde ki çizgi roman ekleri artık tam anlamıyla araki bulasın kıvamında.
Bu dergilerde yayınlanan çizgi roman ekleri aynı zamanda kültür tarihimiz açısından büyük bir sürpriz niteliğinde.
Artık bulunması neredeyse imkansız hale gelen ancak kayıt altına alınmasının gerekirliği konusunda ki hassasiyetle dergilerin tamamını değil sadece ilgili bölümlerini tarayıp düzenledik.
Dergilerin tamamını taramayışımızın nedeni içeriğinin tamamının ilgili olmaması nedeniyledir.
Yıllardır elimizde bulunan bu dergileri depodan çıkardık.
Mal bulmuş mağribi gibi hemen aldım bizim depodan dergileri.
Çizgi roman sayfa sayısı çok fazla olmasa da bir yerlerde unutulup gidecek olması gibi bir durumun önüne geçmek ve ilk kez paylaşılacak olmanın verdiği heyecan ile değerli sanat severlere selamlar , saygılar iyi arşivlemeler.
Selamlar ve saygılarımla.

Tarama ve düzenleme : Abolardis&Petranyus

The_DarknesS

Yönetici
Çeviri & Balonlama
17 Nis 2010
9,538
28,621
İzmir
Lise yıllarımda uzak doğu sporlarına ilgim vardı. O zamanlar bu ve benzeri dergileri alıp okumaya çalışıyordum. Benim için nostalji oldu. Çok teşekkür ederim.

savok

Admin
30 Eki 2009
19,991
83,647
Kasımpaşa
Sevgili abolardis bu çizgi roman eklerine çok değer veriyorum.
Ancak dikkatli ve çizgi romanı çok seven okurların paylaşımıyla bunlara sahip olabileceğiz.
Bu paylaşım için çok teşekkürler.
Başlıkta ufak bir değişiklik yaptım.
Sayısı çoğalınca bu eklere bir liste de hazırlarız.
Saygılar.

melih_

Onursal Üye
24 Ara 2015
1,209
3,856
Osmaniye
Siyah Kuşak dergisi....Vay be çok eskilere gittim. Sinemalardaki Burus li, Çeki Çen, kolsuz kahraman Wang Yu, bir de Ley di diye biri vardı aklıma gelmedi. Sinemanın önünden geçerken bakar dururdum, ara sokaklardaki afişlere dalardım. Parasızlıktan gidemezdim. Komşumun oğlu tüm filmlere gider sonra bizim bahçeye gelir ballandıra ballandıra filmi anlatırdı. Sanki uykudan önce masal anlatılan çocuk gibi hayran hayran dinlerdim. Filmlerin etkisiyle çarşıda gezerken gazete bayindeki siyah kuşak dergisine rastlardım. Ona da bakar dalar giderdim.
Hey gidi günler hey.
Vak kooo vakk koo vakkooooo.:)

Elinize sağlık üstat. Beni zamanda bir yolculuğa çıkardığınız için teşekkürler.